Stanovanje

Stari prozori - restauracija

mGT sub 6.8.2022 20:00

To ne rastavljaš jer više isus nebu sastavio.Vidim da ima 10 premaza gore pa sretno .Dovoljno ti je skinut letvicu koja ih drži pa onda imaš nekog prostora.Ako misliš skidat boju do drva koristiš ili gel koji to topi, ili sa pištoljem na vrući zrak , rastopit pa pažljivo sa špahtlom ili drot kefom.Nekada se to nosilo majstorima koji bi cijeli prozor i škure potipili u bazen sa kemikalijom.Po meni najbolje pobrusit kolko ide, ako treba pokitat uzmi 2 komponenti poliesterski kit onaj za kitanje auta pixa ti dosta za 10 prozora,sam pazit na debljinu nanošenja (teško se brusi kad se skameni) i doziranje ubrzivača, prvo smješaj malu količinu i kapljicu ubrzivača, ostavi i mjeri vrijeme dok se ne počne stiskat, za čišćenje pribora aceton ili benzin i hrpa papirnatih ručnika 😀.Imaš i kit sa vlaknima za veće rupe.Računaj da ćeš izgubiti puno vremena ako to misliš "restaurirat" po PS-u.Bojanje je pak druga tema.

mGT sub 6.8.2022 20:22

Eh da imaš i varijantu skidanja sa natrijevom lužinom cca 10%, sam je to prilično opasna procedura.Kupiš granule NaOH koriste se za odštopavanje odvoda ima u većini dućana i sam radiš otopinu, al velim prilično je opasno i potreba je zaštita i velka pažnja dok to radiš.

Yunfy-man ned 7.8.2022 09:09

Nikako koristiti vodene otopine. Drvo je higroskopan materijal. I lak na sebi ima pukotine (koje nisu nužno vidljive golim okom). Samo ćeš navlažiti površinu i pitanje kakva će biti veza novog laka i površne. Grilje se na rastavljaju. Ono što možeš je skinuti ovu srednju letvicu i neke okove kako bi oslobodio prostor za lakši rad. Pitanje kako prozori izgledaju izvana. Ako je situacija loša zbog utjecaja vode, sunca i vjetra onda se vanjski dio mora iz brusiti do zdravog.
Za skidanje laka pištolj za boju (čim snažniji lakše će ići) ili sredstva za skidanje laka. Plus špahtla plus brusni papir granulacija 80 i 120.
Ne brusiti kutnom brusilicom tu se napravi više štete nego koristi. I uvijek brusiti u smjeru teksture (žice).

Milka30 ned 7.8.2022 10:08

Zašto se grilje ne rastavljaju,di ste to ćuli?
Najveći problem je odšarafiti vijke s oblom glavom (inače,najgluplji izum ljudske povijesti),koji se ne daju tako lako,a i skloni su da se "oblazne".
Zato,svaki vijak je potrebno dobro očistiti(jednostrani utor),koji je pun farbe,da šrafciger lijepo ulegne te da se odšarafi brz problema (izbjegavaj aku odvijač,mirna ruka-majka)!
Kada svaki vijak odšarafimo,lagano kuckamo segmente i rastavimo dio po dio!Pri tome ne rokati sve od jednom da ne pobrkamo dijelove prozora!
Rastavljeni segmenti se bruse vibro brusilicama,nikako ne kemikalijama ili vrućim fenom!
Kita se običnim kitom za drvo(u odgovarajućoj boji drveta),nikako ne dvokomponentnim kitovima (di ste to ćuli)?
Prilikom sastavljanja preporučujem lijepljenje Drvofix ljepilom te šrafanje istim vijcima!


Restauracije su nešto što radim u slobodno vrijeme i obožavam to,ako di zapne-slobodno pitaj!

Yunfy-man ned 7.8.2022 12:50

Ako je spoj grilja izveden utor pero i ljepilo ili zvjezdasti čavlići, možeš se slikati. Opet radio sam s fenom i sa sredstvom za skidanje laka i ispadne brzo i dobro. Skidao sam lak za čamce pomoću preporučenog sredstva, jedan dan nanese drugi dan brusiš. Brusiti možeš ali popizditi ćeš jer ovdje je samo trošiti papir koji će se grijati i brzo zapunjavati.
Kit za drvo jako dugo steže ako je sloj debel. Obzirom da ide debeloslojna lak lazura autokit je dobro rješenje. Brzo si s njime gotov.
Šarafe baci... Uzmi nove inox vijka. Probaj uzeti vijak sa zvjezdastom glavom.
Ako je vijak strunuo moraš ga ili izbušiti ili imaš poseban alat za popuštanje takvih vijaka.

mGT ned 7.8.2022 18:40
Milka30 kaže...

Zašto se grilje ne rastavljaju,di ste to ćuli?
Najveći problem je odšarafiti vijke s oblom glavom (inače,najgluplji izum ljudske povijesti),koji se ne daju tako lako,a i skloni su da se "oblazne".
Zato,svaki vijak je potrebno dobro očistiti(jednostrani utor),koji je pun farbe,da šrafciger lijepo ulegne te da se odšarafi brz problema (izbjegavaj aku odvijač,mirna ruka-majka)!
Kada svaki vijak odšarafimo,lagano kuckamo segmente i rastavimo dio po dio!Pri tome ne rokati sve od jednom da ne pobrkamo dijelove prozora!
Rastavljeni segmenti se bruse vibro brusilicama,nikako ne kemikalijama ili vrućim fenom!
Kita se običnim kitom za drvo(u odgovarajućoj boji drveta),nikako ne dvokomponentnim kitovima (di ste to ćuli)?
Prilikom sastavljanja preporučujem lijepljenje Drvofix ljepilom te šrafanje istim vijcima!


Restauracije su nešto što radim u slobodno vrijeme i obožavam to,ako di zapne-slobodno pitaj!

Ne rastavljaju se zbog a) ako su ljepljene/spajane križićima ili čavlima nema šanse da to ispadne dobro b)tako staro drvo je dobilo formu i to ako i rastaviš kad ideš spajat natrag neš dobit kak je bilo.Auto kit se itekako koristi,današnji autokitovi sadrže mikrovlakna i prilično su elastični.Osim toga ovo nisu prozori premzani lazurom da je boja kita bitna.Ovi jeftin kitovi za drvo su gubitak vremena.Drvofix se koristio u prošlom stoljeću, na kažem da ne valja al nije vodootporan i lagano je "gumast", danas se za ljepljenje drva koriste PU ljepila .Treba ići u korak sa tehnologijom,vjeruj mi ispadne lakše i jeftinije.Brušenje je stvar iskustva,srećom da je kvadrat šmirgla u lokalnoj željezariji 50etak kuna.

Zašto nebi vrućim zrakom skidao staru boju ?

Zašto nebi koristio Gel za skidanje boje ?

Nikog ne kritiziram,dobro je čut iskustva više ljudi.Osobno sam "restaurirao" podosta drvenarije farbane uljanim i inim bojama,pa pokušavam kolegi pojasnit kolko mogu,to je zeznut i dugotrajan posao kako god da ga radiš.