Windows

Win 7 OEM ili Retail

karakteran čet 17.6.2010 09:29

nadam se da nećete zamjerit što ovo pitam, ali početnik sam što se tiče kompjutera i svega što je vezano uz njih.

 

imam godinu dana star laptop s XP SP3 i volio bih kupiti win 7 (home) pošto nisam zahtjevan korisnik. kada sam na internetu gledao cijene vidim dvije vrste OS-a: OEM i Retail, razlika u cijeni je drastična OEM po 1.100, a Retail od 2.500 pa naviše. pošto imam laptop, namjeravam kupiti OS na disku kako bih ga mogao instalirati umjesto XP-a. koju verziju odabrati?

 

hvala

captain_soap_McTawish čet 17.6.2010 09:33

OEM verzija je verzija koja bi trebala dolaziti predinstalirana na računalo no naši trgovci to ne poštuju. Nju možeš instalirati na samo jedan kompjuter. Jeftinija je i nebi se smjela moći kupiti "na ruke" u trgovini. Retail je verzija koju možeš kupiti zaseboo i onda instalirati na računalo. Nju možeš unistalirati na jednom računalu pa uredno intalirati na drugom. To je jedina razilka i nema nikakve razlike u unutrašnjosti os-a.

karakteran čet 17.6.2010 09:34

ako sam dobro shvatio oba OS-a su na disku i instaliram ih umetanjem diska u dvd ladicu.

kod OEM-a ako mi matična pregori ili dogodi se neki drugi veći kvar da laptop moram baciti ostajem bez OS-a dok kod retail verzije mogu prodati laptop nekom, kupiti drugi bez OS-a i instalirati win 7 kojeg imam otprije?

karakteran čet 17.6.2010 09:36
captain_soap_McTawish kaže...

OEM verzija je verzija koja bi trebala dolaziti predinstalirana na računalo no naši trgovci to ne poštuju. Nju možeš instalirati na samo jedan kompjuter. Jeftinija je i nebi se smjela moći kupiti "na ruke" u trgovini. Retail je verzija koju možeš kupiti zaseboo i onda instalirati na računalo. Nju možeš unistalirati na jednom računalu pa uredno intalirati na drugom. To je jedina razilka i nema nikakve razlike u unutrašnjosti os-a.

 dobro da si mi to rekao. znači da nikako ne kupujem OEM na ruke nego isključivo predinstaliranu na lapu? ali ja imam novi lap pa bih uzeo retail verziju, jel moguće da ima negdje jeftinija max. do 1.500 kn?

usput rečeno ako mi retail bude preskup, zašto ne kupiti OEM "na ruke" i instalirati na laptop? u čemu je problem? cijena me odbija od retail verzije, malo dodam i kupim novi laptop :) s win 7 preinstall

 

dolazi li s win 7 home i microsoft office ili se mora dodatno kupiti?

no name čet 17.6.2010 10:10
karakteran kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

OEM verzija je verzija koja bi trebala dolaziti predinstalirana na računalo no naši trgovci to ne poštuju. Nju možeš instalirati na samo jedan kompjuter. Jeftinija je i nebi se smjela moći kupiti "na ruke" u trgovini. Retail je verzija koju možeš kupiti zaseboo i onda instalirati na računalo. Nju možeš unistalirati na jednom računalu pa uredno intalirati na drugom. To je jedina razilka i nema nikakve razlike u unutrašnjosti os-a.

 dobro da si mi to rekao. znači da nikako ne kupujem OEM na ruke nego isključivo predinstaliranu na lapu? ali ja imam novi lap pa bih uzeo retail verziju, jel moguće da ima negdje jeftinija max. do 1.500 kn?

usput rečeno ako mi retail bude preskup, zašto ne kupiti OEM "na ruke" i instalirati na laptop? u čemu je problem? cijena me odbija od retail verzije, malo dodam i kupim novi laptop :) s win 7 preinstall

 

dolazi li s win 7 home i microsoft office ili se mora dodatno kupiti?

 

 

nema nikakvih problema ni za instalaciju oem verzije, pogotovo ako se radi o laptopu, jer ionako u njemu nećeš mijenjati matičnu ploču, u to sam 100% siguran.

a i ako se slučajno desi da ju mijenjaš, tj da ti se pokvari u jamstvenom roku, opet se možeš najmanje jednom provući kroz aktivaciju (naravno, telefonsku).

 

teško da ćeš "malo dodati" na 1500kn i kupiti novi laptop sa predinstaliranom sedmicom...

 

u konikomu ti je retail verzija win 7 home premium 1699,99kn.

captain_soap_McTawish čet 17.6.2010 10:11
karakteran kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

OEM verzija je verzija koja bi trebala dolaziti predinstalirana na računalo no naši trgovci to ne poštuju. Nju možeš instalirati na samo jedan kompjuter. Jeftinija je i nebi se smjela moći kupiti "na ruke" u trgovini. Retail je verzija koju možeš kupiti zaseboo i onda instalirati na računalo. Nju možeš unistalirati na jednom računalu pa uredno intalirati na drugom. To je jedina razilka i nema nikakve razlike u unutrašnjosti os-a.

 dobro da si mi to rekao. znači da nikako ne kupujem OEM na ruke nego isključivo predinstaliranu na lapu? ali ja imam novi lap pa bih uzeo retail verziju, jel moguće da ima negdje jeftinija max. do 1.500 kn?

usput rečeno ako mi retail bude preskup, zašto ne kupiti OEM "na ruke" i instalirati na laptop? u čemu je problem? cijena me odbija od retail verzije, malo dodam i kupim novi laptop :) s win 7 preinstall

 

dolazi li s win 7 home i microsoft office ili se mora dodatno kupiti?

 ne. Nisam to rekao nego samo govorim da se oem ne bi trebala prodaviti po zakonuna na ruke. Ti odluči što ćeš. Ako ti je to samo za jedno računalo onda bi ti isplativije bilo oem no ako misliš da ćeš nekad trebati ili htjeti prebaciti npr win 7 sa laptopa na stolno računalo onda uzmi retail.

 

Usput: Vrlo često vidim na forumu kako mnogi govore kako su kupili samo key za windowse i njih instalirali sa torrenta sa tim keyem. Ne znam je li to legalno no netko je na forumu rekao da je kupio key za 300kn i instalirao win 7.

karakteran čet 17.6.2010 10:21
no name kaže...
karakteran kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

OEM verzija je verzija koja bi trebala dolaziti predinstalirana na računalo no naši trgovci to ne poštuju. Nju možeš instalirati na samo jedan kompjuter. Jeftinija je i nebi se smjela moći kupiti "na ruke" u trgovini. Retail je verzija koju možeš kupiti zaseboo i onda instalirati na računalo. Nju možeš unistalirati na jednom računalu pa uredno intalirati na drugom. To je jedina razilka i nema nikakve razlike u unutrašnjosti os-a.

 dobro da si mi to rekao. znači da nikako ne kupujem OEM na ruke nego isključivo predinstaliranu na lapu? ali ja imam novi lap pa bih uzeo retail verziju, jel moguće da ima negdje jeftinija max. do 1.500 kn?

usput rečeno ako mi retail bude preskup, zašto ne kupiti OEM "na ruke" i instalirati na laptop? u čemu je problem? cijena me odbija od retail verzije, malo dodam i kupim novi laptop :) s win 7 preinstall

 

dolazi li s win 7 home i microsoft office ili se mora dodatno kupiti?

 

 

nema nikakvih problema ni za instalaciju oem verzije, pogotovo ako se radi o laptopu, jer ionako u njemu nećeš mijenjati matičnu ploču, u to sam 100% siguran.

a i ako se slučajno desi da ju mijenjaš, tj da ti se pokvari u jamstvenom roku, opet se možeš najmanje jednom provući kroz aktivaciju (naravno, telefonsku).

 

teško da ćeš "malo dodati" na 1500kn i kupiti novi laptop sa predinstaliranom sedmicom...

 

u konikomu ti je retail verzija win 7 home premium 1699,99kn.

 meni je jamstveni rok za laptop (1 godina) istekao prekjučer. kad spominješ popravak u jamstvenom roku misliš li na OS ili laptop? što je to telefonska aktivacija?

 

ne, matičnu ploču neću mijenjati, jedino ako ne izgori, a možda ni onda jer sam čuo da je popravak jako skup, možda bih se tada prije odlučio za kupovinu novog laptopa.

evo baš sam sad i ja pogledao u konikomu cijene i imaju najjeftiniji OEM win 7 home premium za 899 kn. dobra je i cijena retaila to je dugoročna investicija, moram razmisliti iako mi OEM verzija više paše nisam baš pri lovi, a laptop je nov nadam se da će dugo trajat za sad služi ok, a ja nisam zahtjevan korisnik, ne igram igre, samo download filmova i glazbe, e-mail i surfanje.

karakteran čet 17.6.2010 10:27
captain_soap_McTawish kaže...
karakteran kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

OEM verzija je verzija koja bi trebala dolaziti predinstalirana na računalo no naši trgovci to ne poštuju. Nju možeš instalirati na samo jedan kompjuter. Jeftinija je i nebi se smjela moći kupiti "na ruke" u trgovini. Retail je verzija koju možeš kupiti zaseboo i onda instalirati na računalo. Nju možeš unistalirati na jednom računalu pa uredno intalirati na drugom. To je jedina razilka i nema nikakve razlike u unutrašnjosti os-a.

 dobro da si mi to rekao. znači da nikako ne kupujem OEM na ruke nego isključivo predinstaliranu na lapu? ali ja imam novi lap pa bih uzeo retail verziju, jel moguće da ima negdje jeftinija max. do 1.500 kn?

usput rečeno ako mi retail bude preskup, zašto ne kupiti OEM "na ruke" i instalirati na laptop? u čemu je problem? cijena me odbija od retail verzije, malo dodam i kupim novi laptop :) s win 7 preinstall

 

dolazi li s win 7 home i microsoft office ili se mora dodatno kupiti?

 ne. Nisam to rekao nego samo govorim da se oem ne bi trebala prodaviti po zakonuna na ruke. Ti odluči što ćeš. Ako ti je to samo za jedno računalo onda bi ti isplativije bilo oem no ako misliš da ćeš nekad trebati ili htjeti prebaciti npr win 7 sa laptopa na stolno računalo onda uzmi retail.

 

Usput: Vrlo često vidim na forumu kako mnogi govore kako su kupili samo key za windowse i njih instalirali sa torrenta sa tim keyem. Ne znam je li to legalno no netko je na forumu rekao da je kupio key za 300kn i instalirao win 7.

 puno hvala na pojašnjenu, nemam stolno računalo i nikada ga neću imati, laptop je baš ono što trebam za moje ne odveć velike zahtjeve. imao sam prije ovog lapa neku staru kantu pc, jedva sam dočekao da ga se riješim (prodao ga za 100 kn prošle godine) i s ovim lapom sam se preporodio.

 

neću se kockati s OS-om, stavit ću si original kad se odlučim an kupnju, vjerojatno ću si naručiti iz konikuma imaju besplatnu dostavu za narudžbe preko 500 kn. bliži sam ipak OEM-u jer je cijena povoljna, a nisam baš pri lovi. imati relativno novi lap i xp na njemu nije baš ono što mi treba, zna se smrznut malo češće, zato sam za win 7.

Zvjerkan čet 17.6.2010 11:10

Pa u čemu je problem s OEM na drugom kompu ako stari ne korisiš....

Nema problema... 

Ako se ne koristi to računalo... kada instaliraš tu oem verziju na neko drugo neče se htjti aktivirati...

nazoveš MS na 0800 300 300 i ljepo aktiviraš telefonom... bez ikakvog problema.... tako da je  to mačiji kašalj .. ali pod uvjetom da nikad više ne koristiš onaj komp s tim os-om dok retail ožeš jednu licencu bez pitanja aktivirat na 3 istodobno korištena računala i rade aktivno ... a oem nemre... 

karakteran čet 17.6.2010 11:18
Zvjerkan kaže...

Pa u čemu je problem s OEM na drugom kompu ako stari ne korisiš....

Nema problema... 

Ako se ne koristi to računalo... kada instaliraš tu oem verziju na neko drugo neče se htjti aktivirati...

nazoveš MS na 0800 300 300 i ljepo aktiviraš telefonom... bez ikakvog problema.... tako da je  to mačiji kašalj .. ali pod uvjetom da nikad više ne koristiš onaj komp s tim os-om dok retail ožeš jednu licencu bez pitanja aktivirat na 3 istodobno korištena računala i rade aktivno ... a oem nemre... 

 valjda se nismo dobro razumjeli: ja NEMAM ništa osim svog laptopa. niti imam namjeru kupovati dodatni kompjuter, tako da se mislim služiti ovim laptopom dok je god u ispravnom stanju.

ovo za aktivaciju preko telefona nisam znao, zahvaljujem, ali mislim da mi neće trebati jer sam se odlučio za OEM zbog cijene.

retail su od 2.500 kn pa naviše ne isplati mi se kupovati ga, dodam još 1.500 i kupim novi (dobar) lap s preinstaliranim win 7 ;)

no name čet 17.6.2010 12:03
captain_soap_McTawish kaže...

Usput: Vrlo često vidim na forumu kako mnogi govore kako su kupili samo key za windowse i njih instalirali sa torrenta sa tim keyem. Ne znam je li to legalno no netko je na forumu rekao da je kupio key za 300kn i instalirao win 7.

u osnovi, još od izlaska viste, sam instalacijski medij za OS je izgubio smisao, jer se na jednom te istom mediju nalaze jedni te isti fajlovi i sve je više-manje identično i podložno samo unešenoj licenci, tj cd-keyu. kod xp-a to nije funkcioniralo u svim slučajevima.

recimo, nove varijante OEM sedmice ti pri instalaciji nude izbor nekoliko jezika, uključujući i hrvatski, i varijantu koju želiš instalirati (x64/x86 - home, pro ili ultimate).

drugim riječima, ti u biti i plaćaš samo taj cd key, tj onu "markicu".

karakteran kaže...

 meni je jamstveni rok za laptop (1 godina) istekao prekjučer. kad spominješ popravak u jamstvenom roku misliš li na OS ili laptop? što je to telefonska aktivacija?

 

ne, matičnu ploču neću mijenjati, jedino ako ne izgori, a možda ni onda jer sam čuo da je popravak jako skup, možda bih se tada prije odlučio za kupovinu novog laptopa.

evo baš sam sad i ja pogledao u konikomu cijene i imaju najjeftiniji OEM win 7 home premium za 899 kn. dobra je i cijena retaila to je dugoročna investicija, moram razmisliti iako mi OEM verzija više paše nisam baš pri lovi, a laptop je nov nadam se da će dugo trajat za sad služi ok, a ja nisam zahtjevan korisnik, ne igram igre, samo download filmova i glazbe, e-mail i surfanje.

ako ti je istekao jamstveni rok, onda ti nebi niti preporučio da kupuješ novi os, pogotovo ne oem. mislio sam na popravak laptopa, jer OS nema jamstvo.

telefonska aktivacija je ono što ti je gore objašnjeno, pozivni centar microsofta lociran u pojedinim državama, putem kojega se vrši aktivacija i slično.

 

a što se laptopa tiče, to je sve relativno...možda će ti izdržati još 10 godina, a možda se već i sutra pokvari. tu si svakako u prednosti ako kupiš retail verziju, jer neće biti problema sa aktivacijom.

karakteran kaže...

@no name

 

sad sam tražio u konikumu, ali nikako nisam mogao naći retail win 7 za 1.700 kn. samo ovaj za 2.660

da, vidim da ga nemaju na webshopu, ali znam da je bio u dućanu u city centru u zgu.

pošalji upit na webshop, jer vjerojatno ti mogu naruciti ako trenutno nemaju, ili još bolje - odeš direktno u neki od dućana, ako si u mogućnosti i tamo si to riješiš.

karakteran čet 17.6.2010 12:12

puno hvala na podrobnom objašnjenju, svaka čast. cijenim svaku pomoć jer sam nov u svemu tome.

sad kad si mi pojasnio bitno, mogu reći da sam se odlučio za retail verziju win 7 home, evo nađoh je u adm za 1760 kn plus 45 kn dostave = 1.805 kn total.

sve što vrijedi košta, želio bih imati miran san pa shodno tome moram se i iscashirati. 

btw, nisam iz zg-a.

captain_soap_McTawish čet 17.6.2010 15:34
no name kaže...

u osnovi, još od izlaska viste, sam instalacijski medij za OS je izgubio smisao, jer se na jednom te istom mediju nalaze jedni te isti fajlovi i sve je više-manje identično i podložno samo unešenoj licenci, tj cd-keyu. kod xp-a to nije funkcioniralo u svim slučajevima.

recimo, nove varijante OEM sedmice ti pri instalaciji nude izbor nekoliko jezika, uključujući i hrvatski, i varijantu koju želiš instalirati (x64/x86 - home, pro ili ultimate).

drugim riječima, ti u biti i plaćaš samo taj cd key, tj onu "markicu".

 Postoji i mogućnost windows anytime upgradea tj ti samo nadoplatiš na noviju verziju i onda ubaciš cd i on ti instalira novu verziju. 95% novih win osova tj win 7 i viste počiva na komonenti koja se zove MinWin. Onda ovisno o verziji ovoostalo je nadodano te je moguće instalirati bilo koju verziju sa svakoga dvda. Takvi osovi se zovu modulacijski osevi.

Zvjerkan pet 18.6.2010 00:15

Ja bi išo ipak na OEM... jer .. ako češ koristit samo na laptopu.. onda nema šta.. koritiš tu i to to... 

a ako očeš tu licencu koristit nakon crkavanja laptop na drugom opet možeš.. a ia izđe ti jeftinije...

karakteran pet 18.6.2010 09:46
Zvjerkan kaže...

Ja bi išo ipak na OEM... jer .. ako češ koristit samo na laptopu.. onda nema šta.. koritiš tu i to to... 

a ako očeš tu licencu koristit nakon crkavanja laptop na drugom opet možeš.. a ia izđe ti jeftinije...

 i ja sam razmišljao o tome sinoć. OEM dođe više od duplo jeftinije od Retail verzije win 7 home premium. imam samo laptop i nemam namjeru kupovat drugi stroj dokle god on bude ispravan, pa te možda i poslušam. ako nešto budem slučajno izbrisao nešto iz program files ili registryja ili kakvu ikonicu s dektopa, igrice i sl. iz win 7, da li mogu s OEM instalacijskog diska to ponovno vratiti? 

karakteran pet 18.6.2010 10:09
Danny_HR kaže...
Ma ne slušaj ga.

 thx danny. reci mi još samo ako nešto slučajno izbrišem iz postavki mogu li s instalacijskog OEM diska stvari vratiti u prvobitno stanje? OEM verzija nije ograničena samo na jednu instalaciju, jesam u pravu?

captain_soap_McTawish pet 18.6.2010 10:09
XP Master kaže...

Ja ne bih izabrao OEM, budući da ne kupuješ novo računalo i tako kršiš zakon.

 Nemoj pametovati.OEM je napravljen da bi se prodavao kao predinstaliran na računalo no tiga možeš kupiti zahvaljujući našim trgovcima. Nema tu nekog velikog kršenja zakona, a i microsoft to prešutno priznaje. Kao da je nekoga briga kako si ti nabavio oem. Tako sam zbunjiješ i plašiš ljude.

captain_soap_McTawish pet 18.6.2010 10:10
karakteran kaže...
Danny_HR kaže...
Ma ne slušaj ga.

 thx danny. reci mi još samo ako nešto slučajno izbrišem iz postavki mogu li s instalacijskog OEM diska stvari vratiti u prvobitno stanje? OEM verzija nije ograničena samo na jednu instalaciju, jesam u pravu?

 Možeš. Ali kad promijeniš matičnu više ne možeš.

karakteran pet 18.6.2010 10:17
captain_soap_McTawish kaže...
karakteran kaže...
Danny_HR kaže...
Ma ne slušaj ga.

 thx danny. reci mi još samo ako nešto slučajno izbrišem iz postavki mogu li s instalacijskog OEM diska stvari vratiti u prvobitno stanje? OEM verzija nije ograničena samo na jednu instalaciju, jesam u pravu?

 Možeš. Ali kad promijeniš matičnu više ne možeš.

 odlično. to sam želio znati. nisam zahtjevan korisnik, ne igram igre, nit pržim nešto često, uglavnom je surfanje i pokoji download, plus nešto skype-a za video talk. tako da se nadam da će mi laptop dugo trajati. OEM je više od duplo jeftiniji od Retaila (899.99 u konikomu poštarina free prema 1.805 u adm-u s poštarinom), pa ako izgori matična, kupim još jedan i opet nisam na gubitku ;). vama dečki puno hvala što ste jednom laiku objasnili sve što je potrebno.

XP Master pet 18.6.2010 10:36
captain_soap_McTawish kaže...

 Nemoj pametovati.OEM je napravljen da bi se prodavao kao predinstaliran na računalo no tiga možeš kupiti zahvaljujući našim trgovcima. Nema tu nekog velikog kršenja zakona, a i microsoft to prešutno priznaje. Kao da je nekoga briga kako si ti nabavio oem. Tako sam zbunjiješ i plašiš ljude.

Znam to veoma dobro, ali takva kupovina ipak pripada pod kršenje zakona, a koliko se sjećam pravila foruma to zabranjuju.

Danny_HR pet 18.6.2010 10:39
XP Master kaže...

Znam to veoma dobro, ali takva kupovina ipak pripada pod kršenje zakona, a koliko se sjećam pravila foruma to zabranjuju.

Glupost. I vani uredno, bez obzira što se nebi trebalo, možeš kupiti OEM OS. Ovo je neka siva zona, ma da nije ni to.

 

Bez veze, valjda iz svog gušta jer bi htio malo pažnje širiš tu bezveznu paniku.

 

Karakteran, slobodno kupi OEM i ne obaziri se kaj ekipa priča.

karakteran pet 18.6.2010 12:54
Danny_HR kaže...
XP Master kaže...

Znam to veoma dobro, ali takva kupovina ipak pripada pod kršenje zakona, a koliko se sjećam pravila foruma to zabranjuju.

Glupost. I vani uredno, bez obzira što se nebi trebalo, možeš kupiti OEM OS. Ovo je neka siva zona, ma da nije ni to.

 

Bez veze, valjda iz svog gušta jer bi htio malo pažnje širiš tu bezveznu paniku.

 

Karakteran, slobodno kupi OEM i ne obaziri se kaj ekipa priča.

hvala danny. budem.

usput rečeno, imao sam win 7 ultimate ali piratski jedno 20-ak dana prošle godine početkom prosinca, sve je radilo ok, jako mi se dopao, ali nisam nikako mogao zadržati genuine validation mark, pa sam se vratio na XP prije nego mi se ekran zacrnio ;). hoće li to možda predstvljat kakav problem prilikom aktivacije OEM-a, da me nisu zapamtili u Microsoftu? ;) inače kad sam vraćao XP formatirao sam cijeli C drive gdje je bio win 7 i nanovo instalirao XP jer sam i prvi put odmah nakon kupovine laptopa stavio XP, također na C particiju.

captain_soap_McTawish pet 18.6.2010 13:39
karakteran kaže...
Danny_HR kaže...
XP Master kaže...

Znam to veoma dobro, ali takva kupovina ipak pripada pod kršenje zakona, a koliko se sjećam pravila foruma to zabranjuju.

Glupost. I vani uredno, bez obzira što se nebi trebalo, možeš kupiti OEM OS. Ovo je neka siva zona, ma da nije ni to.

 

Bez veze, valjda iz svog gušta jer bi htio malo pažnje širiš tu bezveznu paniku.

 

Karakteran, slobodno kupi OEM i ne obaziri se kaj ekipa priča.

hvala danny. budem.

usput rečeno, imao sam win 7 ultimate ali piratski jedno 20-ak dana prošle godine početkom prosinca, sve je radilo ok, jako mi se dopao, ali nisam nikako mogao zadržati genuine validation mark, pa sam se vratio na XP prije nego mi se ekran zacrnio ;). hoće li to možda predstvljat kakav problem prilikom aktivacije OEM-a, da me nisu zapamtili u Microsoftu? ;) inače kad sam vraćao XP formatirao sam cijeli C drive gdje je bio win 7 i nanovo instalirao XP jer sam i prvi put odmah nakon kupovine laptopa stavio XP, također na C particiju.

 Neće. Osim toga kako su te oni mogli zapamtiti. Windows geniume je program koji spriječava piratstvo windowsa. On ti ne šalje podatke microsoftu. A i da šalje što bi mogao slati. Njegov cilj je da te natjera da kupiš win 7. Iako danas nažalost postoje načini da ga se ukolni.

karakteran pet 18.6.2010 14:14

stvarno sam se potrudio da je uklonim, ali nije išlo, rekli su mi da je to zbog novog laptopa (tada prije više od pola godine bio je nov) jer oni surađuju s microsoftom i hp ima neki modul unutra koji se ne da zavarati, tako su mi barem rekli stručnjaci na forumu, ja se ne razumjem toliko, probao sam sve moguće aktivatore, ali ne sjećam se da je i jedan držao više od 24-48 sati.

možda je i bolje ovako, imati original OS i necrackirani AV (skinut ću MSE), nadam se da će bit sve ok.