Windows

Windows 11 - općenito

pqweasdyxc sri 26.10.2022 19:37
ivanm75 kaže...

Cpu je kljucan.

Imam isti cpu na laptopu i desktopu. Sve identicno.

Hp probook 450 G8 i i hp prodesk 400 G7.

Kod zahtjevnijeg multitaskinga desktop komp je brzi i ne stuca..

Laptop je sporiji. Zatrza..

 Laptop je 4C/8T, desktop je 6C/12T i viši takt. Ako su oba i5. Dosta je to velika razlika.

BlackMoon sri 26.10.2022 21:24

Dok ide UHD video bez trzanja i lag-anja, ja više nego zadovoljan. Inače, CPU mi odradi vrlo glatko sve šta od njega zatražim, problem je bio (sada znatno umanjen), kod otvaranja foldera i sistemskih radnji. Sad ne znam, problem se zna javiti kod nadogradnje, jer upravo nadogradnja je nužno zlo. Da ne zahtijeva toliko vremena i podešavanja, uvijek sam bio pobornik čiste instalacije u tim okolnostima. Kad sam imao 30, rušiti i dizati sistem svakih par godina radi osvježavanja, bila bi mi zabava i razonoda. Kad prođete 50, odlazi vid, odlaze živci, općenito cijeli život odlazi u 3.14zdu materinu i to postaje muka...

zelenapaprika sri 26.10.2022 22:29
BlackMoon kaže...

 Kad sam imao 30, rušiti i dizati sistem svakih par godina radi osvježavanja, bila bi mi zabava i razonoda. Kad prođete 50, odlazi vid, odlaze živci, općenito cijeli život odlazi u 3.14zdu materinu i to postaje muka...

 Hehe, točno tako.

BlackMoon čet 27.10.2022 00:11
SaintGriz kaže...

Ima li nekakav classic start a da je besplatan za Win11. Najviše me živcira ovo grupiranje ikona u taskbaru, jebiga volim stari model, da je svaki otvoreni program za sebe, to je na Win10 bila ova opcija:

 Probaj StartAllBack!

SaintGriz čet 27.10.2022 21:45
BlackMoon kaže...
SaintGriz kaže...

Ima li nekakav classic start a da je besplatan za Win11. Najviše me živcira ovo grupiranje ikona u taskbaru, jebiga volim stari model, da je svaki otvoreni program za sebe, to je na Win10 bila ova opcija:

 Probaj StartAllBack!

 Piše da se mora platiti nakon 3 mjeseca, imal šta džabe 

sudy_freak čet 27.10.2022 22:09
djigibao kaže...
Ja sam skinuo cijeli Windows 11, mountao .iso, pokrenuo setup i napravio upgrade.
Sve proslo bez problema

Pokušao, kaže mi da moram skinuti PC healt check da provjeri jel mi komp kompatibilan.

Frajer kaže da nije, a runam Win11 day1.

OMG Microsoft?

BlackMoon pet 28.10.2022 00:21
SaintGriz kaže...
BlackMoon kaže...
SaintGriz kaže...

Ima li nekakav classic start a da je besplatan za Win11. Najviše me živcira ovo grupiranje ikona u taskbaru, jebiga volim stari model, da je svaki otvoreni program za sebe, to je na Win10 bila ova opcija:

 Probaj StartAllBack!

 Piše da se mora platiti nakon 3 mjeseca, imal šta džabe 

 Nema više džabe ni u stare babe, stari moj! Ali za ze novce nećeš požaliti. Ima puno više od toga šta ti želiš, sve radi dobro i stabilno, ne modificira sistemske fajlove, a viditi ćeš i stari control panel i komfirmacijske prozore u dark modu, ako ga preferiraš...

pqweasdyxc pet 28.10.2022 00:35
sudy_freak kaže...
djigibao kaže...
Ja sam skinuo cijeli Windows 11, mountao .iso, pokrenuo setup i napravio upgrade.
Sve proslo bez problema

Pokušao, kaže mi da moram skinuti PC healt check da provjeri jel mi komp kompatibilan.

Frajer kaže da nije, a runam Win11 day1.

OMG Microsoft?

 Instalirao si s modanim iso fileom. Intel 7000 serija nije podržana.

BlackMoon pet 28.10.2022 00:46

Izradi ISO s Rufusom v18.xx. Imaš opciju da iz install-a izbaciš te dll-ove koji ti analiziraju PC prije početka instalacije i tako zaobiđeš te nedostatke u vidu nepodržanog procesora i bezveznog TPM-a...Ne koristi Rufus iz MS Storea jer taj nema tu opciju!

djigibao pet 28.10.2022 08:46
SaintGriz kaže...
BlackMoon kaže...
SaintGriz kaže...

Ima li nekakav classic start a da je besplatan za Win11. Najviše me živcira ovo grupiranje ikona u taskbaru, jebiga volim stari model, da je svaki otvoreni program za sebe, to je na Win10 bila ova opcija:

 Probaj StartAllBack!

 Piše da se mora platiti nakon 3 mjeseca, imal šta džabe 

 Probaj ovo - iObit Start Menu 8 Pro

 

"License code": 2E244-17BEE-34785-6EDB5

 

1. Download the program and install it on your computer

2. Activate the Pro-version in the "Activation" menu using the following license code in the "License code" column and clicking "Register"

3. After that, you will receive the message "The license was successfully activated". You can check the status of the license by clicking on the "License Manager" link from the main application window.

 

sudy_freak kaže...
Pokušao, kaže mi da moram skinuti PC healt check da provjeri jel mi komp kompatibilan.

Frajer kaže da nije, a runam Win11 day1.

OMG Microsoft?

 Ja nisam imao tih problema (CPU također nepodrzan)

Dud sub 29.10.2022 10:10
BlackMoon kaže...

Lijepo je to što daruješ aktivacijski ključ, ali ne preporučam baš instalacije IObit-ovih programa, jer su mi u najmanju ruku sumnjivi...

 Puni su bloatwarea, i reklama i stalno žele da još nešto njihovo instaliraš. Popupovi se ugase i onda ih nema više, tak da da se trpit. Koristim na nekim kompovima njihov uninstaler. Ali otkad sam pronašao Geek uninstaler više ne koristim Iobit.

Lik1990 pon 31.10.2022 13:36

imam pitanje, razmišljam da instaliram win 11 jer koristim još uvijek win 10. gledao sam i piše da win11 ne podržaje moj procesor Intel core I-5 6500 3.20 ghz

 

može li se win11 unatoč tome instalirat i kako će radit? ima li rješenja nekoga da mi win11 noramlno radi ili je jedino rješenje mjenjat procesor?

pqweasdyxc pon 31.10.2022 15:25
Lik1990 kaže...

imam pitanje, razmišljam da instaliram win 11 jer koristim još uvijek win 10. gledao sam i piše da win11 ne podržaje moj procesor Intel core I-5 6500 3.20 ghz

 

može li se win11 unatoč tome instalirat i kako će radit? ima li rješenja nekoga da mi win11 noramlno radi ili je jedino rješenje mjenjat procesor?

 Radi normalno, samo preko rufusa makneš te zahtjeve.

ihush uto 1.11.2022 08:24
Lik1990 kaže...

imam pitanje, razmišljam da instaliram win 11 jer koristim još uvijek win 10. gledao sam i piše da win11 ne podržaje moj procesor Intel core I-5 6500 3.20 ghz

 

može li se win11 unatoč tome instalirat i kako će radit? ima li rješenja nekoga da mi win11 noramlno radi ili je jedino rješenje mjenjat procesor?

 -win11 traži novije serije računala, od 2018+ .. intel cpu-chipset od serije 8xxx, +tpm20, + secboot itd.. ali može i bez svega toga, radi normalno (osim što ms prijeti da neće dobijati upgrade..).

 

Lik1990 kaže...

aj ako možeš mi objasnit šta je rufuš i kako to odradit? i koje su najbolje stranice za kupit win11 key?

 -ako ti je ovo potrebno objašnjavati tad ne diraj računalo (koje radi)..

-rufus.. upališ .. i vidiš-čitaš, samoobjašnjujuće.

-winkey.. ili imaš ili pribaviš, + ako je već aktiviran reaktivirat će automatika + možeš i bez keya (radi, osim customizacije).

pqweasdyxc uto 1.11.2022 15:48
Valentin17 kaže...
pqweasdyxc kaže...

Win 11 je ono što je 10 trebao biti.

Bome nije. Win 11 je sje... Win 10 sa drugim izgledom.

Tvoje računalo nema službene podrške za Win 11 i nećeš dobiti niti jedan update, uvijek ćeš sve morati raditi ručnošto opet nije za svakoga.

https://www.youtube.com/watch?v=5pPAHVb594k

Jedino što ne mogu je direktno s win updatea ažurirati na novu veliku verziju. Npr. s 2H21 na 2H22. Mogu modati iso i instalirati normalno. Znači 2 minute više posla jednom godišnje.

BlackMoon pet 4.11.2022 00:27

jedno pitanje...otkad mi se updatao "search" sad imam i ikonu i label za to. Kako ukloniti label, da mi ostane samo ikona i da izgleda kao sve ostalo u taskbaru? To se na Desetki moglo, ovdje ne vidim tu opciju...

SaintGriz uto 8.11.2022 18:07

Faking sam se preporodio otkad sam na uredski PC stavio još 8 GB RAMa, sada imam 16. Jednostavno je OS laggao i trzuckao sa 8, nemogu to opisati, skužio sam to čim sam upgradao sa Win10. Mislio sam da je sjeban OS i da će trebati clean install svega ali evo prodisalo sa 16GB RAMa. 

Al opet nemogu vjerovat da sa light office use trebam toliko RAMa....

zelenapaprika uto 8.11.2022 18:46
SaintGriz kaže...

Faking sam se preporodio otkad sam na uredski PC stavio još 8 GB RAMa, sada imam 16. Jednostavno je OS laggao i trzuckao sa 8, nemogu to opisati, skužio sam to čim sam upgradao sa Win10. Mislio sam da je sjeban OS i da će trebati clean install svega ali evo prodisalo sa 16GB RAMa. 

Al opet nemogu vjerovat da sa light office use trebam toliko RAMa....

 Tako je već dugo, od ranih PC-a 286/386/486 do danas. RAM je bog. Puno ljudi je ulagao u top procesore ali su škrtarili na RAM-u. Doduše u to rano doba, RAM je bio skup, danas je ipak jeftiniji. Dugo sam na 12 godina starom PC-u na kojem ovom pišem imao 8GB RAM-a, pa sam pred jedno 4 godine dodao još 8GB i opet sam miran dok PC bude htio raditi.