Windows

Prečaci na win10 na tipkovnici problem

msi00 sub 25.1.2020 15:36

Pozdrav!

 

Molio bi pomoc, na win 10 na tipkovnici na aceru swift 3 tipkovnicki prečac npr ALT + F4  ne zatvara windows prozor i svi ostali prečaci, nego u kombinaciji te dvije tipke događa se samo ono sto je na funkciji tipke f4 , sto je na mom racunalo smanjene svjetlo ekrana.  Dal je to potrebno negdje u postavkama napravit da bude aktivno ili?? 

mbaksa ned 26.1.2020 11:17
msi00 kaže...

Molio bi pomoc, na win 10 na tipkovnici na aceru swift 3 tipkovnicki prečac npr ALT + F4  ne zatvara windows prozor i svi ostali prečaci, nego u kombinaciji te dvije tipke događa se samo ono sto je na funkciji tipke f4 , sto je na mom racunalo smanjene svjetlo ekrana.  Dal je to potrebno negdje u postavkama napravit da bude aktivno ili?? 

Znači, po defaultu ti je složeno da su funkcionalne multimedijalne tipke, odnosno da F-tipke glume multimedijalne.

 

Moguće je da bi to mogao okrenuti uz držanje tipke Fn, znači da probaš Fn + Alt + F4.

 

Obično se u BIOS-u može promijeniti da se funkcijske tipke koriste ko funkcijske tipke pa zaviri u BIOS. A kao što je kolega spomenuo, možda se to može podesiti i u driveru.

 

Inače, uvijek kad su takve nedoumice o tipkovnice u pitanju, treba iskoristiti program koji ti prikazuje koja tipka je doista pritisnuta, znači neki keyboard tester, npr. http://en.key-test.ru/ pa onda imaš bolji pregled situacije.

ihush ned 26.1.2020 11:59

-defaultno svi OEMi u biosu postave multimedijalne tipke, možeš promijeniti na klasične.. tj stvar navike

-u oba slučaja, funkciju mijenjaš korištenjem Fn tipke (obično plava boja) ili promjeniš u biosu. Ja npr preferiram klasične tipke, F2 rename F5 refresh.. i sl. i tad nemam razliku laptop-desktop a realno je samo navika.

-da bi koristio kao F4 tad trebaš držati Fn tipku, slično kao shift..

 

+ umjesto gore lrijedloga mbakse, imaš u win virtualnu tipkovnicu i na njoj sve što trebaš, pritiskom tipke vidiš rezultat tj slovo-naredbu.. jer to tako vidi i OS i naravno da to može prikazati (bez nekog ruskog dodatka..) :))

mbaksa pon 17.2.2020 12:55
ihush kaže...

+ umjesto gore lrijedloga mbakse, imaš u win virtualnu tipkovnicu i na njoj sve što trebaš, pritiskom tipke vidiš rezultat tj slovo-naredbu.. jer to tako vidi i OS i naravno da to može prikazati (bez nekog ruskog dodatka..) :))

Jao jao... Opalio sam ti palac gore za ovu ideju (pitao sam se kako je to meni promaklo) tad kad si napisao poruku i danas idem to probati i... Ne radi! Tj. rade samo kontrolne tipke, poput Ctrl, Alt, Shift te još poneke. Bit će da su ipak Rusi bolji. 

 

Blek pet 16.10.2020 08:39

Nakon nove nadogradnje Windowsa 10 Pro dogodila se greška koja je omogućavala da nakon isključivanja računala nisam smio pomaknut miš ili stisnutu bilo koju tipku na tipkovnici računalo bi se ponovo uključilo.
Da to spriječim u BIOS-u sam na Advanced opciji na USB Configuration pa na Legacy USB Support stavio na Disabled a bilo je =Enabled.
Nakon toga više računalo ne reagira na tipku F2 i Del, a problem sa mišem i tipkovnicom je ostao isti.
Matična ploća je AsRock Z97 Anniversary, sck 1150.

mbaksa pon 16.11.2020 03:03
Blek kaže...
Nakon nove nadogradnje Windowsa 10 Pro dogodila se greška koja je omogućavala da nakon isključivanja računala nisam smio pomaknut miš ili stisnutu bilo koju tipku na tipkovnici računalo bi se ponovo uključilo.
Da to spriječim u BIOS-u sam na Advanced opciji na USB Configuration pa na Legacy USB Support stavio na Disabled a bilo je =Enabled.
Nakon toga više računalo ne reagira na tipku F2 i Del, a problem sa mišem i tipkovnicom je ostao isti.
Matična ploća je AsRock Z97 Anniversary, sck 1150.

Jesi riješio problem? Legacy USB Support nije opcija koju tražiš. Trebaš ići u Advanced > ACPI Configuration (ACPI je kratica za Advanced Configuration and Power Interface) i tu isključiti postavke USB Keyboard/Remote Power On i USB Mouse Power On, dakle prebaciti ih na Disabled.

Blek sri 30.12.2020 08:15

Izvinjavam se što se do sada nisam javljao.
Vidim da si mi poslao rješenje mog problema. Ali onim prvim zahvatom izgubio sam mogućnost da uđem u BIOS, jer sada zbog tog postupka mi
ne funkcioniraju tipke F2 i Del pri pokretanju računala, jer koliko god ih pritišćem bilo koju tipku računalo se normalno digne a sad ne znam kako da uđem u BIOS. Kako sad vratiti funkciju tipkama F2 i Del, postoji li možda drugi način da uđem u BIOS da ispravim moju grešku.
Mnogo se zahvaljujem na poslanom rješenju mog problema.
Inače taj članak o mom problemu je izašao u časopisu BUG, oni su me uputili da tražim rješenje mog problema kod proizvođača matične ploče pa sam mislio da ovdje neću dobiti odgovor na moje pitanje.
Dali postoji mogućnost da vratim funkcije tipkama F2 i Del, ili postoji drugi način da uđem u Bios.
Jako zahvalan
Josip Blažeković
Pozdrav,

Posmatrač sri 30.12.2020 08:29
Blek kaže...
Izvinjavam se što se do sada nisam javljao.
Vidim da si mi poslao rješenje mog problema. Ali onim prvim zahvatom izgubio sam mogućnost da uđem u BIOS, jer sada zbog tog postupka mi
ne funkcioniraju tipke F2 i Del pri pokretanju računala, jer koliko god ih pritišćem bilo koju tipku računalo se normalno digne a sad ne znam kako da uđem u BIOS. Kako sad vratiti funkciju tipkama F2 i Del, postoji li možda drugi način da uđem u BIOS da ispravim moju grešku.
Mnogo se zahvaljujem na poslanom rješenju mog problema.
Inače taj članak o mom problemu je izašao u časopisu BUG, oni su me uputili da tražim rješenje mog problema kod proizvođača matične ploče pa sam mislio da ovdje neću dobiti odgovor na moje pitanje.
Dali postoji mogućnost da vratim funkcije tipkama F2 i Del, ili postoji drugi način da uđem u Bios.
Jako zahvalan
Josip Blažeković
Pozdrav,

 Prikopcaj USB tastaturu pa pokusaj uci u bios ako je lap u pitanju a ako je desktop otvori komp izvadi bateriju i par puta pritisni tipku za ukljucivanje. Naravno iskopcaj iz struje prije toga. TO ce resetovati bios na tvornicke postavke....

ihush sri 30.12.2020 08:33

ovisno o biosu, postavkama.. kod nekih modela kad postoji boot-os moraš iz 'poisebnog' menija u bios, drži shift (ne puštaj) dok radiš restrart, tad ti se ponude dodatne opcije i bios.

-ali to nema veze s ps2-usb tipkovnicom, tj svaki bios inicijalno radi, jedino što može biti 'prebrz' + isključiti fastboot opciju.

Blek pon 4.1.2021 08:39

Radi se o desktop računalu sa Windows 10 Pro i bezžični miš i tipkovnica MS Acrobat2. Ja do sada nikad nisam otvarao računalo pa bi ovo sa vađenjem baterije moglo predstavljati veliki problem.

Računalo je sad staro točno pet godina i nikad nije otavarano i radi odlično do ove greške koju sam ja još pogoršao a savjet koji si mi dao ja se zahvaljujem ali ću pričekati možda postoji način da 

se dođe do BIOS-a bez otvaranja računala koje za mene predstavlja problem.

Blek pon 4.1.2021 08:55

Tvoj savjet je točan i da sam u toj opciji trebao prebaciti na Disabled. Ali pošto sam ja stavio Disabled u mojoj opciji sad više uopće na funkcioniraju 

tipke F2 i Del prilikom starta ili restarta računala, pa ne mogu poništiti svoju pogrešku i primjeniti tvoj ispravan postupak za rješenje problema, jer 

nemam pristup BIOS-u. 

Računalo je desktop Windows 10 Pro sa bezžičnim mišem i tipkovnicom MS Acrobat2.

Dali postoji način kojim bi mogao vratiti BIOS ?

Pozdrav,

Blek pon 4.1.2021 09:11

Nisam u potpuno razumio tvoj savjet. Radi se o desktop računalu Windows 10 Pro sa bezžičnim mišem i tipkovnicom MS Acrobat2.

Obzirom da sam sa svojim postupkom izgubio mogućnost korištenja tipke F2 i Del, sad ne mogu pristupiti BIOS-u da popravim grešku.

Dali postoji način kojim bi natrag mogao doći do BIOS-a i funkcija tipki F2 i Del prilikom starta ili restarta računala.

Pozdrav,

wolfen pon 4.1.2021 09:28
Blek kaže...

Nisam u potpuno razumio tvoj savjet. Radi se o desktop računalu Windows 10 Pro sa bezžičnim mišem i tipkovnicom MS Acrobat2.

Obzirom da sam sa svojim postupkom izgubio mogućnost korištenja tipke F2 i Del, sad ne mogu pristupiti BIOS-u da popravim grešku.

Dali postoji način kojim bi natrag mogao doći do BIOS-a i funkcija tipki F2 i Del prilikom starta ili restarta računala.

Pozdrav,

 https://www.laptopmag.com/articles/access-bios-windows-10

darkborg pon 4.1.2021 11:29

Nevezano uz pitanje, ako stvarno pet godina nije otvarano, nađi nekoga tko se razumije i neka ga otvori i očisti. Tu se  u pet godina nakupilo toliko smeća da je samo pitanje vremena kad će se početi gasiti od pregrijavanja, ako ne i nešto gore.

ihush pon 4.1.2021 14:21
ihush kaže...

ovisno o biosu, postavkama.. kod nekih modela kad postoji boot-os moraš iz 'poisebnog' menija u bios, drži shift (ne puštaj) dok radiš restrart, tad ti se ponude dodatne opcije i bios.

-ali to nema veze s ps2-usb tipkovnicom, tj svaki bios inicijalno radi, jedino što može biti 'prebrz' + isključiti fastboot opciju.

 

Blek kaže...

Nisam u potpuno razumio tvoj savjet. Radi se o desktop računalu Windows 10 Pro sa bezžičnim mišem i tipkovnicom MS Acrobat2.

Obzirom da sam sa svojim postupkom izgubio mogućnost korištenja tipke F2 i Del, sad ne mogu pristupiti BIOS-u da popravim grešku.

Dali postoji način kojim bi natrag mogao doći do BIOS-a i funkcija tipki F2 i Del prilikom starta ili restarta računala.

Pozdrav,

- što nisi razumio? iz win, restart ali prije stisneš i držiš čitavo vrijeme tipku shift..?? + u powerpostavkama možeš isključiti fastboot (ovisi o postavkama..).

- svako računalo (mbo-bios ili laptop) može imati neki svoj 'fičer' ... piše u RTFMu ili google bios+naziv

- neovisno što napraviš, do biosa (prije boota) tipke rade, ali je problem fastboot i tad prekasno-prebzo .. + ne džati tipku nego je moraš 'tipkati' .. i mora ući u bios.

- ako iz bilo kojeg razloga neće, odspojiš disk ili reset biosa (clr cmos..).. itd.

Blek pet 8.1.2021 08:45

Desktop računalo je staro pet godina, nije nikad otvarano. Dali sigurno nakon vađenja baterije BIOS se vraća na tvorničke postavke i ne zadržava stare postavke, odnosno ne pamti moje pogrešno unesene naredbe.

Pozdrav,

Posmatrač pet 8.1.2021 09:39
Blek kaže...

Desktop računalo je staro pet godina, nije nikad otvarano. Dali sigurno nakon vađenja baterije BIOS se vraća na tvorničke postavke i ne zadržava stare postavke, odnosno ne pamti moje pogrešno unesene naredbe.

Pozdrav,

 100%

ihush pet 8.1.2021 11:21
Blek kaže...

Desktop računalo je staro pet godina, nije nikad otvarano. Dali sigurno nakon vađenja baterije BIOS se vraća na tvorničke postavke i ne zadržava stare postavke, odnosno ne pamti moje pogrešno unesene naredbe.

Pozdrav,

-većinom.. (biznis klasa ima poseban chip-eeprom za npr pass i to ostaje neovisno o bateriji.).. + čemu vađenje baterije, ili soft-reset u biosu (učitavanje defaulta/optimizirano itd.) ili clr-cmos-jumper tj bateriju vadiš kad tog nema.

-ovisno o brzini pražnjenja, ponekad nije dovoljno par sekundi.. ponekad 7-8sec.

+ uvjek nakon reseta, nadogradnje i sl. treba provjeriti postavke biosa, bolje provjeriti-potvrditi nego samo upaliti računalo-win.. npr datum, ide-ahci, enkripcija itd.. + neke stvari su funkcionalne tek kad uđeš u bios i potvrdiš (save&exit).

+ postavke biosa se ne 'čačkaju' tj radiš samo ono što znaš i uvjek treba zapamtiti postavke (pa tako i što vratiti po potrebi..).

 

Blek sub 9.1.2021 15:07

Kad nešto mijenjam ja ne pamtim nego zapišem, tako je bilo i sada. Samo što je sad ispao problem da prilikom dizanja moja tipkovnica ne reagira na bilo koju tipku prilikom dizanja računala.

Tako je nakon nadogradnje Windowsa prije dvije godine računalo se samo uključivalo nakon 24 sata nakon isključenja. To sam također morao riješiti u BIOS-u. Ne poričem da sam ja kriv, ali sad molim 

za pomoć ako neko zna kako da natrag dođem do BIOS-a da ispravim svoju grešku, jer sam dobio upute koju opciju trebam isključiti da se računalo nebi uključivalo nakon micanja miša ili pritiska na bilo 

koju tipku tipkovnice nakon isključenja računala.

ihush sub 9.1.2021 16:23
Blek kaže...

Kad nešto mijenjam ja ne pamtim nego zapišem, tako je bilo i sada. Samo što je sad ispao problem da prilikom dizanja moja tipkovnica ne reagira na bilo koju tipku prilikom dizanja računala.

Tako je nakon nadogradnje Windowsa prije dvije godine računalo se samo uključivalo nakon 24 sata nakon isključenja. To sam također morao riješiti u BIOS-u. Ne poričem da sam ja kriv, ali sad molim 

za pomoć ako neko zna kako da natrag dođem do BIOS-a da ispravim svoju grešku, jer sam dobio upute koju opciju trebam isključiti da se računalo nebi uključivalo nakon micanja miša ili pritiska na bilo 

koju tipku tipkovnice nakon isključenja računala.

- a što je problem? što želiš?

- ne možeš ući u bios? To nema veze s Win/OSom. Svaka (usb ili PS/2) tipkovnica radi do boota ako je ispravna. (za usb uređaj pod 'DOSom' nema drivera i tad ne radi, tj tad support daje bios-opcija ili os-installer ali između ne radi i ne možeš izabrati meni.. to je nakon paljenja-posta, prije boota tj između biosa i osa. U biosu radi svaka tipkovnica, samo treba ući..).

- Problem je uefi, fastboot itd jer preskače dio detekcije-post-boot i prebrzo prođe vrijeme za pritisak tipke. Za to postoji opcija u biosu pauza i sl (ovisno o tome što sve bios nudi za podešavati..) + u pravilu se isključuje fastboot dok poneka računala (kao lenovo-laptop) imaju poseban button za paljenje-bios..

- kad je prebrzo ili nema opcje, ugasiš, odspojiš disk (hdd-ssd..) i tad nema s čega bootati, tad sigurno možeš u bios tj neki te tad automatski ubace u bios.

- problem su i multimedijalne tipke tj klasične-obične f1-12 ili druga multimedijalna funkcija + bežični uređaji i tad jednostavno paljenje+kašnjenje prebrzo prođe da bi stigao stisnuti u pravoj sekundi tipku, ne možeš držati i poželjno je znati 100% koja je tipka za tvoje računalo-bios, f2, f10.. kao i izbro boto medija najčešće f12, f11, f9.. itd. dok je prije bio f8 ali se miješa s win-safemodom.. ako su defaultno uključene multimedijalne tipke tad stiščeš pogrešnu tipku tj treba druga Fn+ kombinacija za pravu f-tipku..

- za install uvjek koristi izbor boot medija, cms-qbm.. kao god ga nazovu, boot meni, jer tad se medij pojavi u jednom-oba boot moda ovisno kako je napravljen i kako je podešen bios, legacy-mbr ili uefi-gpt + da bi radio uefi mora biti 64bitna podrška itd itd..

- problem je pravi boot, problem je kako koje računalo emulira medij, kako je podešeno u biosu ako nudi opcije, npr usb auto, hdd, fdd, cd.. + probemi koje ms radi namjerno jer onemogućava install npr xp-w7 i tad moraš patchirati usb-install medij da bi bootao ili drugi bios itd itd. + najgore što ako ti neki stikić-install radi na jednom računalu ne znači da će raditi na drugom upravo zbog tih razlika uefi + postavke biosa i generacija jer se stari i novi defaulti razlikuju + novi uređaji često nemaju stare-legacy opcije itd.. ponekad ti treba par različito napravljenih install-stikića da bi mogao bootati sva računala ovisno o kombinaciji kako je podešeno, što se nudi i što je želja-cilj..

 

Posmatrač ned 10.1.2021 10:05
Blek kaže...

Nisam riješio jer sad kad se diže računalo nijedna tipka na tipkovnici ne funkcionira, pa neznam na koji način da uđem u BIOS. Ima li drugih načina da se uđe u BIOS-UEFI ?.

 Reset biosa nije pomogao? Jesi uopste pokusao?

fer-de-lance ned 10.1.2021 10:54
Blek kaže...

Nisam riješio jer sad kad se diže računalo nijedna tipka na tipkovnici ne funkcionira, pa neznam na koji način da uđem u BIOS. Ima li drugih načina da se uđe u BIOS-UEFI ?.

 Pa napisali su ti kolege, premda na nekolegijalan način 

Čekaj da se komp upali, klikni na start, stisni tam u kutu start izbornika tipku za gašenje, i kad se pojave opcije (shut down, restart, sleep itd.) drži tipku shift i klik na restart dok držiš tipku.

Onda ti se bude pojavio izbornik i onda nađi opciju da uđeš u bios.

 

Ako to ne možeš (premda je jednostavno), posudi od nekoga PS/2 tipkovnicu pa možeš s njom u BiOS prije nego se windowsi upale.

 

Blek pon 11.1.2021 08:06

Ako misliš na otvaranje računala i vađenje baterije, nisam, pokušao sam sa tipkom Shift prilikom resetiranja računala i dobio opcije na kojima nema mogućnosti UEFI otvaranja.

Vidi sliku.

ihush pon 11.1.2021 11:53
Blek kaže...

Ako misliš na otvaranje računala i vađenje baterije, nisam, pokušao sam sa tipkom Shift prilikom resetiranja računala i dobio opcije na kojima nema mogućnosti UEFI otvaranja.

Vidi sliku.

 -druga opcija...(čitaj)

 

.. to je uefi, neovisno o tome u ''DOSu'' radi tipkovnica, tj bios-paljenje-post.

ihush uto 12.1.2021 19:40

.. f10 za još opcija.

tj svako računalo (bios-mbo) može imati neki svoj fičer, poseban button i sl. za ulaz u bios + piše u RTFM + google ti nađe yt-klipić uz ključne riječi bios i model računala.

- uvjek rade tipke prije boota (osim ako je neispravno ili onemogućeno).

- u 'najgorem slučaju' odspojiš disk.. tad nema što drugo bootati nego bios-post i tad možeš pokušavati ući u bios ili automatika to prepozna pa samo računalo uđe u bios.

 

-bios ima support za usb uređaje (miš-tipkovnica) kao i os, problem je između, tj nakon početnog post-inicijalizacije do boota tj to se podešava u biosu ovisno što se nudi, kao ps/2 emulacija ili 'dos'.. ili nema opcije nego automatika a to piše u manualu za svaki konkretan model (mbo-bios) mada je ''generički isto'' pravilo kao što je za automobile npr mjenjač-žmigavci itd.