Sport

Bodybuilding - od početnika do naprednih

Paun ned 11.4.2010 22:53

Imam 16 god,63kg, visina oko 175cm, i imam jedno pitanje:ako sad budem radio čučnjeve, zgibove i sklekove itd. i npr. doguram do 76kg, da li bi to imalo isti efekat na moj rast(msm. u visinu) kao da sam u teretani dizao tegove?

Markedani ned 11.4.2010 23:19

Ne.... Rasti ćeš još... Ni rad u teretani ako je umjeren ne utječe negativno na rast... Isto tako ni čučnjevi, zgibovi, itd. ne utječu na tvoju visinu, i dalje ćeš rasti ne brini...

Paun ned 11.4.2010 23:49

A umeren  rad je npr. sat i 15min dnevno, 4x nedeljno lepo raspoređen tening, i da ne forsiram velike kilaže tipa ako mogu 100 da ne klepim odma 80,90 nego npr.50 ili šta?

@Pero znači ti si ko ja mršav, jel nameravaš u teretanu ili već nešto teniraš ili šta?

ParaNO1d pon 12.4.2010 00:12
Paun kaže...

A umeren  rad je npr. sat i 15min dnevno, 4x nedeljno lepo raspoređen tening, i da ne forsiram velike kilaže tipa ako mogu 100 da ne klepim odma 80,90 nego npr.50 ili šta?

@Pero znači ti si ko ja mršav, jel nameravaš u teretanu ili već nešto teniraš ili šta?

Za početak je teretana najbolje 3x tjedna s 1 danom pauze, npr. da ideš ponedjeljak, srijeda i petak. O kilažama što govoriš nećeš moć ni približno to dizat u benču ili bilo kako. Kreni recimo s 20 kila na kosom benču, 25 na ravnom, zatim bučice od 5-7 kg... Prvi tjedan kreni ulagano jer ćeš imati upale mišića. Nikako nemoj odustat kad upale dođu. Nakon 2 tjedna će upale proći i onda ćeš sam vidjeti kako ti najbolje odgovara koja vježba i s kojim težinama. Nikako nemoj preforsirati težinu čak i ako možeš da se nebi ozljedio i da ti koža ne popuca od napora onda će ti to gadno bit za vidit.

Ivan123678900 pon 19.4.2010 21:08

Ja imam 14 godina...visok sam 186-187 i imam 73 kilograma....imam misice na rukama jako izražene...na nogama također...ali trbusne bas nemam...tj, cvrsti su ali prekriveni su salom.....sta da radim osim trbusnjaka da to popravim???...hvala..:))

I.Kk pon 19.4.2010 21:09
Ivan123678900 kaže...

Ja imam 14 godina...visok sam 186-187 i imam 73 kilograma....imam misice na rukama jako izražene...na nogama također...ali trbusne bas nemam...tj, cvrsti su ali prekriveni su salom.....sta da radim osim trbusnjaka da to popravim???...hvala..:))

Trči,plivaj itd...

ParaNO1d pon 19.4.2010 22:11
Ivan123678900 kaže...

Ja imam 14 godina...visok sam 186-187 i imam 73 kilograma....imam misice na rukama jako izražene...na nogama također...ali trbusne bas nemam...tj, cvrsti su ali prekriveni su salom.....sta da radim osim trbusnjaka da to popravim???...hvala..:))

Trčanje topi masne stanice. Uz trbušnjake i trčanje ćeš imat zavidne trbušne mišeće. Samo forsiraj što više ili kako jedan lik kod mene u teretani kaže: "Samo pumpaj" Smijeh

I.Kk pon 19.4.2010 22:14
ParaNO1d kaže...
Ivan123678900 kaže...

Ja imam 14 godina...visok sam 186-187 i imam 73 kilograma....imam misice na rukama jako izražene...na nogama također...ali trbusne bas nemam...tj, cvrsti su ali prekriveni su salom.....sta da radim osim trbusnjaka da to popravim???...hvala..:))

Trčanje topi masne stanice. Uz trbušnjake i trčanje ćeš imat zavidne trbušne mišeće. Samo forsiraj što više ili kako jedan lik kod mene u teretani kaže: "Samo pumpaj" Smijeh

Neka to radi svaka dva dana jer treba vremena da se mišići dovoljno odmore.

sk8 4 life pon 19.4.2010 22:31
Paun kaže...

Imam 16 god,63kg, visina oko 175cm, i imam jedno pitanje:ako sad budem radio čučnjeve, zgibove i sklekove itd. i npr. doguram do 76kg, da li bi to imalo isti efekat na moj rast(msm. u visinu) kao da sam u teretani dizao tegove?

ako budeš jeo kao inace i radio sklekove itd. mišici ce ti se samo smanjiti jer nece imat što uzet(bjelancevine itd.) da bi se gradili...jedi, jedi i pij. Btw. nemoj da ti razlog treniranja bude slikanje za face i takve sl. fore jer ceš u 99% slucaja odustat jer nemaš motivaciju.

Lazarus Long sub 1.5.2010 15:54
Paun kaže...

Ok momci, ovih dana mi nije radio net pa sam tek sad vido poruke. Moja želja je da dobijem što više snage. Imate li  neke savete i za to?

  Pa, da! Dizi nesto tesko non-stop (:

 

Salu na stranu, plivanje je zakon. Ako si u mogucnosti da plivas onda plivaj. Jedini neagresivni sport ( za tijelo) je plivanje, to je takozvano aerobno vezbanje pri cemu ne "maltretiras" misice i zglobove   a "gradis" se kao bilder.

Nemoj izbegavati masti (to je glupost) izbegavaj takozvane 3 bijele smrti: secer, so i brasno. Riba min jedanput nedeljno (omega 3 masne kiseline) ne kljukaj se vestackim vitaminima jer sve imas u ishrani i zaboravi na sran**a da moras uzimati C vitamin od 1000 mg dnevno.

 

Nista sto je pripremljeno na brzaka (fast food, visak soli iz tijela efikasno mozes izbaciti sa rajcicama posto sadrzi Kalium koji pak za sebe moze vezati Natrium (so) a samim time so za sebe veze vodu ...zato oprezno sa kaliumom, mozes dehidrirati. Ovo istio tako vazi za onu takozvanu Kalievu so za domacinstvo umesto morske.

 

Ovaj nacin izbacivanja vode iz sebe zlorabe sportisti kada se zele ugurati u neki tezinsku kategoriju pa skoro po ceo dan konzumiraju rajcice pa za jedno 2-3 dana mogu oslabiti od 5 do 7 Kg (zene, jel citate vi ovo?)

 

Trebam li napominjati da ne smes pusiti i piti alkohol? Umesto trcanja idi pjesice svugde (ostavi bicikl)

Sretno

Paun sub 1.5.2010 16:30

a šta mislite o kombinaciji bb+plivanje? Ovih dana leto, može se na bazene, a i u teretanu. na sve to još i zdrava ishrana. šta mislite o ovome

07:00-zobene i mlijeko/zobeni keks i jogurt
10:20-sendvic sa paštetom i jogurt/integralno pecivo i čok. mliko
13:30-za rucak sta mater spremi

16:15-tuna i integralni hleb
18:00-neko voce/zobeni keks
19:30-20:45-trening

21:45-posni sir/piletina i riza/jaja i jogurt
22:00 zeleni caj obavezan svaku vecer
ŠKOLA POPODNE
08:00-jaje i tost
10:00-tuna i riza/posni sir i pureca salama
12:30-rucak sta bude + sumeca tableta multivitamin
16:25-intergralno pecivo i jogurt/salama pureca i čok mliko/zobeni keks i čok mliko
18:30-neko voce/zobeni keks
trening posle škole21:45-posni sir/piletina i riza/

22:00 zeleni caj

 

i postoji li neki način da ubacim zobene pahuljice u nešto sa čim će bti slatke ili barem malo ukusnije nego sa mekom?

The Man sub 1.5.2010 16:34
Paun kaže...

Imam 16 god,63kg, visina oko 175cm, i imam jedno pitanje:ako sad budem radio čučnjeve, zgibove i sklekove itd. i npr. doguram do 76kg, da li bi to imalo isti efekat na moj rast(msm. u visinu) kao da sam u teretani dizao tegove?

Vježbaj, ali PAZI da vježbe izvodiš pravilno tj. nemoj pretjerivati kod težine utega sa kojima vježbaš. U tvojim je godinama bitnija dobra kondicija i radne navike (pri vježbanju i prehrani), nego nabijanje mase i vel'kih mišića. Jedi zdravo i drž' se pravo...

Paun ned 2.5.2010 13:03

U šta vi stavljate pahuljice da bi postale ukusnije nego obično?

I šta mislite o 5/3/1 programu msm da je dobar ali bih ipak voleo da čujem vaše savete?

Ige uto 4.5.2010 22:06

Evo ja imam 16 god, 190 cm i 83 kile. To je što se tiče kilaže to je "savršeno". Prije godinu dana bio sam mršav i slab. Sad recimo mogu napravit preko 10 zgibova(takvih da se spuštam skroz dolje), 50 sklekova u minuti, preko 100 čučnjeva itd...

To sam postigao isključivo parkourom. Jedino me malo zima zaje*ala, ali inače pk je savršenstvo za mene. Razvijaš se jednako, koordinacija, snaga, percepcija prostora, ravnoteža, sve ti se užasno poboljša. Odraz mi se povećao sa 200 cm na 250 cm :D Jedino što mi je žao što nisam kontinuirano trenirao i bio dosljedan, da jesam, rezultati bi bili još bolji. Zato sad napokon krećem sa pravim treniranjem :D

netko,netkovic uto 4.5.2010 22:09

Evo, nisam čitao prijašnje postove, ali ja ti snagu ovako vježbam, 4 dana u tjednu sve vježbe po 15 ponavljanja 3 serije, sa time da zadnju seriju dižem stvarno što najviše mogu, jedi puno voća i zdrave hrane i trči :D , ako možeš odi u teretanu ako ne, možeš i kod kuće vježbati.

+ korisna stranica : exercise encyclopedia . Nadam se da sam pomogao.

x18x05x pon 14.6.2010 02:19

ovak, god 24, visina 172cm, tezina 75, znaci imam neku masu al bi ja htio jos al da mi se to nevidi na stomaku, nego prsa i ruke. Trenutno imam stomak koji se vidi pa bi i to htio smanjit? Nepijem, nepusim, samo jedem i spavam. Ako neko moze pomoci bio bi zahvalan.

Deus ex machina pon 14.6.2010 03:43
Paun kaže...

a šta mislite o kombinaciji bb+plivanje? Ovih dana leto, može se na bazene, a i u teretanu. na sve to još i zdrava ishrana. šta mislite o ovome

07:00-zobene i mlijeko/zobeni keks i jogurt
10:20-sendvic sa paštetom i jogurt/integralno pecivo i čok. mliko
13:30-za rucak sta mater spremi

16:15-tuna i integralni hleb
18:00-neko voce/zobeni keks
19:30-20:45-trening

21:45-posni sir/piletina i riza/jaja i jogurt
22:00 zeleni caj obavezan svaku vecer
ŠKOLA POPODNE
08:00-jaje i tost
10:00-tuna i riza/posni sir i pureca salama
12:30-rucak sta bude + sumeca tableta multivitamin
16:25-intergralno pecivo i jogurt/salama pureca i čok mliko/zobeni keks i čok mliko
18:30-neko voce/zobeni keks
trening posle škole21:45-posni sir/piletina i riza/

22:00 zeleni caj

 

i postoji li neki način da ubacim zobene pahuljice u nešto sa čim će bti slatke ili barem malo ukusnije nego sa mekom?

 

Previse tog cokoladnog mlijeka. Integralne namirnice pomazu u globalu samo tome da te duze drze sitim, ali s obzirom da spominjes stalno voce, tu namjenu mogu ispuniti ti vocni medjuobroci. Zeleni caj ima kofeina, nemoj ga pit navecer nego kroz dan. Takodjer, izbjegavaj multivitamine jer ce ti se tijelo naucit da moze dobiti vitamine i minerale bez truda i rada (ie. procesiranja hrane). Uzdaj se u sposobnost svojih crijeva (pogotovu jer ces pit zeleni caj).


Jedini problem koji ja vidim s ovom prehranom je sto ce ti dosadit u roku od odmah.

 

A sto se tice samog jelovnika, najjednostavnije ti je ovo: na svakoj namirnici imas spisak sastojaka. Pogledaj koliko kalorija se nalazi u specificiranoj tezini, te iskalkuliraj koliko ce ti to kalorija donijeti ako pojedes toliko i toliko grama. Najjednostavnije je da izmjeris odoka porcije, tako ako npr. imas 250g mozarelle, a 30g 'kosta' 90kalorija = to znaci da ces, ako pojedes cijeli kus sebe napucati sa skoro 800 kalorija.

Racuna se da je dnevna potrosnja za odraslog muskarca koji se prosjecno krece cca 2000 kalorija.

Ako puno visis za kompom, onda definitivno i manje.

 

Eto.

dado2202 sri 16.6.2010 14:53
Deus ex machina kaže...

 

Previse tog cokoladnog mlijeka. Integralne namirnice pomazu u globalu samo tome da te duze drze sitim, ali s obzirom da spominjes stalno voce, tu namjenu mogu ispuniti ti vocni medjuobroci. Zeleni caj ima kofeina, nemoj ga pit navecer nego kroz dan. Takodjer, izbjegavaj multivitamine jer ce ti se tijelo naucit da moze dobiti vitamine i minerale bez truda i rada (ie. procesiranja hrane). Uzdaj se u sposobnost svojih crijeva (pogotovu jer ces pit zeleni caj).


Jedini problem koji ja vidim s ovom prehranom je sto ce ti dosadit u roku od odmah.

 

A sto se tice samog jelovnika, najjednostavnije ti je ovo: na svakoj namirnici imas spisak sastojaka. Pogledaj koliko kalorija se nalazi u specificiranoj tezini, te iskalkuliraj koliko ce ti to kalorija donijeti ako pojedes toliko i toliko grama. Najjednostavnije je da izmjeris odoka porcije, tako ako npr. imas 250g mozarelle, a 30g 'kosta' 90kalorija = to znaci da ces, ako pojedes cijeli kus sebe napucati sa skoro 800 kalorija.

Racuna se da je dnevna potrosnja za odraslog muskarca koji se prosjecno krece cca 2000 kalorija.

Ako puno visis za kompom, onda definitivno i manje.

 

Eto.

Moj savijet ti je da ne bježiš od čokoladnog (ili bilo kakvog mlijeka). Ako puno treniraš čokoladno mlijeko ti je najbolje piće za fizički oporavak. 

 

http://www.obesitypanacea.com/2010/02/chocolate-milk-ideal-post-exercise.html

http://www.askmen.com/sports/bodybuilding_200/247_fitness_tip.html

http://www.physorg.com/news194702809.html

 

Dok je obično mlijeko dosta bogato kalcijem (iako ga dosta ode u zrak nakon obrade domaćeg mlijeka), pa jača kosti.

puma1400 sri 16.6.2010 15:23

ok..za njih imate rješenje, ajmo pokušat samnom sada :)

 

dakle...17 godina, 180 cm, 88kg. Nisam debeo, nego je sve u mišićima koji nisu izraženi pretjerano...treniram vaterpolo već duuuulje vrijeme, svaki dan.

 

Sada me samo zanima kako sredit da mi se mišići vide. Snage imam, kondicija je solidna  (nisam trenirao neko vrijeme zbog ozljede, ali nema veze ).

Ishrana je.....a sve i svašta. xD

 

 

Onda, šta preporučate ?