Monitori

Problem sa monitorom ili nešto drugo?

zombie pet 20.10.2023 13:09

Kupio sam novo računalo prije dva mjeseca, ali nisam promijenio monitor. Doista je star, ali navikao sam se na ovaj model tako da ga ne bih mijenjao, osim u slučaju krajnje potrebe. Sa prethodnim računalom se znalo događati da slika na monitoru postane kao da je ekran razbijen. Taj problem sam rješavao tako što bih isključio računalo, pustio da prođe nekih 5-10 minuta, a zatim bih ponovno uključio računalo i sve bi bilo u redu. To se ponovilo i sa novim računalom nekoliko puta. Jutros se pojavio jedan novi problem. U početku pri radu su se na monitoru pojavljivale male kockice koje su kao cjelina činili zastavicu sličnu onoj za prolazak kroz cilj. To je tako blinkalo malo manje od pet minuta na različitim dijelovima ekrana da bi sada sve bilo u redu. Zanima me je li taj problem do monitora ili do nečeg drugog? 

notloB pet 20.10.2023 13:20
zombie kaže...

Kupio sam novo računalo prije dva mjeseca, ali nisam promijenio monitor. Doista je star, ali navikao sam se na ovaj model tako da ga ne bih mijenjao, osim u slučaju krajnje potrebe. Sa prethodnim računalom se znalo događati da slika na monitoru postane kao da je ekran razbijen. Taj problem sam rješavao tako što bih isključio računalo, pustio da prođe nekih 5-10 minuta, a zatim bih ponovno uključio računalo i sve bi bilo u redu. To se ponovilo i sa novim računalom nekoliko puta. Jutros se pojavio jedan novi problem. U početku pri radu su se na monitoru pojavljivale male kockice koje su kao cjelina činili zastavicu sličnu onoj za prolazak kroz cilj. To je tako blinkalo malo manje od pet minuta na različitim dijelovima ekrana da bi sada sve bilo u redu. Zanima me je li taj problem do monitora ili do nečeg drugog? 

 Artefakti koje opisuješ su česti kod neispravne memorije na grafičkoj kartici.

notloB pet 20.10.2023 14:06
zombie kaže...

Hvala na odgovorima. Je li moguće da je neki virus uzročnik problema? Na novom računalu nemam antivirus pa me zanima da li bih trebao instalirati neki?

 Ne vjerujem, ništa te ne košta pregledati nekim jednokratnim avom, hitman pro primjerice, da si slikao ekran s arefaktima vjerojatno bih ti znao reći nešto više.

zombie pet 20.10.2023 15:49
notloB kaže...
zombie kaže...

Hvala na odgovorima. Je li moguće da je neki virus uzročnik problema? Na novom računalu nemam antivirus pa me zanima da li bih trebao instalirati neki?

 Ne vjerujem, ništa te ne košta pregledati nekim jednokratnim avom, hitman pro primjerice, da si slikao ekran s arefaktima vjerojatno bih ti znao reći nešto više.

 

 

 

Ako se sljedeći put pojavi, uslikat ću.

 

Zaboravio sam još nešto dodati. Vrlo često kada pokrenem računalo, zna se desiti da se na jednu sekundu pojavi onaj crni pravokutnik u kojem treba biti određena poruka, ali on se doslovno pojavi i nestane za jednu sekundu, tako da se ne može pročitati sve i da nešto piše.

notloB pet 20.10.2023 16:00
zombie kaže...

Ako se sljedeći put pojavi, uslikat ću.

 

Zaboravio sam još nešto dodati. Vrlo često kada pokrenem računalo, zna se desiti da se na jednu sekundu pojavi onaj crni pravokutnik u kojem treba biti određena poruka, ali on se doslovno pojavi i nestane za jednu sekundu, tako da se ne može pročitati sve i da nešto piše.

 Ne znam na što misliš, snimi video s mobitelom kad pališ PC pa pregledaj frame by frame u video playeru.

zombie pet 20.10.2023 18:01
notloB kaže...
zombie kaže...

Ako se sljedeći put pojavi, uslikat ću.

 

Zaboravio sam još nešto dodati. Vrlo često kada pokrenem računalo, zna se desiti da se na jednu sekundu pojavi onaj crni pravokutnik u kojem treba biti određena poruka, ali on se doslovno pojavi i nestane za jednu sekundu, tako da se ne može pročitati sve i da nešto piše.

 Ne znam na što misliš, snimi video s mobitelom kad pališ PC pa pregledaj frame by frame u video playeru.

 Mislim na ovaj crni prozor. Pojavi se i nestane u roku sekunde.

 

d75d1f24-5c8c-403b-b07f-327f50228d5e (1920×1080) (microsoft.com)

notloB pet 20.10.2023 18:24
zombie kaže...
notloB kaže...
zombie kaže...

Ako se sljedeći put pojavi, uslikat ću.

 

Zaboravio sam još nešto dodati. Vrlo često kada pokrenem računalo, zna se desiti da se na jednu sekundu pojavi onaj crni pravokutnik u kojem treba biti određena poruka, ali on se doslovno pojavi i nestane za jednu sekundu, tako da se ne može pročitati sve i da nešto piše.

 Ne znam na što misliš, snimi video s mobitelom kad pališ PC pa pregledaj frame by frame u video playeru.

 Mislim na ovaj crni prozor. Pojavi se i nestane u roku sekunde.

 

d75d1f24-5c8c-403b-b07f-327f50228d5e (1920×1080) (microsoft.com)

 Potpuno normalno, na startupu je neki program koji se pokrene ili nešto napravi iz naredbenog retka, i meni se to pojavljuje, zanemari.

boxer pet 20.10.2023 18:25
zombie kaže...
notloB kaže...
zombie kaže...

Ako se sljedeći put pojavi, uslikat ću.

 

Zaboravio sam još nešto dodati. Vrlo često kada pokrenem računalo, zna se desiti da se na jednu sekundu pojavi onaj crni pravokutnik u kojem treba biti određena poruka, ali on se doslovno pojavi i nestane za jednu sekundu, tako da se ne može pročitati sve i da nešto piše.

 Ne znam na što misliš, snimi video s mobitelom kad pališ PC pa pregledaj frame by frame u video playeru.

 Mislim na ovaj crni prozor. Pojavi se i nestane u roku sekunde.

 

d75d1f24-5c8c-403b-b07f-327f50228d5e (1920×1080) (microsoft.com)

 Moguće CMD, a moguće da ti se nešto zbrljala instalacija Windowsa...

 

Ovo može pomoći kod sličnih problema.

 

https://www.file.net/info/command.html?q=sfc%20%2Fscannow

 

notloB pet 20.10.2023 18:33
boxer kaže...

 Moguće CMD, a moguće da ti se nešto zbrljala instalacija Windowsa...

 

Ovo može pomoći kod sličnih problema.

 

https://www.file.net/info/command.html?q=sfc%20%2Fscannow

 

  Plašiš čovjeka bez veze, da mu se sjebao wins znao bi, to je naredbeni redak ili cmd kako hoćeš, i meni se isto pojavljuje na startupu, neki program u startupu pokreće svoj servis ili servis pokreće aplikaciju preko cmda ili nešto slično, potpuno normalno ponašanje winsa.

boxer pon 23.10.2023 12:03
notloB kaže...
boxer kaže...

 Moguće CMD, a moguće da ti se nešto zbrljala instalacija Windowsa...

 

Ovo može pomoći kod sličnih problema.

 

https://www.file.net/info/command.html?q=sfc%20%2Fscannow

 

  Plašiš čovjeka bez veze, da mu se sjebao wins znao bi, to je naredbeni redak ili cmd kako hoćeš, i meni se isto pojavljuje na startupu, neki program u startupu pokreće svoj servis ili servis pokreće aplikaciju preko cmda ili nešto slično, potpuno normalno ponašanje winsa.

 

Zgodno za znati i može mu zatrebati. 

_itsmoriarty pet 17.11.2023 18:10

pozdrav, 

 

ovako imam jedan ' problem '. 

 

uzeo sam portabilni monitor Dell P1424H spojio ga putem USB C na HDMI u graficku, nemam slike tj nit se paliti niti ista. da li je to do kabla? 

 

imam kabal koji sam dobio uz njega ali on je USB C na USB C.

 

pa ako netko ima neka iskustva s ovime, dobro bi mi doslo. hvala! 

 

lp

sudy_freak pon 20.11.2023 09:49
_itsmoriarty kaže...

pozdrav, 

 

ovako imam jedan ' problem '. 

 

uzeo sam portabilni monitor Dell P1424H spojio ga putem USB C na HDMI u graficku, nemam slike tj nit se paliti niti ista. da li je to do kabla? 

 

imam kabal koji sam dobio uz njega ali on je USB C na USB C.

 

pa ako netko ima neka iskustva s ovime, dobro bi mi doslo. hvala! 

 

lp

Pozdrav,

 

jel ga vidiš u nVidia Control Panelu?

Jel ti se tamo pojavi?
I jel možeš odabrati input method na monitoru?

LP

notloB pon 20.11.2023 10:19
_itsmoriarty kaže...

pozdrav, 

 

ovako imam jedan ' problem '. 

 

uzeo sam portabilni monitor Dell P1424H spojio ga putem USB C na HDMI u graficku, nemam slike tj nit se paliti niti ista. da li je to do kabla? 

 

imam kabal koji sam dobio uz njega ali on je USB C na USB C.

 

pa ako netko ima neka iskustva s ovime, dobro bi mi doslo. hvala! 

 

lp

 ASUS Z690 HERO ti ima thunderbolt usb-c portove pa probaj s usb-c na usb-c kabelom.

Edit: Ali imaš kf procesor bez grafike a na i/o panelu ne vidim HDMI/dp ulaz, tako da ništa od toga, radi samo sa integriranom grafom u procesoru, ne znam može li se kako drugačije spojiti na thunderbolt...

_itsmoriarty pon 20.11.2023 20:27
sudy_freak kaže...
_itsmoriarty kaže...

pozdrav, 

 

ovako imam jedan ' problem '. 

 

uzeo sam portabilni monitor Dell P1424H spojio ga putem USB C na HDMI u graficku, nemam slike tj nit se paliti niti ista. da li je to do kabla? 

 

imam kabal koji sam dobio uz njega ali on je USB C na USB C.

 

pa ako netko ima neka iskustva s ovime, dobro bi mi doslo. hvala! 

 

lp

Pozdrav,

 

jel ga vidiš u nVidia Control Panelu?

Jel ti se tamo pojavi?
I jel možeš odabrati input method na monitoru?

LP

ne vidim, ne mogu nista na monitoru raditi. ocigledno je taj monitor samo za laptopove jer kad spojim na mob odma ga prepozna a preko kompa nece. 

sudy_freak sri 22.11.2023 09:48
_itsmoriarty kaže...
sudy_freak kaže...
_itsmoriarty kaže...

pozdrav, 

 

ovako imam jedan ' problem '. 

 

uzeo sam portabilni monitor Dell P1424H spojio ga putem USB C na HDMI u graficku, nemam slike tj nit se paliti niti ista. da li je to do kabla? 

 

imam kabal koji sam dobio uz njega ali on je USB C na USB C.

 

pa ako netko ima neka iskustva s ovime, dobro bi mi doslo. hvala! 

 

lp

Pozdrav,

 

jel ga vidiš u nVidia Control Panelu?

Jel ti se tamo pojavi?
I jel možeš odabrati input method na monitoru?

LP

ne vidim, ne mogu nista na monitoru raditi. ocigledno je taj monitor samo za laptopove jer kad spojim na mob odma ga prepozna a preko kompa nece. 

Zato što preko HDMI>USB C nema power delivery.
HDMI mislim (nisam siguran) ne daje napajanje. A ako ne spojiš nikakav power, normalno da neće raditi.

Probaj spojiti sa USB-C s matične u njega, tako će ti vjerojatno raditi.

 

Upute - stranice 19.-22.

ihush sri 22.11.2023 11:53

-osim što ne može spojiti na mbo-usb-c jer koristi dodatnu gpu pa je onboard isključen (i ovisan o cpu-f-seriji..)... ali da, hdmi izlaz s gpu ne isporučuje struju za rad uređaja i treba dodatno napajanje ili odgovarajući izvor koji će to dati kao thunder-usb (koji sad postaje usb4).. tj može ako mbo dozvoljava dualgraphics rad pa je onboard omogućen + podržan od cpu-a..

sudy_freak sri 22.11.2023 12:35
ihush kaže...

-osim što ne može spojiti na mbo-usb-c jer koristi dodatnu gpu pa je onboard isključen (i ovisan o cpu-f-seriji..)... ali da, hdmi izlaz s gpu ne isporučuje struju za rad uređaja i treba dodatno napajanje ili odgovarajući izvor koji će to dati kao thunder-usb (koji sad postaje usb4).. tj može ako mbo dozvoljava dualgraphics rad pa je onboard omogućen + podržan od cpu-a..

Da, tako je.
Taj sam dio previdio, zaboravio da ima KF.

 

Long story short bro _itsmoriarty na tvojoj konfi ti je useless taj monitor 

notloB sri 22.11.2023 12:40

Nije mi jasno kako može isporučivati video signal preko usbc ukoliko nije thunderbolt, + na uputstvima od monitora nisam vidio da se negdje spominje thunderbolt, kao da je to pod normalno, vaši usbc portovi su sigurno thunderbolt portovi.

 

sudy_freak kaže...

Da, tako je.
Taj sam dio previdio, zaboravio da ima KF.

 

Long story short bro _itsmoriarty na tvojoj konfi ti je useless taj monitor 

 Super, to sam mu napisao prije pet poruka... međutim on na tom monitoru ima 2 usbc porta. + postoje kablovi kao što je ovaj sa dodatnim usbom za napajanje.

+ nervira me kada netko kupi f procesor kad je non f neznatno skuplji a grafa ti može ako ništa poslužiti kao backup, da ne govorim da je bez non f procesora gotovo okljaštio ploču za thunderbolt feature koji je kupio s tom skupom pločom.