Tvrdi i optički diskovi

M.2 to PCIeX4 adapter problem sa instalacijom

Entropija uto 2.8.2016 15:53

Pozdrav,

 

Imam Kingstonov SSD M.2 od 240 GB kojeg sam izvadio iz laptopa i imao namjeru da ga stavim u svoj desktop. Kupio sam sa e-baya adapter M.2 to PCIeX4 adapter, stavio SSD na njega piknuo u matičnu i ništa... ne vidi ga.

Matična je ASUS p8z68-v pro gen3 sa i73770, 16GB rama i najnovijim dostupnim biosom.

Matična ima na sebi 1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode, black) kojem u biosu mogu mijenjati postavke (AUTO, X4 i X1) i u kojeg sam namjeravao upiknuti SSD.

...ali nikako da ga prepozna... niti u biosu niti u device i disk managmentu (WIN10)

Probao sam mijenjati postavke slota ali bez uspjeha. Nisam dobio ništa sa tim adapterom, samo svijetli ledica na njemu.

 

Jel imao tko sličnu situaciju pa da podjeli muku? ...ili neki savjet?

roby27 sri 3.8.2016 09:54

e pa to je to, sata m2 ne podrzava taj adapter, ne kuzim uopce poantu stavljanja sata m2, sata ide preko sata konektora na ploci jer u sustini nema razlike izmedju 2,5" i m2 sata po specifikacijama, cak znaju i dram srozati kod m2 siblinga

Tomo051 sri 3.8.2016 09:55

To što je M.2 ne znači automatski da ide na pcie, ako pogledaš pod specifikacijama tog modela piše ti interface sata 3, protocol AHCI, znači tebi bi trebao ovakav adapter da ga možeš uštekati na SATA port na matičnoj koja nema nativno M.2 SATA slot.

 

link

 

Za taj adapter koji ti imaš bi ti bio npr. samsung 950Pro koji ima PCIe 3.0 x4 interface i NVMe protocol.

Entropija sri 3.8.2016 10:06

Kako su onda ovi u članku to napravili... a i gledao sam po internetima da je izvedivo. Sad vidim da mi možda trebaju nvme driveri za to...  probat ću popodne još sa tim.

 

Da sam znao da postoji adapter M.2 na obični SATA uzo bi taj.

Ovo mi je ionako privremeno rješenje dok ne budem kupovao novi desktop/laptop, onda ću paziti da ima M.2 utor.

 

Tomo051 sri 3.8.2016 10:17

Pa zato jer je taj nvme m.2 ssd, tvoj nije i nema šanse da na taj način to upogoniš, bez obzira na nvme drivere, npr. da bude jasnije, kao da ATI grafičku pokušavaš upogoniti sa NVIDIA driverima, jer obje su grafičke.

roby27 sri 3.8.2016 11:22
Entropija kaže...

Kako su onda ovi u članku to napravili... a i gledao sam po internetima da je izvedivo. Sad vidim da mi možda trebaju nvme driveri za to...  probat ću popodne još sa tim.

 

Da sam znao da postoji adapter M.2 na obični SATA uzo bi taj.

Ovo mi je ionako privremeno rješenje dok ne budem kupovao novi desktop/laptop, onda ću paziti da ima M.2 utor.

 

 tebi treba drugaciji adapter koji podrzava m2 sata, ukratko ovo sto pokusavas nista od toga

Entropija sri 3.8.2016 12:42

Ok... ima smisla. Prvi put pokušavam ovo.

Znaći ovaj adapter mi može biti samo za NVMe SSD-ove?

 

Sad vidim da nisu ni konektori isti M.2 ima jedan zarez više. Po širini konektora su isti.

 

Hvala na prosvjetljenju

 

Jel zna tko jel ima adapter na obićni sata u Zagrebu ili moram s e-baya?

 

roby27 čet 4.8.2016 09:38

Taj adapter koji imas ti je samo za PCI-e ssd, NVMe je noviji protokol umjesto starog AHCI, PCI-e koriste NVM-e

 

M2 sata adapter koji se pika u PCI-e slot ne znam dali ima kod nas, pogledaj prije na e-bay

 

 

Tomo051 čet 4.8.2016 10:23

Imao sam isti problem kao i ti, nisam znao razlike, zato sam prostudirao.

Najbolje ti je uzeti onaj adapter koji sam ti linkao ranije u mom postu, ili ako želiš mobilnost uzeti ovaj M.2 USB 3.0 pa imaš brzi usb stick.

PCIe adapteri za ovu vrstu M.2 ne postoje, tj. naći ćeš PCIe adapter koji može primiti oba M.2 i sata i PCIe, s time da opet moraš taj adapter spojiti kabelom na sata port na ploči da možeš koristiti tvoj m.2 disk.

 

lp Tomo.

roby27 čet 4.8.2016 13:18

ovaj adapter usb3.0 - m2 je zgodna stvar samo dali podrzava trim i UASP?

 

edit:

 

evo kakav bi njemu trebao adapter i nacin spajanja, fino opisano i sa slikama

 

http://www.flexxmemory.co.uk/accessories/dual-m-2-ngff-ssd-to-sata-adapter-m2ps-by-bplus/ 

 

Tomo051 čet 4.8.2016 17:09

Nema potrebe da kupuje još jedan pciex adapter pogotovo te cijene kad neće koristiti pciex, eventualno za napajanje, data će ići preko sata kabela uštekanog iz ploče na taj adapter. TRIM nema veze sa adapterom, njega mora podržavati ssd u firmwareu, a za UASP bi trebalo provjeriti koji je točno usb kontroler u tom adapteru, ali ono što sam ja gledao ostvarene brzine preko usb 3 adaptera su vrlo slične brzinama kad je spojen direktno na sata...

fight ned 12.6.2022 23:49

Pozdrav!

da se nadovežem na temu, kupio sam. Adapter inter-tech mto16 PCI-E na M.2 nvme pcie na  M.2 sata. ono što mene zanima prvi put, kupio sam to da ne kupujem, vanjsko kućište jer je 250 kn za nvme.

E sad mene zanima adapter ima dva utora za ssd, pretpostavljam da je jedan utor za nvme ssd, drugi utor za ssd sata, i ne znam za što je utor za kabel sata. Ono što hoću reč. ovako imam matičnu prime x470 pro.

ima utor za ssd,  jedan i drugi,  na njoj rade, bili su  Windowse na njima. A na ovom adapteru pci-e što sam opisao kad instaliram na njega oba ssd  jedan je Samsung 860 evo sata m2 ,drugi je XPG nvme m2 ssd njega očita,a ovoga ne.

eto samo ako netko more mi pojasniti u ćemu  je problem. lp