Stanovanje

Instalacije za pametnu kuću

sudy_freak uto 23.8.2022 22:43
dax-lax kaže...
Imaš vaillantov eRelax smart bežični termostat. S app-om se spajaš na njega od bilo kuda i možeš podešavati doslovno sve parametre.

Ima li limitacija što se tiče serije bojlera na koje ide ili je to sasvim svejedno?
Koliko mi se čini on je standalone uređaj koji ne mora nužno biti montiran na zidu kao klasični.


U stanu imam Vaillant ecoTec PRO i VRT250 termostat.

Hvala unaprijed.

dax-lax sri 24.8.2022 08:29

Ovaj je spojen na ecotech plus. Ne znam napamet na koji točno model ali mogu provjeriti. Erelax ima svoj gateway koji se spaja na predviđeno mjesto u bojleru i kućni wifi. Sam termostat je bežični sa stolnim nosačem a u paketu je i zidni ako ga želiš fiksno montirati. Ima e-ink ekran a napajaju ga dvije 3a baterije. Ako ide na zid, može biti spojen na stalno napajanje.
Mana mu je dosta visoka cijena.

Posmatrač sri 24.8.2022 08:33
dax-lax kaže...

Kaj fali sonoff-u? Sve isti kitanac. Imam u jednom dijelu nulu. U ostatku budu ili komplet prekidači ili r3 mini

 Na fali nista. Imao sam godinama njihove prekidace. Kada  sam poceo ozbiljnije da opremam kucu smeta mi sto moras kupovati samo njihove proizdove jer njihov zegbee prijemnik prihvata samo njihove proizvode. Btw ima i boljih proizvodjaca od sonoffa tipa aqara

ali svejedno si zakljucan u njihov ekosisitem.... Ja volim da imam izbor ali ok....

tnakir sri 24.8.2022 08:45
Posmatrač kaže...
tnakir kaže...

Idu li ovi smart prekidači u standardne kutije (imam Vimar 3gang prekidač, razmišljam ga zamijeniti za smart nekakav).

 Standardni prekidac. IDe u istu kutiju kao i klasicni. Samo pazi da uzmes samo sa fazom posto pretpostavljam da nemas nulu u kutiji. Ja uzimao ove...

https://www.aliexpress.com/item/1005003109621266.html?spm=a2g0n.order_list.0.0.2e121802YVnfF7

Ne odgovara mi običan kvadratni prekidač, treba mi pravokutni: https://www.archiexpo.de/prod/vimar/product-11262-2183247.html

 

Znači sada mi je tamo Vimar Plana sa 3 modula (3x prekidač). Kutija je pravokutna.

 

 

dax-lax sri 24.8.2022 09:21

@posmatrač
Ne moraš samo njihove. Uz home assistant i sonoff zigbee dongle, uz malo više početnog mučenja, možeš skoro sve zigbee uređaje spajat, neovisno o brandu. Kažem skoro sve. Ne sve. Recimo, philips je na zigbee protokolu ali sraćkaju s nečim u kodu pa su sami za sebe. Ali opet, postoji HA integracija samo za philips pa se može upravljat sve s jednog mjesta.
Recimo, uzmem jednom prilikom u lidlu gateway her sam naivno mislio, ok, zigbee je, mora radit sa svime. Doma već godinama imam ikeinu tradfri žarulju i prekidač s 5 tipki. Lidlov kontroler prepozna žarulju ali daljinac ne vidi. Da bi u razgovoru s poznanikom, koji se dosta bolje u to razumije, otkrio da nema šanse da to proradi. HA i sonoff dongle prepoznaju ledicu i daljinac samo tak. Čak kompletnu telemetriju vidiš kak koja tipka radi i da li postoji sekundarna funkcija da dugi stisak, dupli stisak itd ...
Priznajem, dosta mi je trebalo da pohvatam osnove tog podešavanja a ni sada još nisam baš rock solid, pogotovo jer stalno nešto mjenjaju u assistantu.

Pero Dinamit sri 24.8.2022 09:41
sudy_freak kaže...
dax-lax kaže...
Imaš vaillantov eRelax smart bežični termostat. S app-om se spajaš na njega od bilo kuda i možeš podešavati doslovno sve parametre.

Ima li limitacija što se tiče serije bojlera na koje ide ili je to sasvim svejedno?
Koliko mi se čini on je standalone uređaj koji ne mora nužno biti montiran na zidu kao klasični.


U stanu imam Vaillant ecoTec PRO i VRT250 termostat.

Hvala unaprijed.

 Ja imam Netatmo termostat na Vaillant turboTec bojleru. Imaš ograničenja, ne mogu svi ići na sve, na stranicama se može provjeriti ide li termostat na tvoj bojler. Ne znam zašto sam uzeo Netatmo, iskreno se ne sjećam, možda je samo bio jeftiniji od eRelaxa u tom trenutku.

Može ići bezično i biti na zidu, ja sam ga postavio na zid gdje je bio i prethodni termostat. Sam sam to napravio, instalacija je jednostavna, treba samo paziti koja žica ide gdje. Uputa ima na netu, meni je jedan lik sa forum.hr-a pomogao, poslao mu slike na mail i odmah mi odgovorio gdje koja žica ide.

hrka11 sri 24.8.2022 13:30
dax-lax kaže...
Ovaj je spojen na ecotech plus. Ne znam napamet na koji točno model ali mogu provjeriti. Erelax ima svoj gateway koji se spaja na predviđeno mjesto u bojleru i kućni wifi. Sam termostat je bežični sa stolnim nosačem a u paketu je i zidni ako ga želiš fiksno montirati. Ima e-ink ekran a napajaju ga dvije 3a baterije. Ako ide na zid, može biti spojen na stalno napajanje.
Mana mu je dosta visoka cijena.

 Hvala ti,a vidio sam ovo i sad 2000kn dat za to nebi bas ako ne moram...mislio sam ako ima nesto poput ovog .

 

Posmatrač sri 24.8.2022 16:41
tnakir kaže...
Posmatrač kaže...
tnakir kaže...

Idu li ovi smart prekidači u standardne kutije (imam Vimar 3gang prekidač, razmišljam ga zamijeniti za smart nekakav).

 Standardni prekidac. IDe u istu kutiju kao i klasicni. Samo pazi da uzmes samo sa fazom posto pretpostavljam da nemas nulu u kutiji. Ja uzimao ove...

https://www.aliexpress.com/item/1005003109621266.html?spm=a2g0n.order_list.0.0.2e121802YVnfF7

Ne odgovara mi običan kvadratni prekidač, treba mi pravokutni: https://www.archiexpo.de/prod/vimar/product-11262-2183247.html

 

Znači sada mi je tamo Vimar Plana sa 3 modula (3x prekidač). Kutija je pravokutna.

 

 

 Ovako nesto?

dax-lax kaže...
@posmatrač
Ne moraš samo njihove. Uz home assistant i sonoff zigbee dongle, uz malo više početnog mučenja, možeš skoro sve zigbee uređaje spajat, neovisno o brandu. Kažem skoro sve. Ne sve. Recimo, philips je na zigbee protokolu ali sraćkaju s nečim u kodu pa su sami za sebe. Ali opet, postoji HA integracija samo za philips pa se može upravljat sve s jednog mjesta.
Recimo, uzmem jednom prilikom u lidlu gateway her sam naivno mislio, ok, zigbee je, mora radit sa svime. Doma već godinama imam ikeinu tradfri žarulju i prekidač s 5 tipki. Lidlov kontroler prepozna žarulju ali daljinac ne vidi. Da bi u razgovoru s poznanikom, koji se dosta bolje u to razumije, otkrio da nema šanse da to proradi. HA i sonoff dongle prepoznaju ledicu i daljinac samo tak. Čak kompletnu telemetriju vidiš kak koja tipka radi i da li postoji sekundarna funkcija da dugi stisak, dupli stisak itd ...
Priznajem, dosta mi je trebalo da pohvatam osnove tog podešavanja a ni sada još nisam baš rock solid, pogotovo jer stalno nešto mjenjaju u assistantu.

 Znam za to ali za pocetnika je to jako tesko. To mi je sledeci korak. raspberi pi i smart assistent. Cisto da imam sve lokalno i voljan sam uciti.... Ali i dalje sve ide puno lakse sa generickim uredjajima..... 

dax-lax sri 24.8.2022 16:46

Slažem se, problematično je za početak, ali nudi puno više opcija. Za igru možeš prikeljit home assistant na raspberry, ali ako misliš ić ozbiljno, kao kamere, hrpa senzora, onda postoje nas-evi namjenjeni za to a ja sam odlučio na intel nuc sa i5-icom.

Posmatrač sri 24.8.2022 17:17
dax-lax kaže...
Slažem se, problematično je za početak, ali nudi puno više opcija. Za igru možeš prikeljit home assistant na raspberry, ali ako misliš ić ozbiljno, kao kamere, hrpa senzora, onda postoje nas-evi namjenjeni za to a ja sam odlučio na intel nuc sa i5-icom.

 Kamere ne za sada. Imam 4 tp linkove tapo kamere i one mi odradjuju posao za sada i nemam potrebu za nekim integrisanim. Za sada imam 8 smart prekidaca, 11 senzora raznih i 5 bmini switcheva i ne planiram to nesto znacajno prosirivati za sada.... Nisam definitivno odlucio na raspberi pi to mi je prvo palo na pamet. Preko zime cu se time pozabavati. Koji nuc imas i sta vrtis na njemu osim smart assistenta? Moze li vrtiti i plex server pored toga?

dax-lax sri 24.8.2022 17:59

Možeš vrtiti plex uz ovo. Meni je HA(home assistant) u containerima.
Nuc je 5i5myhe iz 2015., i5-5300u, 16gb rama, m.2 256GB i sata 2.5" 128GB, na kojem je linux sa HA. Overkill za taj job. Trenutno ga koristim za sve i svašta osim za ono za kaj sam ga uzeo. Klasika.