Tvrdi i optički diskovi

SSD + 2 DISKA u RAID 0 - problem

Yield ned 10.7.2011 19:19

Pozdrav svima!

Nadogradio sam stari komp sa novim komponentama kako bi mi rad u Phtotosopu bio sto brzi.No nikako ne mogu srediti i uskladiti da sve radi.

Prvo konfiguracija kompa je :

Proc : Intel i5 2.6 + Katana haladnjak

Maticna : ASUS P7P55D

RAM : 16G Corsair Vengeance

Graficka : NVIDIA GT 240

HDD : 2x SAMSUNG 500G F3

         WD Caviar Black 750 G

         SSD Corsair 60g Force series

Napajanje :XFX 550W Core

Kuciste :Gigabyre Aurora Blue

 

Ovako..moj plan je bio sljedeci.Da na SSD instaliram W7 64 bit ultimate sa osnovnim programima(CS5,lightroom) + 2 SAMSUNG diska stavim u RADI 0 i na njega stavljam sve SLIKE(plus jos radim backup na externi hard)+ a na starom WD disku sam si ostavio stare W7 sa svim postavkama i programima(za svaki slucaj a i imam dosta stvari na njemu).

Takav je bio plan kako bi se fotke sto brze ucitavale sa diskova u RADI 0 polju.

 

Trenutno imam DUAL boot..jedne W7 na SSD i jedne na WD disku.

Postavke su u BIOSU u IDE modu,je ako stavim AHCI mod onda windowsi na WD ne rade.

No kada sam stavio dva Samsung diska u RADID 0 polje...vise nista nije radilo i windowsi se nisu htjeli podici s niti jednog diska(postavio sam sve u BIOS-u kako je pisao)

Blago receno da sam lud..pa ne znam sto krivo radim..ili sto sam krivo postavio...

Pa molim za savjet i kako da to sredim..

Hvala

LP

Hrvoje

 

 

Yield sri 13.7.2011 18:40

Prvo se zahvaljujem na odgovru,oprosti sto davim ali imam jos jednom pitanje. Znaci prvo sam na kompjuteru na starom WD HD-u imao windowse 7...i nakon toga kad sam kupio SSD na njega sam instalirao nove Windowse..i na pocetku imam dula boot.Ali kao da sve to i dalje ide preko WD diska..jel ako stavim da mi je primarni disk SSD ili ak iskopcam WD disk windowsi se ne dizu,kao da na SSD-u nema nista...Jel moze pomoc oko toga?

miki1981 sri 13.7.2011 19:02
Yield kaže...

Prvo se zahvaljujem na odgovru,oprosti sto davim ali imam jos jednom pitanje. Znaci prvo sam na kompjuteru na starom WD HD-u imao windowse 7...i nakon toga kad sam kupio SSD na njega sam instalirao nove Windowse..i na pocetku imam dula boot.Ali kao da sve to i dalje ide preko WD diska..jel ako stavim da mi je primarni disk SSD ili ak iskopcam WD disk windowsi se ne dizu,kao da na SSD-u nema nista...Jel moze pomoc oko toga?

Ček malo.

Znači ti imaš u biosu uključen AHCI, i imaš winse na SSD-u i neće ih bootat?

I napravio si ono što ti je kolega predložio i dalje ne radi?

Provjeri si boot order u Biosu, stavi SSD na prvo mjesto.

Probaj bootat sa uključenim pa ak oneće i sa isključenim AHCI-em.

Ako ništa ne pali uključi AHCI, stavi dvd na prvo mjesto boot ordera, ssd na drugo, ubaci win7 u dvd i napravi novi instal na ssd-u pa javi.

Yield sri 13.7.2011 22:38

Upravo tako.

Eto probao sam i jedno i drugo..i opet nista.

Boot sam promjenio odmah na pocetku,zato mi i nije nista jasno.Jednostavno kao da ga nema SSD-a, opcije za dual boot cita sa starog diska i sistemi se dizu normalno kad je primarni disk stari WD.

Dok sam instalirao windowse 7 na SSD napravio sam sve normalno.Formatirao disk i na njega instalirao cistu kopiju W7 koju sad koristim.Ovu staru sam si ostavio za svaki slucaj a i neke stvari su mi na njoj...

demonter sri 3.8.2011 02:24
Yield kaže...

Upravo tako.

Eto probao sam i jedno i drugo..i opet nista.

Boot sam promjenio odmah na pocetku,zato mi i nije nista jasno.Jednostavno kao da ga nema SSD-a, opcije za dual boot cita sa starog diska i sistemi se dizu normalno kad je primarni disk stari WD.

Dok sam instalirao windowse 7 na SSD napravio sam sve normalno.Formatirao disk i na njega instalirao cistu kopiju W7 koju sad koristim.Ovu staru sam si ostavio za svaki slucaj a i neke stvari su mi na njoj...

 ne napominješ dali si s F6 prilikom instalacije W7 instalirao Raid0 drivere, ja sam jednom to preskočio i normalno ništa od RAID-A...

Pero Dinamit sri 3.8.2011 09:03

Probaj u biosu vidjeti koji ti svi diskovi ulaze pod "boot order". Meni se jednom nešto sve sprčkalo i nije ulazilo u Win, pa sam ušao u bios gdje također nisam uopće vidio SSD na kojem su mi bili Win. Pa sam negdje pogasio sve diskove, tj izbrisao sam ih iz redoslijeda odakle će bootati, tako da mi je ostao samo ssd. Ostale sam stavio na disable. Ne znam gdje je to točno, malo se igraj sa opcijama i probaj diskove staviti na disable kod redoslijeda bootanja dok ti se ne pokaže samo sistemski disk. Mogu vidjeti to gdje sam napravio tek kada dođem u stan sa posla, sada se radi {#}