Tvrdi i optički diskovi

Tražim savjet - backup 3TB - prijenosni, nas ili?

crocro23 čet 29.8.2019 09:37

Pozdrav

Radim backup jedno 2.8 do 3 Tb podataka, uglavnom fotografija. Trebam dobar i pouzdan backup. Dali mi je isplativo uzeti recimo 2x 2TB prijenosni disk, prebaciti na njega, staviti na policu i čuvati ili da uzmem neki NAS uredaj za ccca 40kn i na njega stavim recimo 5TB disk i prebacim pa cuvam, što je pouzdanije i dali ima ikakve veze na kojem je disku jer ne planiram možda 10x koristiti te diskove jednom kada prebacim backup na njih, isljučivo će biti u kutijici na polici par godina osim ako nešto zatreba.

 

Može link do proizvoda koji preporučujete, jedni problem je budžet od max 2000 kuna

Darmarko čet 29.8.2019 09:47

AWS S3 Glacier Deep Archive ti je nešto preko 3 USD mjesečno za 3TB prostora. Nešto više sa PUT requestovima. Ja bih išao na to.

 

Na koji god fizički medij snimio podatke i držao ih na polici, lutrija je hoće li ti biti dostupni kad ćeš ih trebati. Tako da bi za neku sigurnost trebao imati podatke na 2 mjesta, a to opet košta.

crocro23 čet 29.8.2019 09:53
Darmarko kaže...

AWS S3 Glacier Deep Archive ti je nešto preko 3 USD mjesečno za 3TB prostora. Nešto više sa PUT requestovima. Ja bih išao na to.

 

Na koji god fizički medij snimio podatke i držao ih na polici, lutrija je hoće li ti biti dostupni kad ćeš ih trebati. Tako da bi za neku sigurnost trebao imati podatke na 2 mjesta, a to opet košta.

 Samo koliko ću dugo prebacivati 3TB podataka?

Čitatelj čet 29.8.2019 10:07

Nikad nisi siguran, ali jedino pravo rijesenje bi ti bilo da imas bar na 3 mjesta.

 

Tape Library je za tebe preskup i nepotreban,

ali nekakav NAS koji ima recimo RAID6 sa 4 diska minimum,

to ti bude recimo prvi backup.

 

Drugi backup je recimo jedan eksterni disk koji bi ti stajao iskljucen i na polici,

eventualno jednom mjesecno na njega prebacis nove ili promjenjene datoteke.

 

Treci backup je da platis cloud rijesenje koje ce ti sinkronizirati samo datoteke

koje se redovno pristupaju i cesto mijenjaju. Ili jos bolje, backup svega.

Trajat ce, ali ce ti biti sigurnije.

 

I na kraju krajeva, kupit archival grade DVD-DL medije, snimiti backup,

napraviti verifikaciju medija, staviti ih u boxeve i pohranit na tamnom i suhom.

 

 

Darmarko čet 29.8.2019 10:15
crocro23 kaže...
Darmarko kaže...

AWS S3 Glacier Deep Archive ti je nešto preko 3 USD mjesečno za 3TB prostora. Nešto više sa PUT requestovima. Ja bih išao na to.

 

Na koji god fizički medij snimio podatke i držao ih na polici, lutrija je hoće li ti biti dostupni kad ćeš ih trebati. Tako da bi za neku sigurnost trebao imati podatke na 2 mjesta, a to opet košta.

 Samo koliko ću dugo prebacivati 3TB podataka?

 U principu si limitiran uploadom koji imaš.

Stric_Jura čet 29.8.2019 10:18

gle, sam znaš koji upload imaš...

 

ja bih ti rekao NAS, ali i najjeftiniji 2-utorni NAS je 1500 kn i onda par diskova, bar 4 TB ako ne i veći i ti si na 4000 kn

 

 

dakle cloud backup ti je možda i ekonomski isplativiji, a stavi da uploada preko noći inicijalno...

crocro23 čet 29.8.2019 20:39
Stric_Jura kaže...

gle, sam znaš koji upload imaš...

 

ja bih ti rekao NAS, ali i najjeftiniji 2-utorni NAS je 1500 kn i onda par diskova, bar 4 TB ako ne i veći i ti si na 4000 kn

 

 

dakle cloud backup ti je možda i ekonomski isplativiji, a stavi da uploada preko noći inicijalno...

 Upload je cca 60 mbps na speedtestu.

Posmatrač pet 30.8.2019 08:27
Patrick_cro kaže...
Ja bih najjednostavnije uzeo 2 diska od 3 ili 4 tb i prebacio na njih, uzeo neki docking station dok mi zatreba nesto I to je to. To je manje od 2 kn kn sve skupa.

 jeste ali je nepouzdano.... Em je u kuci em se opet uzdas u diskove..... I plus mora ostati na disku jer ako imas jednu kopiju opet nemas backup....

Posmatrač pet 30.8.2019 12:38
Batista kaže...

Najbolje napravit backup na externi disk i u cloud...

Preko ebaya moze se pronac onedrive 5TB account za cca 5$...

 To je backup. Ja imam tako.... Kupio za 75 eur myclod od WD-a sa 2 tb i one drive sa 1tb prostora.... 

Posmatrač pet 30.8.2019 20:20
Patrick_cro kaže...
Posmatrac pa imas dvije kopije, a ne jednu, rekao je da ima oko 2.8Tb podataka tako da napravi 2 kopije I to je to. Sad da bas obadva diska riknu u isto vrijeme, je ista vjerojatnost kao da ces dobiti i na lotu.

 provala? Pozar?

crocro23 pet 30.8.2019 21:21
Posmatrač kaže...
Patrick_cro kaže...
Posmatrac pa imas dvije kopije, a ne jednu, rekao je da ima oko 2.8Tb podataka tako da napravi 2 kopije I to je to. Sad da bas obadva diska riknu u isto vrijeme, je ista vjerojatnost kao da ces dobiti i na lotu.

 provala? Pozar?

 Sumnjam da bi netko krao disk sa fotkama životinja, ulica i ljudi, ali ako bi bio požar onda je gubitak tih fotki manje vrijednosti od ostatka kuće haha. Uglavnom, ovo sa mj pretplatom mi je ok, ali kroz 2-3 ili više godina ipak dajem previše novca, bolje ću onda uzeti  diskove.

Posmatrač pet 30.8.2019 22:27
crocro23 kaže...
Posmatrač kaže...
Patrick_cro kaže...
Posmatrac pa imas dvije kopije, a ne jednu, rekao je da ima oko 2.8Tb podataka tako da napravi 2 kopije I to je to. Sad da bas obadva diska riknu u isto vrijeme, je ista vjerojatnost kao da ces dobiti i na lotu.

 provala? Pozar?

 Sumnjam da bi netko krao disk sa fotkama životinja, ulica i ljudi, ali ako bi bio požar onda je gubitak tih fotki manje vrijednosti od ostatka kuće haha. Uglavnom, ovo sa mj pretplatom mi je ok, ali kroz 2-3 ili više godina ipak dajem previše novca, bolje ću onda uzeti  diskove.

 A porodicne fotke? Ljudi kojih vise nema? Djetinjstvo klinaca? Nekome je to mnogo vijedno.... Ti najbolje znas sta i koliko ti je nesto vrijedno....

Adoon pon 3.1.2022 14:43

Evo da ne otvaram istu temu, imam gotovo identično pitanje. Prije par dana prijatelj me je zvao da mu se HDD od 3TB odspoji nakon par minuta rada i windows ga više ne vidi. Nakon što sam ga temeljito istestirao zaključio sam da je hardverski problem, na kraju sam disk otvorio i glava je ostrugala dio diska tako da sam izvukao što se dalo, ostatak se ne da spasiti osim da ga nosi u specijaliziranu firmu i plati masno spašavanje podataka.

 

Njegov slučaj mi je dao misliti jer i ja imam disk od 3 TB na kojemu je svega i svačega ali najbitnije su mi obiteljske fotke, ostalo su sve gluposti koje se daju ponovo skinuti. Fotki ima možda 500 GB plafon i zanima me na što ih pohraniti, a da su relativno sigurne od gubitka. Odavno nisam pratio tržište HDD-ova, vidim da Seagate ima neke NAS diskove, WD ima Black seriju, ili ići na SSD? Iako su nove fotke sve veće rezolucije pa mi se čini da bi mogao brzo napuniti i preko 1 TB. Cloud backup mi nije opcija, ne sviđa mi se taj koncept. Što predlažete?

File32 pon 3.1.2022 15:52
Adoon kaže...

Evo da ne otvaram istu temu, imam gotovo identično pitanje. Prije par dana prijatelj me je zvao da mu se HDD od 3TB odspoji nakon par minuta rada i windows ga više ne vidi. Nakon što sam ga temeljito istestirao zaključio sam da je hardverski problem, na kraju sam disk otvorio i glava je ostrugala dio diska tako da sam izvukao što se dalo, ostatak se ne da spasiti osim da ga nosi u specijaliziranu firmu i plati masno spašavanje podataka.

 

Njegov slučaj mi je dao misliti jer i ja imam disk od 3 TB na kojemu je svega i svačega ali najbitnije su mi obiteljske fotke, ostalo su sve gluposti koje se daju ponovo skinuti. Fotki ima možda 500 GB plafon i zanima me na što ih pohraniti, a da su relativno sigurne od gubitka. Odavno nisam pratio tržište HDD-ova, vidim da Seagate ima neke NAS diskove, WD ima Black seriju, ili ići na SSD? Iako su nove fotke sve veće rezolucije pa mi se čini da bi mogao brzo napuniti i preko 1 TB. Cloud backup mi nije opcija, ne sviđa mi se taj koncept. Što predlažete?

 Napravi 3 kopije. ( jednu već imaš, dakle još dvije)

Na najmanje dva različita medija (ssd, hdd, USB stick,  microsd, blueray, biraj...)

Jednu kopiju drži offsite ( van tvoje zgrade, sto dalje to bolje) , zbog požara, poplava,...

 

Najbolje nek backup bude offline, (a to znači da medij nije live, isključuje NAS)

ihush pon 3.1.2022 17:24
Adoon kaže...

Evo da ne otvaram istu temu, imam gotovo identično pitanje. Prije par dana prijatelj me je zvao da mu se HDD od 3TB odspoji nakon par minuta rada i windows ga više ne vidi. Nakon što sam ga temeljito istestirao zaključio sam da je hardverski problem, na kraju sam disk otvorio i glava je ostrugala dio diska tako da sam izvukao što se dalo, ostatak se ne da spasiti osim da ga nosi u specijaliziranu firmu i plati masno spašavanje podataka.

 

Njegov slučaj mi je dao mislitijer i ja imam disk od 3 TB na kojemu je svega i svačega ali najbitnije su mi obiteljske fotke, ostalo su sve gluposti koje se daju ponovo skinuti. Fotki ima možda 500 GB plafon i zanima me na što ih pohraniti, a da su relativno sigurne od gubitka. Odavno nisam pratio tržište HDD-ova, vidim da Seagate ima neke NAS diskove, WD ima Black seriju, ili ići na SSD? Iako su nove fotke sve veće rezolucije pa mi se čini da bi mogao brzo napuniti i preko 1 TB. Cloud backup mi nije opcija, ne sviđa mi se taj koncept. Što predlažete?

 -prvo, ljudi su 'svjesna' bića, školovanje, život.. naučiš anticipirati, npr vidiš naoblaku i poneseš kišobran, to može i 'tudum' ne treba neko posebno znanje-logika itd.. pa ni poseban razlog-slučaj-primjer, tj nije potrebno vidjeti takvu stvar-gubitak da bi o tome razmišljao, kao i npr prometnu nesreću ili bilo što dugo. Pravilo backup! si do sad mogao-morao vidjeti već bezbroj puta, imaš ili nemaš, tj ili su ti podatci važni ili ...

 

-problem, nije koliko zauzima backup, nije ni kriterij važno-ostalo, tj to je sve tvoja stvar, ne pravilo tj univerzalno za sve-ostale (može biti manje-više kapaciteta, može biti osobno-poslovno itd..).

-npr osobne fotke, djeca-rođendani i sl. su nešto nenadoknadivo ako izgubiš, nije to nova fifa pa da ćeš skinuti kao neki film-glazbu i sl. dok je za firme to poslovni pdatak, promet kase-trgovine, nešto što ako izgube dođe i kazna kad inspektor zatraži a problem je naplate, sve, ode posao jednako kao da zapališ šibicom.. jer su ti podatci danas temelj posla, sve se može nadoknaditi, računalo, ostalo, ne podatci ili bi za unos neke papirnate kopije (računi) trebalo x-puta više vremena nego što imaš.. što znači angažirati hrpu djelatnika koji će samo unositi izgubljeno i to u slučaju da postoji mogućnost.. (npr promet trgovine u godini dana..).

 

-pravilo je isto za sve, imaš ili nemaš backup, adekvatan, 'pravi'.. tj takav da si miran, da možeš neovisno što se dogodi nastaviti s poslom-životom.. pa i tad se ponešto izgubi.

-kakav je to backup? nema univerzalnog odgovora, jer nisu isti kriteriji, količina, važnost.. pa i resursi koje imaš ili nemaš, kao i znanje. Najmanje je to njeki čarobni klik-next button, cloud i sl. ili izbor diska wd-seagate i sl.

 

-što je backup? kopija, adekvatna, tj ovisi o želji-resursima, npr koliko nešto može biti 'nedostupno' (kvar, downtime..) za osobne stvari vrijeme (radno) nije problem. Može biti redundancija-duplo, npr dva računala, jedno crkne nastaviš na drugom.. nema čekanja. Backup, može se izraditi svake sekunde, minute, sata, dana.. mjesečno-godišnje. Više je 'bolje' ili nije.. tj dok se nešto ne desi ne trebamo ni backup, tek kad se desi problem.. a imati više backupa znači umnožiti potrebne resurse kao i vrijeme za izradu a kasnije i povrat-aktivaciju npr traženjem koji je 'bolji' ili posljednji tj ovisi o kriteriju i samom backupu, opet različito za različite svrhe-potrebe tj nema jednog odgovora što je 'najbolje' ili kako to napraviti..

 

-pa smisli svoj način, svoje potrebe, jer sam za sebe znaš najbolje, što ti je važno, koliko, koliko resursa (novca-vremena) ćeš za to dati itd.. neće neki admin to znati bolje od tebe, samo će imati rutinu, dok njemu tvoje osobne slike ne znače ništa tj manje od slike parishiltonice.. :) ... kao i poslovni podatci itd. .. ili kao što je u slučaju stradanja drugih ljudi, potres-požar-promet.. može nam biti žao ali 'nije naš problem' tj sasvim nešto drugo je kad si sam u pitanju ili tvoj posao-obitelj-život.

 

- backup, da bi bio adekvatan, mora biti takav da možeš bilo što, npr baciti računalo kroz prozor.. ako je disk u njemu tad nemaš adekvatan backup tj problem kvara-krađe-požara i sl te neovisno o postojanju kopije ne spašava, tad je to pogrešno-nesigurno, tj ako se to ne desi tad je sigurno i dovoljno za recimo kvar diska i sl. probleme, čisto kao primjer što je ok ili kad je a kad nije.. kao kriterij. Dodatno, tad je nevažno koliki je kapacijet, klasa-kvaliteta diska, neki ''pozlaćeni'' s jamstvom ili jeftikaner, dok će u pravilu skuplje-kvalitetnije-trajnije biti recimo 'bolje'. .. ali u slučaju krađe i sl. fizičkog gubitka je to sporedno, tj tad je bolje imati dva-jeftikanera odvojena, nikad sve na istom mjestu dok se u slučajevima takvih službenih kriterija jedan disk drži u sefu + 50km od drugog.. čime eliminiraš i prirodne nepogode do kataklizmičkih. Takve kriterije imaš kad moraš imati takav kriterij :) samoobjašnjivo, sve ostalo je tvoja mašta-izbor.. tj sve što kao svjesna osoba možeš, u scenariju if-then.. možeš primjeniti na backup, pa i to da ako disk držiš u sefu, moraš nekako osigurati i ključ sefa, tj ako ga izbubiš tad recimo ne možeš do diska i tad je jednako kao da ga ni nemaš.. karikiran primjer, opet samo kao primjer što je sve kriterij i što sve možeš uključiti u if-then razmišljanje pa time i dogovor koji je to adekvatan backup za tebe-tvoje potrebe i resurse...

 

-možemo i 'licitirati' pa će 2-3-više backupova biti 'bolje' (sigurnije) od jednog.. no to je kao loto listić, dobiti jackpot možeš s jednim ako imaš sreće.. s dva je šansa dvostruka ali i dalje mala-zanemariva.. itd. više backupova tad samo stvara više problema, posla ali ne i više sigurnosti, tj za sve posotji neki optimum ili realnost, za paralelizam, broj traka na cesti-autoputu, količinu soli u hrani.. pa tako i za računala ili backup.

 

-ali pravila nekog za sve nema, tj ti moraš to za sebe odrediti-izabrati pa i biti svjestan da i tad postoji neki rizik gubitka.. ali recimo da si ga smanjio, kao vozač koji se pridržava prometnih pravila i ne pije.. dok onaj drugi to izaziva .. no na kraju je stvar sreće-jackpota pa i 'budala' prođe lakše dok netko 'pametan' može stradati.. kako u životu tako i s podatcima, računalima, svemu, jer je sve to dio života-realnosti.

 

-realno? .. onaj backup s kojim možeš nastaviti nakon što se desi predviđen if-then je ok, ako ga testiraš mora raditi.. problem je što prečesto juzeri samo 'imaju backup' ali ga nikad nisu probali (provjerili..) tj kad zatreba, kad se nešto desi, tad možda otkirju problem, da to nije adekvatan backup. - i to možeš, moraš, anticipirati kao svijesno biće, kao što postoje vatrogasne vježbe-probe, tj ako se bojiš napraviti nešto tad realno nemaš pravi backup, tj ako ga imaš tad možeš recimo u radu isčupati disk i slupati ga čekićem.. ako si i to predvidio, tj ako je takav-adekvatan-odgovarajući. Ako ti za povratak treba recimo ispravno računalo s win-osom, tad ovisiš o računalu + osu, ako imaš rezervno, tad je to sve backup, tj redundancija, .. a ako želiš smanjiti dupliće (trošak) tad backup radiš tako da eliminiraš ovisnost u mjeri u kojoj možeš, npr ne koristiš neki backup-soft jer tad ovisiš o njemu za restore.. tj dovoljan je i običan copy-paste ili zip (7z..) skripta.. low-teč je tad 'bolji' tj eliminira ovisnost-uvjete i tad to možeš na bilo kojem računalu ili osu.. opet kao primjer, ne neko pravilo, jer izuzetci i pojedini slučajevi-potrebe su pojedini.. tj što mi vrijedi 'najjači' soft ako zbog neke sitnice nešto ne možeš, npr auto-ferrary bez benzina.. jednako je beskoristan kao i fićo, tj kriterij benzin je tad problem, kao primjer razmišljanja i logike kojom na kraju dođeš do svog odgovora što je za tebe adekvatan backup.

 

-rudari se pozdravljaju sa 'sretno'.. admini imaju backup! :) .. ili šaljivo, eliminiraš sreću kao faktor, tj time i ne-sreću tj ono što želiš je ne ovisiti o nekom nesretnom slučaju, predvidivom, kao kvar diska, pa sve do pada asteroida.. kad to postane manje važno (preživjeti).

Izzy pon 3.1.2022 18:34

I ja također čuvam obiteljske fotografije i videa (+ filmove, crtiće, igre...) na vanjskom 3 TB disku. Nešto je i na 500 GB vanjskom disku, ali tu nisam osvježio sadržaj tj. dodao ga već nekoliko godina.

 

Ali prije čini mi se 2 godine sam kupio 10 kom. M disc blu-ray medija kapaciteta 25 GB za te fotografije i snimke (imam ih nešto više od 200 GB). I nikako da uzmem blu-ray snimač...

Adoon pon 3.1.2022 20:29

Možda nisam bio do kraja jasan, znam što je backup i znam što od podataka želim sačuvati, dosta sam sistematičan po tom pitanju. Moje pitanje je više usmjereno na konkrentne modele HDD-ova ili SSD-ova, da li je manja vjerojatnost da rikne SSD ili HDD, ima li smisla plaćati dodatnu cijenu za neki vrhunski HDD ili SSD ili su neki ''prosječni modeli sasvim dovoljni?

 

Medij na kojemu će biti backup koristit će se samo par puta godišnje za dosnimavanje novih podataka ili eventulno izvlačenje nekog starijeg foldera. Trenutno imam WD 3 TB žuti (enterpise) HDD i WD 1.5 TB zeleni HDD na kojima su identični backupi, fizički su odvojeni na 2 lokacije udaljene 50-ak km. Oba imaju po 100-tinjak sati rada, redovito ih pregledam sa CrystalDiskInfom, provrtim malo po njima da vidim je li sve ok međutim kad sam ih kupovao prije par godina više sam gledao da dobijem što veći kapacitet za uloženi novac nego što sam gledao neke recenzije i pouzdanost. Sada mi je bitna isključivo pouzdanost i nedoumica mi je da li je ok da nastavim sa njima dok rade ili se isplati uložiti u nešto kvalitetnije? Vidio sam po testovima i recenzijama da se kao najpouzdaniji spominju Seagate Ironwolf, WD Black ili Gold, itd. 

 

Što se tiče SSD-ova nemam puno iskustva sa njihovim korištenjem kao medija isključivo za backup, koristim ih u računalima i laptopima. Kakvi su kod dugotrajnijeg ''ležanja''u ladicama? Da li uzeti sata ili m.2 verziju? Znam da sam prije dolaska SSD-ova imao par USB stickova koji su redom bili poprilično skupi i sa garancijom od 5-10 godina i na njima sam čuvao neke bitne podatke, slike i dokumente i redom su svi riknuli prije ili kasnije. U najboljem slučaju dobio sam novi stick, podaci su nestali. 

ihush uto 4.1.2022 00:48

-svaki (ispravan) disk je dobar, dok se ne pokvari :) .. a svaki se jednom mora pokvariti tj pitanje je vremena + ostali faktori pa i (ne)sreća. Pojedine faktore eliminiraš, .. sve teško.

-hdd (klasični mehanički disk) vs ssd ili 'chipova'-tranzistora.. po radnim satima je ssd ok, no ovisno o kvaru s klasičnog diska možeš barem pokušati spašavanje kad nešto crkne.. kod tranzistora tog nema, radi ili ne.. tj pošto postoji backup tad je to nevažno, tj primarni disk-podatak koji koristiš i kopirani-backup su jednako 'kvarljivi' dok statitika kaže da se nikad neće u isto vrijeme pokvariti oba, tad je trajnost originala ili kopije nevažna, tj važno je da barem jedan radi, ne oba... a ako odu oba tad je jedino treći spas itd.

 

-kvaliteta, deklaracije, cijena.. sve to je samo statistika, tj nema prave garancije i važnije nema nepokvarljivog, pa i to da ne mora biti kvar diska-medija, može nešto deseto kao npr krađa.. tad ti ništa ne znači što je disk recimo ispravan.

 

-opet, od stotina različitih načina, pravi za tebe je nešto što ti moraš znati i dio već znaš tj tako postavljaš pitanja + opis.. nisi početnik, pitaš, tražiš.. a odgovore možeš dati samo ti, ne ja-ostali, barem ne dok čarobna kugla ne radi tj svi takvi prijedlozi su gatanje iz graha jer mada si dio opisao i dalje ostaje tisuće pitanja koja samo ti znaš i samo tebi su važni, kao npr koja cijena je pirhvatljiva pa do tog želiš li birati vanjski disk po boji crno-sivo kao što biraš boju auta ili cipela... :)

imsonotgonnatellyoumyname uto 4.1.2022 13:04

Evo, reći ću ti što ja radim, kao polu-profi fotograf i dizajner:

 

1TB Kingston A2000 NVMe | primarni disk, i stvari za koje ne treba backup
2TB WD Blue 3.5in | u desktop mašini, bulk storage i stvari na kojima sad radim. 5-6 godina star, nikakvih problema nema.

2TB WD Elemets portable | Glavni backup i manje bitne stvari, uvijek kod mene, gdje god da putujem

2x1TB 2.5in | stari laptop diskovi, secondary backup, jer imam prazne diskove koje ne koristim, pa ono, zašto ne

500GB WD Blue 2.5in | backup samo za fotke, stoji kod mojih doma, updejtam ga svakih par mjeseci kad tamo odem

 

Skoro sve fotke koje imam su fotkane sa 24MP DSLR-om, pa svaka fotka ima 12-15MB.

Prvo ih komprimiram sa Caesium, odličan mali program za batch convert i komprimiranje. Fotke koje su inače 15MB, smanje se na ~400KB (1920:1280) / ~1MB (6000:4000 original).

Nakon toga sa Free File Sync automatski mirroram folder na ekssterne diskove pa se sve razlike usporede te možeš ručno odabrati što želiš prebaciti, a što ne.

 

A što se tiče SSD-a...

Pa po meni ne treba to kupovati za backup. Da, SSD je otporniji na padove, šok, gubitak napona te ima dulji vijek trajanja, no cijena još uvijek nije tu da se koriste kao backup drive. 2TB SSD (i NVMe i SATA) su oko 1500kn za najjeftinije. Prijenosni HDD od 2 TB je 500-600kn.

Volio bi imati 1-2TB SSD za fotke i dokumente, no 4 HDD-a su mi dovoljna, pogotovo jer nisam imao potrebu kupovati nove, već koristim stare diskove. Te laptop HDD-ove palim jednom mjesečno, i ne vjerujem da bi mi svi ckrnuli u isto vrijeme.

Ni HDD ni SSD neće riknuti u ladici. Osim ako u ladici ne raste plijesan zbog vlage.

USB stick zna crknuti jer imaju dosta kraći životni vijek od SSD-a zbog niže kvalitete kontrolera i ćelija. Imam 8 godina stari 16GB Star Wars USB koji je koštao 40kn kao nov. Još radi savršeno te mi služi kao Win 10 instalacija, a NEKOLIKO "kvalitetnih" ADATA i Kingston stickova sam umirovio od tad.

 

PD;NČ:

Najobičniji eksterni ili interni HDD ti je dovoljan za backup, SSD po meni ne vrijedi. Samo je bitno da imaš 3 kopije podataka, na barem dvije fizičke lokacije.

Adoon uto 4.1.2022 14:14
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

 

Skoro sve fotke koje imam su fotkane sa 24MP DSLR-om, pa svaka fotka ima 12-15MB.

Prvo ih komprimiram sa Caesium, odličan mali program za batch convert i komprimiranje. Fotke koje su inače 15MB, smanje se na ~400KB (1920:1280) / ~1MB (6000:4000 original).

Nakon toga sa Free File Sync automatski mirroram folder na ekssterne diskove pa se sve razlike usporede te možeš ručno odabrati što želiš prebaciti, a što ne.

 

Ova dva programa ću svakako isprobati, nisam znao da se fotke mogu toliko komprimirati, hvala na informaciji. I meni se čini da su SSD-ovi zasad preskupi da bi ih koristio samo za backup. 

ihush sri 5.1.2022 12:05

-strimer/dat uređaji su skupi, trake su jeftine po kapacitetu.. ukupno ista priča kao npr za printere + starenje + veličina arhive za takvu odluku koja nije stvar isplativosti-jeftioće nego sasvim drugih kriterija kao obaveza trajnog čuvanja i najteži kriterij sam kapacitet tj ukupna količina podataka koja se čuva (koja je s diskovima ograničena fizički, dok se trake dodaju..).

-za 'normalne' potrebe je i dalje hdd glavni-optimalan-jeftiniji itd. a sama trajnost-sigurnost je problem sve operme pa oni koji su prije 10-20-30 god kupili tad dostupne strimere danas nemaju gdje kupiti iste nego novije, tj što je trajniji uređaj + medij to se stvara veći problem-jaz generacije dok su kapaciteti iz tih vremena smiješni u odnosu na današnje tj sad na stikić (flash memoriju) ili sd karticu strpaš više nego su tad imali takvi sitstemi..

-koriste se tamo gdje se to mora, ne zbog jeftinoće.. nego zbog takvih kriterija arhiviranja (ne samo backupa, tj arhiva koja mora biti trajna ili +10god itd. dok samu arhivu opet radiš duplikat-backup i time nagomilavanje terabajtova koje normalni juzeri ne trebaju, npr ne trebaš čuvati install osa ili appsa počevši od dosa nadalje, možeš kao hobista.. dok neki moraju sve pa i računala-hw-opremu koja je za to potrebna-kompatibilna..).

 

edit: .. zapravo, strimeri i nas su slični, tj nas (kutija) je nula kapaciteta, dok je sam medij hdd ili traka, razlika nas ima određeni broj mjesta za diskove npr 4 dok je traka samo jedno ali izmjenjivo.. u toj usporedbi bi umjesto nasa (mrežno) mogli usporediti običnu ladicu-doking za hdd i tad je hdd isplativiji-brži itd u odnosu na trake, a za temu-pitanje.. kao moguć odgovor je umjesto nas-a razmisliti upravo o tome, dock i sl. izmjenjiva ladica za hdd može i nas tj to je samo stvar spajanja na računalo, usb-lan ili nešto treće.. kao što su i brzine rada ponekad važne ponekad cijena itd.

File32 sri 5.1.2022 12:25
ihush kaže...

-strimer/dat uređaji su skupi, trake su jeftine po kapacitetu.. ukupno ista priča kao npr za printere + starenje + veličina arhive za takvu odluku koja nije stvar isplativosti-jeftioće nego sasvim drugih kriterija kao obaveza trajnog čuvanja i najteži kriterij sam kapacitet tj ukupna količina podataka koja se čuva (koja je s diskovima ograničena fizički, dok se trake dodaju..).

-za 'normalne' potrebe je i dalje hdd glavni-optimalan-jeftiniji itd. a sama trajnost-sigurnost je problem sve operme pa oni koji su prije 10-20-30 god kupili tad dostupne strimere danas nemaju gdje kupiti iste nego novije, tj što je trajniji uređaj + medij to se stvara veći problem-jaz generacije dok su kapaciteti iz tih vremena smiješni u odnosu na današnje tj sad na stikić (flash memoriju) ili sd karticu strpaš više nego su tad imali takvi sitstemi..

-koriste se tamo gdje se to mora, ne zbog jeftinoće.. nego zbog takvih kriterija arhiviranja (ne samo backupa, tj arhiva koja mora biti trajna ili +10god itd. dok samu arhivu opet radiš duplikat-backup i time nagomilavanje terabajtova koje normalni juzeri ne trebaju, npr ne trebaš čuvati install osa ili appsa počevši od dosa nadalje, možeš kao hobista.. dok neki moraju sve pa i računala-hw-opremu koja je za to potrebna-kompatibilna..).

 

edit: .. zapravo, strimeri i nas su slični, tj nas (kutija) je nula kapaciteta, dok je sam medij hdd ili traka, razlika nas ima određeni broj mjesta za diskove npr 4 dok je traka samo jedno ali izmjenjivo.. u toj usporedbi bi umjesto nasa (mrežno) mogli usporediti običnu ladicu-doking za hdd i tad je hdd isplativiji-brži itd u odnosu na trake, a za temu-pitanje.. kao moguć odgovor je umjesto nas-a razmisliti upravo o tome, dock i sl. izmjenjiva ladica za hdd može i nas tj to je samo stvar spajanja na računalo, usb-lan ili nešto treće.. kao što su i brzine rada ponekad važne ponekad cijena itd.

Što je strimer? Ako misliš na čitač / pisač traka, da skup je.

 

 

 

 

 

ihush sri 5.1.2022 12:42

streamer = tape drive.. kao i riječ strimanje-striming.. niz podataka npr IPTV stream, jednosmjerno, sekvencijalno itd.. za razliku od RAMa-a koji ima random-pristup.. na bilo koji dio u bilo kojem trenutku, traku moraš premotati itd. kao i naziv DAT ili DAT DDS tape drive.. itd. kapaciteti 12-24-72 itd.

 

-problem ili razlika, npr stari-mehanički hdd ima zadan format-dimenzije 3,5 inča, kao i 2,5 .. gustoća pojedine ploče i broj ploča-diskova daju max kapacitet u zadanoj tehnologiji (gustoća zapisa). HDD je tu vrlo ograničen, mehanika-gustoća.. dok memorijski chipovi idu dalje, pa sad imamo mini-mikro-piko sd kartice recimo 256gb manje od cm kvadratnog.. ili nvme drive (ne naziva se disk nego drive..) storage.

-čip-memorija nema to fizičko ograničenje-problem tj u dimenziju kutije šibica možeš ugurati više tb nego što postoje dostupni diskovi recimo 12-24tb .. u dimenzije 3,5-2,5 inča bi se moglo utrpati recimo 1000TB i više... problem je cijena-kupac.. tek kad je nešto masovno može postati jeftino-dostupno. Trenutno nema dovoljno kupaca koji bi platitli takav recimo SSD ali njemu nije problem gustoća-kapacitet kao HDDu.. (ili trakama i sl.).

File32 pet 7.1.2022 09:12
Quantum kaže...
File32 kaže...

Ekipa,

 

jel koristi tko trake za pohranu podataka? Čujem da je to naj jeftinije. Po gigabytu.

 

Kolike i kakve su ti potrebe za pohranom?

 

Vlastitih podataka imam možda 1-2 terabajta.

 

 Još kad bih navukao širu i užu obitelj da im čuvam podatke, došlo bi na možda 10 TB