1domagoj1 pet 30.12.2011 21:16
BlueMax kaže...

I meni je prvo palo na pamet ali kad je jedan forumas ogovorio da je bolje uzeti zarulje u lift i gledati kad ce crknuti opredjelio sam se za njegov odovor jer je brzi i tocno odgovara na postavljeno pitanje.Jedino sto nije potrebno uzeti sve zarulje nego samo jednu.

Nije istina, jer je to linearno pretrazivanje, a slozenost linearnog pretrazivanja je O(n). Binarno pretrazivanje je stoga sa svojom slozenoscu O(log n), brze.

milicevic pet 30.12.2011 21:17
Don Kihoty kaže...

 

 

“Nalazite se u čamcu za veslanje u velikoj cisterni s vodom. Imate sidro koje bacite u vodu (lanac je dovoljno dugačak da padne na dno cisterne). Hoće li se razina vode u cisterni podići ili pasti?”

- Neće. Količina istisnutih fluida jednaka je masi koja ju pritišće.

Masa sidra (+lanac) je već istisnula višak fluida, jer je ta masa pridodana ukupnoj masi čamca. Bilo da se sidro nalazi u čamcu ili dnu cisterne, količina istisnutih fluida je - jednaka.

 

2. Posao mi je osiguran.

 

Hm...

Evo samo da se javin jer se svi slažete sa ovim odgovorom. Voda će se "pasti" za volumen sidra i lanca. Čak ti se pola odgovora krije u pitanju. Imaš pasti ili podići!

Više od 98% ovih vašin odgovora su totalni promašaji i niko od vas ne bi proša intervju. 

Ovome genijalcu je posao osiguran a odgovor na najlakše pitanje nije točno odgovorija!!

Za odgovore na druga pitanja uopće neću trošiti svoji vrime.

 

P.S. Onih 2 posto točnih odgovora je broj cvitova.

BlueMax pet 30.12.2011 22:16
milicevic kaže...
Don Kihoty kaže...

 

 

“Nalazite se u čamcu za veslanje u velikoj cisterni s vodom. Imate sidro koje bacite u vodu (lanac je dovoljno dugačak da padne na dno cisterne). Hoće li se razina vode u cisterni podići ili pasti?”

- Neće. Količina istisnutih fluida jednaka je masi koja ju pritišće.

Masa sidra (+lanac) je već istisnula višak fluida, jer je ta masa pridodana ukupnoj masi čamca. Bilo da se sidro nalazi u čamcu ili dnu cisterne, količina istisnutih fluida je - jednaka.

 

2. Posao mi je osiguran.

 

Hm...

Evo samo da se javin jer se svi slažete sa ovim odgovorom. Voda će se "pasti" za volumen sidra i lanca. Čak ti se pola odgovora krije u pitanju. Imaš pasti ili podići!

Više od 98% ovih vašin odgovora su totalni promašaji i niko od vas ne bi proša intervju. 

Ovome genijalcu je posao osiguran a odgovor na najlakše pitanje nije točno odgovorija!!

Za odgovore na druga pitanja uopće neću trošiti svoji vrime.

 

P.S. Onih 2 posto točnih odgovora je broj cvitova.

tocno je da ce nivo vode pasti jer sidro sigurno (inace ne bi bilo sidro niti bi se spominjalo tonjenje na dno) ima vecu specificnu masu od vode. dok je u camcu sidro svojom masom potiskuje vodu a kad je na dnu tj u vodi istiskuje samo svoj volumen.

 

Tvoj odgovor je pogresan (iako ce nivo zaista pasti ali ne za volumen sidra i lanca) i sad cu ti objasniti zasto si u krivu.

Jasno ti je valjda da brod sto je tezi istiskuje vise vode. Znaci brod od 200 kila istiskuje vise od broda od 100 kila. sad zamisli da na tom brodu u jednom slucaju imas sidro od aluminija a u drugom slucaju sidro od olova. sidra su identicnog blika tj. volumena. kad je sidro dignuto, brod sa olovnim sidrom je sigurno tezi i istiskuje vise vode od onog s aluminijskim sidrom. kad spustis sidro na dno ono u oba slucaja istiskuje jednak volumen vode i tada masa sidra vise nema nikakvog utjecaja na nivo vode. prije si znaci imao situaciju da je brod s olovnim sidrom bio tezi a sad su oba jednako teska i jednak deplasman imaju.

 

nadam se da si shvatio.

 

BlueMax pet 30.12.2011 22:33
1domagoj1 kaže...
BlueMax kaže...

I meni je prvo palo na pamet ali kad je jedan forumas ogovorio da je bolje uzeti zarulje u lift i gledati kad ce crknuti opredjelio sam se za njegov odovor jer je brzi i tocno odgovara na postavljeno pitanje.Jedino sto nije potrebno uzeti sve zarulje nego samo jednu.

Nije istina, jer je to linearno pretrazivanje, a slozenost linearnog pretrazivanja je O(n). Binarno pretrazivanje je stoga sa svojom slozenoscu O(log n), brze.

u ovom slucaju je samo teoretski brze. razmisli koliko ti u stvarnosti (ne na papiru ni u petlji) treba vremena i setnje gore dole da dodjes do rezultata a koliko treba onom koji je zarulju stavio u lift i krenuo prema gore cekajuci na kojoj visini ce zarulja krepati. da ne govorimo o tome kako ce taj unistiti samo jednu zarulju o ovaj prvi sedam. nazalost, pitanje je i krivo prepisano tako da se nas pita "na kojoj visini" a ne "na kojem katu" a kat je visok prosjecno 3m. ovaj koji odgovor trazi linearnim putem dobiva tocnu visinu dok ovaj koji ide binarnom metodom dobiva samo tocan kat.

osobno bi prije zaposlio ovog iz lifta.

TracerCPP pet 30.12.2011 23:05
BlueMax kaže...
1domagoj1 kaže...
BlueMax kaže...

I meni je prvo palo na pamet ali kad je jedan forumas ogovorio da je bolje uzeti zarulje u lift i gledati kad ce crknuti opredjelio sam se za njegov odovor jer je brzi i tocno odgovara na postavljeno pitanje.Jedino sto nije potrebno uzeti sve zarulje nego samo jednu.

Nije istina, jer je to linearno pretrazivanje, a slozenost linearnog pretrazivanja je O(n). Binarno pretrazivanje je stoga sa svojom slozenoscu O(log n), brze.

u ovom slucaju je samo teoretski brze. razmisli koliko ti u stvarnosti (ne na papiru ni u petlji) treba vremena i setnje gore dole da dodjes do rezultata a koliko treba onom koji je zarulju stavio u lift i krenuo prema gore cekajuci na kojoj visini ce zarulja krepati. da ne govorimo o tome kako ce taj unistiti samo jednu zarulju o ovaj prvi sedam. nazalost, pitanje je i krivo prepisano tako da se nas pita "na kojoj visini" a ne "na kojem katu" a kat je visok prosjecno 3m. ovaj koji odgovor trazi linearnim putem dobiva tocnu visinu dok ovaj koji ide binarnom metodom dobiva samo tocan kat.

osobno bi prije zaposlio ovog iz lifta.

1. Tebi je to "prvo palo na pamet"? {#}. Pa otpočetka topica ismijavaš se na temu toga a nemaš pojma niti što je to.

2. Opet pretpostavke (po 500-ti put). Tko je rekao da se žarulje mogu provjeriti na taj način da se putuje liftom i čeka kad će krepati? Možda na svakom katu treba izaći pa ju postaviti na plafonu jer instalacije nisu dobre od određenog kata pa na dalje itd? E sad se zbroji koliko vremena ti treba da postaviš žarulju na 100 katova a koliko samo na njih 7?

 

I mene uopće ne čudi tvoje razmišljanje jer ti nemaš nikakve matematičke logike. Kao da razmišljaš na način da imaš kramp u ruci i to ti je sav alat, umjesto da mozak upotrijebiš. No bar da se ti trudiš naučiti, već ne, ajmo radije ismijavati ono što ne razumijemo.

1domagoj1 pet 30.12.2011 23:22
BlueMax kaže...

u ovom slucaju je samo teoretski brze. razmisli koliko ti u stvarnosti (ne na papiru ni u petlji) treba vremena i setnje gore dole da dodjes do rezultata a koliko treba onom koji je zarulju stavio u lift i krenuo prema gore cekajuci na kojoj visini ce zarulja krepati. da ne govorimo o tome kako ce taj unistiti samo jednu zarulju o ovaj prvi sedam. nazalost, pitanje je i krivo prepisano tako da se nas pita "na kojoj visini" a ne "na kojem katu" a kat je visok prosjecno 3m. ovaj koji odgovor trazi linearnim putem dobiva tocnu visinu dok ovaj koji ide binarnom metodom dobiva samo tocan kat.

osobno bi prije zaposlio ovog iz lifta.

Ponekad nam stvarno fali /facepalm smajlic...

 

Prvo, ne znam kako ti je uopce binarno pretrazivanje palo na pamet, ako uopce nisi u toj bransi (programsko inzinjerstvo/racunarska znanost/racunalno inzinjerstvo).

 

Drugo, ovo su postale vec teze filozofije s tvoje strane. Binarno pretrazivanje je najbrze i tocka. U stvarnosti, da. Na nikakvom papiru ili petlji (sto god to 'petlja' znacilo). To se nije nitko sprdnul, vec je to dokazano i matematicki i u praksi.

 

Trece, ovo je pitanje namjenjeno kandidatu za posao inzinjera u Qualcommu. Qualcomm je telekomunikacijska kompanija. Da, zbilja im je najvaznije dal ces se ti liftom vozati gore/dolje i traziti tocnu visinu, koliko je kat prosjecno visok i kakve vec gluposti ne.

 

Osobno bi ti prije failao.

BlueMax sub 31.12.2011 00:22
1domagoj1 kaže...
BlueMax kaže...

u ovom slucaju je samo teoretski brze. razmisli koliko ti u stvarnosti (ne na papiru ni u petlji) treba vremena i setnje gore dole da dodjes do rezultata a koliko treba onom koji je zarulju stavio u lift i krenuo prema gore cekajuci na kojoj visini ce zarulja krepati. da ne govorimo o tome kako ce taj unistiti samo jednu zarulju o ovaj prvi sedam. nazalost, pitanje je i krivo prepisano tako da se nas pita "na kojoj visini" a ne "na kojem katu" a kat je visok prosjecno 3m. ovaj koji odgovor trazi linearnim putem dobiva tocnu visinu dok ovaj koji ide binarnom metodom dobiva samo tocan kat.

osobno bi prije zaposlio ovog iz lifta.

Ponekad nam stvarno fali /facepalm smajlic...

 

Prvo, ne znam kako ti je uopce binarno pretrazivanje palo na pamet, ako uopce nisi u toj bransi (programsko inzinjerstvo/racunarska znanost/racunalno inzinjerstvo).

 

Drugo, ovo su postale vec teze filozofije s tvoje strane. Binarno pretrazivanje je najbrze i tocka. U stvarnosti, da. Na nikakvom papiru ili petlji (sto god to 'petlja' znacilo). To se nije nitko sprdnul, vec je to dokazano i matematicki i u praksi.

 

Trece, ovo je pitanje namjenjeno kandidatu za posao inzinjera u Qualcommu. Qualcomm je telekomunikacijska kompanija. Da, zbilja im je najvaznije dal ces se ti liftom vozati gore/dolje i traziti tocnu visinu, koliko je kat prosjecno visok i kakve vec gluposti ne.

 

Osobno bi ti prije failao.

sad treba biti u bransi za rjesavanje logickih problema? srednju sam zavrsio matematicko informaticku ako ti to olaksava, no to nista ne znaci. ti ne shvacas bit i ovdje nasa rasprava zavrsava. zamisli jednog covjeka koji u stvarnosti seta gore dolje po zgradi, montira zarulje i testira 7 puta i zamisli jednog u liftu sa zaruljom. shvati da ce ovaj u liftu prije doci do visine koja se trazi. ako ne mozes shvatit razliku izmedju teoretske brzine rjesavanja ovog zadatka i prakticne imas problem. 

TracerCPP sub 31.12.2011 00:36

Koliko znam, Domagoj je student FER-a a tamo je bar 5 matematika u prve dvije godine studija a svaka od njih je znanstvena fantastika za matematiku srednje škole. A što se tiče informatike, i tu bi imao što reći no nema smisla. Bitno je jedino da je lift tvoje rješenje problema bez obzira što već 4 osobe do sada govore da je to binarno pretraživanje {#}

BlueMax sub 31.12.2011 00:46
TracerCPP kaže...

Koliko znam, Domagoj je student FER-a a tamo je bar 5 matematika u prve dvije godine studija a svaka od njih je znanstvena fantastika za matematiku srednje škole. A što se tiče informatike, i tu bi imao što reći no nema smisla. Bitno je jedino da je lift tvoje rješenje problema bez obzira što već 4 osobe do sada govore da je to binarno pretraživanje {#}

mogu i 44 osobe to govoriti ja ostajem pri svom razmisljanju. nisam od tvrdoglavih tipova kojima je nemoguce promijeniti misljenje ali u ovom slucaju je to nemoguce. problem vas cetvorice je sto ste ograniceni matematikom a ja razmisljam prakticno. dok ti na 50tom katu montiras prvu zarulju ja sam liftom vec na stotom. ovaj zadatak znaci mozes rjesavat na 2 nacina. matematikom i logikom. matematika je ovdje prespora.

TracerCPP sub 31.12.2011 00:54

A kojom to logikom se žarulja provjerava iz lifta? {#} Ako ćemo o logici onda bi trebao na svakom katu izaći iz lifta i montirati tu žarulju na strop jer ćeš jedino tako pouzdano znati da li radi, i tako eventualno 100 puta, što nikako ne može biti brže od samo 7 puta. Pogotovo ako obojica imaju lift binarno pretraživanje je pun pogodak.

mrjimmypage sub 31.12.2011 02:22
1domagoj1 kaže...

OMG, zar jedino Tracer ovdje zna sto je algoritam binarnog pretrazivanja?! Zar u ovoj temi zbilja nema programera?

 

Goddammit. Worst case scenarij binarnog pretrazivanja iliti half-interval search-a je O(log n) (sad si izgooglajte Big O notaciju da vidite sto to je). Best case scenarij je O(1), a average case je O(log n).

 

Dakle, binarno pretrazivanje. Obican inzinjerski problem. I meni je palo na pamet.

 

jest to, kolega, kad se zadatak potraži po googleu ili štajaznam pa se nađe šta je pisac zapravo htjeo reći. Ovako kako piše na bugu ne pitaju nas koja je najviša visina s koje možemo bacit žarulju i ona se neće razbiti, nego pitaju na koju visinu možeš podić žarulje pa da se iste razbiju (ili stanu radit, šta već).

Sumnjam da nitko baš ne zna šta je binarno pretraživanje, nego jednostavno ljudima se ne da pisati po temi. Pogotovo kad pročitaš postove od onog don kihotyja XD ono izaziva šok, suze i nevjericu XD

 

I nikad mi nije bilo jasno zašto ljudi pišu pola rečenice na hrvatskom, pola na engleskom :S malo smješno izgleda. ko iz nekih loših filmova ili serija :S

 

edit: usfalio mi je citat XD

cekpi sub 31.12.2011 08:20

jedino kaj nakon čitanja ove teme mogu reć je

 

u globalu ljude u ovoj temi bi mogli podijelit na tri skupine:

- oni koji još ne rade i sprdaju se s ovakvim pitanjima (sve vas to na ovaj ili onaj način čeka)

- željni dokazivanja, oni koji ili još studiraju ili se žele dokazat pred onima koji još studiraju pa se drže žarulje ko pijan plota (inače visina koja se traži je potpuno nebitna)

- i mala količina onih koja je na ovaj ili onaj način prošla takva pitanja (pa vam tu i tamo daju kakav hint ali zbog loših žarulja to nitko ne vidi)

 

 znači poanta ovakvih pitanja na razgovorima nije da vi date točan odgovor ili cijeli izračun (osim možda kod buketa al to već spada u pitalice) nego da se vidi na koji način razmišljate, koliko ste puni ideja i/ili možete li razmišljati "out of the box".......pred jedno pet godina grupi vrlo mladih i nadobudnih zaposlenika jedne jako velike hrvatske firme je direktor (inače stranac koji je radio po cijelom svijetu) ponudio mogućnost napredovanja te im je postavio pitanja poput koliko ima pasa u gradu zagrebu.......reakcija je bila šok i nevjerica + guglanje i zivkanje te pokušaji pronalaska točnog broja......naravno da nitko nije shvatio da je potpuno nebitan točan broj nego samo varijable koje bi mogle utjecat na njega

Fero sub 31.12.2011 15:25

Evo nekih odgovora: koliko ima cvijetova u buketu, pa i ruže i tratinćice i onaj treći su cvijeće. Svi u buketu su cvijetovi.
Žarulje i zgrada od 100 katova, a kako binarno provijeriti na kojoj visini će se žarulje uništiti ako se ne unište ni na 100 katu. Nitko u pitanju ne postavlja da se provjerava u zgradi, nego samo na kojoj visini će se žarulje uništiti, ovisno o tlaku zraka i potlaku jer je zrak na većim visinama rijeđi.

Bakaluar uto 3.1.2012 09:51
Fermi kaže...

Što je teže? Kilogram perja ili kilogram željeza?

 

Masa im je jednaka ali težina nije.

Na težinu djeluje i uzgon. U zraku je uzgon vrlo mali (skoro zanemariv). Perje ima veći uzgon od željeza (zbog većeg volumena). Dakle, željezo je teže.

sasa uto 3.1.2012 12:28
cekpi kaže...

 znači poanta ovakvih pitanja na razgovorima nije da vi date točan odgovor ili cijeli izračun (osim možda kod buketa al to već spada u pitalice) nego da se vidi na koji način razmišljate, koliko ste puni ideja i/ili možete li razmišljati "out of the box".......pred jedno pet godina grupi vrlo mladih i nadobudnih zaposlenika jedne jako velike hrvatske firme je direktor (inače stranac koji je radio po cijelom svijetu) ponudio mogućnost napredovanja te im je postavio pitanja poput koliko ima pasa u gradu zagrebu.......reakcija je bila šok i nevjerica + guglanje i zivkanje te pokušaji pronalaska točnog broja......naravno da nitko nije shvatio da je potpuno nebitan točan broj nego samo varijable koje bi mogle utjecat na njega

upravo tako!

i meni su na jendom razgovoru postavili dva zadatka sličnog karaktera.

jedno se i moglo računati, ali drugo je bilo čisto da se vidi način razmišljanja (kao ovaj boldani dio).

također, stranac kao CEO je odradio ovo testiranje. vani su te stvari normalne u traženju posloprimaca.

Sinatra uto 3.1.2012 13:01

Čitajući odgovore, tu je previše studentskog i šljakerskog mentaliteta.

 

Meni kao inžinjeru u Qualcommu ne bi padalo na pamet podići makar odvijač, a moje vrijeme je preskupo da bi se po zgradi od stotinu katova šetao s kutijom žarulja.

Takav problem se riješava u dva telefonska poziva. Prvi je upućen dobavljaču žarulja, kojeg bi tražio izvješće s ispitivanja kvalitete žarulja, na kojem bi pisale sve te bedastoće.

Kad bi dobio potrebnu informaciju, zvao bih projektanta zgrade koji će mi reći koji se kat nalazi na željenoj visini s ispitivanja.

 

Kakvo računanje, kakvo programiranje, kakvo montiranje žarulja u dizalu? Posao nisu predmeti u osnovnoj školi.

 

 

I firma u kojoj radim ima ta psihološka testiranja, i jedan gospodin je došao na testiranja, na test opažanja. To je testiranje koje se provodi 45 minuta i ima dvadesetak stranica s pitanjima. Ostavio je listove praznima, a na poleđinu zadnjeg je napisao stavke poput "treća žarulja u hodniku ne radi", "u muškom WC-u u prizemlju nedostaje tekući sapun za ruke", "gospođa na recepciji danas nosi plavu bluzu" i slično. Sutradan su ga zvali raditi. Bez testiranja, ustanovilo se da čovjek ima odlično pamćenje, fantastičnu moć zapažanja i da razmišlja u okviru firme, a ne testa.

espero uto 3.1.2012 13:03

Sjećam se kad sam se kandidirao za zapošljavanje u HEP-u prije puno godina. Tražilo se sljedeće: "Nabrojte 2 osobe koje poznajete u HEP-u" (nije šala, stvarno je bilo takvo pitanje, jedino što je bilo davno pa se firma nije zvala HEP). Pitate se što je tu čudno, u Hrvatskoj je to sasvim normalno pitanje. Ipak, nije normalno da te to tako direktno pitaju, i to u pisanom obliku.

cekpi uto 3.1.2012 13:07
espero kaže...

Sjećam se kad sam se kandidirao za zapošljavanje u HEP-u prije puno godina. Tražilo se sljedeće: "Nabrojte 2 osobe koje poznajete u HEP-u" (nije šala, stvarno je bilo takvo pitanje, jedino što je bilo davno pa se firma nije zvala HEP). Pitate se što je tu čudno, u Hrvatskoj je to sasvim normalno pitanje. Ipak, nije normalno da te to tako direktno pitaju, i to u pisanom obliku.

 linkedin prije linkedina

Games 4 life pet 6.1.2012 18:40

“Kad biste imali 20 'uništivih' žarulja (koje se unište na određenoj visini), a zgrada ima 100 katova, kako biste odredili visinu na kojoj se žarulje uništavaju?”

 

Jednostavno odem na 1. kat i bacim žarulju dolje, uništit će se. Evo vam odgovor.