Tableti

Ipad - koji izabrati?

Pajo84 sub 16.3.2024 14:41

Planiram kupiti ipad kojeg bih koristio uglavnom za gledanje Netflixa i eventualno vlastitih slika pa me zanima par stvari. 

Je li bolje uzeti s wifi ili i s mobilnom mrežom?

 

Može li se downloadati Netflix app za ipad i radi li Netflix izvanmrežno kao na iphoneu kad se skine određeni sadržaj?

 

Pojavi li se na internetu tipkovnica kad nešto treba upisati ili je treba kupiti?

 

Može li se s usba na kojem su filmovi, serije i slike to prebaciti na Ipad?

 

Koji biste ipad preporučili?

 

ATJLučko sub 16.3.2024 15:52
Pajo84 kaže...

Planiram kupiti ipad kojeg bih koristio uglavnom za gledanje Netflixa i eventualno vlastitih slika pa me zanima par stvari. 

Je li bolje uzeti s wifi ili i s mobilnom mrežom?

 

Može li se downloadati Netflix app za ipad i radi li Netflix izvanmrežno kao na iphoneu kad se skine određeni sadržaj?

 

Pojavi li se na internetu tipkovnica kad nešto treba upisati ili je treba kupiti?

 

Može li se s usba na kojem su filmovi, serije i slike to prebaciti na Ipad?

 

Koji biste ipad preporučili?

 

Ad1; osobno uvijek imam samo WiFi modele, obzirom ako radim nešto na iPhoneu, obzirom su upareni, uvijek mogu odgovoriti i na iPadu! Iskreno, čak mi se jednom i na MACu pojavila mogućnost odgovaranja na telefonski poziv! 
Ad2; može se skinuti, priložim SS, radi li izvanmrežno iskreno nemam pojma obzirom nisam nikada (stigao, od obaveza) uključio i pogledao na Netflixu! 
Ad3; ako govoriš o tipkovnici dok upravo pišem tebi ovaj odgovor, pojavljuje se automatski, priložim i ovdje SS. Usput budi rečeno, imam i Logitech ”Logi” kućište sa tipkovnicom, služi me od prvog dana vjerno, u preko nekoliko navrata mi je sačuvala iPad od krša i loma, vrijedi svakog centa. Uzeo u Deutschland obzirom tada nitko nije imao u Hrvatskoj, danas, trebao bi se raspitati! 
Ad4; nisam siguran, ali ako skineš (ili netko drugi skine) na MAC, povežeš ih USC C na USB C i kada ih upariš, downloada! Preporuka čim bolji kabel, osobno sam naručio ANKER Thundebolt 4 USB C na USB C, 8K display/40Gbps/100W (u reklami navode da MAC 13' napuni za 1h54m), utvaram si da ih prebacuje u ”trenutku”, dok popijete pola ledene pivnice! 
Ad5; obzirom je meni prije nabave MACa (Timmy Cuuk nas je sve dobro slagao) imao namjeru koristiti ga za obradu slika na profi MAC OS aplikacijama, uzeo sam 12.9 5th generation, 1TB memorije, srebrni, i apasolutno u niti jednom dijelu nisam pogriješio, obzirom ga sada koristim za još hrpu drugih  aktivnosti, RR3 na njemu, svršavanje u detalje, slušat preko B&W moju muziku u  music, ... 

 

ZAKLUČAK: ovo je moje osobno skromno subjektivno razmišljanje, a za sami početak, ako možeš fizički uzimaj najveću dijagonalu, financijski, uzimaj sa minimalno 1TB interne memorije, ta serija je 2019 ako se ne varam imala više RAMa, i još neke kvalitete iznad onih sa nižim internim memorijama. Ono što mene impresionira i svakim danom sve više usrećuje je kvaliteta micro led displaya, crna boja displaya po mraku i danu dok gledam videe, zvučnici koji su skorom nadprosječno glasni, kao i mogućnosti S-Pen olovčice, koja mi ponekad stvarno za ustrebati! 
U svojem životu NISAM imao nikad ništa za zaštitu ekrana, pa nemam niti na iPadu, ali ”qurton” imam, kao što sam i pripomenuo ranije, tako da ne sugeriram nabavku ičega što bi igralo takvu ulogu, moje skromno subjektivno razmišljanje je za to da je to bacanje novca, bez apasolutno ikakve veze! 

PREPORUKA: uskoro dolaze najnoviji modeli iPada, pa i Pro modela, koji će ići (možda) i do 14', 13.9' najvjerojatnije, kolike interne memorije, hmmmmmm, možda i preko 4TB, 8TB, ali to nebi uopće trebala biti dilema, makar 2TB, obzirom će imati jake module kamera, barem 48MP koji će vjerojatno moći moguće snimati i 8K 60FPS, tako da pogriješiti kolega NE MOŽETE nikako! 
Ono što ne mogu, i neću, preporučiti obzirom je ljepota u oku promatrača, ili vlasnika, je boja! Meni su srebrna, bijela i zelena početak i kraj priče, pa dok nema bijele, ili čak neke jebozovno zelene, uvijek uzimam srebrne modele. Tako sam učinio i sa MACom, skorom uvijek sa iPhoneom, dočim ću za iPhone 16 Pro Max Ultra, kaj god, razmisliti dok vidim boje.
U najavi prošle godine su bili i  Watch u raznim bojama (recimo crn sa zelenim detaljima ) no zbog masu razloga su izbacili suvi , no možda bude više sreće ne 2023 već 2024, budemo vidjeli, obzirom ono nije bio niti AW 1.2 kamoli 2.0! 

Nadam se da sam vam kolega makar malo pomogao. Ako bude trebalo još nešto za upitati, saznati, razjasniti, slobodno se javite . 

Pajo84 sub 16.3.2024 18:38

Hvala na iscrpnom odgovoru :)

 

Kad mislis na 1TB interne memorije je li to mislis na storage space tipa 64gb, 256gb... Ili? 

U oglasima za svaki ipad odmah u naslovu pise koliko ima memorije, ne pronalazim bas s 1tb... Pa me to zbunjuje sad. 

 

Vezano za ovaj kabel koji spominjes

 

ANKER Thundebolt 4 USB C na USB C, 8K display/40Gbps/100W

 

ako sam dobro shvatio jedan kraj ukljucim u ipad a drugi u mac i onda se mogu prebaciti slike, filmovi, serije itd...?

 

Mogu li ti s tim kabelom onda puniti i Mac da ga stavim u punjac koji sam dobio s Macom ili sluzi samo za prebacivanje na ipad?

 

Ne treba mi neki skupi ipad, planira mi sluziti samo za gledanje filmova i serija na velikom ekranu kad sam na putu. I eventualno neki album slika bih prebacio. 

Pajo84 sub 16.3.2024 18:41

Koristim mac air 15 inca ekran sto je izasao prosle godine. 

On ima drugaciji utor za usb. Onaj kao za iphone. Pa prvo moram staviti usb hub. 

Hoce li mi trebat onda novi hub i za ipad za ovaj tvoj kabel koji spominjes? 

ATJLučko sub 16.3.2024 22:04
Pajo84 kaže...

Hvala na iscrpnom odgovoru :)

 

Kad mislis na 1TB interne memorije je li to mislis na storage space tipa 64gb, 256gb... Ili? 

U oglasima za svaki ipad odmah u naslovu pise koliko ima memorije, ne pronalazim bas s 1tb... Pa me to zbunjuje sad. 

 

Vezano za ovaj kabel koji spominjes

 

ANKER Thundebolt 4 USB C na USB C, 8K display/40Gbps/100W

 

ako sam dobro shvatio jedan kraj ukljucim u ipad a drugi u mac i onda se mogu prebaciti slike, filmovi, serije itd...?

 

Mogu li ti s tim kabelom onda puniti i Mac da ga stavim u punjac koji sam dobio s Macom ili sluzi samo za prebacivanje na ipad?

 

Ne treba mi neki skupi ipad, planira mi sluziti samo za gledanje filmova i serija na velikom ekranu kad sam na putu. I eventualno neki album slika bih prebacio. 

Ad1; da! 
Ad2; onaj tko je uzeo veću memoriju, taj ga ne prodaje uopće! 
Ad3; u principu da, poanta je u većoj brzini prijenosa podataka, kao i samoj većoj kvaliteti kabela uopće! 
Ad4; možeš puniti sve što ima USB-C, muziku primarno skineš na MAC a onda muziku ”spuštaš” na iPhone ili iPad. 
Ad5; to je diskutabilno, no koliko sam ja upoznat, čitao i/ili čuo, gadgeti sa većim unutarnjim kapacitetom memorije, brži su i memorija dulje traje. Koliko sada želiš staviti MP4 medija i koliko dugo ćeš gledati, uvjeren sam da nećeš baš 12 sati u komadu, ali da već na 512GB interne memorije možeš staviti dosta toga, istina je. Pitanje je samo, pitanje svih pitanja, koja serija će imati bolje komponente, što je ipak dugoročno gledajući iznimno važno, zar ne?! 

Pajo84 kaže...

Koristim mac air 15 inca ekran sto je izasao prosle godine. 

On ima drugaciji utor za usb. Onaj kao za iphone. Pa prvo moram staviti usb hub. 

Hoce li mi trebat onda novi hub i za ipad za ovaj tvoj kabel koji spominjes? 

Uopće neće trebati ništa posebno, pogotovu hubovi. Osobno imam MAC M1 model 2021, uzet u Deutschland 2022 i iPad iz 2019 uzet 2020, isti USB-C utori, samo kvalitetan kabel i peglaj kolega svakakav MP3 ili MP4 sadržaj. O slikama nema potrebe pričati, one istina u RAW formatu mogu biti jako velike, ali takve radnje ionako ne radite ad hoc, za to si uzmete svoje kvalitetno vrijeme dok sa strane uživate u privatnom koncertu muzike kakvu već preferirate! 

millennial pon 18.3.2024 12:34
Pajo84 kaže...

Planiram kupiti ipad kojeg bih koristio uglavnom za gledanje Netflixa i eventualno vlastitih slika pa me zanima par stvari. 

Je li bolje uzeti s wifi ili i s mobilnom mrežom?

 

Može li se downloadati Netflix app za ipad i radi li Netflix izvanmrežno kao na iphoneu kad se skine određeni sadržaj?

 

Pojavi li se na internetu tipkovnica kad nešto treba upisati ili je treba kupiti?

 

Može li se s usba na kojem su filmovi, serije i slike to prebaciti na Ipad?

 

Koji biste ipad preporučili?

 

 1. ako imaš uza sebe mob na kojem možeš uključiti hotspot onda ti je dovoljan wifi ipad, ali ako ne želiš nositi mob sa sobom onda idi na gsm verziju

2. da i da pod uvjetom da nemaš najjeftiniju netflix pretplatu sa uključenim reklamama (https://help.netflix.com/en/node/119204)

3. naravno da se pojavi tipkovnica, ne treba ti vanjska tipkovnica

5. ne, iPad nema klasični USB port već USB type C port. imaš više opcija kako to izvesti, od USB-c huba do povezivanja kabelom ili uz pomoć air dropa. (https://support.apple.com/en-ca/guide/ipad/ipadef042094/ipados i https://support.apple.com/hr-hr/guide/mac-help/mh35868/mac)

6. koliko novaca si spreman potrošiti? osobno bi gledao iPad Air sa M1 čipom, ali ako si planirao manje potrošiti podjednako zadovoljan ćeš biti i sa običnim iPadom prethodne devete generacije

 

Pajo84 sri 20.3.2024 02:17

Hvala obojici na pomoci :)


Uzeo sam na kraju Ipad 2022 s Wifi 256 gb za 645 eura. 

Mislim da ce za moje potrebe bit sasvim dovoljan :)

 

Jos da vas pitam - na jednom drugom forumu napisali su mi da filmove i slike s usb-a mogu jednostavno prebaciti na ovaj Ipad jer ima usb c utor. Ali kako mi usb na kojem su mi stvari koje zelim prebacit na ipad nije usb c onda samo prvo na ipad u utor za usbc prikljucim hub i na njega usb s kojeg zelim prebacit stvari? 

Tako radim i s mac-om. A moze se i pomocu air dropa jel? Tipa nesto sta mi je na macu airdropam na ipad? 

 

millennial sri 20.3.2024 10:45
Pajo84 kaže...

Ali kako mi usb na kojem su mi stvari koje zelim prebacit na ipad nije usb c onda samo prvo na ipad u utor za usbc prikljucim hub i na njega usb s kojeg zelim prebacit stvari? 

 

Tako radim i s mac-om. A moze se i pomocu air dropa jel? Tipa nesto sta mi je na macu airdropam na ipad? 

 

 1. da

2. da

3. da

 

Pajo84 sri 20.3.2024 22:46

Odlično :)

 

Je li vi radite sigurnosne kopije ipada? To se radi pomoću iclouda u postavkama i postoji opcija da se priključi na Finder na Mac ako sam dobro shvatio? Zanima me je li se u sigurnosnu kopiju osim aplikacija prenose i filmovi koje prebacim s usb-a na ipad? To će onda dosta povećati memoriju iclouda pa mi ne igra baš. Jer na Macu sam jednom stavio da mi se mape radne površine prebacuju na idrive pa sam morao to deaktivirati pošto se na iphoneu odjednom počela povećat memorija kad se sadržaj sa desktopa maca počeo prebacivati u datoteke na iphoneu.

 

Zanima me i što ako se neka aplikacija koju želim ne može downloadati u App Storeu na Ipadu? Na macu sam ovome problemu doskočio tako što sam napravio desktop ikonu s poveznicom na web stranicu koju želim imati npr. Netflix pa tu ikonu dovukao na Doc.

 

Još me isto zanima može li se na Ipadu downloadati iz App Storea Mozilla Firefox? Ako ne može jel ga onda instaliram preko Safarija? Tako sam napravio na Mac-u.

 

E, i jeste li vi možda na ekran ipada stavljali zaštitnu foliju kao što se može na mobitele?

 

Puno pitanja, ali eto možda nekome pomogne i u budućnosti :)

millennial čet 21.3.2024 13:05
Pajo84 kaže...

Odlično :)

 

Je li vi radite sigurnosne kopije ipada? To se radi pomoću iclouda u postavkama i postoji opcija da se priključi na Finder na Mac ako sam dobro shvatio? Zanima me je li se u sigurnosnu kopiju osim aplikacija prenose i filmovi koje prebacim s usb-a na ipad? To će onda dosta povećati memoriju iclouda pa mi ne igra baš. Jer na Macu sam jednom stavio da mi se mape radne površine prebacuju na idrive pa sam morao to deaktivirati pošto se na iphoneu odjednom počela povećat memorija kad se sadržaj sa desktopa maca počeo prebacivati u datoteke na iphoneu.

 

Zanima me i što ako se neka aplikacija koju želim ne može downloadati u App Storeu na Ipadu? Na macu sam ovome problemu doskočio tako što sam napravio desktop ikonu s poveznicom na web stranicu koju želim imati npr. Netflix pa tu ikonu dovukao na Doc.

 

Još me isto zanima može li se na Ipadu downloadati iz App Storea Mozilla Firefox? Ako ne može jel ga onda instaliram preko Safarija? Tako sam napravio na Mac-u.

 

E, i jeste li vi možda na ekran ipada stavljali zaštitnu foliju kao što se može na mobitele?

 

Puno pitanja, ali eto možda nekome pomogne i u budućnosti :)

 backup isto kao i na macu, možeš u icloud i sam odabereš što sve želiš spremati u backup.

 

imac, mac koriste macOS, iPad, iPhone koriste iOS. Za netflix imaš iOS aplikaciju https://apps.apple.com/us/app/netflix/id363590051

 

firefox https://apps.apple.com/us/app/firefox-private-safe-browser/id989804926

 

ja na MBP imam zaštitnu foliju jer sam ga vukao svugdje sa sobom pa sam je odlučio staviti, bolje uzeti zaštitu za desetak dolara nego oštetiti ekran od tisuću dolara  imaš i korisne privacy folije, ako si često vani s laptopom okružen ljudima onda samo ti vidiš što je na ekranu, a njima izgleda kao da je ugašen.