apocapo ned 3.4.2022 19:31

Pozdrav

Na jednoj instalaciji windowsa, odjednom (doslovno preko noći) je SSD odlučio da ima lozinku i sada me traži pri bootu password.
Naravno lozinku neznam, nisam je postavljao, i nemam načina kako bootati sistem.

Pokušao sam disk spojiti na drugi kompjuter i direkt na sata-u ili preko USB vanjskog kućišta, međutim i dalje ga windowsi ne prepoznaju disk, tj. prepoznaju ali javljaju da je unlocated space.
Pokušao sam i ponovno pokrenuti instalaciju na istom disku, i jednostavno neda da se formatira.
Bios prepoznaje disk.

Disk je nov, ima par mjeseci, jest da je neki Apacer jeftiniji model.

Da li je možda otišao on, pa se uzaludno trudim ili postoji neka šansa da se otključa?

Povijest bolesti (ako pomogne): u tom kompjuteru je bio ssd koji je pokazivao da je pri kraju života, i napravio sam clone sistema na novi disk (koji je doduše trajao dosta dugo, cca 20-30min, ssd 120gb).
I sa tim novim diskom događale su se stalne neke "mušice" pri radu, usporavaje i slično (čak i padanje windowsa, sa plavim ekranom i velikim natpisom "Greška" itd), pa sam odlučio to sve reinstalirati, međutim sustigao me ovaj kvar gore sa zaključanim diskom.

 

 

Mladen ned 3.4.2022 20:02

Da li si probao Apacerov SSD utility, da li može pročitati sve SMART podatke i napraviti Secure Erase ?

Sličan slučaj sam imao sa jednim Kingstonom koji se zbog lošeg SATA kabela počeo čudno ponašati i prešao u "lock" stanje pa je otključavanje uspjelo tek sa eSATA dockom (Kingstonov utility ima i "Unlock" opciju uz SecureErase).

 

apocapo ned 3.4.2022 20:08
Mladen kaže...

Da li si probao Apacerov SSD utility, da li može pročitati sve SMART podatke i napraviti Secure Erase ?

Sličan slučaj sam imao sa jednim Kingstonom koji se zbog lošeg SATA kabela počeo čudno ponašati i prešao u "lock" stanje pa je otključavanje uspjelo tek sa eSATA dockom (Kingstonov utility ima i "Unlock" opciju uz SecureErase).

 

 Nisam probao, nisam se ni sjetio. Imam standardni usb vanjski dock za diskove 3.5", probat ću sa tim. Hvala!

apocapo ned 3.4.2022 20:26
apocapo kaže...
Mladen kaže...

Da li si probao Apacerov SSD utility, da li može pročitati sve SMART podatke i napraviti Secure Erase ?

Sličan slučaj sam imao sa jednim Kingstonom koji se zbog lošeg SATA kabela počeo čudno ponašati i prešao u "lock" stanje pa je otključavanje uspjelo tek sa eSATA dockom (Kingstonov utility ima i "Unlock" opciju uz SecureErase).

 

 Nisam probao, nisam se ni sjetio. Imam standardni usb vanjski dock za diskove 3.5", probat ću sa tim. Hvala!

 

Probao ga spojiti preko USB-a i direkt u komp, i ne prepoznaje ga Apacerov SSD utility. Mislim da će ići na reklamaciju, drugo više neznam.