Windows

Irql_not_less_or_equal - Windows

Anita P uto 29.12.2015 13:58

Pozdrav,

 

Imam instalirane Windows 10 već nekoliko mjeseci.

 

Sve je bilo u redu no zadnjih nekoliko dana mi se samo prebaci na plavi ekran na kojem piše "irql_not_less_or_equal" error.

 

I onda se restarta nakon što dođe do 100% nekakve provjere. Kako da ovo riješim? Pojavljuje se sve češće 

ihush uto 29.12.2015 14:05

neispravan driver ili kvar, moguće povezano s komponentom ili zbrljavljeno na disku. Brljavljenju osim diska, uzrok može biti i RAM-CPU-chipset npr temperatura ili malware.

Prvi korak je otkriti SW ili HW uzrok, eliminacijom.

Provjeriti npr postavke BIOSa (ako su izmijenjene, resetirane iz nekog razloga..).

pa neki live boot (hirens-miniPE ili linux) i logički zaključak što bi moglo biti

ili testiranje-zamijena komponenti.. memtest kao prvi test par minuta, pogledati temperature..

iz win može sfc /scannow ... ali važno je znati uzrok, ne samo fix, jer ako nije eliminiran (npr pregrijavanje) ponovit će se, možda s gorim posljedicama.

Anita P sub 16.1.2016 10:05

Bila sam našla dmp folder u Windows/Minidump i poslala ga softwaremaniac-u. Rekao je da je možda stvar u Avira Free antivirusu i da ga uninstaliram i instaliram neki drugi jer se čini da Avira radi problem, učinila sam to. I instalirala Avast free antivirus.

 

No opet se pojavljuje plavi screen. :( :'( :'(

 

I to skužila sam kada. Kada otvorim više programa (koji bi trebali bez problema raditi normalno) odjednom. Npr. Photoshop + Chrome + windows media player, ništa preteško. I onda se ugasi... a procesor je i7HQ i laptop točno 1god star. HELP

ihush sub 16.1.2016 11:50

klasično, prvo provjeri temperature (hwmonitor..) i memtest86+ .. normalno da se kroz godinu nakupi prašine, pošto sve app danas koriste GPU + ona se i najviše grije.. to je prvo za provjeru.

-sve ostalo, npr dali je to na bateriji, stuji.. pa do HW-SW nekompatibilnosti (driver, postavke powermangmenta..).. i sam win10/aktivacija/killswitch.. tj MSovi intersi mogu biti uzrok (pogotovo koliko se sjećam, nadogradnja, ne clean install..). W10 je presvjež, previše MSovog lutanja.. da bi se to eliminiralo kao moguć uzrok. Tad u dumpu ništa korisnog.

 

po opisu (osim temp/struja pa i samo izvaditi RAM i HDD i vratiti ako je kontakt..) nebi trebao biti kvar HWa, 90% soft uzrok.. win ili driver.

softwaremaniac uto 19.1.2016 03:10
ihush kaže...

klasično, prvo provjeri temperature (hwmonitor..) i memtest86+ .. normalno da se kroz godinu nakupi prašine, pošto sve app danas koriste GPU + ona se i najviše grije.. to je prvo za provjeru.

-sve ostalo, npr dali je to na bateriji, stuji.. pa do HW-SW nekompatibilnosti (driver, postavke powermangmenta..).. i sam win10/aktivacija/killswitch.. tj MSovi intersi mogu biti uzrok (pogotovo koliko se sjećam, nadogradnja, ne clean install..). W10 je presvjež, previše MSovog lutanja.. da bi se to eliminiralo kao moguć uzrok. Tad u dumpu ništa korisnog.

 

po opisu (osim temp/struja pa i samo izvaditi RAM i HDD i vratiti ako je kontakt..) nebi trebao biti kvar HWa, 90% soft uzrok.. win ili driver.

 Ma driveri, jer ima više AV softvera paralelno gore, pa se tuku. Čak tri komada. Sad sam poslao upute kako i što. Prvi put očito nije upalilo.

Anita P ned 21.2.2016 12:14

Mislite da su antivirus driveri? Ja sam Aviru uninstalirala čini mi se do kraja, išla sam na uninstall i slijedila upute. I tek nakon što je bila potpuno uninstalirana sam išla instalirat Avast free.

 

A blue screen se više ne pojavljuje otkad sam updateala driver grafičke. NVidia GeForce Experience. I sami su u updateu naveli da su riješili neke teške errore...

 

Sad opet mogu otvoriti više teških programa istovremeno i sve radi normalno. Bar mi se čini.

 

Da li je moguće da je to bilo zbog drivera grafičke?

 

BTW: ja sam taj GeForce Experience uvijek gasila kad bi se upalio komp, sad ostavljam da "gori".