Vijesti by forumaši

15 godina mu je već - Windows 95

lzgr čet 26.8.2010 15:28

Eto došao je i taj dan (bilo je to prekjučer - malo kasnim) da je WIndows 95 napunio 15 godina.

Bio je to OS koji je promijenio svijet računala,posebno PC-a. Pa da se podsjetimo njegovih revolucionarnih novosti:

Windows 95 je bio prvi OS u seriji Windowsa koji je uveo izbornik Start i taskbar.

Donio je podršku za duga imena datoteka,bio je prvi pravi 32-bitni OS koji se izdavao sa 32 bitnim aplikacijama. U prvom Service Packu donio nam je Internet Explorer i time pokopao ostale browsere raspoložive u to vrijeme,a posebno Netscape.

Minimalni zahtjevi:

  • Intel 80386
  • 4 MB RAM-a
  • 50 MB slobodnog prostora na tvrdom disku

 

Dakle Windowsi 95 - R.I.P.

Originalna vijest

(bugovcima poručujem da nije lijepo što su propustili ovaj 15 rođendan Windowsa 95)

 

 

 

 

Oldy čet 26.8.2010 23:49

Da tako je onda bilo a internet tek nailazio... nit neta, nit facea, nit googlea, nit... ničega  
nemaju klinci pojma što imaju danas....
prvi pravi prozori....

 

nisam vidio sedmicu u '95 ali jesam nekako preko WB7 skina nekako u XP, i luna XP, samo to opet nije 100% a ni WB7 se ne može nači još dobro su ga zaštitili bojim se da i drugi ne krenu njihovim stopama hehe

sisko93 pet 27.8.2010 02:31
lzgr kaže...

(bugovcima poručujem da nije lijepo što su propustili ovaj 15 rođendan Windowsa 95)

pa nije to proizvod apple-a da bude objavito na bug stranici Mrsti seMrsti sePlac!!

 

kakav je to novitet bio......

Start = WOWIznenađen... Taskbar = IznenađenIznenađen..... Smijeh

..danas kada to svakodnevno koristis (mnogo puta dnevno) ni ne razmisljamo da je to prije 15god bilo iznenađujuća novost!

EZY-E pet 27.8.2010 02:38

@xxxxx ako si mislio na temu onda je odgovor da. Desni klik na pozadinu, zadnja opcija, theme, skrolas skroz dole i vidjet ces Classic(na mobu sam trenutno pa nisam 100% siguran da sam sve tocno rekao, ali je otprilike tako)

insomniac_cro pet 27.8.2010 02:41
lzgr kaže...

Eto došao je i taj dan (bilo je to prekjučer - malo kasnim) da je WIndows 95 napunio 15 godina.

Bio je to OS koji je promijenio svijet računala,posebno PC-a. Pa da se podsjetimo njegovih revolucionarnih novosti:

Windows 95 je bio prvi OS u seriji Windowsa koji je uveo izbornik Start i taskbar.

Donio je podršku za duga imena datoteka,bio je prvi pravi 32-bitni OS koji se izdavao sa 32 bitnim aplikacijama. U prvom Service Packu donio nam je Internet Explorer i time pokopao ostale browsere raspoložive u to vrijeme,a posebno Netscape.

Minimalni zahtjevi:

  • Intel 80386
  • 4 MB RAM-a
  • 50 MB slobodnog prostora na tvrdom disku

 

Dakle Windowsi 95 - R.I.P.

Originalna vijest

(bugovcima poručujem da nije lijepo što su propustili ovaj 15 rođendan Windowsa 95)

 

 

 

 

Sican se sebi izraza na licu kad san ih prvi put na djelu  (Nakon C-64) bilo je WOW

Nije bija prvi pravi 32bitni OS nego samo shell za dos (ka i win 98).

lzgr pet 27.8.2010 10:56
thedream kaže...

A tek prvi BSOD..i epic fail faca odmah..SmijehSmijehSmijeh

Meni se čini da je BSOD došao već u Windowsima 1.0 i 2.0 samo što je bio nečitljiv,a u 3.0 (3.1) je bio čitljiv tj. kao onaj u 95,98.

xxxxx pet 27.8.2010 11:03
EZY-E kaže...
@xxxxx ako si mislio na temu onda je odgovor da. Desni klik na pozadinu, zadnja opcija, theme, skrolas skroz dole i vidjet ces Classic(na mobu sam trenutno pa nisam 100% siguran da sam sve tocno rekao, ali je otprilike tako)

Znam za temu i za napraviti taskbar da bude isti samo da mi je ikone ubacit :)

lzgr pet 27.8.2010 11:04
xxxxx kaže...
EZY-E kaže...
@xxxxx ako si mislio na temu onda je odgovor da. Desni klik na pozadinu, zadnja opcija, theme, skrolas skroz dole i vidjet ces Classic(na mobu sam trenutno pa nisam 100% siguran da sam sve tocno rekao, ali je otprilike tako)

Znam za temu i za napraviti taskbar da bude isti samo da mi je ikone ubacit :)

Ja sam tražio po internetu i nigdje ikona! Al sam se sjetio! Treba naći file sa ikonama u Win95 (valjda shell32.dll), otvorit sa resource hackerom,saveat sve ikone iz tog filea i zamjenit tuneup-om u winsima 7! Baš mi se instalirava 95 u Virtual PC-u pa bum probal! Smijeh

 

insomniac_cro kaže...
lzgr kaže...

Eto došao je i taj dan (bilo je to prekjučer - malo kasnim) da je WIndows 95 napunio 15 godina.

Bio je to OS koji je promijenio svijet računala,posebno PC-a. Pa da se podsjetimo njegovih revolucionarnih novosti:

Windows 95 je bio prvi OS u seriji Windowsa koji je uveo izbornik Start i taskbar.

Donio je podršku za duga imena datoteka,bio je prvi pravi 32-bitni OS koji se izdavao sa 32 bitnim aplikacijama. U prvom Service Packu donio nam je Internet Explorer i time pokopao ostale browsere raspoložive u to vrijeme,a posebno Netscape.

Minimalni zahtjevi:

  • Intel 80386
  • 4 MB RAM-a
  • 50 MB slobodnog prostora na tvrdom disku

 

Dakle Windowsi 95 - R.I.P.

Originalna vijest

(bugovcima poručujem da nije lijepo što su propustili ovaj 15 rođendan Windowsa 95)

 

 

 

 

Sican se sebi izraza na licu kad san ih prvi put na djelu  (Nakon C-64) bilo je WOW

Nije bija prvi pravi 32bitni OS nego samo shell za dos (ka i win 98).

Vidis tu si u krivu! Windows 95,98 i ME su imalu JEZGRU (kernel) od DOS-a i nisu bili shell,Winsi 1.0,2.0 i 3.0 (3.1) su bili shell!  ti stariji winsi su se pokretali kao program u DOS-u (kad se pokrenuo DOS utipkalo bi se WIN),a ovi noviji (9x i ME) su se dizali kao operacijski sustav kao i ovi sadašnji!

Weky pet 27.8.2010 11:33
Don Kihoty kaže...

Multitasking nula bodova...

 

Ako si ubacio CD i nije ga dobro učitao, i ponovno izbacio,

sve bi zablokiralo, i rezultiralo ubijanje Explorer.Exe-a i još nekih sitnih procesa...

  Donči pa gdje ćeš to očekviati u 95. godiniSmijeh

 

Imati CD čitač u to vrjeme je kad da današ imaš i7 980X.

 

A kolko se sjecam u 95-ici se nije moglo ručno gasiti procese.

Pentium100 pet 27.8.2010 11:43

Moj prvi komp: Pentium 100 Mhz (od tud i ime) i na njemu Win 95.

Bilo je to davne 1995 godine kad su moji friendovi imali nekakve sega replika konzole (mislim da su se zvale "mastergames") a ja pravi pravcati PC. To su bila vremena...

Coverdale pet 27.8.2010 11:45
Weky kaže...
Don Kihoty kaže...

Multitasking nula bodova...

 

Ako si ubacio CD i nije ga dobro učitao, i ponovno izbacio,

sve bi zablokiralo, i rezultiralo ubijanje Explorer.Exe-a i još nekih sitnih procesa...

  Donči pa gdje ćeš to očekviati u 95. godiniSmijeh

 

Imati CD čitač u to vrjeme je kad da današ imaš i7 980X.

 

A kolko se sjecam u 95-ici se nije moglo ručno gasiti procese.

 

Neki su multitaskali vec 1985. Osmijeh