Stanovanje

Koji espresso aparat?

kućaposo pet 27.12.2019 07:19

izgleda mi preširok za moj gušt

 

ne gledam više na par stotina kuna za tehniku koju kupujem i traje mi godinama

otkada imam puno bolji standard i plaću nego prije. gledam uzeti top proizvode. 

ovdje je to de longhi 685

kostolomac uto 17.3.2020 16:43
svjetska2put kaže...

kad ovo ludilo od korone prođe, ako prođe, razmatram nabaviti aparat za kavu. imam par favorita pa molim znalce da me savjetuju.

kao prvo: Jura ili Philips ili nešto drugo?

najdraži trenutno Jura S8 ali cijena uuuuu

umjesto njega E8, da ili ne

kao alternativa PhilipsLatteGo 5000?

nešto drugo?

 Možeš ovdje, postavit pitanje jer ima iskusnih po tom pitanju i dobit ćeš najbolji odgovor koji uzet od navedenih.

Yovitssa sri 26.8.2020 08:42
fonifoni kaže...

Bok ekipa,

razmišljam si uzeti neki aparat za kavu, ali ne želim dati brdo love. Što mislite o ovoj budget varijanti? 

https://www.mall.hr/priprema-kave/ecg-esp-20101-black-espresso-aparat-za-kavu-crna?utm_source=jeftinije.hr&utm_medium=cse&utm_campaign=EB&utm_content=priprema-kavejA BIH TJa b

Ja bih ti preporučio da izbjegavaš tako nešto i uštediš za Delonghi Dedicu ili Iconu (ovako nešto). Frend je kupio svojevremeno sličan budget aparat u Lidlu i nije se usrećio; kvaliteta pripreme napitka karastrofa, izdržljivost taman koliko garancija pokriva... Ja sam, s druge strane, nedavno umirovio Delonghi poluautomat sa linka nakon skoro 8 godina korištenja (potrajao bi možda i duže da nisam bio možda malo nemaran po pitanju dekalcifikacije i održavanja općenito)...

Cesare ned 18.10.2020 14:21

Vidim da potrebna razina mljevenja nije ista za sve espresso aparate,ovisi da li su automati ili poluautomati.
Kavu sam kupovao u svijetu kave i tu bih je samljeo ali dosad samo za moku pa može preporuka i za kavu i za razinu mljevenja kave.
Čitao sam da spar ima vrlo kvalitetnu kavu i da li bi mi ta odgovarala za moj aparat.
Hvala na sugestijama.

nani ned 18.10.2020 16:27

Hm. Najbolje da probaš, i ja sam ćuo za tu sparovu premium kavu, navodno možeš tamo i izmljet ali nisam još probao. Ugl, sve je to igra i pokusi dok ne dobiješ ono što ti najbolje odgovara.
Ja imam dedicu i još se tražim

VladRi ned 18.10.2020 18:12
svjetska2put kaže...

kad ovo ludilo od korone prođe, ako prođe, razmatram nabaviti aparat za kavu. imam par favorita pa molim znalce da me savjetuju.

kao prvo: Jura ili Philips ili nešto drugo?

najdraži trenutno Jura S8 ali cijena uuuuu

umjesto njega E8, da ili ne

kao alternativa PhilipsLatteGo 5000?

nešto drugo?

 ja imam E8 - Meni odlican

 

Prije sam imao DeLonghi Magnifica S - Isto OK (doduse jura mi je dosta bolji)

Cesare pon 19.10.2020 19:20

Imam iconu i umjesto filtera za 1 i 2 šalice imam dvije iste za 2 šalice,kad malo razmislim još i bolje.Moram li puniti košaricu do vrha ,ili mogu recimo staviti 10 grama kave što bi bilo oko 2/3 košarice,hoće li smetati za kvalitetu napitka.

Cesare pon 26.10.2020 15:14

Delonghi icona radi sa svim granulacijama mljevene kave od kave samljevene za espresso u kafiću do kave samljevene za moku i rezultat je solidan.
Ipak najbolje da sami samljevete kavu u zrnu neposredno prije pripreme a za to će odlično poslužiti i jeftini električni mlinac za kavu samo treba pripaziti da se zrna melju 25-30 sekundi ako se melje preko 30 sekundi kava je presitno mljevena kao za tursku kavu.
Kao uzorak idealno samljevene kave vizualno kao i pod prstima, poslužila mi je zelena franck espresso ciglica.

Matkovic sri 29.12.2021 15:16

Samo ne Delonghi , smece od aparata a novac bacen, 3.600 kn sam ga platila i nemam aparata , vise na servisu nego kod mene i tako dok ne istekne garancija i jos izmisljaju kojekakve kvarove koji ne ulaze u garanciju samo da bi uzeli navce a to radi servis Singuli u ZG

hardrock ned 20.3.2022 11:22

Pozdrav, planiram kupiti aparat za kavu De longhi EC685 M, pa me zanima dal se mogu koristit kapsule isto kao i mljevena kava. Početnik sam pa bi me svaki savjet dobrodosao. Hvala i lp

rocko9 ned 20.3.2022 14:21

Kako vidim na internetu ovdje ide mljevena kava i padovi. Moj prijedlog ti je svakako da se klonis tih kapsula, drzi se kave u zrnu i mljevene kave i to ce bit prava kava. Znam da ljudi cesto uzmu ove aparate sa kapsulama i raznoraznim " padovima " ali se u konacnici bas osjeti razlika izmedu padova i prave kave. Kapsule su vecinom preskupe.

padovi - ne idu kapsule u taj aparat nego ovo - coffe pads 

ivan dragi ned 20.3.2022 21:22
ivan dragi kaže...

 

gocc01 kaže...

Kako se ti espresso aparati nose sa kamencem, tj tvrdom vodom?

 

Magnifica S (DE LONGHI ECAM22.110.SB) ima unutarnji brojač koji nakon određenog broja kava blinka crveno. Čisti se ili delonghi tekućinom za čišćenje aparata (ima u elipsu) ili nekom drugom tekućinom iz DMa ili Millera.

 

Općenito o kafe aparatima:

 

Budući da je tema "Koji espresso aparat", potpuno ću zanemariti aparate za filter kavu i kavomate za bombulice (kapsule) tipa dolce gusto i illy. Radije si naručite aparat (npr julius meinl) pa tu i tamo pijuckajte dok vam se više ne sviđa pa ga se riješite (http://www.aparati-za-vodu.com/aparati-za-kavu/) (https://www.wdf.hr/ponuda/julius-meinl-kave.aspx) Ne košta previše u startu i nije loša ako vam se neda previše zajebavat sa odabirom espresso aparata za 2000kn i zafrkavanja sa odabirom kave, a malo biste si nešto kuvali.

 

Espresso aparati:

Nemojte kupovati ako mislite popiti jednu kavu dnevno. Prvo, kava se kvari kada je dugo otvorena. Sa vremenom gubi aromu i nema smisla kupovati kilu kave koje će stajati otvorena 3 mjeseca. Za napraviti dobru kavu ipak treba malo truda i novaca pa ako nemate volje - šteta je bacati tisuće kuna. Za povremenog kavopiju najbolje su kapsule. Uvjek je svježe, lako se koristi, bolje je od alternative i relativno je jeftino. Naručite telefonom, nemorate čistiti itd. O manama neću (ja sam od kapsula odustao jer sam bacio svaku desetu kapsulu jer ostane zaglavljena ili pukne ili neko drugo sranje. Kava kao kava nije loša)

 

Ako ste se ipak odlučili za espresso aparat, svakako uključite prijetelje. Zajedno isprobavajte dok namještate aparate. Sad kad se sjetim, to mi je bio najzabavniji dio tog procesa kupovine i korištenja aparata. Kasnije se društvo navikne pa redovito svi pijemo kavu poslje ručka na terasi (kad vrijeme dopušta). Pa se kasnije kupuju šalice za espresso za poklon, biraju se keksići i gluposti svakakve itd.

 

Automatika ili kurbla?

U pravilu što manje automatike to bolje. Posebni mlinac sa podešavanjem je to go rješenje, no automatika ima prednost da je to sve skupa jednostavnije - jednom kada podesite svaki put dobijete istu kavu. Ja samo pritisnem dugmić i svaki put odlična kava. Iz iskustva prijatelja mogu reći da je automatika uvjetno "bolja" jer se brže dolazi do vrlo dobre kave i mnogima je to dovoljno (naprosto nemamo vremena za ništa bolje, a i navikli smo stiskanjem dugmića nešto napraviti). Ja sam još uvijek fan kave samo do određene mjere i neda mi se ulaziti toliko u znanost mljevenja i meni je dosta da moj automatski mlinac ima 13 različitih stupnjeva za mljevenje. Osim 13 stupnjeva mlinca, aparat ima još nekoliko stupnjeva za podešavanje različite temperature (moja je na maksimumu) i mogućnost podešavanja jačine kave (valjda 30 različitih stupnjeva na centralnom podešivaću) - kada sve zbrojim, nama doma je to dovoljno. Kada ekipa dođe na kavu, ili familija, u pravilu nakon par minuta iznesem van 6 kava bez ikakvog nereda, stiskanja tampera, posebnog mljevenja, bez komplikacija i nitko ne čeka 10 minuta kavu. Voda se puni jednostavno, aparat se čisti jednostavno i nemam objektivnih zamjerki. Aparat također možete programirati da vam napravi točno onoliko kave koliko želite, od jedne kapi do pune šalice. Moj je podešen na kraći espresso i dulji espresso.

 

Praktično nije uvijek i najbolje pa pazite da aparat kojeg kupujete ima dobar (bolji mlinac) - ako već kupujete automatiku. Ako ne, bolje uložite novce u dobar mlinac, dobar tamper (ovo što sam čuo, svi isporučuju manji tamper od promjera košarice pa se mora kupovati drugi tamper). Uglavnom, svakako kupujte kavu u zrnu kako bi je lakše prilagodili svom ukusu. Iako moj aparat može koristiti i mljevenu kavu, takva kava je sranje naspram kave u zrnu gdje sâm podesim mlinac. Mi smo ovdje navikli na talijanske kave i nitko ne pije s mlijekom (maksimum 3 kapi hladnog mlijeka) - a to aparat radi izvrsno. Nisu me zanimala cappucina, americana latte i ostale gluposti.

 

Od 11 isporbanih kava, najbolja je chicco d'oro, pa lavazza (probao sam caffe crema i espresso perfetto i dobre su). Illy mi je smeće, sve ostale šta se mogu kupiti u zrnu po lancima maloprodaje su također smeće. To je i stvar navike pa ne mora značiti ništa. Najbolje probati sam pa vidjeti. Pazite odakle kupujete jer neki prodaju i staru kavu pa ćete dat 200kn za kavu koja na polici stoji 6 mjeseci, a pržena je pitaj boga kad.

 

Ja sam otišao do svog kafića i tamo sa distributerom kave porazgovarao o mljevenju, temperaturi itd i tako podesio svoj aparat. Ako mi je u tom kafiću odlična, nema mi smisla izmišljat toplu vodu.

 Samo da potvrdim, i dalje imam isti ovaj Delonghi, vec 6-7 godina.

 

Kada i ako se pokvari, kupit cu identicnog. Budu u elipsu po 2.500 na snizenju.

 

Svi koji su kupili na preporuku dan danas su prezadovoljni, tu na forumu jedno desetak forumasa, i oko mene poznanici jos toliko, od zene prijateljice skoro sve nakon kapsula i kerefeka dosle na isti ili crni.

 

Sa malo uređaja sam toliko zadovoljan kao s ovim đubretom. Zena i ja po dve kave dnevno, svaki dan, iskuvo je preko 10.000 kava, a i ova danasnja vrhunska kao i sve prije. I to kupujemo onu neku Segafredo Crema iz konzuma, nema sta nismo probali od svih Lavazza, ovu d'oro, illy, (mall hr ima milijun vrsta kava pa probavali svasta) al ova je uvijek blizu pa nekako najlakse nju kupovat.

 

Dode ti gust ustat se ujutro. Zvucim ko debil fanboj al neka. Svaka cast delonghi.

congo pet 11.11.2022 11:07

Vidim da je Jura E6 u Elipsu trenutno na akciji za 4.900kn.

Ima li neki drugi aparat koji je bolji za te novce najvise za cappuccino, ali i latte i espresso za 4-5 kava na dnevnoj bazi?

VladRi pet 11.11.2022 11:54

ja imam juru E8 + onaj njihov frizidercic - kava je OK ali aparat stalno neki KURA* hoće - pa očisti ovo pa ono pa dekalcificiraj pa ocisti cijev pa filter za vodu istekao... stalno neki K... prije toga sam imao delonghi magnifica s - taj nije nista trazio osim dekalcifikacije...

 

Ugl OK aparat ali za te pare koje kostaju ocekivao sam puno vise (naravno, ima toga za tweakati pa moze se natjerati da kava bude po gustu)

congo pet 11.11.2022 12:11
VladRi kaže...

ja imam juru E8 + onaj njihov frizidercic - kava je OK ali aparat stalno neki KURA* hoće - pa očisti ovo pa ono pa dekalcificiraj pa ocisti cijev pa filter za vodu istekao... stalno neki K... prije toga sam imao delonghi magnifica s - taj nije nista trazio osim dekalcifikacije...

 

Ugl OK aparat ali za te pare koje kostaju ocekivao sam puno vise (naravno, ima toga za tweakati pa moze se natjerati da kava bude po gustu)

Koliko kava dnevno napravis? Ja racunam da ce biti oko 4, maksimalno 6

I svakako mislim uzeti neki vrc za vodu sa filterom protiv kamenca. Jel koristis vodu iz pipe ili neku flasiranu ili imas filter?

VladRi pet 11.11.2022 12:17
congo kaže...
VladRi kaže...

ja imam juru E8 + onaj njihov frizidercic - kava je OK ali aparat stalno neki KURA* hoće - pa očisti ovo pa ono pa dekalcificiraj pa ocisti cijev pa filter za vodu istekao... stalno neki K... prije toga sam imao delonghi magnifica s - taj nije nista trazio osim dekalcifikacije...

 

Ugl OK aparat ali za te pare koje kostaju ocekivao sam puno vise (naravno, ima toga za tweakati pa moze se natjerati da kava bude po gustu)

Koliko kava dnevno napravis? Ja racunam da ce biti oko 4, maksimalno 6

I svakako mislim uzeti neki vrc za vodu sa filterom protiv kamenca. Jel koristis vodu iz pipe ili neku flasiranu ili imas filter?

 A dosta 6-7 - iz pipe

Yovitssa pet 11.11.2022 15:28

Pozdrav! 

Imam Juru preko 2 godine i preporučio bih ti da ga uzmeš. Ja sam se dugo dvoumio, ciljao sam neki DeLonghi automat za cca 2500kn, ali sam se na kraju odlučio za Juru i nije mi žao. Dekalcifikacija i čišćenje se provodi u intervalima koje ti zada aparat, a kozmetiku je najbolje kupiti na Amazonu, kod nas imaš u Elipsu. Ja koristim vodu bez kamenca, ali sam u aparatu svejedno stavio da imam tvrdoću 10 RH pa dekalcificiram dva do tri puta godišnje. Jura je top u kategoriji kafe automata, kasnije sam se u to uvjerio kad sam vidio da ga veliki hotelski lanci koriste kao aparat za kavu na doručku (samo ima proširen aparat za vodu). 

Repko sri 16.11.2022 12:13

Pozdrav,

 

kako se bliži crni petak, gledam aparate za kavu. Gledamo to kao investiciju za duži period života.

Svukupno bi na aparatu pravili oko 4-7 kava dnevno, najviše volimo Latte Macchiato, Cappuccino, obična crna.. 

Cifra koju bi htio potrošiti je oko 4500kn. Za oko mi je zapeo ovaj Philips, pa me zanima imate li kakvih savjeta, ili preporuku za neki drugi?

rapajic_st sri 16.11.2022 12:27

vrijedi svaku kunu .. mi ga imamo cca 8 mjeseci..

 

radi dobre kave, lak za održavanje.. ima puno preporuka i na jednom drugom forumu u temu kafe aparata..

 

kavu u zrnu ako imate koga uzimajte vani, austrija i njemačka..akcija lavazze 1kg po 9-11€ - filter i ostalo isto tako..