Haker_x sub 26.9.2020 03:34

Vrijeme mi je da kupim novi SSD, Samsung me služi već više od 6 godina, ali je vrijeme da se pređe na minimalno 240GB jer je 120GB malo za 2020-u, imam svega oko 20GB slobodnog prostora, znalo je biti i ispod 10GB što je dno dna, a i vrijeme je da se uradi sistem nakon 6+ godina.
Izbor je veliki, da li kupiti standardni 2.5" ili da kupim PCIex M.2 kontroler i kupim M.2 SSD jer bi to nekako bila bolja opcija zbog prostora(imam slobodan PCIe 2.0 x16 (x4 mode) slot, kako sam našao na internetu podržava do 2GB/s, a PCIex na M.2 adapteri se mogu naći za 5€ na aliexpressu. Također puno veće brzine, ali ne vjerujem da ću to uopšte osjetiti, više mi je zbog prostora jer imam tri hard diska i ssd. Također sam čitao da postoji velika šansa da neću moći instalirati sistem na taj M.2 SSD preko adaptera i to me jedino odbija da kupim adapter i M.2 SSD.
Htio sam opet Samsunga, ali cjenovno je nekako dosta visoko u odnosu na većinu ostalih

Samsung 250GB Evo 860 V-NAND je otprilike duplo skuplji od Kingstona A400 240GB, a Kingston A400 480GB je otprilike 20% jeftiniji nego ovaj Samsung 250GB. Nekako mi to zvuči kao baš velika razlika, duplo veći kapacitet za otprilike istu cijenu.

Znam da je Kingston A400 low end i nebi njeg, nego samo onako upoređujem da je baš ogromna razlika, duplo skuplje nije mala razlika tako da za sada odustajem od Samsunga.

Gledam neki otprilike srednji rang, ne treba mi nešto sada extremno jer sam prosječan korisnik.

WD Blue 250 GB, WDS250G2B0A - 10% jeftiniji od Samsunga

Crucial MX500 250GB, CT250MX500SSD1 - 22% jeftiniji od Samsunga (meni se čini kao best buy)

HyperX 240GB FURY RGB (SHFR200/240G) - ako nema ništa posebno osim RGB osvjetljenja onda ga preskačem jer mi se to svakako ne vidi - 27% jeftiniji od Samsunga
Kingston KC600 256GB TLC 3D NAND AES 256-bit, SKC600/256G - 40% jeftiniji od Samsunga

Gigabyte disk 240 GB 2,5 (GPSS1S240-00-G) - 40% jeftiniji od Samsunga

Crucial BX500 240GB, CT240BX500SSD1- 40% jeftiniji od Samsunga

Ima i ova opcija ako se mognem protegnuti do njeg, mada teško

Crucial BX500 480GB, CT480BX500SSD1 - 4% skuplji od Samsunga 250GB

M.2

Kingston M.2 NVMe 3D NAND 250GB 2280 A2000 - 30% jeftiniji od Samsunga
Gigabyte M.2 NVMe 256 GB, GPSE3N256-00-G - 20% jeftiniji od Samsunga

Kingston M.2 NVMe 250GB 2280 KC2500 - cijena kao u Samsunga, brži od ova dva, ali to ne znači kada mi ploča neće podržati tu brzinu

Kingston M.2 NVMe 3D NAND 500GB 2280 A2000 ako se mognem protegnuti do njeg, mada teško - 7% skuplji od Samsunga

Šta mi je najpametnije od ovog ?

zelenapaprika sub 26.9.2020 17:27
Haker_x kaže...

Vrijeme mi je da kupim novi SSD, Samsung me služi već više od 6 godina, ali je vrijeme da se pređe na minimalno 240GB jer je 120GB malo za 2020-u, imam svega oko 20GB slobodnog prostora, znalo je biti i ispod 10GB što je dno dna, a i vrijeme je da se uradi sistem nakon 6+ godina.
Izbor je veliki, da li kupiti standardni 2.5" ili da kupim PCIex M.2 kontroler i kupim M.2 SSD jer bi to nekako bila bolja opcija zbog prostora(imam slobodan PCIe 2.0 x16 (x4 mode) slot, kako sam našao na internetu podržava do 2GB/s, a PCIex na M.2 adapteri se mogu naći za 5€ na aliexpressu. Također puno veće brzine, ali ne vjerujem da ću to uopšte osjetiti, više mi je zbog prostora jer imam tri hard diska i ssd. Također sam čitao da postoji velika šansa da neću moći instalirati sistem na taj M.2 SSD preko adaptera i to me jedino odbija da kupim adapter i M.2 SSD.
Htio sam opet Samsunga, ali cjenovno je nekako dosta visoko u odnosu na većinu ostalih

Samsung 250GB Evo 860 V-NAND je otprilike duplo skuplji od Kingstona A400 240GB, a Kingston A400 480GB je otprilike 20% jeftiniji nego ovaj Samsung 250GB. Nekako mi to zvuči kao baš velika razlika, duplo veći kapacitet za otprilike istu cijenu.

Znam da je Kingston A400 low end i nebi njeg, nego samo onako upoređujem da je baš ogromna razlika, duplo skuplje nije mala razlika tako da za sada odustajem od Samsunga.

Gledam neki otprilike srednji rang, ne treba mi nešto sada extremno jer sam prosječan korisnik.

WD Blue 250 GB, WDS250G2B0A - 10% jeftiniji od Samsunga

Crucial MX500 250GB, CT250MX500SSD1 - 22% jeftiniji od Samsunga (meni se čini kao best buy)

HyperX 240GB FURY RGB (SHFR200/240G) - ako nema ništa posebno osim RGB osvjetljenja onda ga preskačem jer mi se to svakako ne vidi - 27% jeftiniji od Samsunga
Kingston KC600 256GB TLC 3D NAND AES 256-bit, SKC600/256G - 40% jeftiniji od Samsunga

Gigabyte disk 240 GB 2,5 (GPSS1S240-00-G) - 40% jeftiniji od Samsunga

Crucial BX500 240GB, CT240BX500SSD1- 40% jeftiniji od Samsunga

Ima i ova opcija ako se mognem protegnuti do njeg, mada teško

Crucial BX500 480GB, CT480BX500SSD1 - 4% skuplji od Samsunga 250GB

M.2

Kingston M.2 NVMe 3D NAND 250GB 2280 A2000 - 30% jeftiniji od Samsunga
Gigabyte M.2 NVMe 256 GB, GPSE3N256-00-G - 20% jeftiniji od Samsunga

Kingston M.2 NVMe 250GB 2280 KC2500 - cijena kao u Samsunga, brži od ova dva, ali to ne znači kada mi ploča neće podržati tu brzinu

Kingston M.2 NVMe 3D NAND 500GB 2280 A2000 ako se mognem protegnuti do njeg, mada teško - 7% skuplji od Samsunga

Šta mi je najpametnije od ovog ?

Što god kupio, kupi barem 480-512GB. Ja sam prešao s 240 na 512 i pola mi je prazno, ali disk ima više prostora za rad. Imam Crucial MX500 i trenutno "96% Lifetime Remaining". Moj sljedeći SSD bit će 1TB ili veći s garancijom 5 godina.

HCgamingCRO sub 26.9.2020 23:22
izzy007 kaže...
Ima li kakvih novosti o novim Gen4 SSD diskovima? Kad stižu, i da li će imati bolje controllere?

Pa zar nije 980pro vec vani? 7k read/5k writing, mislim da je to otprilike limit gen4 za jedan disk?!

Čitatelj ned 27.9.2020 10:25

Neki trebaju, neki ne trebaju heatsink. Uglavnom ako ce ti biti primarki SSD,

onda na MBO imas vec mjesto za hladnjak od same MBO.

Laptop sa Gen4 moze pasivno hladiti preko kucista, tako da opet ne trebas tvornicki hladnjak.

Vjerujem da trebaju optimizirati kontroler, staviti vise i brzeg cachea, tako da RAM

odradjuje puno toga zajedno s kontrolerom, a memorijske celije se u tom slucaju manje griju.

Optimizacija je sve. Ako se sjecas SATA2 SSD-i prve generacije su se grijali, bili su skupi,

i uglavnom su imali bolje kuciste da odvodi toplinu.

Sada je to kuciste samo radi forme, cesto imas samo 1 ili 2 memorijska cipa, sam PCB je 1/4 velicine

2.5" uredjaja - jer nema potrebe za tim, em se ustedi u proizvodnji, em je optimizacija takva,

da se vise ni ne griju, jer te brzine su daleko ispod danasnjih brzih SSD-ova.

Tako ce s vremenom biti i sa NVMe SSD-ima - vec sad imas Gen3.1 koji se ni ne oznoje,

primjerice A2000 pasivan a hladniji od 970 EVO koji je pod hladnjakom.

djigibao ned 27.9.2020 12:25

Imam itx mbo i ssd mi se nalazi ispod ploce.

Kada je u Windowsima Power opcija postavljena na Balanced ili High Performance onda mi temp tog SSD-a ide oko 60° ali kada stavim na Power Saver onda je oko 40°.

Imam Ryzen 5 1600 koji ide do 3.4Ghz, ali kad je na Power Saver onda ide do Max 2.7Ghz.

Da li zna netko zašto je to tako i da li je moguće potjerat CPU u Power Saver na 3.4ghz?

Haker_x ned 27.9.2020 19:07

Čitao sam da neće raditi na 7x chipsetu, te da bi radilo tek na 9x chipsetu i novijim, a u mene B75, tako da definitivno ne treba rizikovati. Nedostatak M.2 slota nije problem, problem je što nebi moglo bootati sa njeg, mogao bih ga koristiti samo kao sekundarni.
Mislim se da li uzeti 240-256GB za cash ili 480-512GB na odgođeno plaćanje(za plaćanje gotovinom jeftinije, da je isto nebi se mislio ni sekunde već bi uzeo veći na rate), od 120GB nema više ništa, malo prostora a odradio je preko 50k sati, može stati svake sekunde.

GeraltTheWhite pon 28.9.2020 12:58

Pozdrav, imam stariji laptop Lenovo G50-30 gotovo nekorišten, trebam ga opet malo za surfanje i slično, ali je nažalost toliko spor da izgubim volju dok se bootaju windowsi i pokrene preglednik. Mislite li da će SSD pomoći da se donekle fluidno koristi?

Ako da, molim preporuku ili mogu jednostavno uzeti nešto na akciji najpovoljnije, uzeo bi minimalno 240 gb, više ne bi ulagao u taj laptop. Velićina 2.5". Hvala

ihush pon 28.9.2020 13:12

to su CPU zapravo za klasu tabet iz tog doba, celeron tj atom cpu i ograničen ram (često max 2gb..) tj može raditi ali moraš odgovarjuće podesiti i ne očekivati čuda tj realno = tablet + godina + raspoloživi resursi.

-današnja računala (početna) su dvostruko jača i od 4gb rama, dok sve multimedijalno radi gpu kao browsanje i kriteij je kao za gaming tj ako gpu nije dovoljan tad je presporo.

-ssd bi svakako ubrzao rad, osjetno.. no sve ostalo, koliko appsa imaš aktivno, servisa, resursa.. to ovisi o postavkama, osa-appsa-bloatwarea.. ponekad je dovoljno podesiti-počistiti tj to je konkrtna snaga koju možeš i sad znati dok je ssd onaj koji ubrza svaki rad s fileovima kao učitavanje (osa ili appsa-podataka) ništa više, kao cesta-auto, auto je isti ali brži si na autoputu nego u gužvi-gradu.

-s 2gb je lako zaklati sys (previše traženih resursa + svi appsi su bahati kao browser i 2gb je danas minimum a minimum znači tek da radi..).. pošto ta klasa može imati zalemljen-fixni ram ako ne možeš dodati tad jedino možeš podesiti prema raspoloživim resursima tj ne možeš tad istovremeno više appsa ali možeš po jednu koja tad radi zadovoljavajuće tj ono što cpu-gpu mogu.

-usporedi s današnjim mobitelima.. tj jači su od te kategorije tablet-laptop-netbooka i glatko će playati yt video .. dok će ovakvo računalo samo na to trošiti +50% resursa i ako ne podesiš tad ne može tj drastično usporavanje.

zelenapaprika pon 28.9.2020 13:55
GeraltTheWhite kaže...

Pozdrav, imam stariji laptop Lenovo G50-30 gotovo nekorišten, trebam ga opet malo za surfanje i slično, ali je nažalost toliko spor da izgubim volju dok se bootaju windowsi i pokrene preglednik. Mislite li da će SSD pomoći da se donekle fluidno koristi?

Ako da, molim preporuku ili mogu jednostavno uzeti nešto na akciji najpovoljnije, uzeo bi minimalno 240 gb, više ne bi ulagao u taj laptop. Velićina 2.5". Hvala

Pomogao bi ti ograničeno. Imam jedan laptop star 12 godina: Core 2 duo, 2GB RAM-a, zasebna grafička... I umjesto 2,5" HDD-a, stavio sam 2,5" SSD (prvo 120, pa 240 GB). Je, laptop radi osjetno brže u usporedbi s nevjerojatno sporim (za današnje pojmove) HDD-om s tim da SSD ne uspijeva iskoristiti svoj puni potencijal zbog sporog interfejsa laptopa koji je naprosto star. Tako da uzmi neki jeftini SSD s dugom garancijom.

zelenapaprika pon 28.9.2020 14:03
ihush kaže...

-današnja računala (početna) su dvostruko jača i od 4gb rama

4GB RAM-a u računalu je gotovo neupotrebljivo i trgovci to ne bi trebali prodavati, da imaju obraza. Pišem iz vlastitog iskustva. 8GB je minimum, 16GB poželjno, a 32GB znači miran san na duže vrijeme.

Dugo, dugo sam radio na PC-u s 8GB RAM-a i ništa mi nije falilo do prije dvije godine, kada su aplikacije kojima se služim postale prepohlepne, pa sam staru konfiguraciju dogradio s još 8GB RAM-a na ukupno 16GB. Sljedeća konfiguracija će imati 32GB RAM-a. Uz čak prosječni SSD, puno RAM-a jamči ugodan rad.

sage čet 8.10.2020 19:01

Kupio bi neki ssd do 250gb u linksu.
Koji je najbolji? Zadnji put sam kupio transcend, jako se grije. Crucial bx mi se pokazao super, brz, ne grije se puno. Kingston a400 nisam nikad imao.

Disk će biti u laptopu. Koji je najbolji za kupiti, do cca 250kn. Hvala

sage čet 8.10.2020 19:24

Za obični storage mislim da je dovoljno i bx. Ne znam zašto bi davao 100kn više. Eto koja bi bila razlika bx vs mx, da imam razlog kupiti taj skuplji. Uz mx se mislim dobije acronis software?? I jedan i drugi mislim da imaju max cca 150tb endurance zapisivanje podataka..

funny games pet 9.10.2020 12:44
sage kaže...
Je li se dobije neki software od acronisa, uz kupnju tog ssd mx500 i koji točno..

Ja nisam dobio ništa u linksa prije godine dana.Ugl jako dobra kupovina za razliku od kingstona koji se pokvario nakon pola godine.

sage uto 13.10.2020 20:22

Danas sam kupio crucial MX500, ništa nisam dobio osim diska. Na uputama nema ništa oko acronisa. Možda se nešto krije iza naljepnice, ono što naljepe tipa koji je uvoznik itd..
Al kad bi acronis true image radio tipa, tipa ne znam kako, jel ne kužim kako bi išla aktivacija, to bi bilo extra. Inače radim backup samo preko acronis true image bootable usb-a, radi perfektno, a sam software košta cca 59$. Pola onih opcija u programu nikad ne koristim, samo taj bootable usb acronis true image backup. Možda ga ima free i u tom acronis true image for crucial.

ihush uto 13.10.2020 21:15

toliko petljanja oko image softa.. to se ne radi tako, to se radi s livea, hirens-strelec ako ovisiš o win ili linux.. a alata imaš dovoljno, tj svi rade isto, jer je sve isto, disk-sektor kao i rezultat no naravno da je brand ipak brand no i on je na spomenutim minipe medijima, bez potrebe za nekom licencom + radi na način kako je najpraktičnije, jer to nije neki soft koji ćeš korisiti kao word-browser-igru svaki dan ili često, trebaš ga jednom-par puta u životu diska a tad ja boot medij važnije nego imati ga u aktivnom osu kojeg želiš klonirati ili što već..

alati, su samo alati. Poželjno je ne ovisiti o nekom alatu tj njegovom fileformatu npr za backup, dok je clone stvar koju trebaš sad i nikad više, tj kad zatrebaš opet bootaš isti live i napraviš što trebaš + sve ostalo što ti može zatrebati jer to je praktičan-potreban alat za sve (medij, ne samo acornics), ne samo image (spašavanje, diag, .. itd). + imaš i ostatak popularnih alata, kao getdataback ili OO ili recuva ili memtest ili .. hrpa toga ah da i norton ghost..

kbenzema sri 14.10.2020 10:27

Da li netko koristi pa da zna da li je osjetna razlika između Sandisk plus modela i 3D ultra, konkretno verzija 1tb? Vidim da je u teoriji ultra brzi, a u praksi?

Jučer uzeo na amazonu plus model za 75€, odnosno 5€ manje jer sam imao voucher i vidim danas stavili u ponudu ultra model za 80€. Ili mi je jučer promaklo.

pero322 sri 14.10.2020 10:53

SSD plus je planarni TLC dramless disk kojem pod punim opterecenjem brzina pisanja pada na 50MB/s, na 480 gb modelu. Barem prema https://www.tweaktown.com/reviews/7726/sandisk-ssd-plus-z410-sata-iii-review/index.html

Da li ćeš redovnom upotrebom doći do tog opterečenja to moraš sam procijeniti

Po https://www.tweaktown.com/reviews/8334/wd-blue-3d-sandisk-ultra-1tb-sata-iii-ssds-review/index.html sandisk ultra 3d i wd blue 3d, koji su isti diskovi, imaju bitno bolje performanse i po meni vrijede tih 10 eur razlike