vixx pon 10.5.2010 10:31

Jedno pitanje, da ne otvaram novu temu.

Sta bi mi bilo bolje nabaviti neki SSD od nekih 60-80gb ili staviti jos 3 caviar black-a od 1tb u raid 0? Pitam prvenstveno u vezi brzine kod dizanja vindovza ili nekih programa/igrica...

tnakir pon 10.5.2010 11:37
vixx kaže...

Jedno pitanje, da ne otvaram novu temu.

Sta bi mi bilo bolje nabaviti neki SSD od nekih 60-80gb ili staviti jos 3 caviar black-a od 1tb u raid 0? Pitam prvenstveno u vezi brzine kod dizanja vindovza ili nekih programa/igrica...

ovo je bacanje novaca... (boldano)

 

SSD sa sistemom leti... tebi treba jos nekakav storage disk i to je to. Moja preporuka WD 2TB Green

vixx pon 10.5.2010 12:44
tnakir kaže...
vixx kaže...

Jedno pitanje, da ne otvaram novu temu.

Sta bi mi bilo bolje nabaviti neki SSD od nekih 60-80gb ili staviti jos 3 caviar black-a od 1tb u raid 0? Pitam prvenstveno u vezi brzine kod dizanja vindovza ili nekih programa/igrica...

ovo je bacanje novaca... (boldano)

 

SSD sa sistemom leti... tebi treba jos nekakav storage disk i to je to. Moja preporuka WD 2TB Green

  Ako 3 wd-a dodju kao 1 (kvalitetniji) ssd onda je poprilicno podjednako bacanja para. Osim sto 4 wd-a imaju vecu brzinu citanja (valjda?) od 1ssd-a... Pa me zanimaju vasa misljenja.

 

 

 

P.S. nemogu nac 4x1tb...

Jurky pon 10.5.2010 13:46

Nijedan raid obicnih sata diskova se nemoze mjerit sa recimo intel x25 g2 ssd-om,

ali moze premostiti vremenski jaz dok cijene ssd ne padnu na neku normalu.

 

Idealna kombinacija bi ti bila 1 ssd za sistem + igre i programi (min 80gb) i tri obicna u raidu 0 

ako hoces brzinu za storage (sigurnost podataka je manja) ili mozes i ovaj novi od 2TB WD

 

Ja trenutno imam 3x750gb wd black raid 0 i to radi ko blesavo a probao sam koleginog intela g2 ssd

u svom sistemu i primjetna je neka mala razlika u bootanju i baratanjem sa manjim fileovima,

osjeti se malo taj manji access time ali nista strasno da bi pljuno za to cca 3500 kn.

 

Ukratko ssd jest malo brzi od raida u svakodnevnom radu ali ....... $$$$ po GB

 

Trenutno ssd se isplati za laptope jer kod njih cuda rade, doslovno preporode laptop.

 

Ja cu razmisljat o ssd kad cijena 160 gb bude do 1.000 kn trenutno intel g2.

 

Tebi bi preporucio raid 0 3 diska (za brzinu) sada, a tamo negdje oko nove godine da ubodes jos

jedan ssd po povoljnijoj cijeni i neces pogrijesit

 

 

 

 

1cem4n uto 25.5.2010 15:30

1cem4n
0 dana
ONLINE
danas u 14:50
Odgovori
Citiraj
Brzi odg.
Višestr.
Uredi
Koji SSD?
Pozdrav svima.

Mene interesira dal je bilokoji ssd kompatibilan sa malo starijim maticnim plocama koje imaju sata.

Radi se o intelovoj maticnoj ploci Intel D975XBX.

Da ne kupujem bezveze ako mi to nece pomoc u performansama.

Unaprijed hvala na odgovorima.

tnakir uto 25.5.2010 19:28
1cem4n kaže...
Dakle, nema veze dal je sata1 ili sata2?

Nema veze kontroler?

A cuj... on cita oko 250 - 280 MBps... SATA1 kontroler opet ima veci protok podataka nego mu SSD moze dati.

 

Samo pripazi da ti kontroler radi u AHCI modu jer dobivas znatno bolje performanse (20 - 30%)

tnakir uto 25.5.2010 22:42
Veliki Brat kaže...
tnakir kaže...

Samo pripazi da ti kontroler radi u AHCI modu jer dobivas znatno bolje performanse (20 - 30%)

I da ga particioniraš na Windowsima 7 ili se na neki drugi način pobrineš za alignment particija.

Intelovi SSD-ovi imaju svoj toolbox koji se brine o tome...

Veliki Brat uto 25.5.2010 23:45
tnakir kaže...
Veliki Brat kaže...
tnakir kaže...

Samo pripazi da ti kontroler radi u AHCI modu jer dobivas znatno bolje performanse (20 - 30%)

I da ga particioniraš na Windowsima 7 ili se na neki drugi način pobrineš za alignment particija.

Intelovi SSD-ovi imaju svoj toolbox koji se brine o tome...

Super! Ako imaš Intela... Cool