Frenkyca pon 28.11.2022 14:31

Xiaomi će u Kini 01.12.2022. predstaviti Xiaomi 13 seriju (Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro) pametnih telefona.

Oba telefona bit će pokretana Snapdragon 8 gen 2  čipom uz 12GB radne memorije. Benchmark rezultati govore kako je Xiaomi 13 postigao broj bodova od 1497 (Single-core) i 5089 (Multi-core).

Dok je Xiaomi 13 Pro postignuo bodove pri 1504 (Single-core) i 5342 (Multi-core).

Xiaomi 13 donosit će 6.2” LTPO AMOLED zaslon sa 120Hz stopom osvježenja prikaza te 2K rezolucijom.

Glavna kamera Xiaomi 13 modela imat će 50MP (IMX8 senzor) te će isto tako donosi podršku za 120W brzim (žičnim) punjenjem. Xiaomi 13 Pro također će donositi LTPO AMOLED 6,7” sa 120Hz stopom osvježenja te 2K rezolucijom prikaza.

Ostale kamere pri Xiaomi 13 Pro također će dolaziti s 50MP (telefoto, ultraširoka) uz 50MP dostupnu glavnu kameru.  Prednja kamera raspolagati sa 32MP.

Specifikacije kamere na 13 Pro https://www.youtube.com/watch?v=SQvk5ZZn_94

Marko_244 pon 2.1.2023 21:54

Mene od postignutih bodova više zanimaju sljedeće stvari:

• hoće li cijena biti pristojna, ili će opet pokušati biti skuplji od Applea?
  • hoće li i ovaj trošiti bateriju kao pijani milijarder, baš kao i svaki Xiaomi flagship unazad par godina?
  • hoće li imati softverskih problema kao i svaki Xiaomi flagship unazad par godina?
zuper pon 2.1.2023 23:24

U Hrvatskoj globalna verzija neće biti jeftina, to sigurno. Predviđam 800 eura za 13 i 1000 za 13 Pro. Najpametnija će biti kupnja preko stranica poput TradingShenzhen gdje već sad možeš uzet 13 za 760 eura, a Pro 930 eura.
Ovaj procesor se pokazao puno efikasniji od onoga u 12 i mislim da će imati odličnu bateriju.
O softverskim problemima ne znam koji su bili, jedino se ekipa najviše žalila na loš proximity senzor.

Meni se običan 13 malo više dopada. 6.4" ravni ekran sa minimalnim rubovima. Baš kompaktan s obzirom na dijagonalu

mzopg uto 3.1.2023 15:01
Marko_244 kaže...

Mene od postignutih bodova više zanimaju sljedeće stvari:

• hoće li cijena biti pristojna, ili će opet pokušati biti skuplji od Applea?
  • hoće li i ovaj trošiti bateriju kao pijani milijarder, baš kao i svaki Xiaomi flagship unazad par godina?
  • hoće li imati softverskih problema kao i svaki Xiaomi flagship unazad par godina?

Ovako po pitanjima mi se čini da odavno nisi koristio Xiaomi.

1. cijena nikada nije bila skuplja od Applea, evo ti trenutna usporedba prethodne gen, trenutne i predviđanja za sljedeću gen:

iPhone 13 Pro Max 6/256GB (1600 €)

Xiaomi 11 Ultra 8/256GB (675 €, kod nas oko 1100 €)

iPhone 14 Pro Max 256GB (1850 €)

Xiaomi 12s Ultra 12/256GB (930 €, nema u RH trgovinama)

iPhone 15 Ultra (najavljena cijena u U.S. od 1300$, čitaj kod nas oko 2000 €, pretpostavka)

Xiaomi 13 Ultra (najavljena cijena oko 800$, kod nas u EU će to biti vjerojatno oko 1000 €)

*usporedba top modela sa jednakom količinom storage memorije u prodavaonicama koje dostavljaju unutar EU

https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2023/01/01/apple-iphone-15-pro-max-ultra-price-lower-cost-iphone-14-pro-upgrade/

https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2022/12/11/apple-iphone-15-pro-max-ultra-price-increase-more-storage-iphone-14-pro-max-upgrade/

Kao što vidiš iPhone je u prosjeku duplo skuplji od ekvivalentnog Xiaomi modela. Kod starijih gen je razlika i veća.

2. Većina Xiaomija ima jako dobru ili odličnu bateriju, imam trenutno Mi Note 10 star 3 godine u startu mi je baterija držala oko 3 dana, sada nakon 3 godine korištenja izdrži do 2 dana uz srednje intenzivno korištenje. Veća potrošnja je bila uglavnom kod modela sa SD 8 Gen 1, ali to nije bio problem samo kod Xiaomija već kod manje više svih uređaja koji su koristili isti SoC.

3. Ovo je individualno i generalno gledajući svi proizvođači imaju određenih problema, odnosno postoji uvijek određeni postotak korisnika koji ima problema, je li to do njih ili do aplikacija koje koriste ili proizvođač nije sve testirao i pokrio kako treba ne znam. Ono što znam da na niti jednom Xiaomiju nemam apsolutno nikakvih problema i to sa stock ROMom. Proximiti, notifikacije... sve radi bez greške. I to je tako kod mene godinama. S druge strane odeš u bilo koju temu drugih proizvođača i vidjeti ćeš da isto ima određeni broj korisnika koji imaju probleme, baci oko na Samsung S22 temu...

Logično je što proizvođač prodaje više proizvoda da će postotak ljudi koji imaju problema biti veći. U početku se hvalio Realme, ali čim je i on počeo biti prodavanija marka krenule su priče o raznim problemima... Nije isto uspoređivati firmu koja prodaje 1 mil. uređaja i 50 mil. uređaja. Pogledaj zadnji iPhone 14, kad je izašao ima je problem sa treskanjem kamere i to u popularnim aplikacijama, kako je to prošlo kontrolu samo oni znaju.

https://9to5mac.com/2022/09/19/iphone-14-pro-camera-module-shaking-and-rattling/

Xiaomi 13 Pro 8/128GB u početnoj prodaji košta 850 €, cijena će sigurno nešto pasti kroz mjesec-dva.

https://www.giztop.com/xiaomi-13-pro.html