Vijesti by forumaši

Izumljena hladna fuzija, sveti gral fizike

Laxarus ned 11.9.2011 16:34

Dvojca talijanskih strucnjaka najavili su da imaju rijesenje za energetske probleme cijelog covjecansta.

 

Dok mnoge vlade uplasene katastrofama poput fukushime odustaju od nuklearki talijanski fizicari Sergio Focardi i Andrea Rossi najavili su uskoro pustanje u pogon nuklearke sa hladnom fuzijom.

Izum hladne fuzije mnogi nazivaju "Svetim gralom fizike" kojim fizicari diljem svijeta pokusavaju savladati vec vise od 60 godina.

Laxarus ned 11.9.2011 16:39
mihaeeel kaže...

a tu su mi nestale biljeske.. blentavi pastari :D

 

sprdnje malo na stranu...

ima neki link na clanak?

Kao i u svakom clanku od strane redakcije Bug.hr portala link na clanak je u samom clanku, dovoljno je na sekundu pogledati clanak i kliknuti na link koji je na ovom forumu uvijek oznacen plavom bojom.

Kasnije cu napisati tutorial kako kliknuti na link na bug.hr

ormar ned 11.9.2011 16:52

Zanimljivo da ovo nije popraćeno prevelikom medijskom pozornošću.. podsjeća me na članak prije par mjeseci u kojem je objavljeno da je izumljeno biološko gorivo koje ne šteti okolišu, radi u svim automobilima, efektivnije je, i jeftinije nego bilo kakvo gorivo današnjice.

 

Baš me zanima gdje je to sad nestalo.

Laxarus ned 11.9.2011 16:57
ormar kaže...

Zanimljivo da ovo nije popraćeno prevelikom medijskom pozornošću.. podsjeća me na članak prije par mjeseci u kojem je objavljeno da je izumljeno biološko gorivo koje ne šteti okolišu, radi u svim automobilima, efektivnije je, i jeftinije nego bilo kakvo gorivo današnjice.

 

Baš me zanima gdje je to sad nestalo.

Tek je najavljeno, jos nije ni stiglo do svih medija, u italiji se vrti na svim televizijama

deep_silence ned 11.9.2011 16:57

kao i sve do sad... velike kompanije to guraju u drugi plan.. i na kraju ce to biti samo davno sjecanje... osobno mislim da nista od toga jer velike sile u energetici nece dozvoliti da ih se makne sa vrha... a ovaj izum bi bas to mogao napraviti... no sve ce se vidjeti s vremenom... a ja ne vjerujem dok ne pocne s radom... 

nsoul pon 12.9.2011 22:26

Kad netko objavi vijest da je nešto izumio, računajte da se to negdje koristi već godinama, a ti koji su koristili su našli neki bolji sustav dobivanja energije a nama dali hladnu fuziju i to je sad wow.

geek_boy1 uto 13.9.2011 00:25

valjda si mislio konvencionalnom fisijom(konvencionalni nuklearni rektori) nisam jos cuo da su uspjesno izveli hladnu fuziju osim mozda ovo sad sta se prica i to je pitanje dali ce biti 100 posto uspjesno izvedivo

Makić uto 13.9.2011 00:46
crozoki kaže...
nixass kaže...

i 90ih je hladna fuzija "bila izumljena" pa na kraju ništa od toga..

i ne samo jedanput nego vise puta,tako ce biti i sa ovom.

NISTA OD TOGA.

potpuno se slažem s tobom, ali za kojih stotinjak godina možda i bude nešto od toga

rustweaver uto 13.9.2011 01:12
geek_boy1 kaže...
valjda si mislio konvencionalnom fisijom(konvencionalni nuklearni rektori) nisam jos cuo da su uspjesno izveli hladnu fuziju osim mozda ovo sad sta se prica i to je pitanje dali ce biti 100 posto uspjesno izvedivo

Ne, mislio sam bas na fuziju. Imas klasicnu fuziju - proces koji se odvija unutar Sunca, dobro je poznata jer po istom principu rade vodikove bombe i sve ostale zvijezde. S druge strane imas hladnu fuziju, to je teoretski proces koji nije nigdje u prirodi zabiljezen, i uglavnom se misli da je nemoguc. Prednost hladne fuzije je ocita - ne moras koristiti temperature od cca. 5 milijuna °C

 

Ovo je klasicna fuzija. Time su se znanstvenici do sada bavili.

crozoki uto 13.9.2011 01:31

i ja mislim da je hladna fuzija nemoguca,da je moguce izazvati fuziju sa tako malo ulozene energije ona bi se desavala random svuda oko nas,a ne samo u zvijezdama na par desetaka i vise milijuna stupnjeva i ogromnom tlaku.

a o ITER projektu sam gledao dokumentarac oni su postigli fuziju i postizu je redovno ali naravno onu klasicnu.

AA-d00d uto 13.9.2011 04:25
ormar kaže...

Možda jer perpetuum mobile nije usko vezan uz fiziku, dok fuzija jest.

How yes no, perpetum mobile uređaji su vezani za prvi i drugi zakon termodinamike (grana fizike) ali neka te taj naziv "termodinamika" ne buni jer ta 2 zakona su alfa i omega fizike.

overhaul uto 13.9.2011 12:55

Hajde hajde, nema potrebe za tim egoističnim podcjenjivačkim stavom.

Šta jest ili nije "sveti gral", je obično i tako stav novinara koji i iskuju te žargone.

I sve je udaljeno par klikova mišem u tražilici, a ovdje je OT.

..

Bez obzira na sumnju o efikasnosti hladne fuzije, svim srcem bih volio

da je stinita i da malo popustimo sa izgaranjem fosilnih goriva.

Uključujući i motorna vozila koja bi jeftino zamijenili projekti poput tesle, kada bi se omasovili.

Zamislite gušta - glavna ulica u gradu a nigdje smrada i buke {#}.

Inače da pojasnim "Zašto se ne javlja svugdje u prirodi" ako je hladna...

Hladna je uvjetno - ovdje je riječ o nekoj vrsti elektrolize sa posebnim kataliticima,

i plus toga, potrebno je 1/3 energije UNIJETI u sistem da bi se kroz proces

fuzije dobilo natrag i tu, i još dvije trećine energije kao bonus. Dakle, nije

nemoguće da se neka fuzija negdje i desi prilikom npr udara groma u more,

ali se spontano nemože događati bez unešene energije i vrlo specifičnih

uvjeta (ako su ih uopće stvorili, daj bože da jesu).