Vijesti by forumaši

Dostupan Firefox 7 na Aurora kanalu

icecold pet 8.7.2011 15:11

Nova probna verzija Firefox-a fokusirana je na poboljšanju performansi i optimiziranju korišćenja radne memorije.

  • Nova poboljšanja se svode na brže pokretanje Firefox-a, smanjenu potrošnju memorije, bolju odzivnost i brže izvođenje Canvas grafičkih animacija.
  • Mozilla je nastavila sa smanjivanjem potrošnje memorije, pa je potrošnja smanjena za 30%, a JavaScript “sakupljač smeća” radi češće, pa sa time oslobađa više memorije.

 

Poboljšan je i rad usklađivanja (Sync), a izgled fontova (teksta) je sada čistiji i jasniji.

Korisnici sada mogu izabrati da anonimno automatski šalju statistiku o korišćenju memorije i performansama kako bi pomogli u poboljšavanju budućih verzija Firefox-a.

 

Azure Direct2D implementacija za Canvas elemente donosi poboljšanje grafičkih performansi.

Azure projekat bi trebao da obezbedi bolje performanse na svim platformama u narednim verzijama. Za sada je to poboljšanje omogućeno korisnicima Windows-a 7.

 

Vidljiva izmena koju će korisnici primetiti je sakrivanje http:// i naglašavanje domena sajta na kojem se korisnik nalazi.

  • Što znači da će Firefox stranicu Bug-a prikazivati ​​kao www.bug.hr, dok će u slučaju kopiranja adrese i ponovnog korišćenja ispisivati ​​punu adresu sa http:// prefiksom.
  • Domen na kojem se trenutno korisnik nalazi će biti naglašen (tamnijom bojom) , dok će ostali naziv biti sive boje.

Nadolazeću sedmu verziju Firefox-a možete preuzeti i isprobati sa službenih stranica.
Sedma verzija Firefox-a će šesnaestog kolovoza preći na beta kanal, dok se beta Firefox-a šest očekuje u narednim danima.

trackmanijak pet 8.7.2011 15:21
Mentalist kaže...

Koristim Opera-u pa se ne razumijem u Firefox mnogo, ali moram pitati nesto.

 

Zasto bi netko koristio verziju 4, 5 ili 6, ako je vec izasla 7?

Zato što je Aurora kanal ko kuća od pijeska na močvarnom tlu. Bugovi.

icecold pet 8.7.2011 15:25
Mentalist kaže...

Koristim Opera-u pa se ne razumijem u Firefox mnogo, ali moram pitati nesto.

 

Zasto bi netko koristio verziju 4, 5 ili 6, ako je vec izasla 7?

Napisao sam probna. :)

Aurora kanal je za one koji žele videti šta će biti u budućoj verziji Firefox-a, a da pri tome prihvataju mogući rizik od rušenja i bagova.

Beta kanal je za one koji žele videti šta će biti u narednoj verziji Firefox-a, a da pri tome prihvataju moguće bagove koji ne narušavaju svakodnevno korišćenje.

I naravno stabilni tj. release kanal za one koji žele stabilnost.

 

Aurora ti je kao Opera Next.

soundstream pet 8.7.2011 19:08

ja sam bio na FF 7 nightlyu dost dugo tj dok nije presla u auroru i samo jednom mi se srusila i to naravno zbog flasha sad sam na FF 8a1 i isto sve super radi bez ikakvih rusenja zamrzavanja itd
Definitivno najbolji browser na kojem sam ikad radio bez obzira sto je u alpha verziji...

Hacker002 sri 13.7.2011 00:49
Oldy kaže...

Dok računala dolaze sa sve više ram-a oni smanjuju potrošnju istog, valjda ram služi za ukras, ah da glavno da je kupljen... :p

bravo pametni, da svi tak ko ti razmisljaju nebi ti bilo dosta ni 32GB RAM-a..valjda se ide na optimiziranje..ako manje trosi, vise programa je moguce imati otvorenih onda

fromcelltohell sri 13.7.2011 16:32
icecold kaže...

 

Vidljiva izmena koju će korisnici primetiti je sakrivanje http:// i naglašavanje domena sajta na kojem se korisnik nalazi....

Drago mi je zbog Lisice,volio bih se nekad vratiti na nju,da mi bude favorite preglednik:)

 

Ovo što sam citirao,Chrome ima već.

 

Isprobah 4-ku i 5-icu i nisam zadovoljan,jednostavno to nije to.

(Da se razumijemo,ne želim flame-ati,to je samo moje osobno mišljenje,

znadem da ima ljudi i to dosta kojima je FF zakon

i nemam apsolutno ništa protiv niti namjeru ovdje pljuvati FF)

 

EDIT: Upravo preuzimam FF7 A,pa ćemo vidjeti,volio bih da me razuvjeri.

Naravno,isprobati ću i punu verziju kad izađe...

jednostavno,uvijek  tražim preglednik koji će me najbolje služiti{#}

icecold čet 14.7.2011 00:31
Hyperion kaže...

A gdje u svoj toj priči Firefox 6?

Firefox 7 je postao pre zvanično dostupan na Aurora kanalu nego Firefox 6 na beta kanalu.

Razlog tome je QA (quality assurance) test kroz koji beta i finalna verzija moraju proći pre zvaničnog izdavanja.

A to obično traje par dana.

fromcelltohell kaže...
icecold kaže...

 

Vidljiva izmena koju će korisnici primetiti je sakrivanje http:// i naglašavanje domena sajta na kojem se korisnik nalazi....

Drago mi je zbog Lisice,volio bih se nekad vratiti na nju,da mi bude favorite preglednik:)

 

Ovo što sam citirao,Chrome ima već.

Da citiram sebe:

Ista priča će se desiti kada izađe Firefox 6 i 7 gde su počeli da sakrivaju http:// i da naglašavaju domene, što Opera i Chrome već rade.

No, zapravo je Firefox to radio još 2006te preko dodatka, da bi i neko vreme eksperimentisali na Nightly kanalu. No problem je što su se tek sada odlučili za taj potez.

igy čet 14.7.2011 06:33
Oldy kaže...

Baš sam testirao sva 4 na speedtestu a aurora mi najslabije brzine baca, testirao zadnje operu, ie, chrome i auroru, što reči na to?? heh

vjerojatno će to biti ispravljeno u narednim nadogradnjama, istina je da je u nekim testovima 7 brza od 6, ali u nekim i znatno sporija

icecold uto 19.7.2011 15:00

Za Peacekeeper ne bih rekao da je pouzdan benčmark, pošto dosta zavisi od hardvera.

Mislim da bi taj benčmark trebao biti osvežen, pošto ga većina smatraju nevalidnim.

Mada, dosta njih ga idalje koriste za upoređivanje, ista priča kao i za Acid3 test.

 

Radije bih se okrenuo na druge benčmarke.

Uostalom, mislim da su benčmarci nebitni kada gledamo na performanse Veb preglednika dok ga svakodnevno koristimo.

igy uto 19.7.2011 15:11
icecold kaže...

Za Peacekeeper ne bih rekao da je pouzdan benčmark, pošto dosta zavisi od hardvera.

Mislim da bi taj benčmark trebao biti osvežen, pošto ga većina smatraju nevalidnim.

Mada, dosta njih ga idalje koriste za upoređivanje, ista priča kao i za Acid3 test.

 

Radije bih se okrenuo na druge benčmarke.

Uostalom, mislim da su benčmarci nebitni kada gledamo na performanse Veb preglednika dok ga svakodnevno koristimo.

valjan ili ne, novija verzija ga slabije vrti

icecold uto 19.7.2011 19:21

Da li Firefox 7 slabije vrti od neke verzije pre, nisam pratio.

Jer kao što rekoh, na Peacekeeper se ne osvrćem toliko.

Postoje ispunjene bube (bugovi) oko Peacekeeper-a, ali programeri se ne osvrću na to jer je većinom problem do progrmera tog benčmarka.