Stanovanje

Instalacije za pametnu kuću

Ramo ned 22.5.2022 17:41

Pozdrav.

 

Zanima me jel itko u skorije vrijeme gradio kuću ili adaptirao postojeću i radio si smarthome. Pošto realno neću biti u mogućnosti odmah ići na pametnu kuću, ostavio bih si mogućnost za što bezbolniju adaptaciju naknadno. Pri tome su instalacije očito najbitnije, pa me zanima ako netko ima kakav savjet, šta, kako, koliko, ili me uputiti stručnjaku/ firmi koja mi može dati savjet.

 

Hvala

makaown čet 18.8.2022 11:26

Ja trenutno gradim kuću i također me zanima što bi bilo korisno napraviti. 

Zasada od "smarthome" sistema imam u planu automatizirati rasvjetu i upravljanje žaluzinama. Ima li tko još ideju što bi bilo dobro odraditi?

 

Ramo čet 18.8.2022 11:43
David87 kaže...

ja bi potegnuo i LAN kabel po kući. Ne po cijeloj nego tako da kad bi napravio neki MESH sustav za internet da hvata cijelu kuću na full signalu.

 Danas se to valjda podrazumijeva? 

David87 čet 18.8.2022 14:40
Ramo kaže...
David87 kaže...

ja bi potegnuo i LAN kabel po kući. Ne po cijeloj nego tako da kad bi napravio neki MESH sustav za internet da hvata cijelu kuću na full signalu.

 Danas se to valjda podrazumijeva? 

 Trebalo bi da

Ramo pet 19.8.2022 08:50
silvio3105 kaže...
*valjda*

Ne znam primjere što bi to bilo pametno. Žarulje? Stvarno je teško stisnut prekidač?
Jedino alarme i kamere postavit.

 Klimatizacija? Grijanje? Roletne. Ozvučenje. Ima dosta toga. za početak ja osobno nisam siguran šta bih, i koliko će ostati love, ali bih si htio ostaviti mogućnost kasnije lake ugradnje, bez da moram štemati pola kuće 

CyberDemonVZ pet 19.8.2022 09:58
Ramo kaže...
silvio3105 kaže...
*valjda*

Ne znam primjere što bi to bilo pametno. Žarulje? Stvarno je teško stisnut prekidač?
Jedino alarme i kamere postavit.

 Klimatizacija? Grijanje? Roletne. Ozvučenje. Ima dosta toga. za početak ja osobno nisam siguran šta bih, i koliko će ostati love, ali bih si htio ostaviti mogućnost kasnije lake ugradnje, bez da moram štemati pola kuće 

 Mislim da ti je mnogo važnije imati pristup el. utučnicama nego bilo kakvi kablovi ili neka druga priprema. I danas su skoro svi pametni uređaju bežični. Tako da bi se ja na prvom mjestu pobrinuo za dobu pokrivenost WiFi signalom - dobar router ili meash sustav.

 

Termostat - WiFi, Klima - WiFi, usisivač - Wifi, TV - WifI (ovo je uređaj za kojeg ipak preporučam LAN kabel, pa do tamo definitino postavi jedan), svijetla - WiFi, nadzor zraka/filtriranje zraka - WiFi, nadzorne kamere - WiFi, ulazno zvono/kamera - WiFi, rolete - WiFi..

Ali za svakog trebaš struju, tako da, eto ti moje mišljenje.

silvio3105 pet 19.8.2022 11:09

Pametno grijanje već postoji, ako smatraš da je automatsko uključenje pametno..
Rolete? Šta tu može bit pametno? Jedino ako postoji neki sustav koji automatski spušta i diže rolete dok si na moru, čisto da zezneš nekog tko planira pljačkat.

sudy_freak pet 19.8.2022 11:20
silvio3105 kaže...
Pametno grijanje već postoji, ako smatraš da je automatsko uključenje pametno..
Rolete? Šta tu može bit pametno? Jedino ako postoji neki sustav koji automatski spušta i diže rolete dok si na moru, čisto da zezneš nekog tko planira pljačkat.

Pretpostavljam da misli na preidače s WiFi funkcionalnosti.

Meni su u novogradnji ugradili Schrackove klasične klik-klak prekidače, ali je podžbukna kutija dovoljno duboka da sam mislio uzeti neke s aliexpressa i od običnih prekidača, napraviti i WiFi opciju.

"Kao da nije već dovoljno futuristic što se spuštaju na pritisak dugmeta" - to su argumenti žene kad mi pobija ideju :)

 

Ali da, utičnica, i pokrivenosti mrežom nikad dosta. Dobro razmisli i gdje će ti u kući/prostoru doći priključak za internet (modem).

Napravi si odmah neki ormar (što se danas vjerojatno podrazumijeva) gdje ćeš smjestiti modem.

Posmatrač pet 19.8.2022 12:09

Evo meni bilo dosadno preko zime pa sam se malo igrao sa time... Imam TP link deco e4 i pokrivensto 100% po cijeloj kuci i dvoristu. Nakon malo istrazivanja uzeo sam zegbee senzore i wifi prekidace i sve se upravlja iz jedne aplikacije s tim da mozes podesavati sve i sa alexa.... Nesto radim iz smarthome nesto iz alexe jer imaju razlicite "okidace". Recimo alexa ima da se nesto moze pokrenuti sa izlaskom i zalaskom sunca +- 30minuta...

Za sada imam sve prekidace wif, 4 senozora pokreta, 5 senzora za vrata, 1 senzor za plin, 1 senzor tempoerature i vlaznosti zraka i 4 uticnice koje se utaknu u klasicne uticnice a potrosaci u njih koje su istovremeno i zegbee releji....

 

Za sad imam nekoliko automatizacija tipa svejtlo u hodniku na stepenistu i u kupatilu se pali automatski. Svjetlo na balkonu takodje kad su vrata otvorena. alarme ako su vrata otvorena na garazi ili neka druga i sl. Ali to je manje bitno. Ono sto je bitno jeste da je sve bezicno, prekidace imas dvije vrste sa nulom i bez nje. Znaci dovoljna je faza samo da bi radili plus lijepo izgledaju.

Senzori su na baterije i posto rade na zegbee protokolu baterije traju godinu i vise.... Ono sto je trenutno mana a to je lag. NEkad se desi da je lag pola sekunde izmedju senzora i plajenja svjetala ali i to cu rijesiti sa rasobery pie i tilme sve postaje upravljivo lokalno.....

Ako imate pitanja samo naprijed....

Maniaxx pet 19.8.2022 12:44

Pridružujem se društvu koje nešto gradi i zainteresirano je za smart home mogućnosti. U mom slučaju radi se o apartmanu na otoku.

Mogućnosti koje bih volio imati uključuju:

- udaljeno paljenje/gašenje bojlera, klima uređaja, vanjske rasvjete

- mogućnost kreiranja nekoliko profila rasvjete za dnevni boravak/ kuhinju koji se mogu aktivirati sa jedne točke ili mobitela

- video nadzor povezan na internet.

 

Što se tiče klima uređaja, većina novih (boljih) već ima u sebi podršku za wifi i udaljenu kontrolu, ali to znači korištenje jedne app za klimu a druge za ostalo.

 

Video nadzor - isto je dilema da li spojiti vanjske kamere na wifi (pa im je dovoljno provući struju) ili ethernet vući od routera pa koristiti PoE. Čini mi se bolja prva opcija.

 

Kontrola rasvjete - vidim da ima milijun vrsta 'pametnih žarulja', što mi se ne čini najbolja opcija. Više bih volio 'pametne prekidače', koje bi se moglo kontrolirati kroz app ali i fizički kliknuti po želji.

 

Eto par mojih dilema, dajte prijedloge a i ja ubacim ako što nađem.

 

Posmatrač pet 19.8.2022 13:19
Maniaxx kaže...

Pridružujem se društvu koje nešto gradi i zainteresirano je za smart home mogućnosti. U mom slučaju radi se o apartmanu na otoku.

Mogućnosti koje bih volio imati uključuju:

- udaljeno paljenje/gašenje bojlera, klima uređaja, vanjske rasvjete

- mogućnost kreiranja nekoliko profila rasvjete za dnevni boravak/ kuhinju koji se mogu aktivirati sa jedne točke ili mobitela

- video nadzor povezan na internet.

 

....

 

 1. klima obavezno app od klime jer ja imam gree i haier klime i aplikacije su odlicne i imaju daleko vise mogucnosti nego sam daljinski. Haier je amlo spor kroz aplikaciju al to nista ne znaci jer ne podesavas klimu cestpo ap pola sec laga i ne znaci bog zna sta....

Bojler kao i sve osatel uredjaje mozes kontrolisati na nekoliko nacina. "kalsicni" smart prekidac, smart uticnicu i preko posebnog modula. Za bojelr koristim kombinaciju smart prekidaca i smart modula na nacin da mi je modul programiran da se ukljuci u 18 sati i iskljuci u 24 sata tj ponoco i u tom periodu smart prekidac ga ne moze iskljuciti i time sprecavam nezeljeno gasenje jer je smart prkidac touch. Ostatak vremene se modul kontrolise preko prekidaca kao i svi normalni bojelri. Obratite paznju da za bojelr treba varijanta predvidjena za 16 A i najjeftinij je smart modul.

 

Sto se tice profila mozes napraviti grupe, profile ili bilo kakvu kombionaciju bilo cega koje se pokrece  na bezbroj nacina. Imas smart prekidace koji rade na baterije i mo9zes ih staviti bilo gdje bez ikakve instalacije, razzni okidaci kao sto so recimo lokacija telefona i sl. Masta je ogranicenje....

Za video nadzor koristim tp linkove tapi kamere. jeftine pouzdane ali recimo nemaju u free verziji tj bez pretplate snimanje na ista osim ugradjenje sd kartice ali imaju pametno prepoznavanje pokreta tip da u prostoru koji kontrolises stavis pravougaonike u kojima detektuje pokret i daje ti notifikaciju na mobitel. Imas recimo liniju koju ako neko prijedje sa jedn druge ili obje strane daje ti notifikaciju i sl. Imam ih 4 trenutno.  Nisu uvezane sa smart home aplikacijom ali ako imas neko od amazonovih uredjaja mozes ti pokazati sliku na njima....Full video nadzor mi za sada nije potreban...Pristupas im bilo odakel preko lana ili wifi zavisi na sta si ih nakacio.....

kryten2x pet 19.8.2022 14:47

Ja sam prije 3 godine renovirao kat kuće, više manje ovo što bi htjeli imate gotova rješenja.

Potreban je na lokaciji internet i to je to.

Za rasvjetu i žaluzine tj sjenila ima IKEA rješenje koje kod mene radi kao urica. Mogu se napravit raznorazni programi itd. Direktno i lako se spaja sa google home aplikacijom pa rade i glasovne naredbe preko mobitela.

Klimu imam gree koja se isto lako spaja sa google home.

Centralno imam bosch bojler i termostat easycontrol CT200 koji ima jako dobru aplikaciju sa svakakvim mogućnostima i pametni termostatski ventili koji komuniciraju sa termostatom pa se da podešavat svaka soba po programu.

Usisavač je xiaomijev i isto se lako spaja sa google home.

Ako vas nešto zanima pitajte.

 

neki linkovi:

https://termometal.hr/termostat-bosch-easycontrol-set-ct200-b-proizvod-4617/

https://www.ikea.com/hr/hr/p/tradfri-pristupnik-bijela-40337806/

https://www.ikea.com/hr/hr/cat/bezicne-led-zarulje-36813/

https://www.ikea.com/hr/hr/cat/elektricni-zastori-44531/

 

Sve radi bez greške, na ikeinim daljinskim upravljačima sam mijenjao baterije i to je to.

Posmatrač pet 19.8.2022 15:21
kryten2x kaže...

Ja sam prije 3 godine renovirao kat kuće, više manje ovo što bi htjeli imate gotova rješenja.

Potreban je na lokaciji internet i to je to.

Za rasvjetu i žaluzine tj sjenila ima IKEA rješenje koje kod mene radi kao urica. Mogu se napravit raznorazni programi itd. Direktno i lako se spaja sa google home aplikacijom pa rade i glasovne naredbe preko mobitela.

Klimu imam gree koja se isto lako spaja sa google home.

Centralno imam bosch bojler i termostat easycontrol CT200 koji ima jako dobru aplikaciju sa svakakvim mogućnostima i pametni termostatski ventili koji komuniciraju sa termostatom pa se da podešavat svaka soba po programu.

Usisavač je xiaomijev i isto se lako spaja sa google home.

Ako vas nešto zanima pitajte.

 

neki linkovi:

https://termometal.hr/termostat-bosch-easycontrol-set-ct200-b-proizvod-4617/

https://www.ikea.com/hr/hr/p/tradfri-pristupnik-bijela-40337806/

https://www.ikea.com/hr/hr/cat/bezicne-led-zarulje-36813/

https://www.ikea.com/hr/hr/cat/elektricni-zastori-44531/

 

Sve radi bez greške, na ikeinim daljinskim upravljačima sam mijenjao baterije i to je to.

 Koliko razlicitih aplikacija koristis? Smart home nije samo daljinsko upravljanje vec integracija svih sistema....Ovo sve gore sto sam ja nabrojao koristi jednu jedinu aplikaciju...

Ramo pet 19.8.2022 21:58
Posmatrač kaže...
kryten2x kaže...

Ja sam prije 3 godine renovirao kat kuće, više manje ovo što bi htjeli imate gotova rješenja.

Potreban je na lokaciji internet i to je to.

Za rasvjetu i žaluzine tj sjenila ima IKEA rješenje koje kod mene radi kao urica. Mogu se napravit raznorazni programi itd. Direktno i lako se spaja sa google home aplikacijom pa rade i glasovne naredbe preko mobitela.

Klimu imam gree koja se isto lako spaja sa google home.

Centralno imam bosch bojler i termostat easycontrol CT200 koji ima jako dobru aplikaciju sa svakakvim mogućnostima i pametni termostatski ventili koji komuniciraju sa termostatom pa se da podešavat svaka soba po programu.

Usisavač je xiaomijev i isto se lako spaja sa google home.

Ako vas nešto zanima pitajte.

 

neki linkovi:

https://termometal.hr/termostat-bosch-easycontrol-set-ct200-b-proizvod-4617/

https://www.ikea.com/hr/hr/p/tradfri-pristupnik-bijela-40337806/

https://www.ikea.com/hr/hr/cat/bezicne-led-zarulje-36813/

https://www.ikea.com/hr/hr/cat/elektricni-zastori-44531/

 

Sve radi bez greške, na ikeinim daljinskim upravljačima sam mijenjao baterije i to je to.

 Koliko razlicitih aplikacija koristis? Smart home nije samo daljinsko upravljanje vec integracija svih sistema....Ovo sve gore sto sam ja nabrojao koristi jednu jedinu aplikaciju...

 Na ovo sam u principu i ciljao. Jedan sustav, iz kojeg se može upravljati svim, ili većinom sustava u kući. 

Posmatrač sub 20.8.2022 07:50
Ramo kaže...
Posmatrač kaže...
kryten2x kaže...

Ja sam prije 3 godine renovirao kat kuće, više manje ovo što bi htjeli imate gotova rješenja.

Potreban je na lokaciji internet i to je to.

Za rasvjetu i žaluzine tj sjenila ima IKEA rješenje koje kod mene radi kao urica. Mogu se napravit raznorazni programi itd. Direktno i lako se spaja sa google home aplikacijom pa rade i glasovne naredbe preko mobitela.

Klimu imam gree koja se isto lako spaja sa google home.

Centralno imam bosch bojler i termostat easycontrol CT200 koji ima jako dobru aplikaciju sa svakakvim mogućnostima i pametni termostatski ventili koji komuniciraju sa termostatom pa se da podešavat svaka soba po programu.

Usisavač je xiaomijev i isto se lako spaja sa google home.

Ako vas nešto zanima pitajte.

 

neki linkovi:

https://termometal.hr/termostat-bosch-easycontrol-set-ct200-b-proizvod-4617/

https://www.ikea.com/hr/hr/p/tradfri-pristupnik-bijela-40337806/

https://www.ikea.com/hr/hr/cat/bezicne-led-zarulje-36813/

https://www.ikea.com/hr/hr/cat/elektricni-zastori-44531/

 

Sve radi bez greške, na ikeinim daljinskim upravljačima sam mijenjao baterije i to je to.

 Koliko razlicitih aplikacija koristis? Smart home nije samo daljinsko upravljanje vec integracija svih sistema....Ovo sve gore sto sam ja nabrojao koristi jednu jedinu aplikaciju...

 Na ovo sam u principu i ciljao. Jedan sustav, iz kojeg se može upravljati svim, ili većinom sustava u kući. 

 Onda kupujes uredjaje koji podrzavaju tuya.... Izbjegavati uredjaje koji koriste svoje bazne stanice tipa sonnof jer onda svi moraju biti sonoff ili imati vise baznih stanica.... Ja korstim genericke jer onda mogu birati sta cu uzeti i sve je kompatibilno.....Sledece sto cu uraditi jeste Raspberry Pi i na njega dici smart assistent i onda ce sve biti lokalno upravljano bez potrebe za internetom....Bit ce manji lag mada mi i sada lag nije problem....

KAd se jednom naviknes da televizor i led traku iza tva kao i podnu lampu palis gasom nema vise nazad ili kda ti se svjetla po kuci pale automatski kako se ti kreces to ti postaje normalno....

Milka30 sub 20.8.2022 09:38

Evo da i ja,kao jedan stariji i pametan čiko nabacim koju pametnu-iz iskustva!
-Struja za unutarnju klima jedinicu!
Danas je popularno razvoditi struju bez kutija,znači drito s osigurača na utičnicu,što u prijevodu znači onaj ružni kabal koji visi do utičnice s unutarnje jedinice klime.
Ostavi si razvodnu kutiju na mjestu di će ti klima biti,da s nje možeš uzeti struju za klimu!
-Instalacija bakrene cijevi u dimnjak!
Iako to nisam zbog financija u svoju kuću ugradio,to je savjet rođaka koji se bavi solarnim grijanjem.
Iako je to na prvu dosta "nepotrebno" i skupo stavljati bakrenu cijev/cijevi u dimnjak prilikom zidanja istoga (jer tko razmišlja o solarnome grijanju kada pravi kuću),kasnije je velika ušteda u izvođenju radova ako se odlučiš za solarno!
-Stavljanje kablova za 5.1 zvučni sustav kućnoga kina u zidove!
Možda je to danas zastarjelo(nemam pojma),ali ja ih imam.Estetski lijepo,nema ružnih kablova,a i nije tako skupa investicija.


Iako nije u sklopu "pametne kuće",pametno je napraviti:


-Pokriti blok na prozorima,da kiša ne upada!-Često zidari,jednostavno ne zapune/pokriju blok na prozorima (jer ionako klupica ide) i tako ga ostave.
Do klupica prođe dosta vremena i kiša upada u taj blok,puni ga vodom i ta voda ostane u bloku-kasnije ona probija zid i stvara plijesan.
Nikada,ama baš nikada,nemoj plaćati majstorima dok nisu u potpunosti završili posao!
Znaj da je HR tržište prepuno fušera i svi otvaraju firme zbog aktualnih poticaja!Budi picajzla i ne daj ima da ti fušare,jer sve češ ti to platiti svojim novcem!
Stari moj,možda ovo zadnje ti je i najpametniji savjet,jer da je meni netko prije gradnje kuće ovo savjetovao,ja bih mu danas automobil kupio.

kryten2x pon 22.8.2022 09:16
Posmatrač kaže...
kryten2x kaže...

Ja sam prije 3 godine renovirao kat kuće, više manje ovo što bi htjeli imate gotova rješenja.

Potreban je na lokaciji internet i to je to.

Za rasvjetu i žaluzine tj sjenila ima IKEA rješenje koje kod mene radi kao urica. Mogu se napravit raznorazni programi itd. Direktno i lako se spaja sa google home aplikacijom pa rade i glasovne naredbe preko mobitela.

Klimu imam gree koja se isto lako spaja sa google home.

Centralno imam bosch bojler i termostat easycontrol CT200 koji ima jako dobru aplikaciju sa svakakvim mogućnostima i pametni termostatski ventili koji komuniciraju sa termostatom pa se da podešavat svaka soba po programu.

Usisavač je xiaomijev i isto se lako spaja sa google home.

Ako vas nešto zanima pitajte.

 

neki linkovi:

https://termometal.hr/termostat-bosch-easycontrol-set-ct200-b-proizvod-4617/

https://www.ikea.com/hr/hr/p/tradfri-pristupnik-bijela-40337806/

https://www.ikea.com/hr/hr/cat/bezicne-led-zarulje-36813/

https://www.ikea.com/hr/hr/cat/elektricni-zastori-44531/

 

Sve radi bez greške, na ikeinim daljinskim upravljačima sam mijenjao baterije i to je to.

 Koliko razlicitih aplikacija koristis? Smart home nije samo daljinsko upravljanje vec integracija svih sistema....Ovo sve gore sto sam ja nabrojao koristi jednu jedinu aplikaciju...

 Sve ti je kompatibilno sa google home.

 

dax-lax pon 22.8.2022 15:57

Samo vuci lan u sve prostorije za nodeove. Za videonadzor sve pokriješ jednim lan kabelom po kameri za sliku i napajanje. Nisam za wifi kamere jer stabilnost nije na razini žice. 

Kad se konačno odlučiš složiti neki smart home, uizmeš nekoga da ti digne home assistant sa kojom god integracijom želiš. Čega god se sjetiš, ima i može.

Kombiniraš zigbee, wifi, bt, lan, kaj god. Cijeli ikea tradfri program je zigbee, lidl isto zigbee.

Doma sam u procesu slaganja jednog osnovno setupa za automatsko paljenje/gašenje svijetla po kući. Za tu namjenu imam intel nuc kao bazu. zigbee dongle kao gateway a sonoff r2 mini za ubaciti iza postojećih klasičnih prekidača, za koje sam kasno skužio da imam plitke kutije pa mi r2 mini ne stane iza. Sad razmišljam da li kupiti nove komplet smart prekidače ili štemat i stavljat dublje kutije pa imam opciju za bilo koji budući projektić. 

Sljedeće poslje rasvjete planiram po sobama pobacati smart termostate na svaki radijator da optimiziram potrošnju na grijanje. Pa nakon toga solari, klime, toplinska pumpa itd...

 

Btw, ako planiraš solare nešto kasnije, ostavi odmah vodove na tavan da ne moraš poslje smišljat kuda.

Posmatrač pon 22.8.2022 18:06
dax-lax kaže...

Samo vuci lan u sve prostorije za nodeove. Za videonadzor sve pokriješ jednim lan kabelom po kameri za sliku i napajanje. Nisam za wifi kamere jer stabilnost nije na razini žice. 

Kad se konačno odlučiš složiti neki smart home, uizmeš nekoga da ti digne home assistant sa kojom god integracijom želiš. Čega god se sjetiš, ima i može.

Kombiniraš zigbee, wifi, bt, lan, kaj god. Cijeli ikea tradfri program je zigbee, lidl isto zigbee.

Doma sam u procesu slaganja jednog osnovno setupa za automatsko paljenje/gašenje svijetla po kući. Za tu namjenu imam intel nuc kao bazu. zigbee dongle kao gateway a sonoff r2 mini za ubaciti iza postojećih klasičnih prekidača, za koje sam kasno skužio da imam plitke kutije pa mi r2 mini ne stane iza. Sad razmišljam da li kupiti nove komplet smart prekidače ili štemat i stavljat dublje kutije pa imam opciju za bilo koji budući projektić. 

Sljedeće poslje rasvjete planiram po sobama pobacati smart termostate na svaki radijator da optimiziram potrošnju na grijanje. Pa nakon toga solari, klime, toplinska pumpa itd...

 

Btw, ako planiraš solare nešto kasnije, ostavi odmah vodove na tavan da ne moraš poslje smišljat kuda.

 Ja sam stavio touch prekidace i odlicni su...Puno jednostavnije i jeftinije....

Ramo uto 23.8.2022 08:53
dax-lax kaže...

Samo vuci lan u sve prostorije za nodeove. Za videonadzor sve pokriješ jednim lan kabelom po kameri za sliku i napajanje. Nisam za wifi kamere jer stabilnost nije na razini žice. 

Kad se konačno odlučiš složiti neki smart home, uizmeš nekoga da ti digne home assistant sa kojom god integracijom želiš. Čega god se sjetiš, ima i može.

Kombiniraš zigbee, wifi, bt, lan, kaj god. Cijeli ikea tradfri program je zigbee, lidl isto zigbee.

Doma sam u procesu slaganja jednog osnovno setupa za automatsko paljenje/gašenje svijetla po kući. Za tu namjenu imam intel nuc kao bazu. zigbee dongle kao gateway a sonoff r2 mini za ubaciti iza postojećih klasičnih prekidača, za koje sam kasno skužio da imam plitke kutije pa mi r2 mini ne stane iza. Sad razmišljam da li kupiti nove komplet smart prekidače ili štemat i stavljat dublje kutije pa imam opciju za bilo koji budući projektić. 

Sljedeće poslje rasvjete planiram po sobama pobacati smart termostate na svaki radijator da optimiziram potrošnju na grijanje. Pa nakon toga solari, klime, toplinska pumpa itd...

 

Btw, ako planiraš solare nešto kasnije, ostavi odmah vodove na tavan da ne moraš poslje smišljat kuda.

 Hvala. To su korisni savjeti. Ići ću odmah na toplinsku pumpu, kasnije i solare.

Posmatrač uto 23.8.2022 09:26
dax-lax kaže...

Samo vuci lan u sve prostorije za nodeove. Za videonadzor sve pokriješ jednim lan kabelom po kameri za sliku i napajanje. Nisam za wifi kamere jer stabilnost nije na razini žice. 

Kad se konačno odlučiš složiti neki smart home, uizmeš nekoga da ti digne home assistant sa kojom god integracijom želiš. Čega god se sjetiš, ima i može.

Kombiniraš zigbee, wifi, bt, lan, kaj god. Cijeli ikea tradfri program je zigbee, lidl isto zigbee.

Doma sam u procesu slaganja jednog osnovno setupa za automatsko paljenje/gašenje svijetla po kući. Za tu namjenu imam intel nuc kao bazu. zigbee dongle kao gateway a sonoff r2 mini za ubaciti iza postojećih klasičnih prekidača, za koje sam kasno skužio da imam plitke kutije pa mi r2 mini ne stane iza. Sad razmišljam da li kupiti nove komplet smart prekidače ili štemat i stavljat dublje kutije pa imam opciju za bilo koji budući projektić. 

Sljedeće poslje rasvjete planiram po sobama pobacati smart termostate na svaki radijator da optimiziram potrošnju na grijanje. Pa nakon toga solari, klime, toplinska pumpa itd...

 

Btw, ako planiraš solare nešto kasnije, ostavi odmah vodove na tavan da ne moraš poslje smišljat kuda.

 Zaboravih te ovo pitati. Zasto sonnof? Imas li i fazu i nulu u kutiji od prekidaca? Jer ako nemas to ti nece raditi. Prekidace mozes kupiti da rade samo sa fazon i ne treba nula. Uz njih dodje kondenzator koji na lusteru stavis u paralelu i to je to.....

hrka11 uto 23.8.2022 14:55

Kad je vec prica o ovim pizdarijama...je li netko ima prijedlog termostata za grijanje?

 

Trenutno imam Vaillant eloblock i uz njeg je stavljen ovaj klasicni Salus RT310 koristio sam to grijanje u stanu proslu zimu i nema sanse da cu klimu vise upalit pored ovog...samo me zanima neki termostat da se mogu s mob povezat i podesavat da mogu povezat na ovo?