Vijesti by forumaši

Namjerna proizvodnja robe s greškom

forzzuk ned 21.4.2013 23:40

Upravo naletih na članak koji mi (ukoliko je vjerodostojan) potvrđuje ono što sam uvijek mislio;

proizvođači proizvode robu koja je dizajnirana da se nakon određenog perioda pokvari,

pri tome sileći kupca da kupuje novi proizvod (kvarovi se navodno javljaju nakon isteka garancije) jer 'popravljaju samo čudaci'.

 

 

Bilo kako bilo, osobno sam imao nekoliko komada bijele tehnike od koje je posljednji hladnjak 'riknuo'

dobrih 20ak dana nakon isteka dvogodišnje garancije.

Slučajnost ili ne - ne znam.

 

Što vi kažete, da li ste imali osobnih iskustava gdje su vam se uređaji kvarili nedugo nakon isteka garantnog roka?

Bilo da su u pitanju LCD televizori, mobilni uređaji ili hladnjaci u kuhinji...

 

 

Praedator ned 21.4.2013 23:43
forzzuk kaže...

Upravo naletih na članak koji mi (ukoliko je vjerodostojan) potvrđuje ono što sam uvijek mislio;

proizvođači proizvode robu koja je dizajnirana da se nakon određenog perioda pokvari,

pri tome sileći kupca da kupuje novi proizvod (kvarovi se navodno javljaju nakon isteka garancije) jer 'popravljaju samo čudaci'.

 

 

Bilo kako bilo, osobno sam imao nekoliko komada bijele tehnike od koje je posljednji hladnjak 'riknuo'

dobrih 20ak dana nakon isteka dvogodišnje garancije.

Slučajnost ili ne - ne znam.

 

Što vi kažete, da li ste imali osobnih iskustava gdje su vam se uređaji kvarili nedugo nakon isteka garantnog roka?

Bilo da su u pitanju LCD televizori, mobilni uređaji ili hladnjaci u kuhinji...

 

 

Laptop HP DV6 Pavilion krepao nakon 1 godinu i 7 dana. (maticna)

Garancija bila 1 godinu.

 

http://www.notebookcheck.net/Review-HP-Pavilion-dv6-Notebook.17209.0.html

Praedator ned 21.4.2013 23:53
Dans kaže...

Stara priča, još tamo od proizvodnje prvih žarulja :)

Je da, gledao sam bio dokumentarac, gdje je negdje, cini mi se u americi u nekom malom gradicu,

vanjska lampa sa obicnom zaruljom koja gori vec preko 100 godina i nikada nije zamjenjena naravno.

 

Nekada su se stvari radile da traju, a danas da se kvare.

 

Kriminalcima nefali ideja u svakom slucaju, iz ociju bi ti pare uzeo, gamad. 

 

 

EDIT: Da se nadovezem, nisam starkelja al 30 godina je tu, dok sam bio klinac obicne zarulje su trajale po 5 godina.

U zadnje vrijeme kupim ju i traje mjesec dana, pa opet kupim, pa mjesec i pol i tako stalno.

Onda su dosle stedne zarulje, bolje, manje trose, bla bla bla, komad 50kn, kupio za cijeli stan, ok, manje struje trose ali su lose za zdravlje i titraju, ljudsko oko neprimjeti ali mozak da, navodno stete zdravlju zbog titranja.

A onda je tu i živa u njima koja je najjaci otrov i ako se zarulja razbije eto pishdarije, 2 su mi se bile istopile na vrhu, kao kapljica se stvorila.

>To sam nekidan gledao dokumentarac gdje i njih izbacuju i uvode LED koje su 100kn po komadu.

U stanu imam 12 zarulja, 1200kn za sijalice iz kine, e pa eem vam ...

 

 

torrente pon 22.4.2013 00:16

koja su to nekad bila vremena, kada se tehnika uzimala u ruke i vagala.

dobijes iz njemacke, blaunpunkt, saabu, telefunken... kazetofon  ili video...

- uuuu rođooo...uf-uf...dobar dobar...ovaaaj je dobar  ( a sve na osnovu enormne tezine) {#}.

 

e ovako...vi stariji.   sjecate li se obodin frizidera.   dan-danas... znam 4 komada koja rade 36 godina. NEUNISTIVO!   te kompresore ,koda je radila Nasa.

 

 

 

 

Praedator pon 22.4.2013 00:24
torrente kaže...

koja su to nekad bila vremena, kada se tehnika uzimala u ruke i vagala.

dobijes iz njemacke, blaunpunkt, saabu, telefunken... kazetofon  ili video...

- uuuu rođooo...uf-uf...dobar dobar...ovaaaj je dobar  ( a sve na osnovu enormne tezine) {#}.

 

e ovako...vi stariji.   sjecate li se obodin frizidera.   dan-danas... znam 4 komada koja rade 36 godina. NEUNISTIVO!   te kompresore ,koda je radila Nasa.

 

 

 

 

Stara moja imala, radio do prije 2 godine, vjerovatno jos radi ali stare nema pa nije upaljen.

 

Telefunken i Blaunpunkt, imao TV i auto radio, izgledali kao iz proslog vremena ali rade bolje nego danasnji.

 

VW Buba 1300 vozi vec 35 godina, masine od njih ugradivane u strojeve za crtanje oznaka na cestama, jos uvijek rade nakon 4cm sloja raznih boja unutra i izvana.

Tenkovi doslovno {#}

 

A danas kupis novi sheban auto. Made In China {#} žohari jedni

Sum_of_all_fears pon 22.4.2013 00:28

Je, al kad taj vrag "zavergla" kompresor nestane WiFi signala u tom dijelu kuće a brojilo dobije novu brzinu Smijeh

 

Ja valjda imam sreće (da kucnem u drvo). Laptop star 3god radi bez problema (baterija je malo u banani, očekivano), moj SE K800i radi dan-danas kao nov a kupljen je par tjedana nakon što je došao u T-Mobile ponudu (dakle, prije 6-7 godina), LGjev monitor star 4-5 godina također radi... Od krepane opreme bi izdvojio čitav komplet Asus ploča (jedno 3-4 komada) za s.478, Grunding TV (koji doduše ima 10ak godina ali svejedno) i sestrin SE W200i kojem je joystick otišao nakon ravne dvije godine i krepalo je pola tipkovnice.

 

Ali da, nekad se izrađivala kvalitetnija tehnika. Masovna proizvodnja i kinezi, jbg.

 

HPovi laptopi su posebno notorni po tome da im MBO krepivaju zbog pregrijavanja. Hlađenje je katastrofalno loše izvedeno na gotovo svim primjercima od 2009. god. do 2012. Očaj.

Ante pon 22.4.2013 02:19
Sum_of_all_fears kaže...

 

HPovi laptopi su posebno notorni po tome da im MBO krepivaju zbog pregrijavanja. Hlađenje je katastrofalno loše izvedeno na gotovo svim primjercima od 2009. god. do 2012. Očaj.

Nije ni asus bolji s hladjenjem. Moj se od prvog dana zabijao na 105 stupnjeva pri opterecenju. Odmah nakon kupnje rastavljas, mijenas pastu i gulis onu gumu oko GPU-a dolje. Ali radi, samo me hard plasi, 2 realocirana sektora.

 

Moji su imali elektricni mlincek Miki 25 godina, odahnuo je prosli mjesec, pojela hrdja kontakte na prekidacu i oko motora.

Usisavac nam je radio 23 godine i odahnuo pred dvije. Kupljen novi kojem se nakon tjedan dana deformiral plasticni izlaz za zrak. Nedugo nakon toga je pocel cvikat gumb za paljenje dok nije totalno otkazal, al mi sad ovaj 3. radi vec pola godine ko vurica.

 

Siemens MC60 8 godina izdural, samo je pocela baterija zezat nakon proslog ljeta, obicno drzala po tjedan dana pa se naglo spustila na max 1 dan.

Stari je fural Siemens M35 6 godina, padovi, prasina, pregazil ga je par puta traktorom, samo je bateriju 3 puta mijenjal. Nakon toga vec 4 sony-ericsona istrosio, gumbi se izgulili od koristenja i zakazali na svakome, na jednom se pokvaril citac za sim.

Vesmasina izdrzala 20 godina, a trenutna broji 6. godinu i bu valjda izdrzala jos koju. Samsung televizor 15 godina i broji, samo sad skuplja prasinu jer su mi vec 2 digitalna prijemnika krepala, ja ne gledam, a nitko od mojih nema namjeru kupiti jos jedan.

Skrinja i frizder duraju vec 15 godina i nedaju se.

Postavljao sam maticne i cpu-ove stare po 8-13 godina na lokacije gdje temperature ljeti idu do 50-60 stupnjeva i jos uvijek veselo vrte mikrotik, a kad krepaju to je zbog napajanja i HEP-a.

 

Imal sam slucaj gdje je zbog fiskalizacije zamijenjeno 14 godina staro racunalo s win98 koje mu je sluzilo kao kasa i to je radilo i radilo i radilo i radilo. A meni nakon 3 godine krepa ploca(doduse prezivjela je grmljavinu i ostala bez ethernet porta), 3 diska, 2 graficke(jednu sam redovito rastavljal i podmazival ventilator mazivom da se moze vrtjet) i monitor(boljele su me i oci i uha, poceo pistat pa ga je trebalo udariti malo odozgo da prestane).

A printeri, joj.

 

Hihi mogo bi 3 dana nabrajat....

overhaul pon 22.4.2013 03:02
Sum_of_all_fears kaže...

Je, al kad taj vrag "zavergla" kompresor nestane WiFi signala u tom dijelu kuće a brojilo dobije novu brzinu Smijeh

 

Ja valjda imam sreće (da kucnem u drvo). Laptop star 3god radi bez problema (baterija je malo u banani, očekivano), moj SE K800i radi dan-danas kao nov a kupljen je par tjedana nakon što je došao u T-Mobile ponudu (dakle, prije 6-7 godina), LGjev monitor star 4-5 godina također radi... Od krepane opreme bi izdvojio čitav komplet Asus ploča (jedno 3-4 komada) za s.478, Grunding TV (koji doduše ima 10ak godina ali svejedno) i sestrin SE W200i kojem je joystick otišao nakon ravne dvije godine i krepalo je pola tipkovnice.

 

Ali da, nekad se izrađivala kvalitetnija tehnika. Masovna proizvodnja i kinezi, jbg.

 

HPovi laptopi su posebno notorni po tome da im MBO krepivaju zbog pregrijavanja. Hlađenje je katastrofalno loše izvedeno na gotovo svim primjercima od 2009. god. do 2012. Očaj.

 ovdje još jedan ljubitelj SE k800i:)

I moj je neuništiv, i glavni osobni mobitel:)
Inače to nije ništa novog, postoji pojam za to u enciklopediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence
a posljedica planiranog trajanja proizvoda je da više
nemamo servisere elektroničkih uređaja, nekad popularnih RTV serivsa,
jer se namjerno ne proizvode osnovni rezervni dijelovi,(ili su nedobavljivi i preskupi) 
nego samo uglavnom imao priučene tehničare u garantnim servisima koji samo mijenjaju uređaj
ili lako zamjenjiv dio unutar garantnog roka.
od starih trajnih stvari, lako je moguće da je najstarija aktivna žarulja u biti kod nas, a sjećam se jednog lampaškog
radia iz podruma konzuma na zagrebačkoj Zvijezdi koji je radio desetljećima bez gašenja..
Iz nekog razloga nema linka na originalni tekst pa neznam evo ovdje je ta vijest o programiranom trajanju proizvoda.
Od IT tehnike, jedan od najočitijih i neskrivenih primjera su printeri. Mnogima

su ili cartridgei egzotičnog oblika kako za koju godinu nebi bilo moguće naći novu tintu, ili

neisplativo imitatorima raditi nadomjesne, A kad su se ljudi dosjetili puniti injekcijama ili CIss

sistemom, zaštitili su se "chipovima". Kad je i to bilo moguće resetirati, jednostavno rade

smećaste modele da se ili raspadnu, ili zaprljaju prolivenom tintom u spremniku za otpadnu tintu
i budu za otpad.

overhaul pon 22.4.2013 03:16

E da, apple sa svojim ipadom4 je pobrao

tužbu za "Planned obsolence", posebno kad se to još kombinira sa novim utikačem na ipadu4/iphonu5,
("stari" skupi apple adapteri-jer kod njih sve treba dokupiti, dockingi i konverteri su automatski neupotrebljivi)i naravno

sa njihovim zatvorenim sistemom u koji se nemože unijeti dodatni ram

u obliku mem kartice nego se to masno naplaćuje jačim modelom,

(normalnom korisniku)neizmjenjivom baterijom i konekcijom koja je protivna
europskoj direktivi o kompatibilnosti punjača i podatkovne veze.
http://www.macrumors.com/2013/02/21/apple-hit-with-planned-obsolescence-lawsuit-in-brazil-over-fourth-generation-ipad/

http://www.ifixit.com/blog/2011/01/20/apples-latest-innovation-is-turning-planned-obsolescence-into-planned-failure/

http://www.informationweek.com/global-cio/interviews/apples-planned-obsolescence-customer-rev/240002583
Ok su im uređaji, nije da će crknuti odmah po isteku garancije, ali

oni se eto potrude zato proglasiti ih funkcionalno i modno zastarjelima.