Injection pet 14.8.2020 17:26

S obzirom da sam moj interni disk od 1 TB na laptopu zapunio 100% i više nemam što brisati za odgađanje kupnje novoga, odlučio sam se uzimati neki eksterni 2.5" disk. Uzeo bi 4-5 TB da sam miran duže vrijeme, uvjet je USB 3.0 da je što pouzdaniji i brži s obzirom da ću na njemu pohranjivati uglavnom privatnu kolekciju fotografija i videa, glazbu i ostale fajlove za trajnu pohranu. Znam da HDD nije najbolje rješenje za to, ali nisu to nikakvi kritični podaci, ali opet ne bi volio da disk faila sam od sebe nakon par godina. Ovaj interni u laptopu (HGST - u principu WD) ima 6.5 godina sada i bez problema svo to vrijeme držim sve na njemu.

 

Koji bi bio neki best buy trenutno? Davno sam imao WD Elements od 500 GB. Taj disk je bio neuništiv. Izdržao je gomilu padova i čak mi je jednom izletio na cestu pri čemu se kučište razletilo na 10 komada a disk se iskotrljao po asfaltu. Poslije toga sam ga još godinama koristio tako bez kučišta i skončao je tek kad je počeo pokazivati znakove kraja i onda sam ga zafitiljio u zid  I općenito čitajući po netu sam stekao dojam da je WD dosta pouzdan.

 

Međutim pred koju godinu je član obitelji uzeo WD MyPassport koji je skončao život nakon jednog slučajnog pada sa stola (mala visina) iako je prije toga bio safely removed i u trenutku pada nije bio povezan. Znam da su ti diskovi osjetljivi na bilo kakav mehanički udarac ali ipak me razočaralo i više ne znam što gledati. Vidim da se uglavnom kod nas vrte WD i Seagate. Čitajući pak po netu sam stekao dojam da Seagateovi puno češće samo-crknu nego WD.

 

 

Gledao sam ovih par modela:

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/seagate-basic-portable-vanjski-disk-5tb-25-usb-3-0

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/wd-vanjski-hard-disk-elements-portable-4-tb-2-5-usb-3-0

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/seagate-expansion-portable-5-tb-usb-3-0-vanjski-prijenosni-disk

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/wd-my-passport-5-tb-prijenosni-disk-crni

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/seagate-backup-plus-slim-prijenosni-disk-5tb-635-cm-25-usb-3-0-crni

 

200 kn gore-dolje nije big deal. Samo ne kužim koja je uopće razlika između npr. različitih serija diskova istog proizvođača (Elements, MyPassport itd.).

Injection uto 18.8.2020 10:51

Da malo modificiram pitanje; sve više po netu čitam da od tih malih prijenosnih ne valja očekivati ništa više od 3-4 godine što mi se čini kao jako loše. S obzirom da mi "obični" diskovi po laptopima uvijek traju minimalno 6-7 godina, da li bi bolja i sigurnija opcija bilo kupiti 2.5" disk i neku USB 3.0 ladicu? Ako da, preporuka za disk + ladicu?

bill_jobs uto 18.8.2020 12:05

Nema ništa gluplje nego kad netko traži "pouzdan" hdd, ili bilo koji drugi "pouzdan" komad elektronike.

Ako su ti podaci bitni onda odma kupi 2 komada na koje ćeš spremati isti sadržaj.

Ako ti podaci nisu bitni, onda kupi jedan najjeftiniji koji nađeš.

Injection uto 18.8.2020 13:50

A meni je glupo kad ljudi žive u crno-bijelom svijetu  Znaš, postoje i stvari između i ne djele se podaci samo na one smrtno bitne i na nepotrebne gluposti skinute s Instagrama. Nisu mi toliko bitni podaci da bi sad držao 50 diskova po stanu (i onda ti požar uništi stan i što ćeš onda?) ali su dovoljno bitni da ih ne bi držao na nekom neprovjerenom smeću od diska koji će krepat prvi put kad ga ružno pogledam. I kad taj netko traži "pouzdan" disk ne traži apsolutno pouzdan jer to ne postoji i sve je danas podložno kvarovima. Ali ako hrpa ljudi sa nekom serijom diska ima problema zbog loše kvalitete ili tvorničke greške, sigurno neću svoje uspomene držat na takvom disku. Dakle tražim najpouzdanije što se može dobit u tom rangu, seriju koja je provjerena i pouzdana i di su kvarovi i nezadovoljstvo kupca svedeni na minimum. I ako mogu dati 300 kn više i kupit provjereni disk, rado ću to napravit.

 

I nisam stručnjak za diskove pa sam zato refinirao ovo drugo pitanje, jer ne znam u čemu je razlika između tih "zapečačenih" prijenosnih diskova (ala MyPassport) i klasičnih 2.5" diskova u ladici (osim u tome da kod ovih prijenosnih ako krepa ugrađena "ladica" ne mogu disk izvadit i uštekat u PC za izvući podatke) kad ti klasični bez problema potraju i do 10 godina dok ovi eksterni, koliko sam shvatio, češće rikavaju. Išao sam pogledati koliko bi ispala opcija klasičnog 2.5" + ladica i čini mi se kao skuplja opcija. Pa u čemu je fora? Ako su ti klasični 2.5" diskovi robusniji, ići ću na tu soluciju radije nego ove prijenosne "džepne" solucije.

 

I da ponovim stvari: svi moji podaci (i bitni i nebitni) su trenutno na internom disku od laptopa koji uskoro puni 6 i pol godina starosti. Taj laptop mi je padao i znao sam ga nalupat kad šteka, a da ne govorim da kuha na 100c dok igram a i disk vrti po cijele dane i eno disk još radi. Dakle tražim disk takve pouzdanosti. Ovo da krepaju za 3 godine mi je horor za čuti i zato sam skeptičan. Bio sam skoro naručio MyPassport od 5 TB dok nisam čitao da ljudi prijavljuju da im je rok trajanja u prosjeku 3-4 godine što je duplo manje od ovog kojeg imam u laptopu. Eto to me zanima. Jel to puka sreća ili postoji ipak razlika u robusnosti između diskova koje stavljaju u laptope i onih koje stavljaju u ove prijenosne.

 

Dex.pwn kaže...
Da nu podaci nisu bitni, obrisao bi ih 😅

 

Vrlo dobro rečeno . Njegova izjava je u rangu "ako ti je sigurnost bitna, idi pješke a ako ne, kupi najjeftiniji auto što postoji". I kad kupuješ auto, gledaš unutar svojeg budgeta i željene klase uzet onaj s najboljim rezultatom za sigurnost i s najpouzdanijim motorom. Ako je za neki motor poznato da masa ljudi ima problema s npr. turbinom ili je bilo puno opoziva, sigurno taj nećeš kupit. A kako nisu svi auti isti, vjerujem da nisu ni svi diskovi.

Ajar uto 18.8.2020 13:59

svi (3) moji vanjski hdd-i su toshiba (5400 o/min: 500 gb, 1 i 2 tb) i svi rade k'o urica, razumnom učestalošću. najstarija toshiba je 500 gb i već joj je 10 godina. ako te je strah gravitacije (a oće to), uzmi adata u gumenom oklopu (ovako nešto), iako nije svejedno kolika je udaljenost od tla i na što pada. to su dvije marke s kojima nema frke (govorim o disku unutra). začudo, adata u kutije često ugrađuje toshibino diskovlje, tek ponekad seagate (ovisi o seriji, ali ne znaš dok dobro softverski ne ispitaš disk; u dućanima - jasno - pojma nemaju). ovo se odnosi na diskove dobavljive u nas. vani se nađe i izdržljivijih. 

ihush uto 18.8.2020 14:08
Dex.pwn kaže...
Pa meni su svi podaci bitni. One nebitne, ili privremene(recimo datasheetovi komponenti itd..) brišem. Nema između.

 bitni podaci su samo oni za koje imaš odgovarajući backup.. svi ostali su 'nebitni' ili privremeni (do gubitka, iz bilo kojeg razloga, može to biti kvar, greška-slučajnost, virus, lopov..). Jedini kriterij je backup, imaš ili nemaš.

-100% sigurnog nema dok je postavljeno pitanje-želja.. samo želja + pogrešna predodžba što je računalo-podatak-medij ili trajnost-reklama-brand i šansa-statisitika-(ne)sreća.

 

-odgovor (post prije) je točan, ako su podaci važni, imaš dva diska, tj backup. To je jedino što daje sigurnost .. do 99,999% dok je pitanje o preporuci stvar ćorave koke-sreće ili subjektivnosti-naivnosti.. Možeš preporučiti tj dati odgovor na pitanje ako misliš da znaš bolje, no ne vidim logiku-smisao u ispravljanju posta bill_jobsa, koji je točan, točnijeg nema, odnosno, daj odgovor ako ga imaš ili argument za ispravku itd.

 

edit: pa tema-pitanje.. koji disk?

-bilo koji, biraš po cijeni, kapacitetu, boji, pa i udaljenosti trgovine ili uvjetima jamstva. Kupac bira, sve ostalo je 'isto' tj neće disk zato što na njemu piše wd biti trajniji kao što ga neće ni crypto zbog tog zaobići ili će ga manje boljeti pad s metra visine..

externi-usb, problem što imaju svoj konektor tj ovisi o konektoru-portu interno u kućištu.. tj kad se desi kvar kućišta, standardni sata možeš spojiti npr direktno u računalo ili drugu ladicu, dok neki vlasnički-poseban nemaš gdje spojiti .. i samo zato može biti 'bolje' (u slučaju kvara kućišta) kupiti odvojeno hdd+kućište ili model koji je takav (što ne možeš znati dok ga ne otvoriš...)

-to ima smisla za kvar kućiša, ne za kvar diska jer tad je ista stvar .. pa opet, i tad je bolje standardni sata jer se nešto možda može pokušati (spašavanje podataka) kao kod kvara internog diska.

-cijena, sad su ext-usb jeftiniji tj podjednaka cijena ugradbenog ili externog i tad dodatno plaćaš kućište.. ali i zgodna stvar npr docking i sl. tj stvar izbora-potreba ovisno kako koristiš medije, koliko diskova i sl. (imati više ext kućišta ili imati docking u koje po potrebi umetneš disk kao cd-disketu.. pa do tog da može i esata ovisno o kontroleru i izlazima npr powersata pa je dovoljan samo odgovarajući power-esata kabel za korištenje diska umjesto usb (2.0-3.0.. ovisnost o brzini ..)

Dex.pwn uto 18.8.2020 14:22

Pardon, dijelim podatke na bitne, manje bitne i nebitne.
Bitne su na cloudu(jednom, OneDrive, auto sync), manje bitne su neke stvari iz prošlosti(npr. modovi za SAMP itd..), nebitne su nebitne. Datasheetovi itd..
Manje bitne su mi na disku, ako krepe disk, jbg, idemo dalje. Nebitne brišem

ihush uto 18.8.2020 14:33

eto.. i to je jedan od mogućih/dobrih odgovora.. :) no pitanje ne spominje cloud-internet pa.. no eto, može i o tome razmisliti (i na kraju donese odluku kako mu odgovara).

-no uvjek će ostati isti kriterij, ima ili nema adekvatan backup. Ako ima, tad je medij sporedan, disketa-cloud, sve su to samo mediji.

ihush uto 18.8.2020 14:36
Dex.pwn kaže...
Sve što mi treba bez neta mi je na disku, tako sam naštimao.

 opet.. ne trebaš to meni govoriti, nego autoru pitanja.. tj objasni mu što-kako ako to želiš, ako misliš da je to adekvatno, prednosti (i mane) itd.

 

btw, imaš li backup?

bill_jobs uto 18.8.2020 14:44
Injection kaže...

ne djele se podaci samo na one smrtno bitne i na nepotrebne gluposti skinute s Instagrama.

 Dijele se baš na te, jako bitne i potpuno nebitne, ako nemaš backup onda su potpuno nebitni.

 

Injection kaže...

ali su dovoljno bitni da ih ne bi držao na nekom neprovjerenom smeću od diska koji će krepat prvi put kad ga ružno pogledam.

 Takav disk ne postoji niti je ikada postojao.

Nema 300 proizvođača HDD-ova, ima ih 3 (WD, Seagate, Toshiba) i svi barataju s istom tehnologijom već godinama i radi se o skoro identičnim proizvodima.

Nema tu nikakvog filozofiranja oko kupnje niti postoji jako loš i jako dobar disk, a pouzdan uopće ne postoji niti može postojati.

 

Injection kaže...

Ali ako hrpa ljudi sa nekom serijom diska ima problema zbog loše kvalitete ili tvorničke greške, sigurno neću svoje uspomene držat na takvom disku. Dakle tražim najpouzdanije što se može dobit u tom rangu, seriju koja je provjerena i pouzdana i di su kvarovi i nezadovoljstvo kupca svedeni na minimum. I ako mogu dati 300 kn više i kupit provjereni disk, rado ću to napravit.

 Opet ti o pouzdanosti i provjerenosti... :facepalm:

Da postoji hrpa ljudi koji imaju problema s nekom serijom onda bi ta serija bila odavno povučena s tržišta.

Takav hdd sigurno nećeš naći na tržištu, a na forumu nećeš naći ni trojicu koji su kupili isti model diska jer stalno izlaze nove revizije + što kod eksternih ni ne znaš što je u kućištu.

 

Ponavljam, kupi najjeftiniji s najdužnom garancijom, nikakve razlike nema.

Injection uto 18.8.2020 15:05

Vidiš da se može napisat i konstruktivan post bez napadanja :). Hvala, dobio sam ono što me zanimalo, dalje ostaje odluka što uzeti i to je to.

 

Što se tiče važnosti podataka, ja ću i dalje inzistirati da ne postoje samo dvije vrste. Evo ti primjer podataka: imam nekoliko stotina gigabajta glazbe. Ti podaci nisu nezamjenjivi ako se izgube jer fala Bogu imam Google Play Music (odnosno Youtube Music) i 99% tih pjesama ima tamo. Samim time bi ti podaci bili nebitni. Međutim, osim što mi posluže kad nemam interneta ili za prebacit na USB za u auto, stvar je u tome da glazbu ne "skladištim" po albumima i izvođačima već po kompilacijama i glazbu vežem za uspomene. Pa tako unazad 12 godina imam foldere po godinama i onda po razdobljima (recimo mjesec, ili godišnje doba) i u svakom folderu 40-100 pjesama koje sam tada slušao. U toj situaciji mi je daleko bitnija sama struktura nego pjesme (koje uvijek lako mogu opet skinuti). I često imam želju pustit kompilaciju koju sam slušao recimo u ljeto 2012 i to lako napravim. Za backup te strukture vrlo lako napišem skriptu koja će iterirati po folderima i pjesmama i kreirati strukturu u nekom tekstualnom dokumentu ili još bolje automatski kreirati playliste na nekom od servisa. Problem je što za to treba vremena i volje kojih nemam. U slučaju tekstualnog fajla, kod crkavanja diska, bi imao hrpu posla opet sve te pjesme pronaći i posložiti. A u slučaju prebacivanja na neki online servis riskiram da se servis sutradan ugasi i da opet izgubim sve.

 

Drugi primjer su npr. materijali s fakulteta. To gotovo nikad ne koristim ali je dobro znati da postoji tamo negdje ako ikada zatreba. To NIKAKO nisu podaci koji su privremeni i za koje me živo boli briga ako se izgube ali nisu ni podaci za koje ću plaćati više da bi bili sigurno backupirani. Ali ću ih držati na mjestu gdje su koliko-toliko sigurni. Kao na primjer HDD u mom laptopu. Laptop čuvam i taj disk znam da neće krepat tako lako osim ako nemam peh. Di sigurno ne bi držao takve podatke je recimo USB stick kojeg vrlo lako izgubim negdje.

 

I naravno uspomene sa mobitela kojih ima na stotine gigabajta. Te slike i videe rijetko gledam ali su mi na neki način jako važni. Tu je nekoliko stotina gigabajta moje povijesti. Ali da bi sad radije spizdio 4000 kn da imam 3 diska za backup ili za tu lovu uplatio putovanje i stvarao nove uspomene, mislim da bi ipak radije ovo drugo. To na nikakav način ne čini te podatke nebitnima. Samo što sam ja ipak mislio da postoje razlike u kvaliteti diskova i da, s obzirom na to za što će ti disk služiti, kupiš one bolje za storage i one lošije za nekakav temporary storage ili za recimo OS. Da kupujem interni disk za OS (fala Bogu ne, za to ide SSD), gledao bi da je što brži. Za storage bi gledao da je što pouzdaniji. Ali ako velite da su svi isti, onda je dilema rješena :)

 

A za backup bi vjerojatno radije investirao u cloud rješenje. Mislim da je tamo ipak sigurnost malo veća. 1 TB Google Drive nije skupo a bilo bi mi i više no dovoljno za slike i video, tim više što mogu direktno s mobitela automatski backupirati (trenutno na mobitelu imam 20 GB slika i samo čekam kad ću ga izgubit ili će mi ga netko ukrast). Samo u tom slučaju ne bi onda kupovao disk tako da bi sve prebačeno na cloud pobrisao lokalno i opet su ti dokumenti samo na jednom mjestu. Imat redundantne podatke je dosta skupo danas.

ihush uto 18.8.2020 15:21
Injection kaže...

.. Imat redundantne podatke je dosta skupo danas.

 -relativno, ili može biti skuplje bez redundancije poznato pod nazivom backup. Tj sve ovisi o tome što je tebi i koliko važno, kao što sam daš primjer playliste.. i to što realno nemaš volje to sređivati.

-lako je nadoknaditi online dostupne sadržaje kao glazbu, ali svoje podatke, osobne-poslovne nećeš tako lako tj nije tad problem vrijeme-ljenost nego imaš ili nemaš drugi izvor-kopiju tj backup.

-stalno ponavljaš npr pouzdanost.. ok, zamislimo savršen-nepokvarljiv disk-medij.. radi. Zamisli sad npr crypt-ransom ili grešku običnim brisanjem? Disk je i dalje isti, savršen, ali sadržaj-podaci su izgubleni. Cloud je sličan, no može biti samo backup, ne jedino mjesto jer tad ćeš prije-poslje ipak izgubiti nešto bitno .. odnosno, nemaš ništa bitnog, jer playliste to nisu .. :)

neutrino uto 18.8.2020 15:37
Injection kaže...

S obzirom da sam moj interni disk od 1 TB na laptopu zapunio 100% i više nemam što brisati za odgađanje kupnje novoga, odlučio sam se uzimati neki eksterni 2.5" disk. Uzeo bi 4-5 TB da sam miran duže vrijeme, uvjet je USB 3.0 da je što pouzdaniji i brži s obzirom da ću na njemu pohranjivati uglavnom privatnu kolekciju fotografija i videa, glazbu i ostale fajlove za trajnu pohranu. Znam da HDD nije najbolje rješenje za to, ali nisu to nikakvi kritični podaci, ali opet ne bi volio da disk faila sam od sebe nakon par godina. Ovaj interni u laptopu (HGST - u principu WD) ima 6.5 godina sada i bez problema svo to vrijeme držim sve na njemu.

 

Koji bi bio neki best buy trenutno? Davno sam imao WD Elements od 500 GB. Taj disk je bio neuništiv. Izdržao je gomilu padova i čak mi je jednom izletio na cestu pri čemu se kučište razletilo na 10 komada a disk se iskotrljao po asfaltu. Poslije toga sam ga još godinama koristio tako bez kučišta i skončao je tek kad je počeo pokazivati znakove kraja i onda sam ga zafitiljio u zid  I općenito čitajući po netu sam stekao dojam da je WD dosta pouzdan.

 

Međutim pred koju godinu je član obitelji uzeo WD MyPassport koji je skončao život nakon jednog slučajnog pada sa stola (mala visina) iako je prije toga bio safely removed i u trenutku pada nije bio povezan. Znam da su ti diskovi osjetljivi na bilo kakav mehanički udarac ali ipak me razočaralo i više ne znam što gledati. Vidim da se uglavnom kod nas vrte WD i Seagate. Čitajući pak po netu sam stekao dojam da Seagateovi puno češće samo-crknu nego WD.

 

 

Gledao sam ovih par modela:

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/seagate-basic-portable-vanjski-disk-5tb-25-usb-3-0

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/wd-vanjski-hard-disk-elements-portable-4-tb-2-5-usb-3-0

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/seagate-expansion-portable-5-tb-usb-3-0-vanjski-prijenosni-disk

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/wd-my-passport-5-tb-prijenosni-disk-crni

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/seagate-backup-plus-slim-prijenosni-disk-5tb-635-cm-25-usb-3-0-crni

 

200 kn gore-dolje nije big deal. Samo ne kužim koja je uopće razlika između npr. različitih serija diskova istog proizvođača (Elements, MyPassport itd.).

Moja iskustva sa WD su upravo suprotna. Svi WD diskovi, čak i oni iz doba 486-ica gdje je kapacitet bio u MB su krepali nakon par godina normalne upotrebe. Bila je tu gomila WD diskova kroz nekih 10-15 godina i svi su skončali. Jedno vrijeme sam bio na IBM-u. Taj disk je i danas potpuno funkcionalan, ali je u kutiji negdje na polici. Prešao na Seagate kada je IBM prestao proizvoditi diskove.

Jedini WD passport koji sam imao je krepao nakon svega 2-3 upotrebe. Bio je zamišljen kao backup nekih sitnijih podataka.

 

Seagate s druge strane mi je krepao samo jedan u garantnom roku, taman na isteku garancije. Dobio reparirani i taj reparirani traje već dugi niz godina. Držim na njemu filmove, jer mu nisam vjerovao. Svi Seagate rade savršeno, niti jednog bad sectora, ni ikakvog problema. Neki su još PATA.

 

Bez obzira koja serija WD-a bila u pitanju, sumnjam da bi ga ikad više kupio.

Injection uto 18.8.2020 16:45
Punti kaže...

Svi diskovi će ti kad - tad otkazati, tako da podaci koje želiš sačuvati trebaju biti na cloudu.

Ostalo na eksterne diskove. Oni ionako ne služe za pohranu, nego za prenošenje.

Naravno da to stoji, ali nije isto jel krepa neočekivano nakon 3 godine ili ipak očekivano nakon npr. 8 godina. Mene već sad jako zabrinjava ovaj skoro 7 godina star u laptopu, mislim da sam već odavno trebao prebacit podatke na noviji i svakog dana si mislim kako će me samo iznevjeriti jedan dan. Ali s obzirom da nisam namjeravao imat redundanciju, tražim nešto kvalitetno pa da barem prvih 4-5 godina imam neku minimalnu sigurnost odnosno da je vjerojatnost crkavanja dovoljno mala. U laptopu prije ovoga sam imao WD Black na koji sam bio dobio 5 godina garancije i za njega sam držao da je dovoljno kvalitetan da uz normalnu upotrebu izdrži 5+ godina, ako već garantiraju 5 godina. I eno ga, još je kod brata u njegovom laptopu, sad ima preko 7 godina i radi ko zmaj.

 

Što se tiče pohrane i prenošenja, to me isto zanimalo. U čemu je razlika s tim eksternim a da ne bi bili za pohranu? Jer mogao bi ja uzeti i novi veći disk za laptop, ali čini mi se da su to u načelu identični diskovi i u tom slučaju mi je jednostavnije da je eksterni, jer imam i poslovni laptop pa da ga mogu tamo koristiti. Ili još bolje, možda bi ga zakačio na mrežu preko Raspberry Pi i mountao pa da imam te podatke uvijek i svugdje dostupne a opet kad mi treba, stavim ga u džep.

 

ihush kaže...
Injection kaže...

.. Imat redundantne podatke je dosta skupo danas.

 -relativno, ili može biti skuplje bez redundancije poznato pod nazivom backup. Tj sve ovisi o tome što je tebi i koliko važno, kao što sam daš primjer playliste.. i to što realno nemaš volje to sređivati.

-lako je nadoknaditi online dostupne sadržaje kao glazbu, ali svoje podatke, osobne-poslovne nećeš tako lako tj nije tad problem vrijeme-ljenost nego imaš ili nemaš drugi izvor-kopiju tj backup.

-stalno ponavljaš npr pouzdanost.. ok, zamislimo savršen-nepokvarljiv disk-medij.. radi. Zamisli sad npr crypt-ransom ili grešku običnim brisanjem? Disk je i dalje isti, savršen, ali sadržaj-podaci su izgubleni. Cloud je sličan, no može biti samo backup, ne jedino mjesto jer tad ćeš prije-poslje ipak izgubiti nešto bitno .. odnosno, nemaš ništa bitnog, jer playliste to nisu .. :)

 

Znaš da se mi ljudi uvijek volimo vodit onom "ma neće se baš meni desit" 

 

neutrino kaže...
Injection kaže...

S obzirom da sam moj interni disk od 1 TB na laptopu zapunio 100% i više nemam što brisati za odgađanje kupnje novoga, odlučio sam se uzimati neki eksterni 2.5" disk. Uzeo bi 4-5 TB da sam miran duže vrijeme, uvjet je USB 3.0 da je što pouzdaniji i brži s obzirom da ću na njemu pohranjivati uglavnom privatnu kolekciju fotografija i videa, glazbu i ostale fajlove za trajnu pohranu. Znam da HDD nije najbolje rješenje za to, ali nisu to nikakvi kritični podaci, ali opet ne bi volio da disk faila sam od sebe nakon par godina. Ovaj interni u laptopu (HGST - u principu WD) ima 6.5 godina sada i bez problema svo to vrijeme držim sve na njemu.

 

Koji bi bio neki best buy trenutno? Davno sam imao WD Elements od 500 GB. Taj disk je bio neuništiv. Izdržao je gomilu padova i čak mi je jednom izletio na cestu pri čemu se kučište razletilo na 10 komada a disk se iskotrljao po asfaltu. Poslije toga sam ga još godinama koristio tako bez kučišta i skončao je tek kad je počeo pokazivati znakove kraja i onda sam ga zafitiljio u zid  I općenito čitajući po netu sam stekao dojam da je WD dosta pouzdan.

 

Međutim pred koju godinu je član obitelji uzeo WD MyPassport koji je skončao život nakon jednog slučajnog pada sa stola (mala visina) iako je prije toga bio safely removed i u trenutku pada nije bio povezan. Znam da su ti diskovi osjetljivi na bilo kakav mehanički udarac ali ipak me razočaralo i više ne znam što gledati. Vidim da se uglavnom kod nas vrte WD i Seagate. Čitajući pak po netu sam stekao dojam da Seagateovi puno češće samo-crknu nego WD.

 

 

Gledao sam ovih par modela:

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/seagate-basic-portable-vanjski-disk-5tb-25-usb-3-0

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/wd-vanjski-hard-disk-elements-portable-4-tb-2-5-usb-3-0

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/seagate-expansion-portable-5-tb-usb-3-0-vanjski-prijenosni-disk

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/wd-my-passport-5-tb-prijenosni-disk-crni

https://www.mall.hr/2-5-diskovi/seagate-backup-plus-slim-prijenosni-disk-5tb-635-cm-25-usb-3-0-crni

 

200 kn gore-dolje nije big deal. Samo ne kužim koja je uopće razlika između npr. različitih serija diskova istog proizvođača (Elements, MyPassport itd.).

Moja iskustva sa WD su upravo suprotna. Svi WD diskovi, čak i oni iz doba 486-ica gdje je kapacitet bio u MB su krepali nakon par godina normalne upotrebe. Bila je tu gomila WD diskova kroz nekih 10-15 godina i svi su skončali. Jedno vrijeme sam bio na IBM-u. Taj disk je i danas potpuno funkcionalan, ali je u kutiji negdje na polici. Prešao na Seagate kada je IBM prestao proizvoditi diskove.

Jedini WD passport koji sam imao je krepao nakon svega 2-3 upotrebe. Bio je zamišljen kao backup nekih sitnijih podataka.

 

Seagate s druge strane mi je krepao samo jedan u garantnom roku, taman na isteku garancije. Dobio reparirani i taj reparirani traje već dugi niz godina. Držim na njemu filmove, jer mu nisam vjerovao. Svi Seagate rade savršeno, niti jednog bad sectora, ni ikakvog problema. Neki su još PATA.

 

Bez obzira koja serija WD-a bila u pitanju, sumnjam da bi ga ikad više kupio.

 

E sad idi ti znati . Meni je Elements bio stvarno vrhunski i izdržao je svakakve torture. Ali kao što sam naveo, taj MyPassport koji nam je krepao od jednog pada me zabrinuo. WD Caviar Black s druge strane u starom laptopu moj buraz još koristi, ima preko 7 godina. Ovaj u laptopu koji imam je HGST (Hitachi), njih je isto kupio WD. Seagate nisam nikad imao, osim možda one stare velike (3.5) dok sam imao desktop (bilo je to jako davno).

 

Grancigula sri 19.8.2020 22:18
Ajar kaže...

svi (3) moji vanjski hdd-i su toshiba (5400 o/min: 500 gb, 1 i 2 tb) i svi rade k'o urica, razumnom učestalošću. najstarija toshiba je 500 gb i već joj je 10 godina. ako te je strah gravitacije (a oće to), uzmi adata u gumenom oklopu (ovako nešto), iako nije svejedno kolika je udaljenost od tla i na što pada. to su dvije marke s kojima nema frke (govorim o disku unutra). začudo, adata u kutije često ugrađuje toshibino diskovlje, tek ponekad seagate (ovisi o seriji, ali ne znaš dok dobro softverski ne ispitaš disk; u dućanima - jasno - pojma nemaju). ovo se odnosi na diskove dobavljive u nas. vani se nađe i izdržljivijih. 

 Ni to šta su gumirani ništa ne znači. Nakon dvi godine rada ovakav mi je pa sa po metra na tapet i ispustija dušu. Gumiran je i iznutra ali nije mu pomoglo.

Sve zavisi kakve si sriće sa gravitacijom.

Posmatrač sri 19.8.2020 22:55
Injection kaže...

....

 

Vrlo dobro rečeno . Njegova izjava je u rangu "ako ti je sigurnost bitna, idi pješke a ako ne, kupi najjeftiniji auto što postoji". I kad kupuješ auto, gledaš unutar svojeg budgeta i željene klase uzet onaj s najboljim rezultatom za sigurnost i s najpouzdanijim motorom. Ako je za neki motor poznato da masa ljudi ima problema s npr. turbinom ili je bilo puno opoziva, sigurno taj nećeš kupit. A kako nisu svi auti isti, vjerujem da nisu ni svi diskovi.

 Ocigledno ti nikad nije crkao disk....

Ako su podaci bitni imas backup a ako nisu nemas. Jednostavno da jednostavnije ne moze... A to da  i ce disk crknuti za 10 godina ili 10 minuta ti apsolutno niko ne moze garantovati ukljucujuci i proizvodjaca i traziti pouzdan disk je nemoguce.... Ako meni nije crkao ne znaci da tebi nece....

Injection čet 20.8.2020 23:24
Posmatrač kaže...
Injection kaže...

....

 

Vrlo dobro rečeno . Njegova izjava je u rangu "ako ti je sigurnost bitna, idi pješke a ako ne, kupi najjeftiniji auto što postoji". I kad kupuješ auto, gledaš unutar svojeg budgeta i željene klase uzet onaj s najboljim rezultatom za sigurnost i s najpouzdanijim motorom. Ako je za neki motor poznato da masa ljudi ima problema s npr. turbinom ili je bilo puno opoziva, sigurno taj nećeš kupit. A kako nisu svi auti isti, vjerujem da nisu ni svi diskovi.

 Ocigledno ti nikad nije crkao disk....

Ako su podaci bitni imas backup a ako nisu nemas. Jednostavno da jednostavnije ne moze... A to da  i ce disk crknuti za 10 godina ili 10 minuta ti apsolutno niko ne moze garantovati ukljucujuci i proizvodjaca i traziti pouzdan disk je nemoguce.... Ako meni nije crkao ne znaci da tebi nece....

Vidi, kao što sam već napisao, nisam ja tražio apsolutno pouzdan disk jer znam da to ne postoji. Ne postoji ni jedan proizvod (bilo to uređaj, auto, ili što god) kod kojeg na x prodanih ni jedan primjerak neće zakazati. Toga sam naravno svjestan i uvijek postoji mogućnost da disk, kao i bilo koji drugi prozivod, rikne sam od sebe. Zato i postoje garancije, samo što je disk poseban po tome što ti garancija može nadoknaditi štetu proizvoda ali ne i podatke.

 

Ono što sam ja tražio je disk sa najmanjom vjerojatnošću crkavanja. Dakle ako na 1000 prodanih diskova, od jednog proizvođača njih 100 crkne a od ovog drugog njih 50, ovaj prvi proizvođač je kvalitetniji i pouzdaniji. I to sam ja tražio, dakle proizvođača/seriju diskova koji su pokazali najbolju pouzdanost i najmanju podložnost kvaru. Nakon nekoliko postova ovdje, shvatio sam da su te razlike dovoljno minorne da nema smisla po tome odlučiti koji disk kupiti.

 

Tako da me danas put slučajno odveo ka Linksu i odlučio sam prestati s filozofijom i uzeo WD Elements 5 TB. Nakon još malo čitanja sam shvatio da je MyPassport skuplji od Elementsa jedino zato što ima enkripciju a da nije po ničemu kvalitetniji. Dapače, navodno su neko vrijeme imali bug di bi se disk samoinicijativno zaključao i više ga nije bilo moguće otključati. Tako da sam uzeo elementarni Elements i sad, poučen između ostalog i vašim odgovorima, već razmatram kupnju još jednog diska od 1 TB di bi držao kopije svih bitnih podataka jer šansa da oba diska istovremeno zakažu je ipak dovoljno mala. A do tada, bitne podatke držim na tom eksternom i na laptopu.

 

Hvala svima na trudu i odgovorima, na kraju sam ipak saznao ono što sam htio a to je da nema nekog diska koji je pouzdaniji od drugih nego da je to sve ista pašta danas i kupio ono što mi se učinilo kao najbolja opcija i što je u tom trenutku bilo dostupno 

 

PS: zaboravih odgovorit. Imao sam nekoliko kvarova diskova ali nijednom iz čista mira i nijednom havarija. Prvi disk mi je krepao u laptopu nakon što sam laptop ošinuo šakom iz sve snage, ravno po djelu di je disk. To je bio udarac ravan padu sa 5-og kata. Tada su mi u garanciji zamjenili disk i spasili podatke sa starog  (na pitanje da li mi je laptop ikada pao sam naravno odgovorio sa NE). Drugi disk koji mi je crkao je bio eksterni 3.5" u ladici; pao je sa velike visine na pod i krepao. Podatke sam tada izgubio ali ništa bitno, disk je zamjenjen opet u garanciji (pad sam naravno prešutio ). Treći disk je WD Elements kojeg sam imao preko 5 godina i koji je pao 1000 puta prije toga, uključujući jednom s bicikle na asfalt pri čemu se razletilo kućište ali disk preživio. Nakon toga je još par godina radio i onda počeo štekati, da bi ga dokrajčio zakucavanjem u zid (da, ne znam baš kontrolirat bjes ) - na njemu nije bilo ništa osim gluposti (filmovi i serije). Ostali diskovi mi i dan danas rade. NIKAD ni jedan nije crknuo iz čista mira i nikad mi se nije dogodilo da sam iz bilo kojeg razloga izgubio podatke.

Posmatrač pet 21.8.2020 00:48
Injection kaže...
.....

 

Ono što sam ja tražio je disk sa najmanjom vjerojatnošću crkavanja. Dakle ako na 1000 prodanih diskova, od jednog proizvođača njih 100 crkne a od ovog drugog njih 50, ovaj prvi proizvođač je kvalitetniji i pouzdaniji. I to sam ja tražio, dakle proizvođača/seriju diskova koji su pokazali najbolju pouzdanost i najmanju podložnost kvaru. Nakon nekoliko postova ovdje, shvatio sam da su te razlike dovoljno minorne da nema smisla po tome odlučiti koji disk kupiti.

 

...

 Tesko da je neko na forumu imao toliko diskova iz jedne serije od jednog proizvodjaca ;)

Cadus pet 2.10.2020 10:59

Pozdrav ekipa,

 

imam dvojbu, pa ako mi ju možete rješiti, ili preporučiti nešto ukoliko netko posjeduje jedan od sljedećih eksternih hard diskova:

 

 

SEAGATE Backup Plus Portable 5TB: https://www.links.hr/hr/tvrdi-disk-vanjski-5000-gb-seagate-backup-plus-portable-sthp5000400-2-5-usb-3-0-crni-051520635

 

WD My Passport 5TB: https://www.protis.hr/products/details/wd-disk-my-passport-5tb-usb-30-crna-wdbpkj0050bbkwesn/147434?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

 

ihush pet 2.10.2020 11:09

-a dvojba je u čemu? :)) anketa ili izbor/navijanje za a-ili-b nije pitaje, nije dvojba.. npr wd jamstvo 3g, st 2g.. po tome je wd bolji-'sigurniji' (jamstvo), st jeftinij, tj dva različita kriterija koja trebaš znati TI (ne ja ili ostatak svemira..) .. npr ja bi rekao, uzmi neki 'crne boje' ali nema te opcije, ili 'razno'.

-možda je kriterij kapacitet? tad su jednaki, odnosno ima i manjih i većih, time i cijena koja je dodatno različita po trgovinama tj recimo da oscilira +/- 10% i to nađeš kroz nabavu ili ti je kriterij blizina, rarudžba online, način plaćanja (i time opet popust-cijena) .. itd.

 

dvojba? disk je disk, stanje (relano) da su sad ostala samo ta dva branda-proizvođača dok su ostali klonovi-brandovi tj u vlasništvu ili partnerstvu s ova dva, tj može i neki treći koji će biti isti-klon no možda druge boje, cijene, jamstva itd. Tad imaš trojbu.. :)

RuBiK pon 5.10.2020 10:59
Cadus kaže...

Pozdrav ekipa,

 

imam dvojbu, pa ako mi ju možete rješiti, ili preporučiti nešto ukoliko netko posjeduje jedan od sljedećih eksternih hard diskova:

 

 

SEAGATE Backup Plus Portable 5TB: https://www.links.hr/hr/tvrdi-disk-vanjski-5000-gb-seagate-backup-plus-portable-sthp5000400-2-5-usb-3-0-crni-051520635

 

WD My Passport 5TB: https://www.protis.hr/products/details/wd-disk-my-passport-5tb-usb-30-crna-wdbpkj0050bbkwesn/147434?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

 

Istu sam stvar i ja gledao kada sam kupovao, na kraju uzeo Seagate. WD ti ima performanse slicnije CMR diskovima ali je meni osobno problem bio što kad krepa enclosure diska ga ne možeš zamijeniti. Usb kontroler je zalemljen za hdd što, koliko sam vidio, nije slučaj kod Seagate diska. Plus, ovaj je 200tinjak kuna jeftiniji. Za 2.5" diskove ne uzimam WD zbog gore opisanog problema.

wifi pet 8.1.2021 07:25

po 400, 500kn za 1TB?!?!?!

Ladica je 60 do 80kn, a disk uzmes novi ili izvadjen iz laptopa za 150kn na njuskalu, uz malo srice CMR.

po gornjim cijenama vec se za 100kn vise (600) nadje 1TB ssd.