ihush ned 22.12.2019 16:43
Ice45 kaže...
ihush kaže...

..

-u pravilu, ako se pridržava rasporeda, srednje dvije plava/bijeloplava se kroisti za tel, ..

 znam ja sve to mene zanima samo koje boje zice moram stavit u rj11 na glavu

 

Ice45 uto 24.12.2019 11:59
ihush kaže...
Ice45 kaže...
ihush kaže...

..

-u pravilu, ako se pridržava rasporeda, srednje dvije plava/bijeloplava se kroisti za tel, ..

 znam ja sve to mene zanima samo koje boje zice moram stavit u rj11 na glavu

 

 da spojio sam al mi neradi uopce?

ihush uto 24.12.2019 12:29

-to je tako kad ''majstor'' napravi nešto po svom.. tj sad nemaš druge nego gledati-tražiti, ne pomaže sad 'standard' ako ga se ne pridržavaš dok radiš kabliranje. npr ako nije plavi par, tad smeđi.. ali može biti bilo koje dvije žice, npr zeleno-crvena jer je 'majstor' neki telefonist-električar i njemu je to 'normalno'.. tj tad uzme dvije žice koje se njemu po nečemu sviđaju i dok spaja zna što je spojio, nakon tog ne zna nitko.

-imaš 8 žica.. nekoliko pokušaja i otkrit ćeš, ako su žice/spojevi ok.

-problem, za rj utičnicu kripmaš konektor.. i to moraš ponoviti x-puta dok pogodiš.. a možda nemaš dovoljno viška žice i sl. za rezanje-popravak.. tad je bolje složiti žicu na žicu.. dok utvrdiš koji parovi se koriste, pa tek tad krimpaš. Ili sve razvališ i staviš novi kabel itd itd.. no to sve moraš vidjeti sam, tipkanje ne pomaže.

 

+++ napomena, kao primjer kako se vremenom stvari mijenjaju, pa i pravila (ili postanemo fahidioti) :)

-početak teme je iz 2011.. sad je kraj 2019-te. U tom razdoblju se dosta toga promijenilo, mreža-brzine a time i žice. Upravo zbog GBE-1000mbps mreže i bržeg wlana/lte i sl. više ne vrijede pravila od prije npr crossower kabel ili korištenje samo 4 žice za lan. A to ponekad postane ograničenje i može biti teško otkriti gdje je usko grlo-ograničenje. Može biti kabel. Zato svaku temu-pravilo treba gledati i u odgovarajućem vremenu-kontekstu, + prilagoditi se promjenama. Prije desetljeća je wlan bio do 54mbps, a/b/g... tad kreće n/a-c.. i danas je wlan već 500-1500mbps i može kabel do routera-modema biti problem tj usko grlo ili kabel u računalu... ali to je lako riješiti, problem je ako je to u zidu-utičnica... i još gore ako se 'majstor' nije pridržavao standarda kao rasporeda po boji koji služi samo tome da to kad zatrebamo možemo znati (ne nagađati).

ja-on sri 3.11.2021 09:52

Bio majstor iz T-coma radi problema sa internetom i preporučio da umjesto telefonskog kabela nabavim UTP kruti kabel radi manjeg gubitka i da ne moram imati dva kabela, jedan dolazni na router i jedan povratni u hodnik za telefon, već se na svaku stranu kabela ukrimpaju dvije utičnice telefonske i to je to. Kako bi to u praksi funkcioniralo pošto su dolazni i odlazni dio udaljeni cca 0,5 m, a i kabel ima 8 žica a ja imam ADSL internet na bakrenoj parici?

ihush sri 3.11.2021 10:21

- ako je 'majstor' to predložio, vjerojanto će biti bolje.. ali za telefonsku liniju, tj 'liniju' je dovoljno dobar i telefonski kabel.. tj imaš neki problem, možda je loša žica, loš spoj, neke smetnje.. tek kad riješiš taj problem tad ćeš znati dok je teoretski to isto. Mrežni kabel se koristi jer ima dovoljno-više žica, jer je dovoljno jeftin i bolje izoliran.. tj jedino ako imaš neki elektromagnetski izvor smetnji bi to moglo pomoći, ne za gubitak-pad po metrima kabla jer je isto-slično, tj nije ista stvar mreža ili telefonija a svi smo od centrale udaljeni više od parsto metara pa je možda problem negdje drugdje, u kvartu, ulici-zgradi..

-ako majstor ima prijedlog, tad ga u pravilu poslušaš ako nemaš neki drugi bolji :) .. ali 'pravi majstor' to ne bi radio, tj profesionalac iz tcoma se time ne petlja, on postavi liniju do tebe koja mora raditi, ostalo ne dira, ne dijeli savjete itd. jer strogo gledajući ne smije, nije njegov posao (može, onako kao osoba-ljudski pomoći ili u fušu..).

RedHill sri 28.2.2024 21:36

Da li mi netko moze linkati ili pomoci. Naime, odkad ikad sam od rutera doveo LAN kabel do svoje sobe i ustekao ga u Android box, ali sada sam kupio PS5, pa bih volio ako postoji neki razdjelnik odnosno da LAN kabel koji sam dovukao od rutera do sobe ustekam u razdjelnik i onda iz ddva izlaza odnosno sa druga dva LAN kabela da ustekam jedan u box, a jedan u PS5? 

Da li je to izvedivo? Koliko je to pametno odnosno da li ce doci do slabljenja kvalitete veze i brzine ili je pametnije da provucem jos jedan kabel iz rutera i direktno ga ustekam u PS5? Ili da kad koristim PS5 ustekam vec postojeci u PS5, a kad mi treba Android box onda ga istekam iz Ps5 i ustekam u box XD

ihush sri 28.2.2024 22:07

-switch.. dovoljno jeftino, dok može raditi i običan spliter (utičnica, 2u1-1u2..) ali može biti problema + veći problem ako s tim nemaš iskustva-alata napraviti nego kupiti switch za manje od 10€... (pripaziti samo na brzinu, 10-100 i 1000mbps za gbe ako je važno, cijena tad ovisno o ponudi 10-15-20€..).

Posmatrač čet 29.2.2024 11:21
RedHill kaže...

Da li mi netko moze linkati ili pomoci. Naime, odkad ikad sam od rutera doveo LAN kabel do svoje sobe i ustekao ga u Android box, ali sada sam kupio PS5, pa bih volio ako postoji neki razdjelnik odnosno da LAN kabel koji sam dovukao od rutera do sobe ustekam u razdjelnik i onda iz ddva izlaza odnosno sa druga dva LAN kabela da ustekam jedan u box, a jedan u PS5? 

Da li je to izvedivo? Koliko je to pametno odnosno da li ce doci do slabljenja kvalitete veze i brzine ili je pametnije da provucem jos jedan kabel iz rutera i direktno ga ustekam u PS5? Ili da kad koristim PS5 ustekam vec postojeci u PS5, a kad mi treba Android box onda ga istekam iz Ps5 i ustekam u box XD

 

XXX-Man kaže...

Ili provuci još jedan kabel ili stavi LAN switch

 

Naprimjer:

https://www.nabava.net/switchevi/d-link-go-sw-5g-switch-cijena-5x-97x-3853881

 Apsolutno nema nikakvog razloga vuci jos jedan kabel kada postoje uredjaji namijenjeni upravo ovom scenariju i zovu se switch.......Mada bih ja uvijek preporucio 8portni jedan 4 portni je u stvari 3 porta od kojih ce dva zauzeti odmah....

I tplink mi se godinama pokazao kao bolja opcija od dlinka

 

TP-Link 8-Port 1GbE RJ45 Plastic Desktop Switch (nabava.net)

ihush čet 29.2.2024 11:36
Posmatrač kaže...
...

I tplink mi se godinama pokazao kao bolja opcija od dlinka

..

 -kao btw-info.. tp-link je jeftiniji 'brat' d-linka.. u pravilu isto-jeftinije unutar klase, no moguć razlog su naši trgovci, standard, količina nabave-cijene pa može biti da unutar iste ili niže tvorničke cijene + marže-rabati na količinu, za isti iznos dobiješ osjetno višu klasu dok se skuplji logično manje uvoze količinski i time manji tvornički popusti na cijenu što dodatno poveća razliku unutar iste klase vs cijene.. pa tp lako po cijeni skoči za klasu iznad i ispadne bolji.. mada je isti, do mjere da im je veći dio naziva branda isti :) .. kao što je nekad asr(rock) bio oem-pogon za asus, odnosno kao što foxconn proizvodi sve za sve.

 

-čip je čip, soft je soft.. sve je to 'isto', dok masovnost s vremenom daje prevagu, kvalitetu itd.. kao što je u ostalom sva roba made in čina.. nekad škart-jeftikaner, danas praktički sve, ajfon itd.

Posmatrač čet 29.2.2024 11:47
ihush kaže...
Posmatrač kaže...
...

I tplink mi se godinama pokazao kao bolja opcija od dlinka

..

 -kao btw-info.. tp-link je jeftiniji 'brat' d-linka.. u pravilu isto-jeftinije unutar klase, no moguć razlog su naši trgovci, standard, količina nabave-cijene pa može biti da unutar iste ili niže tvorničke cijene + marže-rabati na količinu, za isti iznos dobiješ osjetno višu klasu dok se skuplji logično manje uvoze količinski i time manji tvornički popusti na cijenu što dodatno poveća razliku unutar iste klase vs cijene.. pa tp lako po cijeni skoči za klasu iznad i ispadne bolji.. mada je isti, do mjere da im je veći dio naziva branda isti :) .. kao što je nekad asr(rock) bio oem-pogon za asus, odnosno kao što foxconn proizvodi sve za sve.

 

-čip je čip, soft je soft.. sve je to 'isto', dok masovnost s vremenom daje prevagu, kvalitetu itd.. kao što je u ostalom sva roba made in čina.. nekad škart-jeftikaner, danas praktički sve, ajfon itd.

 Volim tp link što crkne ko čoek ;) Imao sam dlinkova koji su kao raidli a pravili probleme. TP link ili radi ili crkne.... Sve je to jeftikaner ali za kucnu upotrebu vise nego dobri...

dax-lax čet 29.2.2024 12:08
Posmatrač kaže...
RedHill kaže...

Da li mi netko moze linkati ili pomoci. Naime, odkad ikad sam od rutera doveo LAN kabel do svoje sobe i ustekao ga u Android box, ali sada sam kupio PS5, pa bih volio ako postoji neki razdjelnik odnosno da LAN kabel koji sam dovukao od rutera do sobe ustekam u razdjelnik i onda iz ddva izlaza odnosno sa druga dva LAN kabela da ustekam jedan u box, a jedan u PS5? 

Da li je to izvedivo? Koliko je to pametno odnosno da li ce doci do slabljenja kvalitete veze i brzine ili je pametnije da provucem jos jedan kabel iz rutera i direktno ga ustekam u PS5? Ili da kad koristim PS5 ustekam vec postojeci u PS5, a kad mi treba Android box onda ga istekam iz Ps5 i ustekam u box XD

 

XXX-Man kaže...

Ili provuci još jedan kabel ili stavi LAN switch

 

Naprimjer:

https://www.nabava.net/switchevi/d-link-go-sw-5g-switch-cijena-5x-97x-3853881

 Apsolutno nema nikakvog razloga vuci jos jedan kabel kada postoje uredjaji namijenjeni upravo ovom scenariju i zovu se switch.......Mada bih ja uvijek preporucio 8portni jedan 4 portni je u stvari 3 porta od kojih ce dva zauzeti odmah....

I tplink mi se godinama pokazao kao bolja opcija od dlinka

 

TP-Link 8-Port 1GbE RJ45 Plastic Desktop Switch (nabava.net)

 Ma da, nisu skupi više. Ali ako baš hoće, ima takav LS1005G, koji je 5 portova, što znači da ne gubiš s dolaznim.