Stanovanje

Premještanje dalekovoda

Repko sri 7.9.2022 14:23

Pozdrav forumaši,

 

imam situaciju da na novoformiranom građevinskom zemljištu, žice dalekovoda/strujne mreže prelaze preko zemljišta. Zanimaju me iskustva drugih osoba u rješavanju takvih stvari sa HEPom jer sam čuo od raznih ljudi da zna biti i jednostavno i komplicirano. Ovo je slika jednog stupa i žica koje prelaze preko zemljišta. Htio bih da premjeste te žice da idu kroz zemlju ili nekim okolnim putem jer će smetati za gradnju kuće.

warhed sri 7.9.2022 16:04

Postoji Zakon o općim uvjetima korištenja mreže, članak 23. glasi

 

Članak 23.

(1) Fizička ili pravna osoba, koja je vlasnik nekretnine ili treća osoba uz suglasnost vlasnika nekretnine, može operatoru sustava podnijeti zahtjev za premještanje dijelova mreže.

(2) O zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka odlučuje operator sustava.

(3) Stvarne troškove premještanja dijelova mreže snosi podnositelj zahtjeva za premještanje dijelova mreže.

 

Ukoliko kabliranje dalekovoda nije predviđeno nekom investicijom, vjerovatno ćeš morati snositi troškove kabliranja.

 

 

 

Probaj se raspitati u lokalnom HEP-u o kojoj naponskoj razini dalekovoda se radi, jer ako je dalekovod prijenosnog sustava, onda je on pod ingerencijom HOPS-a, a ne HEP-a. , također probaj vidjeti imaju li u poslovnom planu predviđeno kabliranje.

ihush sri 7.9.2022 16:59
Repko kaže...

..Htio bih da premjeste te žice da idu kroz zemlju ili nekim okolnim putem jer će smetati za gradnju kuće.

 -lokalno se prvo donese urbanistički plan, npr poljoprivredno zemljište nije građevisnko (a tad ni dozvola..) tj u uređenoj državi je to logično riješeno i ako imaš dozvolu za gradnju tad bi i ovo trebalo biti nekako riješivo, a ako nemaš, ne možeš ništa tj neće ni biti dok se takav gup ne donese time i plan-investicije države-županije itd..

Repko sri 7.9.2022 17:08

Dalekovod je 10kV.

Zemljiste je građevinsko i predviđeno je da se grade kuće.

Sad sam saznao da je navodno napravljen projekt za koji je odobrena građevinska dozvola da se izmjeste ti stupovi. Znate li gdje bih to mogao saznati? HOPS ili Hep s obzirom da je 10kV u igri?

Repko sri 7.9.2022 17:22

I da, opcina je podnijela zahtjev za izmjestajem mreze, stoga je ona platila sve. Tako su mi rekli, ali sam nekako kao nevjerni Toma pa dok ne vidim na papiru ne vjerujem nikome haha

ihush sri 7.9.2022 19:27
Repko kaže...
.. pa dok ne vidim na papiru ne vjerujem nikome haha

 -papir trpi svašta .. tako da ni na papiru ne znači da će se plan provesti ili kad (kašnjenja-odgode iz raznih razloga..), ali da, ako takav plan postoji tad je i sve ostalo moguće dok jedino ti sam možeš provjeriti lokalno kad-što ili vidjeti radove i tad znaš..

Repko sri 28.9.2022 12:28

Još čekam točne odgovore, nešto od Hep-a i nešto od općine. 

Ali me zanima jedna druga stvar sada, je li moguće prenamijeniti poljoprivredno zemljište u građevinsko i onda ga prodavati ako nije maknut dalekovod sa njega? Čovjek iz Hep-a mi je rekao da to općina nije smijela dopustiti prodaju dok se to ne makne, pa me zanima postoji li takav zakon.

bunker sri 28.9.2022 12:57


Repko , vlasnik može prodati svoju imovinu, pa tako može prodati i svoje zemljište. No u nekom trenutku je tadašnji vlasnik te parcele riješio taj odnos glede dalekovoda tako da se ta obveza prenosi i na svakog slijedećg vlasnika zemlje.

Prenamjeniti možeš u građevno ako je parcela u građevnoj ili mješovitoj zoni , no to ti samo za sebe neće puno značiti jer svaki imalo iskusniji kupac će prije kupnje tražiti uvjete građenja i na njima će mu pisati da je zbog tog dalekovoda nemoguće dobiti dozvolu i sl...

Izmjene trase dalekovoda se ne rješavaju za svaku parcelu zasebno nego na daleko većem teritorijalnom nivou, županija i sl...

Jarvan sri 28.9.2022 13:05

Jako je jednostavno.

Na temelju glavnog projekta ćeš dobiti uvjete HEP-a. Možeš ili nemožeš graditi, sukladno dobivenom ideš u raspravu gdje i kako mogu maknuti i tko snosi trošak.

Repko sri 28.9.2022 13:15
bunker kaže...

...iskusniji kupac će prije kupnje tražiti uvjete građenja i na njima će mu pisati da je zbog tog dalekovoda nemoguće dobiti dozvolu i sl...

 Gdje bih ovo mogao dobiti?

 

Prva nam je nekretnina pa smo još zeleni 

Jarvan sri 28.9.2022 13:20
Repko kaže...
bunker kaže...

...iskusniji kupac će prije kupnje tražiti uvjete građenja i na njima će mu pisati da je zbog tog dalekovoda nemoguće dobiti dozvolu i sl...

 Gdje bih ovo mogao dobiti?

 

Prva nam je nekretnina pa smo još zeleni 

 Lokalni ured za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša.

Ako je parcela u gradu, ured je gradski, tražiš njihov Upravni odjel, ako je riječ o općini, onda ideš u nadležni Ured za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, koji je pod tvojom Županijom.

bunker sri 28.9.2022 13:22


Repko, ja sam dosada dvaput vadio građevinsku dozvolu, oba puta u zelini, i oba puta sam sve rješavao u instituciji čije zaglavlje sam ti poslikao....

Raspitaj se u uredu za građenje u svom gradu.

Repko sri 28.9.2022 13:44

Zvao sam Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša i jedino što mogu dobiti na svoju ruku su lokacijski uvjeti gdje piše neke općenite stvari kao je li zemljište u građevinskoj zoni i neke sitnice.. dok za uvjete gradnje im se treba javiti projektant gdje dobiju neke druge stvari, ali da (kako je teta na telefonu objasnila) oni ne gledaju dalekovode manje od 35kV, tako da bi ovo za 10kV tek mogao vidjeti na građevinskoj dozvoli. Međutim, projektant je taj koji bi trebao to saznati nekako ranije i meni reći da ne mogu praviti kuću zbog dalekovoda.

 

Sve je ovo u redu, i znati ću za ubuduće. Više me zanimalo to je li se moglo poljoprivredno zemljište prebaciti u građevinsko iako dalekovod prelazi preko toga (jer mi je čovjek iz HEP-a rekao da je tu možda nešto sumnjivo)

 

Zadnja informacija koju imam je da će se taj dalekovod maknuti i da je pripremljena građevinska dozvola za to, ali ne znam kad će HEP zapravo krenuti kopati, pa pokušavam to saznati da mogu pripremiti kredit i eventualno prijavu na APN 

Repko sri 28.9.2022 13:57
bunker kaže...

Apn će te tražiti pravomoćnu građevinsku dozvolu , čisto vlasništvo...mislim čak i predugovore sa izvođačima i sl....

 Da, zato me zanima kad HEP misli maknuti dalekovod da dobijem građevinsku. Jer će vjerojatno rok za APN biti do cca. sredine 4. mjeseca 2023.

bunker sri 28.9.2022 14:05


Već si kupio tu parcelu ili ... ?

Papirologija i kojekakve radnje mogu kad je država u pitanju trajati godinama. Ako možeš, rađi nađi čisti grunt sa pravomoćnom građevnom ( u biti je to sada malo drugačijeg naziva, ovjera projekta ili tako nekako ) ... ili stanove u izgradnji glede apn-a....

Repko sri 28.9.2022 14:50

Kupljeno već. 

 

Kažem, malo smo zeleni bili kad samo gledali zemljište i realno ovo je jedino stvar koja nas sad koči. Pregledali smo papire da vidimo ima li kakvih dugova na zemljištu, struja je provucena u sanducicu do susjedne parcele, voda je provucena do susjeda (cca 20ak metara daleko).

Ne kažem da ćemo odustati od stana, ali za sada želimo ići na kuću ako postoji šansa da ju možemo graditi sa APN-om

ihush sri 28.9.2022 17:04
Repko kaže...

Kupljeno već. 

 

Kažem, malo smo zeleni bili kad samo gledali zemljište i realno ovo je jedino stvar koja nas sad koči. Pregledali smo papire da vidimo ima li kakvih dugova na zemljištu, struja je provucena u sanducicu do susjedne parcele, voda je provucena do susjeda (cca 20ak metara daleko).

Ne kažem da ćemo odustati od stana, ali za sada želimo ići na kuću ako postoji šansa da ju možemo graditi sa APN-om

 .. vjerojatno je sve ok, građevinsko zemljište.. tj gup-prenamjena mora biti obavljena i po ovom već je (ako se drže pravila) .. ali može biti svašta, previše afera s muljažama.

miki_the_pirat sri 28.9.2022 22:17
Repko kaže...

Zvao sam Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša i jedino što mogu dobiti na svoju ruku su lokacijski uvjeti gdje piše neke općenite stvari kao je li zemljište u građevinskoj zoni i neke sitnice.. dok za uvjete gradnje im se treba javiti projektant gdje dobiju neke druge stvari, ali da (kako je teta na telefonu objasnila) oni ne gledaju dalekovode manje od 35kV, tako da bi ovo za 10kV tek mogao vidjeti na građevinskoj dozvoli. Međutim, projektant je taj koji bi trebao to saznati nekako ranije i meni reći da ne mogu praviti kuću zbog dalekovoda.

 

Sve je ovo u redu, i znati ću za ubuduće. Više me zanimalo to je li se moglo poljoprivredno zemljište prebaciti u građevinsko iako dalekovod prelazi preko toga (jer mi je čovjek iz HEP-a rekao da je tu možda nešto sumnjivo)

 

Zadnja informacija koju imam je da će se taj dalekovod maknuti i da je pripremljena građevinska dozvola za to, ali ne znam kad će HEP zapravo krenuti kopati, pa pokušavam to saznati da mogu pripremiti kredit i eventualno prijavu na APN 

To što možeš dobiti "na svoju ruku" možeš i sam provjeriti u GPU/UPU/DPU ili što je već na snazi za tu parcelu. Projektant (točnije arhitekt) je taj koji podnosi zahtjev prema županiji/općini/vodovodu/hep-u/hrvatskim vodama/teleoperaterima i ostaloj bagri... da se izjasne imaju li kakvih "posebnih želja"  tj. svojih instalacija i/ili zahtjeava koje priječe/ograničavaju/definiraju gradnju i to ide preko e-konferencije (to su ti "posebni uvjeti"). Arhitekt to sve radi PRIJE nego krene sa arhitekturom... bar bi trebao. Nije prvo zemljište koje je građevinsko a ne može npr. dobiti priključak vode jer je "u planu"... ako ti se žuri - financiraj (to im je shema... bagra, kao što rekoh - i ne možeš im ništa).