Stolna računala

Zašto ostavljate (neki) PC upaljen 0-24

Kalea sub 15.5.2010 21:48

Msilim da je stvar u sljedećem: kompjuter, kao i uostalom svi elektronski aparati, doživljavaju najveći šok paljenjem, odnosno puštanjem napona na elektroničke dijelove. To bi ti bilo otprilike, usporedbe radi, kao kad bi ti vruć skočio u jako hladnu vodu. I tako iz dana u dan, iz godine u godinu. Radili elektr. aparati ili ne, vrijeme im prolazi. Ameri imaju naviku, naročito u firmama, ostaviti upaljene kompjutere gotovo stalno. No, oni su neka druga priča. Ja ga gasim iz čisto praktičnih razloga. Koliko god bio tih, ja ga čujem i u spavaćoj sobi. Rijetko ostaje upaljen. Razlog je mislim poznat svima.Osmijeh

kanta sub 15.5.2010 22:10

ja ga nikad ne gasim uvijek je u stend baju tako da za 10 se je spreman za rad....mislim da je zadnji put bio potpuno ugašen prije tjedan dana i to samo jer se moro restartat   ( novi catalysi 10.4 )

brhgzugfewu ned 16.5.2010 00:31
Zoidberg kaže...

Ljudi misle da su elite ak to rade. :D

Ja uvijek imam komp u stand by kada ga ne koristim , restartam rijetko, al nema šanse da bude upaljen stalno-šteta struje. I buke :D

Ugl komp vise trosi struje kada je u stand by-u nego dok radi.

drnde ned 16.5.2010 01:05
brhgzugfewu kaže...
Zoidberg kaže...

Ljudi misle da su elite ak to rade. :D

Ja uvijek imam komp u stand by kada ga ne koristim , restartam rijetko, al nema šanse da bude upaljen stalno-šteta struje. I buke :D

Ugl komp vise trosi struje kada je u stand by-u nego dok radi.

Kakva ti je to logika?

 

Ne, uglavnom ne troši više kada je u standby nego kada radi.

Lazarus Long ned 16.5.2010 02:17
Kalea kaže...

Msilim da je stvar u sljedećem: kompjuter, kao i uostalom svi elektronski aparati, doživljavaju najveći šok paljenjem, odnosno puštanjem napona na elektroničke dijelove. To bi ti bilo otprilike, usporedbe radi, kao kad bi ti vruć skočio u jako hladnu vodu. I tako iz dana u dan, iz godine u godinu. Radili elektr. aparati ili ne, vrijeme im prolazi. Ameri imaju naviku, naročito u firmama, ostaviti upaljene kompjutere gotovo stalno. No, oni su neka druga priča. Ja ga gasim iz čisto praktičnih razloga. Koliko god bio tih, ja ga čujem i u spavaćoj sobi. Rijetko ostaje upaljen. Razlog je mislim poznat svima.Osmijeh

  Tvoje tvrdnje ali i moja razmisljanja o ovome trebamo proslediti MythBusters-ima. Na netu vec ima "great alwayspowered on PC  vs regular everyday shute down PC debate"

 

Naime, nije jos dokazano da pali/gasi skracuje zivot komponentama odnosno da stalno ukljuceno racunalo dulje zivi. Ali (ovo je moje mislenje) ja mislim da non-stop ukljuceno pojacalo strasno se odrazi na zivotni vijek HDD-a posto je to jedini pokretni deo PC-a. Za ostalo mozemo se manje vise nategati.

 

Ja na primjer ga drzim u sleep nacinu [kod kuce] jedino zbog prakticnosti. Na poslu dva Power Mac-a G4 i jedan G5 + 5 PC-a se gase kada zavrsi radno vrijeme. Do sad nije bilo havarije, dapace....to mi je spasilo "guzicu" na nekoliko navrata zbog nevremena i prenapona. Gasim ih unatoc tome sto su zasticeni UPS-ima.