Windows

Windows 10 - problemi

Boris grozni uto 27.7.2021 17:17
Marko :D kaže...

Zadnja aktualna verzija Windowsa je verzija 21H1. Ti imaš desetku iz svibnja 2019. Nadogradi Windowse...

 Hvala, ako ga pustim da updejta tj instalira windowse oce mi sve ostati kak je bilo ili ide nova cista instalacija?

Marko :D uto 27.7.2021 18:33

Sve će ti ostati kako je bilo. Naravno, za svaki slučaj napravi backup jer je preskočeno nekoliko verzija Windowsa i nadogradnja na najnoviju mogla bi izazvati neke probleme. Zato se ne preporučuje isključivanje ažuriranja, time si samo radiš dodatne probleme.

ihush uto 27.7.2021 18:51
Marko :D kaže...

Sve će ti ostati kako je bilo...

 -možda, ovisi o ostatku računala, driverima, postavkama.. problemi su mogući, no većini prođe normalno.

-ovo je već izuzetak jer je do sad preskočio obvezna-normalna ažuriranja (kemijanjem) tj kako mu do sad to nije obavila automatika može biti i problem nadogradnja, tj kako objasniti juzerima da isključivanje ne pomaže dugoročno, samo je stvar odgode tj 'kad' a bolje je u normalno vrjeme ne prvi, ne zadnji, sredina.

Gnjavator sri 28.7.2021 10:58

Ajde nemojte puno paničariti ;)

 

Nekidan sam bratiću ubacio SSD i nadogradio Win10 sa 1809 na 21H1... Automatksa nadogradnja valjda nije radila jer ima prastari hardver... HP DC5750 iz 2004 godine, komp sa Windows XP naljepnicom, za ATI grafički čip zadnji driver je za Windows Vistu.. i uredno je prošao upgrade na 21H1, sve ostalo na mjestu :)

 

BTW, HP kaže u specifikacijama da je na tom kompu max memorija 4GB... stavljeno je gore 12GB a radi i sa 16GB kada se ubode grafička kartice, onboard grafika ne radi ako ima punih 16GB :) procesor Athlon 64X2 6000+ i bratić više nego zadovoljan kako radi ono što njemu treba :)

ihush sri 28.7.2021 11:50
Gnjavator kaže...

Ajde nemojte puno paničariti ;)

 

Nekidan sam bratiću ubacio SSD i nadogradio Win10 sa 1809 na 21H1... Automatksa nadogradnja valjda nije radila jer ima prastari hardver... HP DC5750 iz 2004 godine, komp sa Windows XP naljepnicom, za ATI grafički čip zadnji driver je za Windows Vistu.. i uredno je prošao upgrade na 21H1, sve ostalo na mjestu :)

 

BTW, HP kaže u specifikacijama da je na tom kompu max memorija 4GB... stavljeno je gore 12GB a radi i sa 16GB kada se ubode grafička kartice, onboard grafika ne radi ako ima punih 16GB :) procesor Athlon 64X2 6000+ i bratić više nego zadovoljan kako radi ono što njemu treba :)

 -netočno.. tj radi zato jer je podržano :)

točno:

MEMORY

  • Max Supported Size

    4 GB

  • Form Factor

    DIMM 240-pin

  • Slots Qty

    4

  • Empty Slots

    2

.. tj podržan modul kapaciteta 4gb .. (problem je jedino u popunjavanju banaka-adresiranju i max-limitu dok su normalni moduli ddr2 bili do kapaciteta 2gb, 4gb su već prešli na ddr3 i praktički ne postoje, kao i update biosa koji bi to kvalitetno omogućio.. tj radi ali s mogućim problemima kad se sve popuni.. i tako se računalo ponaša, ostatak opisa). Standarndo je tadašnji max kapacitet-ukupno bio do 8gb, dok su u to vrijeme tad novi chipsetovi dozvoljavali do 16gb ali u to vrijeme nisu na tržištu postojali takvi 4gb moduli, nisu atestirani + gustoća a tad problem da ih bios podrži-prepozna tj adresira + kao s dodatnom vga razlika.

 

Gnjavator pet 30.7.2021 07:23
ihush kaže...

 -netočno.. tj radi zato jer je podržano :)

točno:

MEMORY

  • Max Supported Size

    4 GB

  • Form Factor

    DIMM 240-pin

  • Slots Qty

    4

  • Empty Slots

    2

.. tj podržan modul kapaciteta 4gb .. (problem je jedino u popunjavanju banaka-adresiranju i max-limitu dok su normalni moduli ddr2 bili do kapaciteta 2gb, 4gb su već prešli na ddr3 i praktički ne postoje, kao i update biosa koji bi to kvalitetno omogućio.. tj radi ali s mogućim problemima kad se sve popuni.. i tako se računalo ponaša, ostatak opisa). Standarndo je tadašnji max kapacitet-ukupno bio do 8gb, dok su u to vrijeme tad novi chipsetovi dozvoljavali do 16gb ali u to vrijeme nisu na tržištu postojali takvi 4gb moduli, nisu atestirani + gustoća a tad problem da ih bios podrži-prepozna tj adresira + kao s dodatnom vga razlika.

 

 Pa nije baš tako da je 4GB po modulu... odi na HP stranicu pa vidi speciofikacije... po HP specifikaciji podržava:

Memory type From 256 MB to 4 GB DDR2-Synch DRAM PC2-5300 (dual channel configurations)
Memory slots 4 DIMM
Memory upgrade Expandable to 4 GB through four industry-standard DIMM slots
Maximum memory 4 GB DDR2-Synch DRAM

 

Ovo mi baš i ne izgleda kao 4GB po slotu nego kao 4GB ukupno... Ipak je to stroj iz doba kada je Vista bila još nedosanjani san :)
Druga stvar što kad ubaciš PCI-E grafičku radi i sa 4*4GB bez problema i BIOS ga prepozna bez frke. :) jedino što kod ispisa količine memorije u POSTu ima određeno 4 mjesta za kapacitet memorije pa ako imaš više od 10GB onda ispiše bezvezariju, u konkretnom slučaju kao da ima dvaipo GB memorije jer jedinicu naprijed proguta, ali kada uđeš u BIOS setup uredno pokazuje kapacitet u system information :)
BTW, to je ipak stroj sa AMD procesorom i chipsetom tako da nema problema sa raznim memorijama. To samo Inteli iz tog doba imaju problem da većinu memorija većih od 2GB ne prihvaćaju, a na AMD-u nikad nisam naletio na ploču koja ne podržava DDR2 module od 4GB, kakvo god jeftino smeće sa ebay-a ubaciš radi. Koliko puta me "Intel je najbolji ekipa" u to doba dok su to još bili koliko-toliko aktuialni strojevi gledala zbunjeno kada vide kod mene da AMD konfiguracija radi sa 16GB memorije koja je plaćena možda 250kn sve skupa a da za njihov komp košta jedan modul od 4GB preko 100kn i da je pitanje hoće li ga ploča prihvatiti... jbg...
Tako da specifikacije počesto nemaju veze sa onim što se stvarno može složiti. Jedino nisam probao ubaciti procesor jači od 6000+ da vidim hoće li ga podržati :) Imao sam tako i sa Lenovo M58 situaciju da je u specifikacijama pisalo da je Max memorija 2GB... ali nakon update-a BIOSa je ipak podržavao i module veće od 1GB i više od 2 u stroju, ali to je već DDR3 generacija.
ihush pet 30.7.2021 11:18

-to je problem kad nema pravog supporta (ažururanja biosa) i prelazne generacije ddr2-3 tj 4gb moduli nisu zaživjeli, praktički je 2gb bio posljednji (mada ima kasnijih 4gb..).

-ovisno o chipsetu, mbo su podržavale do 4gb (ukupno) ili do 8gb.. tek posljednje serije tih godina do 16gb s lošim supportom.

-to je vrijeme win-xp kad je normalna-prosječna količina rama 512mb-2gb i to za jače-nivije, tj početak vista koji to traži kao minimum i tek tad većina prelazi više od 2gb do 4gb no 90% ostaje ispod te granice.

.. pa ni poroizvođači nemaju neki problem-support tj istek jamstva +par godina dok se pojave veći moduli od 4gb pa i oni chipsetovi koji bi trebali podržavati do 16gb to rade kilavo tj dovoljno da je problem stari bios..

 

.. a najveći problem je gustoća dimm-a, tj broj chipova na modulu od kojih se slaže kapacitet, kako se svakih par godina dulpliralo-rasla gustoća-kapacitet.. a da bi bios prepoznao ram moga ga znait 'čitati' tj shemu spajanja banaka-chipova a to ovisi o broju chipova na modulu + dvostrano + dimm utori 1-2-3-4 i dualchanel mod.. ako nema novog biosa tad se recimo može desiti da 4gb modul radi normalno ali da ovisi u koji fizički utor ga ubaciš, tj da mora postojati jedan-iza prazan tj tad bios prepozna kao 2+2 i radi ili prepozna 50% pa je tako moglo raditi recimo u prvom+trećem 4+4 max 8gb i sl. i ako si u posljednji utor stavio bilo što kao da ga nema ili ne boota. itd itd.

 

-da bi mbo-chipset podržavao više od 4gb (32bitno ograničenje, tadašnji os + adresni prostor cpu + sabirnica) bios mora imati remapiranje memorije iznad 4gb tj to ide iznad hex-6000 adresa .. novije mbo nemaju tu opciju tj to radi automatika-default tj na novijim mbo je minimum 4gb-modul ddr4, izbačeno u ddr3 tj automatika-bios to radi.

 

-sve raspoložive adrese, adresni prostor, je ograničen tj dijeli se s periferijom-uređajima, tj sve je neka adresa, svaki storage-ram-disk, svaki com-lpt-usb-sata port i za svaki pixel ili prisutp bilo kojem byteu moraš imati adresu. VGA dijeli taj adresni prostor, pa ovisi o ukupnoj količini recimo rama jer sve nekako mora biti mapirano-dostupno tj postoje preklapanja.. i postoji verzija pci-pciex revizije, pa tad imaš i uvijet kompatibilnosti za generaciju vga kartice (tadašnje nv-9xxx serija) tj radi na jednoj ne radi na drugoj mbo.. tj chipset-bios kompatibilnost a sve zbog memorijskog-adresnog prostora tj tranzicije s 32 na 64bita, za os i cpu, sabirnicu itd. + dodatno intel prebacuje mem.kontroler u cpu + kao i vga.. i ta generacija ostaje za povijest tj previše stvari mora biti usklađeno, jedno od tog drugačije i imaš problem pa je više slučajnost da neka mbo radi s max 16gb.. (i zato imaš takve rezultate s više od 8gb.. hoće-neće..)

-tj i mbo s ddr3 chipsetom je imala max8gb za prve serije.. +većinom su podržavale 4gb module ali ne više od 8gb ukupno tj ovisi o gustoći modula i fizičkom rasporedu tj slobodan utor, tek kasnije podižu to na sigurno-stabilno do 16 itd. odnosno tek poneka top model mbo kao iz serije za workstation ili server podržava stabilno više od 8gb.. do recimo 16gb čak i kad je recimo isti chipset samo zato jer je proizvođač duže i kvalitetnije dao support za noviji bios, dok su za obične-uredske klase računala odavno ugasili razvoj. Pošto veće firme-biznis u ciklusima kupe računala i tad koriste recimo 5god problem zapravo nije ni primjećen u to vrijeme, pa ni ispravljen.. a kasnije više nikom nije bilo važno, biz ide dalje.. tj tek u ovakvoj situaciji kad danas slažeš primjetiš te probleme dok tad recimo nisi imao 4gb modul pa ni problem. :)

 

btw, ono je copypaste specifikacija pa mora biti točno, tj proizvođač.. dok o reviziji chipseta+biosa + ostatka (konkertan modul rama kao i vga) ovisi što će biti max tj što će raditi ili neće.

Gnjavator pet 30.7.2021 19:27

BTW, taj HP DC5750 je došao sa 2*256MB memorije tamo negdje 2004 godine... I bez nadogradnje BIOSa radi sa 4*4GB DDR2...

 

sa 80GB SATA diskom i combo optičkim uređajem (čita DVD a snima CD) i bio mi je šok kad sam vidio da nema IDE konektora :)

 

I vrti bez frke Win10 21H1.

ihush pet 30.7.2021 19:42
Gnjavator kaže...

..

 

I vrti bez frke Win10 21H1.

 -sva računala +10 god starosti vrte recimo da je granica oko 2000ta.. tj instrukcije-cpu kao SLAT, Nx, x64.. za sve oseve, win-lin-mac, identično, tj isti hw, ''isti'' sw-os.. kao i bios i sl. (osim sad novi mac koji prelazi na m1-cpu..).

- nije problem vrtiti os, requirementsi, osim što sad za win11 ms izmišlja-gluparije umjetno ograničenje kao TPM2.0.. no radi, normalno, jer je i dalje isti os, tj uvijet je samo hardkodiran u installer-reg-skriptu, ne stvarni uvijet.

- ali, nije os sam sebi svrha, nego ono što na njemu radi, appsi, igre-browseri.. a to je ono što traži više, bahato.. pa je današnji recimo browser +2gb + gpu za dekodiranje.. i ako nemaš tad jedva-slabo ili ne radi kao gaming tj sve su to isti resursi, neovisno koristiš li gpu za igre ili appse, isto je, soft, samo je pitanje koja snaga i koliko FPSa, dok je internet=multimedija= slično gamingu, pa je isti-sličan kriterij dok app klase 'word' i sl može raditi praktično da 'mikrovalnoj' ako ima neki čip (karikirano..)..

 

Mandak uto 17.8.2021 19:50

Prilikom instalacije Windows 10 unesem email adresu i lozinku za Microsoft Account, ali nakon instalacije kad uđem u C:\User, User name nije kako bih ja htio da je, nego mi Microsoft dodijeli taj Usrname.
Nisam primjetio da u instalacijskom paketu za Windows 10 postoji mogućnost da sam odredim Username.

Postoji li mogućnost za promijeniti Username, a da sačuvam sve što imam instalirano na računalu?

morrisoN uto 17.8.2021 20:37

Online podesiš postavke usera za taj ACC ( ime, prezime, spol, godište, seksualnu orijentaciju, omiljenu boju, i broj cipela).
Na sljedećoj prijavi windowsi bi trebali povući ime i prezime na login ekranu.

Što se tiče naziva mape pod users, windowsi naziv dodjeljuju skraćeno iz mail adrese.

Za naziv personalne mape na desktopu se uredno povuče ime i prezime podešeno u postavkama usera (na online podešavanju).

Mandak uto 17.8.2021 23:14
morrisoN kaže...
Online podesiš postavke usera za taj ACC ( ime, prezime, spol, godište, seksualnu orijentaciju, omiljenu boju, i broj cipela).
Na sljedećoj prijavi windowsi bi trebali povući ime i prezime na login ekranu.

Što se tiče naziva mape pod users, windowsi naziv dodjeljuju skraćeno iz mail adrese.

Za naziv personalne mape na desktopu se uredno povuče ime i prezime podešeno u postavkama usera (na online podešavanju).

 Sve mi je poznato osim toga da Microsoft dodjeljuje naziv iz mail adrese. Negdje piše prvih 5 slova.

 

Razmišljam da odem na Linux.

Valentin17 sri 18.8.2021 13:11
Mandak kaže...
Postoji li mogućnost za promijeniti Username, a da sačuvam sve što imam instalirano na računalu?

U instalaciji treba odrabrati offline račun ili limited experience kako već piše, kad te zatraži korisničko ime, upiši što želiš i to će ti biti upisano u mapi korisnici (users),

a onda kasnije odeš u postavke računa i upišeš Mircrosoftov račun sa mail adresom, kako već ide.

ihush sri 18.8.2021 13:16
Mandak kaže...
Ne radi se samo o tome. Ima još toga što mi se ne sviđa u Windowsima. Ne vidim poštenu namjeru u tome da Microsoft određuje moje korisničko ime.

 -ms ne određuje ništa, najmanje tvoje ime.

-korisničko ime je nešto drugo, tj ovisi na koji servis se registriraš, recimo e-mail ili bug-forum.. to je korisničko ime (+ pristupni podatci kao pass).

-to ne određuješ ti, tj imaš neku slobodu-izbor-kombinaciju, ili ti ime dodjeli institucija kao škola-fax, firma, banka, država..

-ne sviđa ti se? .. što?

 

-imaš pogrešan pristup, tj ako ne želiš koristiti ms-online-acc za login, ne moraš, tj ovisi o licenci (home-pro + regija/verzija) pa imaš ili nemaš ponuđeno kao izbor (malo skriveno).. tj ako te to muči, odgovor je jednostavan, izabereš lokalni acc koji će biti ono što natipkaš (tvoj izbor) a to radiš u procesu instalacije win, izbor ili ako je home tad isključiš internet-liniju (žica ili wlan) .. i tad se pojavi lokalni. To ms malo forsira ali nije strašno. Tad utipkaš željeno lokalno ime i to je to.. ali će ti ms opet par puta ponuditi korištenje online acca, pa pripazi, tj pošto to ms želi-gura, tad je to jedan klik, dok je povratak kompliciranij.

 

-čuditi se ili ljutiiti? -beskorisno.

Gnjavator sri 18.8.2021 17:51
Mandak kaže...
Ne mogu ovo naći prilikom instalacije: "offline račun ili limited experience".

 Ako to ne možeš naći kako bi se tek snašao na Linuxu...

 

A isključi mrežu za vrijeme instalacije pa će ti se ponuditi negdje sitno u ćošku :)

Mandak sri 18.8.2021 19:26
Gnjavator kaže...
Mandak kaže...
Ne mogu ovo naći prilikom instalacije: "offline račun ili limited experience".

 Ako to ne možeš naći kako bi se tek snašao na Linuxu...

 

A isključi mrežu za vrijeme instalacije pa će ti se ponuditi negdje sitno u ćošku :)

 Isprobao sam dosta Linuxa kao dual boot s Windowsima. Jedino što me drži na Windowsima je sučelje.

ihush čet 19.8.2021 12:12

-još jedan guru.. koji koristi piđin ingliš :) .. kao nešto ti ne odgovara na 'domaćoj' verziji? -skini 'pravu' winver i ovisno što želiš (važnije što želi MS) .. klikaš next ili odbiješ sve što se nudi (jer ništa ne treba od tog što se nudi, mada ms kaže nešto suprotno..).

Prodi_9 čet 19.8.2021 18:54
deelight kaže...

Pozdrav,

 

kupljen HP Laptop 15s-fq2012nm(2L3L8EA). Laptop je FreeDos, sadrži Nvme ssd. Pri instalaciji windows-a ne vidi se disk. Napravljeno slijedeće:

 

  1. 1. Provjeren hardver - sve radi, disk je tu, ubuntu ga najnormalnije vidi
  2. 2. U biosu ne postoji postavka za UEFI ili Legacy boot, secure boot ugašen
  3. 3. Pokušana instalacija putem Windows Media Creation Tool-a - ne vidi se disk pri instalaciji, pokušano loadanje drivera putem dodatnog usb-a, međutim ne želi prihvatiti Inter RST drivere
  4. 4. Pokušana instalacija putem Rufus-a - ne vidi se disk pri instalaciji, opet isto kao putem windows creation tool-a.

 

Neka ideja, rješenje?

 

Hvala

 

 

Imam isti problem i ne znam kako da ga riješim.

Iz nekog razloga novi Hp Bios nema advanced mogućnost.

Ako netko zna kako pomoći bio bih mu zahvalan.

Prodi_9 čet 19.8.2021 19:31
Marko :D kaže...

Ako laptop ima USB 2.0 port, uštekaj USB u isti i probaj ponovno pokrenuti instalaciju.

 Nije problem do USB-a već do toga da mi se u instalacijskom procesu ne prikazuje disk na kojeg želim instalirat Windows u ovom slučaju SSD. Kada odem na CTRL+f10(cmd)upisen diskpart i onda list disk pokazuje mi samo moj Usb na kojem je Windows a ne SSD.