Windows

Windows 10 - problemi

ihush sri 26.1.2022 11:30

- F-tipke .. + multimedija tipke, ovisno o tome imaš +Fn tipku.

 

edit+

poneke serije lenova (laptopa) imaju dvije tipke za paljenje jedna 'normalna' i druga za bios.. provjeri.

-kad je defaultna postavka tad je 99% upaljen fastboot, preskače dio i praktički ne možeš u bios .. promjeniš opciju u win-isključiš.

.. u 'najtežem' slučaju izvadiš disk-medij, tad mora u bios. + tad podesiš potrebno.

 

+2.

.. pošto je bio w7, nakon nadogradnje (i aktivacije) poželjno je obrisati sve (diskpart-clean.. briše sve, particije..) jer se oem predinstalirana shema particija razlikuje ovisno o winver i vremenu kad je nešto rađeno kao sys-recovery+hidden-oem particije koje nadogradnjom ostaju nasljeđene. .. ako radi ok ne moraš ali postoji mogućnost kod problema-kvara i automatike koja se tad pokrene ta se tad sve zbrljavi tj pokrene recovery od win7 i napravi veći problem.. + mjenjaju se pravila-preporuke ili optimalno za rad, pa je to recimo poželjno od cleana-sve svježe.

 

.. a tad možeš i promijeniti mod rada npr legacy-mbr u uefi-gpt + ostalo što traži win11 kao tpm20 i secboot tj kad se to radi treba na vrijeme planirati mada win11 može i na stari-legacy i osu je zapravo svejedno.

-problem, npr u slučaju kvara.. tad sec.boot i takvi fičeri dodatno otežavaju spašavanje-popravak, tj ti fičeri primarno onemogućuju 'zloupotrebu' kao krađu podataka (klasa jamesbonda) što je prosječnom juzeru nevažno tj važnije ti je u slučaju problema da nešto možeš popraviti-spasiti i tad je 'staro' bolje tj više alata-mogućnosti + bez sec.boota jer on tad onemogućava pristup disku-podatcima tj možeš brisati ali ne čitati.. itd.

stipest sri 26.1.2022 12:29

Probao sam sve kombinacije tipki sa FN i bez njega, a i žična tipkovnica i nema Fn tipku. Znam za recovery tipku na Leonovo laptopima, ali ovo nije laptop, nego All in One računalo.  Prije instalacije win10, particija C je full formatirana sa Acronisom. Ne znam kako mogu promijeniti legacy u UEFI, bez da uđem u BIOS?

Stric_Jura sri 26.1.2022 13:18

pogledaj da na bokovima laptopa imaš gunbek ili rupicu za resetiranje označeno "preskačućom" strelicom (tzv OneRecovery ili Novo button)...

 

njega aktiviraš na ugašenom laptopu i onda se pali i odabireš iz boot menija BIOS

 

 

 

stipest sri 26.1.2022 13:53
Stric_Jura kaže...

pogledaj da na bokovima laptopa imaš gunbek ili rupicu za resetiranje označeno "preskačućom" strelicom (tzv OneRecovery ili Novo button)...

 

njega aktiviraš na ugašenom laptopu i onda se pali i odabireš iz boot menija BIOS

 

 

 

 Nije u pitanju laptop, nego All In One računalo.

zelenapaprika sri 26.1.2022 14:32
stipest kaže...
Računalo je AIO Lenovo 700-22ISH, procesor i5, 8Gb rama, 500GB SSD. Na njemu je bio win7. Napravljen je upgrade na win10 i to je prošlo ok. Odlaskom na službenu stranicu Lenova, pojavio se update za BIOS ( za win7 ga nije bilo). Napravio sam update i nakon toga ne mogu ući u BIOS. Računalo je staro 6 godina i više puta sam ulazio bez problema pritiskom na tipku F1. Probao sam i sve druge kombinacije tipki, ali ništa. U win10 kad odem na Recorevrey-Advanced startup-Troubleshoot-Advanced Options mi nema opcije UEFI Firmware Settings. Pod sistem konfig.,vidim da je BIOS Legacy. Probao sam i sa dvije različite tipkovnice, žična i bežična. Win10 rade normalno. Htio sam napraviti Acronisovu kopiju , ali ne mogu ga bootati sa nekog drugog medija, jer ne mogu u BIOS-u promijeniti boot redoslijed. Pomoć?
Hvala


Vjerujem da si probao i ovo, pa napiši ako jesi.

 

F1 5-10 puta:

 

To enter BIOS via function key

Immediately press the F1 key 5-10 times after the power on button is pressed or restart the system and press F1 when the Lenovo logo is displayed.

 

i

 

To enter BIOS by pressing Shift button + restarting the machine

    Log out of Windows and go to the sign in screen.
    Hold down the Shift key on the keyboard while clicking the Power button on the screen. Continue to hold down the Shift key while clicking Restart.
    Hold down the Shift key. The computer will open a bluescreen with the option to continue.
    Click Troubleshoot - Advanced options - UEFI Firmware Settings - Restart. The BIOS setup utility interface will open.

 

https://pcsupport.lenovo.com/hr/en/products/desktops-and-all-in-ones/700-series/aio-700-27ish/solutions/ht500217-recommended-way-to-enter-bios-for-lenovo-desktops-all-in-ones-windows

 

Ovi pak imaju razne kombinacije:

ThinkPad, IdeaPad, Yoga, Legion, H535, 3000 Series, N Series, ThinkCentre, ThinkStation

    Press F1 or F2 after powering on the computer.
    Some Lenovo products have a small Novo button on the side (next to the power button) that you can press (you might have to press and hold) to enter the BIOS setup utility. You might have to then enter BIOS Setup once that screen is displayed.
    Press F12.
    Older Lenovo products allow access using Ctrl+Alt+F3, Ctrl+Alt+Ins, or Fn+F1.

 

https://www.lifewire.com/bios-setup-utility-access-keys-for-popular-computer-systems-2624463#toc-lenovo-formerly-ibm

 

 

Nadam da još nisi isprobao sve to.

ihush sri 26.1.2022 16:38

pravila:

- f-tipke ne držati pritisnute nego tipkati..

- ovisno o postavkama biosa može i ne mora biti omogućeno.. pročitati manual-rtfm + update biosa je vjerojatno postavio novi default za w10-11.. pretpostavka uefi+gpt+secboot+tpm..

- fastboot preskače klasičan bios-detekciju-sve.. tad iz osa, win-restart+shift (držati) i izbor iz menija, + prije u poweropcijama isključiti fastboot (tamo gdje je vrijeme gašenja-sleep itd.).

 

+ računalo treba ugasiti ne u sleep-hyber jer tad se preskače bios tj to je warm-start.. i pali se os iz rama-imagea.. defaultno u win nije gašenje nego sleep-hyber i tad ni paljenje nije normalno s mogućnosti ulaska u bios (restart bi morao raditi osim fastboota koji to preskače).

+ funkcijske tipke ili multimedijalne +fn-tipka .. ponavljamo čisto da se kao podsjetnik nađe na jednom mjestu.

+ defaultne f-tipke za razna računala-brandove .. f1-f2-f8-9-10-.. ins-esc i najčešće del.

+ tablet i sl. klasa obično ima kombinaciju tipki glasnoće-paljenje dok laptop može biti tablet ili ovaj AiO može biti bilo što .. pa tako i te tipke uz recimo malu rupicu za hard reset uređaja kao na modemu-tabletu i sl. ..

 

-ako nikako drugačije neće, ako nema neku posebnu tipku (čitati manual) .. tad se izvadi/odspojiti disk-drive, tad nema s čega bootati i može jedino ući u bios ili se vrtiti u resetu + .. a tad može opet automatika-brojač nakon x-puta ući u bios.

-ili odspojiti struju, bateriju (za laptope) i kad se prvi put spoji na struju tad rutina-automatika ide drugim pravilom-iznimkom i možda tad dozvoljava ulaz kao što neki imaju posebnu tipku za restart-bios..

 

marxone pet 28.1.2022 23:14

Jel imo tko ovakvih problema tj da mu izbacuje grešku ovu.

Znači zadnje 2 g, reinstaliro sam windows već jedno 10 puta, radi jedno vrijeme, nakon toga se recimo kad se to nešto po remeti nakon što palim komp traka od Windowsa dolje se smrzne ne radi, treba joj 20 min dok se nešto u pozadini ne pokrene pa i zavrti ove dolje programe što se pokreću sa samim Windowsom (standardno ovo za update šta zna izbacivši, prozor od antivirusa itd.) To starta tek nakon 20ak min. Isto tako recimo otvorim Firefox ili Edge i ako slučajno spusti prozor on nestane hehe, tek kad nadođe sve to nakon 20min izlistaju se svi ti spusteni prozori. Nekad se i smrzne kao npr ovaj plavi ekran i nemos ga upalit iz 30og pokušaja.

Znači promjenio sam maticnu, rame, procesor reko možda dirveri od prastare matične ne odg i opet ništa. Jel moguće da od starog printera drajveri udaraju ili grafičke 7850. Mislim da sam jednom skuzio da je i nakon updatea neuspjelog od windowsa počelo trokirati. Isto tako recimo zasteka kad bi htio otvorit fotografiju neku.

Znaci nakon svake instalacije radi tip top mj dana I onda problematika. 

ihush sub 29.1.2022 11:00

po opisu je vjerojatno problem disk.. ali to može biti povezano s bilo čime do diska, tj sve radi cpu+ram, kroz mbo i kontroler pa i sam kabel + struja.. to je pola računala :) direktno povezano s diskom na kojem se možda (pretpostavka, po opisu..) pojavi problem i on je prvi sumnjivac ali nije jedini u tom lancu. .. npr dovoljno da se računalo-chipset-kontroler pregrijava pa da su takve posljedice.

 

-sve se kvari, ako je sad ispravno već iduće sekunde može biti pokvareno.

-kvarovi se ne liječe, ne nestaju.. ostaju-trajno + kumulativno.

-npr disk ima badsektore i obavi relokaciju .. nakon tog radi recimo 'normalno' dok se opet ne ponovi. .. jednom će biti posljednji put a uzrok ne mora biti sam disk, može ostatak lanca ili struja..

bill86 uto 1.2.2022 14:20

Ekipa pozdrav!

Dakle jutros sam na firminom pc instalirao novi W10 i prilikom odabira diska uradio sam particiju diska s tim što sam jedan ostavio na 40 gb gdje ide W10 a drugi sam ostavio za ostatak oko 460 gb.

Kada je sve bilo završilo onda prilikom ulaska u Windows vidio sam da je samo jedan local disk i to taj od 40 gb prikazan a ovaj od 460 gb uopće nije prikazan. Onda sam ušao u upravljanje diskovima i našao taj izgubljeni disk od 460 gb 

i sada pokušao smanjiti kapacitet toga od 460 gb i povećati ovoga od 40 gb međutim tu mi opcija nije bila moguća. Iskreno dok sam bio na faksu radio bi u fušu instalacije i popravke pc tako da imam neko okvirno stanje ali ovih W10 sam instalirao oko 15 tak ali 

nijednom do sada nisam radio particiju diska. E sada svaki program npr. Office se automatski instalira na tome od 40 gb tako da nakon prvog dana na tome od 40 gb još ima 5gb free. Kolegi sam objasnio da sve što bude spremao stavlja na onaj od 460 gb.

Pitanje za vas glasi dali postoji šansa da neki drugi način povećam kapacitet ovoga od 40 gb?

Šta mislite da pobrišem windows i ponovno ga instaliram i ako bi to uradio dali bi mi vrijedio isti ključ koji je orginalni?

Hvala i lp

morrisoN uto 1.2.2022 14:37

Novokreiranu drugu patriciju treba formatirati da bi postala vidljiva OS-u, tačnije Windows Exploreru.
U disk magmentu bi najnormalnije trebao moći smanjiti veličinu druge particije te time osloboditi dio diska za povećanje prve particije.

CoKsA uto 1.2.2022 16:57

Ljudi molim vas za pomoć, hitno je. Kupio sam maloj sestričnoj laptop Acer Aspire 3 A314-22  i moram joj ga poslat na jug. Instaliro sam Windowse i pokrenuo računalo prvi put, krenuli su se instalirat driveri neki automatski. Radim neko vrijeme, stavljam Avast, Chrome i slicno i pojavi se ovo (pogledajte sliku) nakon čega se računalo restarta... Nisam neki profi, ali instalirao sam Windowse sam barem 10 puta bez ikakvih problema...

 

Laptop je skroz nov iz dućana, windowse sam reintalirao i opet isto. Molim vas pomozite, ne znam u čemu je problem. Ne mogu joj poslat laptop koji ce crashat stalno

Posmatrač uto 1.2.2022 20:29
CoKsA kaže...

Ljudi molim vas za pomoć, hitno je. Kupio sam maloj sestričnoj laptop Acer Aspire 3 A314-22  i moram joj ga poslat na jug. Instaliro sam Windowse i pokrenuo računalo prvi put, krenuli su se instalirat driveri neki automatski. Radim neko vrijeme, stavljam Avast, Chrome i slicno i pojavi se ovo (pogledajte sliku) nakon čega se računalo restarta... Nisam neki profi, ali instalirao sam Windowse sam barem 10 puta bez ikakvih problema...

 

Laptop je skroz nov iz dućana, windowse sam reintalirao i opet isto. Molim vas pomozite, ne znam u čemu je problem. Ne mogu joj poslat laptop koji ce crashat stalno

 I skini avast. Ne treba ti.... TO smece je gore od virusa....

BlackMoon sri 2.2.2022 04:40
bill86 kaže...

Ekipa pozdrav!

Dakle jutros sam na firminom pc instalirao novi W10 i prilikom odabira diska uradio sam particiju diska s tim što sam jedan ostavio na 40 gb gdje ide W10 a drugi sam ostavio za ostatak oko 460 gb.

Kada je sve bilo završilo onda prilikom ulaska u Windows vidio sam da je samo jedan local disk i to taj od 40 gb prikazan a ovaj od 460 gb uopće nije prikazan. Onda sam ušao u upravljanje diskovima i našao taj izgubljeni disk od 460 gb 

i sada pokušao smanjiti kapacitet toga od 460 gb i povećati ovoga od 40 gb međutim tu mi opcija nije bila moguća. Iskreno dok sam bio na faksu radio bi u fušu instalacije i popravke pc tako da imam neko okvirno stanje ali ovih W10 sam instalirao oko 15 tak ali 

nijednom do sada nisam radio particiju diska. E sada svaki program npr. Office se automatski instalira na tome od 40 gb tako da nakon prvog dana na tome od 40 gb još ima 5gb free. Kolegi sam objasnio da sve što bude spremao stavlja na onaj od 460 gb.

Pitanje za vas glasi dali postoji šansa da neki drugi način povećam kapacitet ovoga od 40 gb?

Šta mislite da pobrišem windows i ponovno ga instaliram i ako bi to uradio dali bi mi vrijedio isti ključ koji je orginalni?

Hvala i lp

 Postupi kako ti je Jim Morrison rekao i ubuduće kreiraj veće sistemske particije. U današnje vrijeme dodijeliti sistemskoj samo 40gb je overkill. Zašto sebe dovesti u rizičnu situaciju, jer stiskanje i širenje sistemske particije često zna krenuti po zlu, pogotovo ako si neoprezan ili neiskusan, ili se koristiš lošim alatima...

Envy sri 2.2.2022 16:54
CoKsA kaže...

Hvala ljudi, danas cu probati s driverom za mreznu karticu. Koji antivirusni preporucate?

 

Isključivo Windows Defender, kao što je kolega gore rekao 'onaj koji dođe sa Windowsom'. Ako ti taj ne može pomoći ne može niti jedan ako ga disejblaš pa instaliraš nešto deseto što zahtjeva gašenje antivirusa i onda u najgorem slučaju pokupiš Ramsomware.

Svaki antivirus koji nije ugrađen u sistem kao gore opisani Windows Defender - opteretit će ti OS.

zelenapaprika čet 3.2.2022 10:17
Envy kaže...

 

Isključivo Windows Defender, kao što je kolega gore rekao 'onaj koji dođe sa Windowsom'. Ako ti taj ne može pomoći ne može niti jedan ako ga disejblaš pa instaliraš nešto deseto što zahtjeva gašenje antivirusa i onda u najgorem slučaju pokupiš Ramsomware.

Svaki antivirus koji nije ugrađen u sistem kao gore opisani Windows Defender - opteretit će ti OS.

 Šok i nevjerica. Ali stvarno. "Ako ti taj ne može pomoći ne može niti jedan" - može, itekako. Postoji razlika među takvim aplikacijama. Kod mene na poslu su se jako opekli vjerujući samo Microsoftovoj AV zaštiti, jer je bila besplatna i došla je uz OS. Pa su imali prekovremenog posla.

 

"opteretit će ti OS" - tako je bilo nekada. Npr. Norton AV, nekada davno. Uz današnje kapaciteta računala, to više nije nikakav problem. A i Microsoftov AV zna pokrenuti brzo skeniranje kada mi to najmanje odgovara.

Posmatrač čet 3.2.2022 10:33
Valentin17 kaže...

Svatko neka si odabere što mu odgovara, svaki antivirusni program je bolji od toga da nemaš ni jedan.

Ja sam na Avastu i bolje mi blokira zaraze koji primam preko maila od Windows Defendera.

 Sta znaci bolje? Kad si zadnji put dobio virus preko maila? Dobices ga jedino ako klikces na sve sto ti ponudi a tada te sto avasta nece spasiti.....

To sto ti avast kaze kako te spasio ne znaci da je to i istina....

 

ihush čet 3.2.2022 13:39

-placebo & naivci.. onaj tko korz mail nešto pokupi nešto gadno radi pogrešno a to nema veze s AV. Jednako tako se može sasvim ispravan auto zabiti u zid, nema to veze s pojasom i kočnicama..

-ne miješati biznis-korporetivne verzije, primarno centraliziran nadzor, admin-firma.. to je stvar admina-firme ili početničkih-kućnih juzera koji misle da .. (nema smisla dalje..) :)

Envy čet 3.2.2022 16:25
zelenapaprika kaže...
Envy kaže...

 

Isključivo Windows Defender, kao što je kolega gore rekao 'onaj koji dođe sa Windowsom'. Ako ti taj ne može pomoći ne može niti jedan ako ga disejblaš pa instaliraš nešto deseto što zahtjeva gašenje antivirusa i onda u najgorem slučaju pokupiš Ramsomware.

Svaki antivirus koji nije ugrađen u sistem kao gore opisani Windows Defender - opteretit će ti OS.

(1)Šok i nevjerica. Ali stvarno. "Ako ti taj ne može pomoći ne može niti jedan" - može, itekako. Postoji razlika među takvim aplikacijama. Kod mene na poslu su se jako opekli vjerujući samo Microsoftovoj AV zaštiti, jer je bila besplatna i došla je uz OS. Pa su imali prekovremenog posla.

 

(2) "opteretit će ti OS" - tako je bilo nekada. Npr. Norton AV, nekada davno. Uz današnje kapaciteta računala, to više nije nikakav problem. A i Microsoftov AV zna pokrenuti brzo skeniranje kada mi to najmanje odgovara.

(1) Kod tebe na poslu? Tko, sekratarice ili neki kvazi-šefovi koji hoće sve i svašta da probaju a IT-jevci im omogućili da sa loklane mreže izađu "vani" na internet.

Evo kod mene na poslu hoće "šefovi" da imaju i YouTube i Google i sve ostalo pored interne mreže koju čini preko 10k računara. A ja ušao u Forttinet Firewall i postavke su za provaliti kao beba zvećku. Pošaljem šefu neki Malwawe i eto ti katastrofe ravne najmanje 1 miliun eura.

(2) Neće ti opteretiti OS kao CP2077, ali sigurno hoće više nego sa Defaultnim Virusom. Nema potrebe da radi nešto više kao što će WD raditi u idleu. Svaka radnja, svaki pristup nekoj datoteci taj 3rd pary antivirus će to da preispita šta je i kako je.

ihush kaže...

-placebo & naivci.. onaj tko korz mail nešto pokupi nešto gadno radi pogrešno a to nema veze s AV. Jednako tako se može sasvim ispravan auto zabiti u zid, nema to veze s pojasom i kočnicama..

-ne miješati biznis-korporetivne verzije, primarno centraliziran nadzor, admin-firma.. to je stvar admina-firme ili početničkih-kućnih juzera koji misle da .. (nema smisla dalje..) :)

Htio sam nešto reći, ali nemam što - potpisujem sve gore napisano.

PS: Veliak firma odnosno računari kojoj firmi pripadaju jednostavno - ne smije izađi iz okvira interne mreže (FireWall ne bi trebao dopustiti [primjer ako ti ne šef dao marker da zapisjueš nešto na palete - ne bi ga trebao upotrebljavati da crtaš neke comic stripove]) ali kao što gore rekoh ako šef želi izlaz na Default Gateway (čitaj: internet) neka se spoji sa vlastitim laptopom.