mario.L_hr pet 14.3.2014 12:04
ftrim kaže...

Ubuntu za smartfone je ok ideja, no daleko je jos od Androida, pa cak i WP-a. To su činjenice, to je sve tek u povojima. Problem je što već postoji sličan OS, Android i to sa nižim cijenama uređaja te ne vidim kako bi se Ubuntu probio. Bit će negdje iza WP po prodaji...

Gle, ako imaš volje i znanja (a u nekoliko navrata si napomenuo da ga imaš) isprobaj sam pa nas prosvijetli ili kontaktiraj forumaša Mitch-a, on je isprobavao pa ti može dati koji savjet.

 

Gdje će biti i što će biti s njim vidjet ćemo kad/ako krene prodaja.

ftrim pet 14.3.2014 12:16
g12356 kaže...

Običan korisnik ne koristi photoshop.

 

Konkretno 8 i 8.1,jedan trivijalni zadatak poput traženja gumba za gašenje.Cijelo sučelje im je jedna velika komplikacijaTrebali su metro dizajnirati kao doddatak za desktop a ne kako je desktop ispao dodatak za metro.I ne Metro se nemože kompletno izbjeći ni na windowsima 8.1.

 

A i Windows za razliku od Linuxa ne podržava neke trivijalne stvari poput "keep above other windows" ili toga da kada razvučeš prozor u kut da se on smanji na četvrtinu ekrana i ostane u tom kutu.

Ok, znači Linux je za obične korisnike, a Windows za napredne jer ima daleko više profi aplikacija koje podržava? To što si naveo kao primjedbu su i napravili, tj. ispravili u velikoj mjeri. U par klikova dolaziš do UI-a stare 7-ice. meni se win 8.1 učitavaju izravno u desktop (i ulogiravaju izravno, doduše za to je potrebno isto jedan mali korak u postavkama namjestit) i sve je kao po starome, s time da mi je novi pregled instaliranog softvera bolji nego prijašnji (do njega se dolazi start tipkom). Desni klik na start tipku nudi mnogo više mogućnosti no prije, u 7-ici.

Jedino što je ostalo , i to vjerojatno samo na laptopu su obavijesti preko cijelog ekrana u metro dizajnu (npr. za istek baterije na laptopu). Ali u principu i programe mozes otvarati sa klacicnim desktop appovima, kad to iz prvog puta namjestis. ja stvarno ne vidim prepreka...prozore je moguce zalijepiti na polovicu ekrana mišem i on pamti tu poziciju (8.1.) a desnim klikom na taskbar dobijas mogucnosti stack-a prozora i tu mozes poredat par prozora da svaki zauzme trecinu recimo. No na velikom ekranu ne vidim zasto bi isao u cetvrtine, dovoljno je prepoloviti ga. Sve ostalo je suvisno, barem meni jer ne volim raditi ozbiljno sa 5 programa odjednom. Kad zatrebam neki program pozovem ga iz taskbar-a odnosno trake od ispod.

passat kaže...
g12356 kaže...

Ovo će biti prava konvergencija,u čemu MS nije uspio.

 

A ono šta Ubuntu pokušava je napasti high end.Ključno će im biti dovesti čim više telefonskih mreža u njihovu distribucijsku mrežu.

Ne mora znaciti. I ubuntu nece u pocetku imat dovoljno aplikacija, morat ce se jos ispolirat,..Za WP ce se tek moc rec da je pravi OS kad izidje 8.1

Nekolicina informaticki obrazovanijih korisnika ce sigurno odmah jurnuti da ga uzme, ali ta nekolicina nece bit dovoljna za njegov uspjeh

Ubuntu će napasti high end? hahaha, e sad si me stvarno nasmijao....daleko je Ubuntu i od mainstream publike, a kamoli od high-end uredjaja....ja sam jedan od onih informatički obrazovanih korisnika, pa svejedno ću uzeti Ubuntu tek toliko da vidim što konkurencija sprema ili nudi, obzirom da mi je posao vezan za smartfone (da ne idem sada u detalje). Inace ga ne bih uzeo, jer nemam potrebe.

g12356 kaže...
passat kaže...
g12356 kaže...

Ovo će biti prava konvergencija,u čemu MS nije uspio.

 

A ono šta Ubuntu pokušava je napasti high end.Ključno će im biti dovesti čim više telefonskih mreža u njihovu distribucijsku mrežu.

Ne mora znaciti. I ubuntu nece u pocetku imat dovoljno aplikacija, morat ce se jos ispolirat,..Za WP ce se tek moc rec da je pravi OS kad izidje 8.1

Nekolicina informaticki obrazovanijih korisnika ce sigurno odmah jurnuti da ga uzme, ali ta nekolicina nece bit dovoljna za njegov uspjeh

Na ubuntu touch ćeš moći sve ubuntu desktop aplikacije instalirati.

 

To koliko je koja touch ready je druga priča,ima ih onih koje jesu i onih koje naravno nisu.

Da li je to sada tako ili ce biti tako? To je velika razlika. A i nisu neke aplikacije, za Android su daleko bolje, te ce ubuntu morati moljakati da ti isti programeri razviju te aplikacije i za ubuntu, sto je kako znamo dosta spor i bolan proces. A i sumnjam da ce, pored razvoja za 3 mobilna OS-a (iphone, Android, te WP) htjeli raditi isto za još jedan OS, s tom količinom entuzijazma i u velikom broju.

 

Prognoziram fijasko za ubuntu na smartfonima, iako mozda i nece biti los proizvod kao proizvod. No to cemo vidjeti, ceka ga dug put koji je morao proci Android OS.

ftrim pet 14.3.2014 12:17
mario.L_hr kaže...
ftrim kaže...

Ubuntu za smartfone je ok ideja, no daleko je jos od Androida, pa cak i WP-a. To su činjenice, to je sve tek u povojima. Problem je što već postoji sličan OS, Android i to sa nižim cijenama uređaja te ne vidim kako bi se Ubuntu probio. Bit će negdje iza WP po prodaji...

Gle, ako imaš volje i znanja (a u nekoliko navrata si napomenuo da ga imaš) isprobaj sam pa nas prosvijetli ili kontaktiraj forumaša Mitch-a, on je isprobavao pa ti može dati koji savjet.

 

Gdje će biti i što će biti s njim vidjet ćemo kad/ako krene prodaja.

Isprobat cu svakako, a do tada bi volio cuti (a vjerujem i ostali) kvalitetno napravljenu recenziju istog, od onoga koji je to vec isprobao?