Windows

Instalacija Win10 na Acer Swift 1 SF114-32

Dino-san čet 31.12.2020 11:32

Pozdrav,

 

dobio sam jučer novi kupljeni laptop Acer Swift 1 SF114-32 bez instaliranog Windows 10. Nema OS osim EFI shell Version 2.60. s Linux naredbama.

Pokušao sam dva puta instalirati Win10 s različitim pokušajima, ali nisam uspio nakon dugo vremena. Pratio sam komentare na YT i na Google i pokušao sam metode koje mi se nisu ostvarile.

 

Onemogućio sam 'secure boot' u BIOSu i pokušao sam bootati bootabilni USB s Win10 koji je napravljen preko Rufusa s preuzetim Win10 s Microsoftove službene stranice, ali nisam uspio pokrenuti uvodni prozor instalacije Win10 i kada sam postavio prioritet USB-a na prvo mjesto. Vraća mi prioritet USB-a na prioritet broj dva kada se ponovno vratim u BIOS.

Probao sam u EFI shell-u u naredbenom retku u utoru bootabilnog USB-a ući preko Linux naredbi u mapu 'EFI' i probao sam pokrenuti datoteku (zelena boja) 'bootx64.efi', ali nisam uspio. Naredbe koje sam upisivao preuzeo sam s EFI shell commands webstranice.

 

Postoji li još neka opcija koju nisam probao, a da upišem i da pokrenem uvodni prozor instalacije Win10 ?

 

Hvala!

 

 

Nemo nemo čet 31.12.2020 12:59
Dino-san kaže...

Pozdrav,

 

dobio sam jučer novi kupljeni laptop Acer Swift 1 SF114-32 bez instaliranog Windows 10. Nema OS osim EFI shell Version 2.60. s Linux naredbama.

Pokušao sam dva puta instalirati Win10 s različitim pokušajima, ali nisam uspio nakon dugo vremena. Pratio sam komentare na YT i na Google i pokušao sam metode koje mi se nisu ostvarile.

 

Onemogućio sam 'secure boot' u BIOSu i pokušao sam bootati bootabilni USB s Win10 koji je napravljen preko Rufusa s preuzetim Win10 s Microsoftove službene stranice, ali nisam uspio pokrenuti uvodni prozor instalacije Win10 i kada sam postavio prioritet USB-a na prvo mjesto. Vraća mi prioritet USB-a na prioritet broj dva kada se ponovno vratim u BIOS.

Probao sam u EFI shell-u u naredbenom retku u utoru bootabilnog USB-a ući preko Linux naredbi u mapu 'EFI' i probao sam pokrenuti datoteku (zelena boja) 'bootx64.efi', ali nisam uspio. Naredbe koje sam upisivao preuzeo sam s EFI shell commands webstranice.

 

Postoji li još neka opcija koju nisam probao, a da upišem i da pokrenem uvodni prozor instalacije Win10 ?

 

Hvala!

 

 

Najvjerojatnije jesi, ali, svejedno da pitam

Da li si probao sa pritiskanjem F2, DEL ... tipki po paljenju laptopa sa umetnutim USB szickom? Meni je taj način do sada uvijek uspijevao. Po odabiru pokretanja / botanja sa usb sticka i potvrdom sa ENTER tipkom ...

Dino-san čet 31.12.2020 13:44

USB mi je uvijek bio u utoru. Da, isprobao sam F2, F8, a DEL nisam. Kad god sam pritiskao i postavio prioritet učitavanja tada mi se opet učitao EFI shell version. Zatim sam u BIOS-u omogućio tipku F12 'Boot menu' i pri ponovnom odabrao sam USB i pokrenuo sam instalaciju Win10. Sve u svemu, uspio sam na ovaj način. Tražio sam što bih trebao onemogućiti ili omogućiti, a jedino sam ovo napravio i došao sam do prozora Windows installera. Računao sam da bih trebao još nešto s nečime pokrenuti, a bilo je dovoljno samo omogućiti opciju.

Dino-san čet 31.12.2020 13:48
darkborg kaže...
Zašto Rufus kad imaš media creation tool od microsofta. Ne kažem da se preko rufusa ne može ali vjerujem da su preko mct manje šanse da se nešto zajebe.

 Rufus sam odabrao jer se reklamira kao najbrži i najbolji. NIsam uzeo u obzir MCT.

ihush čet 31.12.2020 20:18
Dino-san kaže...
darkborg kaže...
Zašto Rufus kad imaš media creation tool od microsofta. Ne kažem da se preko rufusa ne može ali vjerujem da su preko mct manje šanse da se nešto zajebe.

 Rufus sam odabrao jer se reklamira kao najbrži i najbolji. NIsam uzeo u obzir MCT.

 -svi alati rade istu stvar.. razlika je što rufus nudi opcije (i tad odgovarajuće znanje što-kako..).. dok ms-alat kreira 'superfloppy' (bez bootmoda, gpt-mbr, jer ga floppy nema, tj tad u bootu biraš mod.. koristiš f-tipke 8-12 ili s 50% šanse da je u 'pravom' modu, dok s rufusom radiš ili-ili..). Razlika je što ms alat ne nudi opcije, time eliminira greške tj medij boota svaki uređaj dok juzer jedino treba znati kako izabarati boot ako je onaj drugi, što je stvar biosa, ne osa.. pa ponekad treba pročitati manual rtfm..

 

-resetiraj uređaj, podesi (bios, os s tim nema puno veze, jednako je koji god instaliraš .. osim keya za win koji je bio dio biosa oem računala prije par godina..). efi boot licencu će kreirati os koji instaliraš u efi modu, bios ima samo 'privremeni' key koji služi za install-boot, tj više ne služi ničemu (od win8..).

 

edit: .. u kasnijem postu vidim da si omogućio boot-tipke.. f12. tak da zaboravi :)