Windows

Kako očistiti PC od nepotrebnih dadoteka

Yvan čet 20.12.2018 09:52

Lijep pozdrav! 

Kako sam imao instalirano nekoliko igara i programa koje sam unnistalirao, htio bih se riješiri i dadoteka koje su ostale na kompjuteru, te bih htio defragmentirati disk, odnosno posloziti dadoteke. Kako to učiniti?

Unaprijed zahvalan!

ihush čet 20.12.2018 23:23

normalno smeće ostaje u tri foldera, user temp (pod username ili %temp%, windoews/temp i windows download soft.. sve što tu vidiš delejtaj, ako je file aktivan skipaš. Nakon tog pokreneš disk cleanup i klikaš (vidi button sys..)

-ostali folderi koje bilo koja app (igra) možda ostavi npr savegames i pics pobrišeš. Defrag.

dasan pet 29.1.2021 18:01

Da ne otvaram novu temu imam pitanje.

Imam dosta slika koje cekaju na izradu selektiranje itd oko 700gb

Sad razmisljao sam da to sažmem nekako da li je ispravan način WIN-rar-pa na dadoteku add file to archive..

ihush pet 29.1.2021 22:39
dasan kaže...

Da ne otvaram novu temu imam pitanje.

Imam dosta slika koje cekaju na izradu selektiranje itd oko 700gb

Sad razmisljao sam da to sažmem nekako da li je ispravan način WIN-rar-pa na dadoteku add file to archive..

 rar-zip itd ili sve lzw-zip kompresije su za npr exe-text i sl. file, prosječno 1,6:1, ne za 'multimediju' koja ima x100 puta veću komoresiju + gubitne metode.. tj moguća je ušteda samo na nivou clustera i par postotaka veličine, uz beskorisno gubljenje vremena, suprotan primjer, bez kompresije jer je već file kompresiran može malo pomoći ovisno o tipu-veličini filea koji zauzima cluster dok u zip-fileu to radi optimalno..

 

-ali, možeš.. 'rekompresirati' automatika-batch, jer često su slike s npr fotića 'prevelike' tj nabacani megapixeli jer 'veće' je ''jače-bolje''.. tj često možeš jpg i sl rekompresirati bez vidljivih gubitaka kvalitete na recimo destinu kapaciteta, + možda korisnije, renejmanje (pogotovo duga imena, čćž--) i podjela na neke optimalne količine po folderu, npr 100 slika umjesto 10.000 .. itd. pa možda neće biti manje ali će biti 'brže' za browsanje i sl.

-svaki editor nudi te osnovne fičere, npr faststone viewer.. (pod batch..), ako je skala od 1-10 ili 1-12.. na npr 5-6-7 je ok kvaliteta, 9-12 je skoro beskorisno, tj fotografi koriste raw ako žele sve podatke iz slike..

kaw_liga ned 31.1.2021 11:48

Kojim programom bi mogao označiti cjeli folder i smnjiti sve slike u njemu na određenu veličinu?

I generalno pc je sporiji sporo otvara sve net itd...winsi nisu mjenjani godinama vj je to razlog skeniran je redovno malwb i avastom a i starije je sam godište.

kaw_liga pon 12.7.2021 01:30
ihush kaže...

normalno smeće ostaje u tri foldera, user temp (pod username ili %temp%, windoews/temp i windows download soft.. sve što tu vidiš delejtaj, ako je file aktivan skipaš. Nakon tog pokreneš disk cleanup i klikaš (vidi button sys..)

-ostali folderi koje bilo koja app (igra) možda ostavi npr savegames i pics pobrišeš. Defrag.

Pc mi radi usporeno često blokira na par sec pa nastavi,winsi nisu mjenjani godinama(win10) bili su 8 pa su update n 10.Šta mogu pokusati prije nove instalacije...u odjeljku moj pc je stara konfa :D

izbrisao sam sve iz foldera user/moje ime/appdate/local/temp

 

 

ihush pon 12.7.2021 01:50

-isključi defrag automatiku.

-izbriši iz C:\Windows\Temp i C:\Windows\SoftwareDistribution\Download  .. (i već si obrisao user-temp)

-pokreni dsikcleanup.. sve + button-sys..

-time si samo obrisao smeće.

 

-sporost? -može biti zbog nedovoljno mjesta, može ako radi defrag+ ostalo kao update, antivirus + sve što imaš instalirano, sevisi, cloud, sync.. + malware + rudarenje..

.. + kvarovi, starenje, pregrijavanje itd. tj samo novo-ispravno-podešeno-čisto .. radi 'normalno' (ili brzo koliko je realno računalo jako..) sve ostalo-različito će bit sporije ili neki problem a sporost nije nešto što se može riješiti jednostavnim odgovorom tj ovisi što je uzrok.

- kad obavi update, tad recimo proradi normalno. Možda sad instalira upgrade na 21-h1.. možda će kad sve obavi biti normalna brzina. Sve ostalo moraš nekako sam zaključiti ili otkriti, npr skenirati mbam-om za virus-malware.. ako nađe i ukloni tad će vjerojatno računalo proraditi normalno, ali to ne mora biti jedini uzrok, tj može ih biti više + povezano, pa kad pokupiš virus i računalo teže radi, tad je i veća šansa za kvarom recimo diska ili pregrijavanje koje se ne bi možda desilo da nema malwarea.. a jednako može biti i upgrade, koji kad prođe sve je ok. To moraš nekako znati-razlikovati jer si ti za računalom i recimo pretpostaviš-vidiš što se možda dešava..