PC Street Hacker ned 30.11.2008 12:17

U ovoj temi pričamo o RAID poljima što u punom imenu znači >>Redundant Array of Independent Disk<<.

Za ovo se mora posjedovati najmanje dva ili više diskova.

RAID polja služe za poboljšanje performansi i sigurnosti podataka.Postoje RAID 0,RAID 1,RAID 5,RAID 10 i JBOD.

Pa napokon krenimo:

 

RAID 0 (striping):

raspodjeljuje podatke preko nekoliko diskova na način da daje poboljšanu puna brzina i kapacitet, ali svi podatci na diskovima sve će izbrisati ako bilo koji disk otkaže.Ukupni kapacitet RAID 0 polja bit će jednak umnošku kapaciteta najmanjeg diska i ukupnog broja diskova.SLIKA

 

RAID 1 (mirroring):

Ovo polje služi za sigurnost podataka bolje rečeno backup.Za ovo polje treba najmanje dva diska.Kad se podaci zapisivaju,zapisivaju se na oba diska istovremeno.Tako u slučaju kvara jednog od diskova podaci će ostati.Ovo bi se najbolje upotrijebilo za uredska računala.

Glavni nedostatak je ukupni kapacitet RAID 1 polja.SLIKA

 

RAID 2:

RAID 2 je četvrti tip RAID-a i jedini je nivo od originalnih RAID nivoa koji se danas ne primjenjuje u praksi. U ovom nivou RAID-a podaci se promatraju na razini bitova a ne na razini blokova podataka. Za korekciju grešaka koristi se Hummingov kod. Kontroler sinkronizira diskove tako da se njihova vrtnja odvija u skladu te su bitovi podataka koje dohvaćaju na istom mjestu. Hammingov kod koristi 7 bitova: 4 za podatke i 3 paritetna bita tako da se RAID 2 ostvaruje sa 7 diskova od čega su četiri za podatke i tri za ispravljanje pogrešaka.

Ovaj nivo RAID-a je, uz neke implementacije RAID 6, jedan od rijetkih koji omogućava oporavak od pogreške koja je nastala na razini bitova. Drugi nivoi mogu detektirati takvu vrstu pogreške ali njen ispravak je moguć samo uz ljudsku intervenciju.

 

RAID 3:

RAID 3 je peti tip RAID polja. Podjela podataka se izvršava na razini bajtova sa korištenjem jednog diska za paritet (dedicated disc). Jedan od nedostataka ovog nivoa RAID-a je da se zbog implementacije ne može usluživati više zahtjeva simultano. Razlog je što se svaki blok podataka nalazi razbacan na više diskova te je potrebno i simultano okretanje diskova budući da sve I/O operacije zahtijevaju aktivnost na svim diskovima.

Minimalni broj diskova za ovu implementacija je 3, a kapacitet je jednak kapacitetu diskova koji su u RAID-u umanjenom za kapacitet paritetnog diska. Cilj ovog nivoa RAID-a je pouzdanost, a performanse nisu poboljšane.SLIKA

 

RAID 4:

Šesti tip RAID polja, RAID 4, za razliku od prethodnog primjera vrši podjelu podataka na nivou blokova. Kao i kod RAID 3, koristi se paritetni disk. Za zahtjeve koji traže samo male količine podataka moguće je simultano čitanje zapisa. Za implementaciju ovog tipa RAID-a potrebno je minimalno 3 diska.

RAID 4 je prijelaz između RAID 3 i RAID 5 implementacija budući da je jedina razlika u odnosu na RAID 3 rad s blokovima podataka a ne bajtovima. Razlika u odnosu na RAID 5 leži u mjestu na kojem se nalaze paritetni blokovi - kod RAID 5 polja oni su raspodijeljeni ravnomjerno po diskovima za razliku od RAID 3 gdje su svi na istom (paritetnom) disku.SLIKA

 

RAID 5 (striped set with distributed parity):

za ovo je potrebno najmanje 3 čvrsta diska,pri čemu se na njih zapisuju i tkz. paritet.Riječ je o podatku o kojeg se dolazi takozvanom

XOR kalkulacijom.XOR služi za rekonstrukciju podataka u slučaju otkazivanja nekog diska.Paritet se svaki put zapisuje na drugi disk

što dodatno povećava sigurnost podataka.SLIKA

 

RAID 6:

Osmi i posljednji osnovni tip RAID-a je RAID 6. Razlika u odnosu na RAID 5 što ovaj nivo koristi 2 paritetna bloka. RAID 6 nije jedan od originalnih RAID nivoa. Izračun paritetnih bitova se odvija pomoću XOR operacije te pomoću Reed–Solomon koda, a kako matematička formulacija nije u potpunosti trivijalna ovdje neće biti objašnjena.

RAID 6 koristi isti broj diskova kao i RAID 5 sa jednim pričuvnim diskom. Oba se sustava mogu oporaviti od simultanog kvara na dva različita uređaja. Razlika je u tome što kod kvara jednog uređaja ne postoji mogućnost eskalacije greške ako se primjerice greškom krene raditi rekonstrukcija podataka na ispravnom uređaju.

Performanse RAID 6 konfiguracije pate od istih problema prilikom zapisivanja kao i RAID 5 zbog izračuna pariteta. Razina pada performansi uvelike ovisi o implementaciji, kako samog RAID-a tako i paritetnog izračuna.

Uz navedene standardne RAID nivoe postoji i niz nestandardnih nivoa. Većina tih nivoa koristi kao osnovu svoje implementacije neki standardni RAID nivo. Također se u praksi koriste i ugniježđene kombinacije standardnih RAID nivoa. Na slici su prikazani svi u članku navedeni RAID nivoi.SLIKA

 

RAID 10:

Kombinacija brzine RAID 0 polja i sigurnosnog RAID 1 po mnogima RAID 10 čine najkvalitetnijim rješenjem,barem za korisnike

koji traže visoke performanse.Za uspostavu ovog polja potrebna su najmanje 4 tvrda diska jer ne može funkcijonirati sa neparnim brojem diskova.Dva para diskova se kod potonjeg prvo stavljaju u stripu,a tada se ta dva polja prebacuju u mirror.

 

Evo slike za sva RAID polja.

 

Lightning ned 30.11.2008 19:31

S napomenom da RAID0 i JBOD nisu u biti "pravi" RAID, jer tu nema nikakve redundancije...

 

Osobno preferiram RAID6, imam doma jedan array od 12diskova i moram priznat da radi odlično, a i nemam nikakvog straha od gubitka podataka.

hyko pon 10.8.2009 16:58

RAID 10:

Kombinacija brzine RAID 0 polja i sigurnosnog RAID 1 po mnogima RAID 10 čine najkvalitetnijim rješenjem,barem za korisnike

koji traže visoke performanse.Za uspostavu ovog polja potrebna su najmanje 4 tvrda diska jer ne može funkcijonirati sa neparnim brojem diskova.Dva para diskova se kod potonjeg prvo stavljaju u stripu,a tada se ta dva polja prebacuju u mirror.

 

 

dovoljna su samo 2 diska za raid 0+1 ilitga 10

Old Iggy pet 5.2.2010 17:02
matoliki kaže...

Jedno pitanje - je li moguće da se u RAID 0 stavi više diskova (točnije 3 ili 4) i da li se tada dobivaju brže performanse?

 U pravilu može. Neki sustavi mogu to izvesti i s par stotina diskova - nije preporučena varijanta, ali radi. Osmijeh

Old Iggy pet 5.2.2010 21:48
matoliki kaže...

E hvala, a sad još jedno pitanje - kolika je vjerovatnost da otkaže jedan disk (da se izbrišu podaci) - da li je ista kao da se koristi jedan disk u nikakvom polju ili veća?

 Naravno da je veća. Ako u RAID 0 polju otkaže jedan disk (a statistički vjerojatnost raste povećanjem broja diskova) sve gubiš. Zato se RAID 0 ne koristi za bitne podatke.

Old Iggy uto 9.2.2010 12:10
sasa kaže...

mozda za napomenuti da je ipak raid 6 nekako najbolji.. ili jos bolje raid 60!

RAID 6 je najsporiji (gleda se ionako pisanje, kod čitanja je bitan samo broj diskova i, naravno, kontroler), mali problem je često način kalkulacije pariteta (dupli horizontalni, vertikalni i horizontalni), ali RAID 60? Što bi s tim? Na čemu bi to uopće implementirao a da imalo dobro radi?

Mauro čet 11.2.2010 22:24
DamageHigh kaže...

Prije svega pohvala autoru!

 

E sad da ne otvaram novu temu..kako spojiti 2 diska u RAID 0/1? 

 

Znam da imam google, ali tražim kvalitetne odgovore, pa eto pitam tu...

Spojis ih normalno na plocu u SATA konektore (pretpostavljam da su SATA diskovi) koji su na RAID kontroleru.

Koji su to tocno vidi u uputama ploce.

Dalje samo prati upute za maticnu koje objasnjavaju kako se podesava RAID kroz BIOS.

 

Naravno, ploca mora imati podrsku za RAID, u suprotnom trebas dedicirani RAID kontroler koji je za 99% kucnih korisnika potpuno nepotreban.

 

Old Iggy čet 11.2.2010 23:08
DamageHigh kaže...

Prije svega pohvala autoru!

 

E sad da ne otvaram novu temu..kako spojiti 2 diska u RAID 0/1? 

 

Znam da imam google, ali tražim kvalitetne odgovore, pa eto pitam tu...

Nikako, za to ti trebaju četiri diska. Inače, puno bolja varijanta je RAID 10.

Ako misliš na RAID 1, već je napisano.

DamageHigh pet 12.2.2010 12:40
Old Iggy kaže...
DamageHigh kaže...

Prije svega pohvala autoru!

 

E sad da ne otvaram novu temu..kako spojiti 2 diska u RAID 0/1? 

 

Znam da imam google, ali tražim kvalitetne odgovore, pa eto pitam tu...

Nikako, za to ti trebaju četiri diska. Inače, puno bolja varijanta je RAID 10.

Ako misliš na RAID 1, već je napisano.

Ma krivo ja napisah...mene zanimalo kako spojiti 2 diska u raid 0 ili 1, jer nikad nisam radio niti jedno niti drugo...

Znači HDD se normalno spoji na ploču, kao što bi spajao bez raid polja i onda se u biosu nešto namjesti ili...?

Kada se HDD-ovi spoje u npr. RAID 0, OS ih prepoznaje kao 1 disk?

bed pet 12.2.2010 13:34
DamageHigh kaže...

Ma krivo ja napisah...mene zanimalo kako spojiti 2 diska u raid 0 ili 1, jer nikad nisam radio niti jedno niti drugo...

Znači HDD se normalno spoji na ploču, kao što bi spajao bez raid polja i onda se u biosu nešto namjesti ili...?

Kada se HDD-ovi spoje u npr. RAID 0, OS ih prepoznaje kao 1 disk?

Hdd spojiš kao i inače s time da ovisno o kontroleru moraš poštovati utore za to namjenjene; na nekim kontrolerima možeš napraviti raid polje na bilo kojim sata konektoru, a na neki kontroleri imaju određene sata/ide konektore za raid.

U biosu uključiš raid opciju.

Prilikom boot-a javlja se raid kontroler pa uđeš u setup istog (najčešće neka kombinacija tipki ctrl+f ili sl) i napraviš raid polje kakvo želiš. Može se destiti da win neće prepoznati da postoji disk, pa treba prilikom instalacije staviti driver.  

bik uto 25.1.2011 21:01

Evo nabavio sam si 2x WD 320gb blue HDD i želim ih ubacit u RAID 0 pa onda na taj raid klonirat trenutni HDD160 na kojem mi je boot-Win7 64bit i svi programi da normalno radi na tim Raid diskovima, dali je moguce?, hocu li imati problema, dali ce windows prepoznat nove raid diskove ili trebam sad prije kloniranja ubacit neke raid drivere u Win... ??? 

Hvala

bik sri 26.1.2011 11:08

Nitko se ne kuži u RAID?

Napravio sam raid 0 polje s tim diskovima ali neznam kako da na njega prebacim postojeci win bez nove instalacije, win se sruši pri učitavanju kad ukljucim raid u biosu, mogu li se neknadno ubacit raid driveri u Win7 ?