acid G pon 5.11.2012 20:02

Pozdrav svima,

 

kako su uskoro najave o prestanku proizvodnje  a i time i uporabe dosadašnjih žarulja za rasvjetu,(pravilnik EU) pokrenio sam temu u vezi korištenja štednih žarulja u kućanstvu.S toga pitanje imate li iskustva sa štednim žaruljama, ili žaruljama sa led tehnologijom i kakva su vaša iskustva, i kakve trebaju biti jačine alternativne snage dosadašnjih "običnih" žarulja?

acid G pon 5.11.2012 20:33

Ma gledao sam po internetu ponude,ima čak sa daljinskim upravljačem,od par wata snage, ali je to sve slabo objašnjeno kolika je alternativa za recimo osvijetliti sobu?koliko komada staviti i to.Cijene na e-bayu su skoro skuplje nego kod nas,tako da i to nije jeftina opcija.

Master Z pon 5.11.2012 20:34

Imam ja u kupaonici LED osvijetljenje. Šta da ti kažem ? Malo troše(od 3W su), jako svijetle ali je zato po meni ta svijetlost umjetna i nimalo ugodna baš kao u operacijskoj sali... Prije njih sam imao obične halogene žarulje koje daju puno prirodnije svijetlo i mislim da ću ih vratitit nazad.

tin_95 pon 5.11.2012 20:52

Ja imam u sobi led zamjenu za halogene žarulje (one reflektorke) od 15W  (halogene su bile 40W) i mogu reći da dosta dobro osvjetljavaju ali im je svjetlo puno bjelije i usmjerenije od običnih halogenih žarulja. Sve u svemu nisu loše i još se puno manje griju od halogenki :P

 

EDIT: Na kutiji im piše da daju toplo svjetlo i ne sjećam se kolko sam ih platio..

acid G pon 5.11.2012 20:54

Po onome što sam pročitao na netu  led žarulje daju hladno svijetlo,do neke novije od oko 150 kn pa naviše  daju toplo svijetlo(tako se reklamiraju) dok za štedne stoji da daju bolje svijetlo, ali su opasnije za okoliš, jer sadrže živu, i u slučaju da se razbiju moraju se odmah ukloniti.Tako da nisam baš sa time koju koristiti u budućnosti.!!!

denix pon 24.2.2014 17:49

Pozdrav. Prošlo je već dosta vremena od zadnje poruke u ovoj temi, pa eto, da pitam, pošto me zanima, imali li kakvih novih iskustava s led rasvjetnom tehnologijom?
Pa eto, možda ne bi bilo loše da se nabaci koja slika/link na žarulju koju netko posjeduje, napišu osnovni podaci o njoj i par rečenica kakva je, tek toliko da ako tko misli naručivat nešto slično na neviđeno (ebay i ostali načini), da ima neki orijentir.

zeroname pon 24.2.2014 17:52

Evo mog iskustva sa led žaruljama u 6 mjeseci 3 su mi pregorjele jedna za drugom. Stavio sam ih u lampu koju koristim za učenje 10W=60W. Prva je pregorila nakon 2 mjeseca , druga nakon 4 a treća samo 4 sata nakon što je pregorila druga. Sve tri žarulje su bile u istoj lampi mjenjao sam ih jednu za drugom kako su crkavale i od tad sam odustao od LED-a

blagus pon 24.2.2014 18:31
zeroname kaže...

Evo mog iskustva sa led žaruljama u 6 mjeseci 3 su mi pregorjele jedna za drugom. Stavio sam ih u lampu koju koristim za učenje 10W=60W. Prva je pregorila nakon 2 mjeseca , druga nakon 4 a treća samo 4 sata nakon što je pregorila druga. Sve tri žarulje su bile u istoj lampi mjenjao sam ih jednu za drugom kako su crkavale i od tad sam odustao od LED-a

Kakve su to 10W=60W, moja od 12W svijetli minimalno kao obična od 100W, ako ne i jače.

Da ti nije problem sa grlom ili instalacijama, ja imam najjeftinije sa eBaya od 4W, 3 komada u vikendici preko invertera koji daje više pravokutni signal nego sinusni pa se drže već preko 6 mjeseci. Imam i jednu 4W u stolnoj lampi, i dvije na stropu. Sve se drže preko pola godine. Ona od 12W mi stoji jer toliko svijetli da ju trenutno nemam gdje staviti.

zeroname pon 24.2.2014 21:36
blagus kaže...
zeroname kaže...

Evo mog iskustva sa led žaruljama u 6 mjeseci 3 su mi pregorjele jedna za drugom. Stavio sam ih u lampu koju koristim za učenje 10W=60W. Prva je pregorila nakon 2 mjeseca , druga nakon 4 a treća samo 4 sata nakon što je pregorila druga. Sve tri žarulje su bile u istoj lampi mjenjao sam ih jednu za drugom kako su crkavale i od tad sam odustao od LED-a

Kakve su to 10W=60W, moja od 12W svijetli minimalno kao obična od 100W, ako ne i jače.

Da ti nije problem sa grlom ili instalacijama, ja imam najjeftinije sa eBaya od 4W, 3 komada u vikendici preko invertera koji daje više pravokutni signal nego sinusni pa se drže već preko 6 mjeseci. Imam i jednu 4W u stolnoj lampi, i dvije na stropu. Sve se drže preko pola godine. Ona od 12W mi stoji jer toliko svijetli da ju trenutno nemam gdje staviti.

Led žarulje sam kupio u interspar-u marka je neka polaroid.

olujan 1 pon 17.3.2014 22:49

Pozdrav ekipa,

 

Zanima me koliko wata led žarulje zamijenjuje običnu žarulju? Na jednoj stranici piše od 16-20W,na drugoj stranici 7W (xD),na trećoj stranici 12W...I sad sam zbunjen,koliko je onda na kraju? LP:)

denix pon 17.3.2014 23:22
olujan 1 kaže...

Pozdrav ekipa,

 

Zanima me koliko wata led žarulje zamijenjuje običnu žarulju? Na jednoj stranici piše od 16-20W,na drugoj stranici 7W (xD),na trećoj stranici 12W...I sad sam zbunjen,koliko je onda na kraju? LP:)

ovo je zanimljiva brošurica, u njoj ima tih usporedbi, pa će ti pomoć vjerojatno. Jedino me zanima jedno - kako to oni mjere? Te lumene. Da li ispred žarulje ili kako, jer distribucija svjetlosti nije ista kod klasičnih žarulja koje bacaju svjetlost na sve strane i kod led žarulja koje uglavnom bacaju svjetlost ispred sebe (ako me razumijete što mislim reći), što onda, logički ne znači da će žarulja sa žarnom niti i led žarulja iste količine lumena isto osvijetliti jednak prostor. Ako tko zna nešto više o tome, volio bih čuti.

E da, stigle su i meni 3 žarulje za probu, pa ću dok uhvatim više vremena napisati o svakoj koju riječ.

XXX-Man uto 18.3.2014 10:24

Ne može se to baš gledati prema wattima jer oni kod žarulja sa ledicama pokazuju samo potrošnju, a ne jačinu svjetlosti.

2 žarulje s različitim tipom ledica, a iste snage mogu davati sasvim različitu količinu svjetlosti.

 

Ono najbitnije za početak je koja vrsta ledica je u žarulji.

http://brightingstar.com/news_449.html

Ukratko 5050 su zapravo 3x3528 u istom kučištu i svjetle 3 puta jače.

5630 svijetli 1.5x jače od 5050.

Naravno, sve ovisi i o samim ledicama, ali to je otprilike tako.

 

A zatim je bitna količina ledica i njihov raspored, tj. oblik žarulje.

 

 

Iz osobnog iskustva, 59x5050 6W svjetli kao žarulja od 60W, dok 120x3528 5W svjetli kao žarulja 25W.

To je onako od oka procjena.

Matozan ned 28.9.2014 21:49
Igor kaže...

Jel znate možda gdi kod nas ima za kupiti led žarulje koje se mogu koristiti u zatvorenim rasvjetnim tijelima, npr. one kugle za kupaonicu?

To i mene zanima, pogotovu da svijetle jače od 100W žarulje sa žarnom niti.

Dvije Philipps-ove štedne žarulje su mi već crkle, najvjerojatnije što su bile u zatvorenom tijelu, i jer su dodirivale "kuglu" - to su bile one najkraće XS ili kako su se već zvale.

Marko :D ned 28.9.2014 22:36

Također i mene zanima. Neki dan palim svjetlo i ova obična žarulja je tako jako pukla da mi je razbila tu keramičku kuglu i sve otišlo po podu. Roditelji planiraju kupiti novu plafonjeru pa me zanima gdje ih ima za kupiti jer ne želim riskirati da mi se pak razbije i ta nova plafonjera. 

 

Hvala.

mbaksa pon 29.9.2014 02:58

O jeftinim kineskim žaruljama sam pisao ovdje pa preporučam da pročitate tu poruku, jer se isto odnosi i na neke nekineske žarulje. U čemu je stvar? Dobar dio LED žarulja ima loše riješeno napajanje, zbog čega više ili manje trepere u radu, što bi vam dugoročno moglo utjecati na zdravlje ili u najmanju ruku naprezati oči.

 

Stoga, ako vam nije sila koristiti baš žarulju s klasičnim grlom (kod nas u pravilu E27), onda radije kupite LED čip s driverom (izgleda ko adapter/punjač za laptop ili mobitel, ovisno o snazi) - u pravilu čak ni najjeftiniji driveri neće uzrokovati treperenje (pod uvjetom da se ne radi o RGB driveru ili možda dimmaibilnom). Jedino je malo problem s hlađenjem takvih LED-ica, jer ih treba namontirati na nekakav (aluminijski, bakreni) hladnjak.

 

Ako baš morate kupiti E27 žarulju, ciljajte na najskuplje modele jer kod njih možete očekivati kvalitetnije svjetlo (viši CRI, odnosno pod njima ćete imati vjernije boje) i možete očekivati kvalitetnija napajanja zbog kojih žarulja neće treperiti. Prošvrljajte malo po kanalu ovog tipa - testira i recenzira žarulje i u pravilu mjeri i koliko trepere: http://www.youtube.com/user/electronupdate/videos

Matozan pon 29.9.2014 08:18

Titranje/treperenje mi neće biti problem, ipak je to za kupaonicu (5 min brijanja. pranje zubi, tuširanje,velika/mala nužda) nećemo se dugo zadržavati u istoj.

Važna mi je jedino jačina svjetlosti, baš radi brijanja.

Jakovp pon 29.9.2014 09:51
Matozan kaže...

Titranje/treperenje mi neće biti problem, ipak je to za kupaonicu (5 min brijanja. pranje zubi, tuširanje,velika/mala nužda) nećemo se dugo zadržavati u istoj.

Važna mi je jedino jačina svjetlosti, baš radi brijanja.

 

Nije samo treperenje problem (ono se izbjegne kupnjom žarulja koje rade na 110-240v) nego i lažne deklaracije snage. Moja preporuka je uvijek kupiti power ledicu i odvojeni driver, iako to zahtijeva nešto inžinjerskog znanja pri ugradnji. Ima i dobrih gotovih žarulja, ali su skuplje.

Igor pon 29.9.2014 12:32
mbaksa kaže...

O jeftinim kineskim žaruljama sam pisao ovdje pa preporučam da pročitate tu poruku, jer se isto odnosi i na neke nekineske žarulje. U čemu je stvar? Dobar dio LED žarulja ima loše riješeno napajanje, zbog čega više ili manje trepere u radu, što bi vam dugoročno moglo utjecati na zdravlje ili u najmanju ruku naprezati oči.

 

Stoga, ako vam nije sila koristiti baš žarulju s klasičnim grlom (kod nas u pravilu E27), onda radije kupite LED čip s driverom (izgleda ko adapter/punjač za laptop ili mobitel, ovisno o snazi) - u pravilu čak ni najjeftiniji driveri neće uzrokovati treperenje (pod uvjetom da se ne radi o RGB driveru ili možda dimmaibilnom). Jedino je malo problem s hlađenjem takvih LED-ica, jer ih treba namontirati na nekakav (aluminijski, bakreni) hladnjak.

 

Ako baš morate kupiti E27 žarulju, ciljajte na najskuplje modele jer kod njih možete očekivati kvalitetnije svjetlo (viši CRI, odnosno pod njima ćete imati vjernije boje) i možete očekivati kvalitetnija napajanja zbog kojih žarulja neće treperiti. Prošvrljajte malo po kanalu ovog tipa - testira i recenzira žarulje i u pravilu mjeri i koliko trepere: http://www.youtube.com/user/electronupdate/videos

Jel ima možda kakav tutorial kako se to montira i koje se oznake takvih žarulja i drivera?

Jakovp pon 29.9.2014 12:36

Ne treba ti tutorijal, samo malo logike. Nađeš power ledicu od npr 10 W, vidiš da je 11v i 1A. Kupiš driver koji je 11v i 1A, ili tu negdje. Ne kupiš onaj koji je 36 v i 300 mA. Montiranje ne ože jednstavnije, ledica ne neki hladnjak, ili li plafonjere (do 10w, za više treba hladnjak), i spojiš žice kako je označeno na driveru. Imaš komplete ledica plus driver, a nekad i hladnjak.

Igor pon 29.9.2014 14:09
Jakovp kaže...

Ne treba ti tutorijal, samo malo logike. Nađeš power ledicu od npr 10 W, vidiš da je 11v i 1A. Kupiš driver koji je 11v i 1A, ili tu negdje. Ne kupiš onaj koji je 36 v i 300 mA. Montiranje ne ože jednstavnije, ledica ne neki hladnjak, ili li plafonjere (do 10w, za više treba hladnjak), i spojiš žice kako je označeno na driveru. Imaš komplete ledica plus driver, a nekad i hladnjak.

A jel se to može uzet s ebay ili ni to ne valja pa treba negdje kod nas kupiti?