Sport

Planinarenje/Alpinizam

Izbjeglica_02 pet 6.5.2011 20:02

Pozdrav!

 

Shvačam da se razlikuju ova dva pojma ali eto :)

Lagano se ufuravam u ovo i sviđa mi se, svako malo idem na sljeme ili okić se penjati...

A vi? Gdje vi idete? Oprema? Anegdote?

Bacite par fotki vaših podhvata :D

 

 To je to za sada, nadam se da vamo ima planinara ili alpinista :)

 

Od mene kao uvod par slika sa okića... 

 

Trenutno sam bez opreme, tražim malo bolji ruksak ili gojzerice (za gojze treba ipak više para). Ali za moje rute neka spešl oprema nije potrebna...

Ali za okić baš i nije potrebna oprema, ali zato je staza stvarno super idealna za one početnike (kako alpiniste tako planinare popu mene), i za one koje vole pojest dobru štrudlu xD (oko sredine ima planinarski dom sa super štrudlama :D)

 

TriP pon 20.6.2011 18:12

..ja se bavim slobodnim penjanjem ili freeclimbing..imam svu opremu i totalno mi je super sport..jedini koji me totalno oduševio....adrenalin,ekipica,čisti zrak i to je to... {#}

Arabarran pon 27.6.2011 12:00

Lijepo da se okupljamo {#}

Evo 23.06.2011. smo ja i par kolega iz GSS-a i nekoliko prijatelja napravili turicu po južnoj skupini samarskih stijena. Čekam da kolega skine track sa GPS-a pa ču vam ovdje naknadno postati isti tako da si ga možete skinuti i ukucati u vlastiti GPS,ako budete išli na istu turu, tako da mi se ne izgubite {#} (ne bih vas volio izvlačiti po takvom terenu)

skank666 pon 27.6.2011 12:09

i ja se pomalo bavim planinarenjem i penjanjem... iako jos skupljam opremu za penjanje. vise manje picim po paklenici i okolica varazdina... doduse od penjacke opreme imam samo penjacice :), pojas mi uvijek netko posudi ali i to cemo uzeti uskoro..

skupa oprema pa kupujem malo po malo. prvo moram iskompletirat opremu za planinarenje tj treba mi jedan dobar soft shell i hlace... 

 

Arabarran pon 27.6.2011 12:21
skank666 kaže...

i ja se pomalo bavim planinarenjem i penjanjem... iako jos skupljam opremu za penjanje. vise manje picim po paklenici i okolica varazdina... doduse od penjacke opreme imam samo penjacice :), pojas mi uvijek netko posudi ali i to cemo uzeti uskoro..

skupa oprema pa kupujem malo po malo. prvo moram iskompletirat opremu za planinarenje tj treba mi jedan dobar soft shell i hlace... 

 

Lijepo,lijepo...

Skupa oprema? Baš i nije toliko koliko je nekad bila skupa.

Soft shell i hlače...treba tebi još puno toga,stari moj. Za početak to šta si nabrojao,pa onda obuća (zimska,ljetna + odgovarajuče čarape,najbitnija stvar,vjeruj mi),donje rublje (inače flis ili SS baš nemaju smisla),vjetrovka,ruksak(dobra opcija bi bila da ima mogučnost montiranja vodenog mijeha)...uglavnom puno toga... pitaj bez ustručavanja,rado ču pomoći...

Za početak pročitati ovo http://hgss.hr/savjeti.htm

skank666 pon 27.6.2011 12:31

imam nesto od opreme: merrelove tenisice, deuter ruksak45+10, mcshit hlace, carape, donje rublje, kratke majce itd.. ne treba mi oprema za zimsko doba jos oprema... sad su mi prioritet hlace i softshell.. vec sam si zapikirao jedne karibu hlace i mamut ss - ali pare, pare!

penjacic su od mamuta takodjer, dobivene na poklon od jednog tvog kolege iz varazdinske stanice :)

Arabarran pon 27.6.2011 12:48

Karibu hlače su Ok,ali moj savjet ti je da bježiš od Mammuta,precijenjen je i više nije kvalitetan kao što je bio prije. Trango World je puno bolji izbor za SS i za hlače također. Ili ako ti Slovenija nije problem upiknuti nešto od Monture.

TriP pon 27.6.2011 12:53

opa,pa tu ima i živih.. {#}   ..svakodnevno pratim ovu temu i čudim se jer nitko ništa ne piše.. (kao da sam jedini penjač {#})

..vidim da se vi više bavite planinarenjem ali i to je špica..bitan je moving.. {#}

@Arabarran  veome ljepe slike..

 

@skank666 ,imam ja 3 pojasa pa ti mogu jedan prodat jer skoro ga nikad ne koristim..

 

..inače se penjačka oprema kupuje uvjek u paru s nekim jer sam nikako nemožeš penjat,ali eto ja sam si je kupio sam...imam špagu od tandema 60m,10 kompleta (camp),automatsku kočnicu grigri i jednu običnu,3 pojasa,dvije sponke,dvije torbice za magnezij,torbu,vodič za Hr penjališta i dobru volju..ako se nekad nađete u istri slobodno se javite pa da obavimo jednu penjaru.. {#}

Arabarran pon 27.6.2011 12:57
TriP kaže...

opa,pa tu ima i živih.. {#}   ..svakodnevno pratim ovu temu i čudim se jer nitko ništa ne piše.. (kao da sam jedini penjač {#})

..vidim da se vi više bavite planinarenjem ali i to je špica..bitan je moving.. {#}

@Arabarran  veome ljepe slike..

 

@skank666 ,imam ja 3 pojasa pa ti mogu jedan prodat jer skoro ga nikad ne koristim..

 

..inače se penjačka oprema kupuje uvjek u paru s nekim jer sam nikako nemožeš penjat,ali eto ja sam si je kupio sam...imam špagu od tandema 60m,10 kompleta (camp),automatsku kočnicu grigri i jednu običnu,3 pojasa,dvije sponke,dvije torbice za magnezij,torbu,vodič za Hr penjališta i dobru volju..ako se nekad nađete u istri slobodno se javite pa da obavimo jednu penjaru.. {#}

Bavim se ja više penjanjem nego planinarenjem...

Penjao sam u Istarskim toplicama one smjerove od Luke,tamo di je onaj toranj.

A,šta se tiče opreme,najeftinije je učlaniti se u neki klub i fino posuđivati opremu dok se ne skupi za vlastitu.

TriP pon 27.6.2011 13:02

..bome ako si penjao u Istarskim toplicama onda se dobar penjač jer tamo nisu baš laki smjerovi..svaka čast..

..a znam da,ali onda još nismo imali nikakav klub u Buzetu,najbliži je bio u Rovinju tako da nismo imali od koga posudit...sada smo osnovali vlastiti klub SPK Vertical...

..malo sam van forme jer mi posao neda ništa slobodnog vremena ali trebao bi opet malo aktivnije se početi bavit s time...sada čekam da počne tečaj speleologije pa onda da idem u visine i dubine.. {#}

skank666 pon 27.6.2011 13:02

dogovorit cemo se... tj uzeo bi, koliko para? gle, ja sam ti tu u cobangradu (pag) i nema nikog zainteresiranog za penjanje... imam jednu ekipu s kojom picim po paklenici a penjem se uglavnom kad odem u VŽ (od curine sestre decko). u paklenici sam se samo jednom penjao, tako da dok ne nadjem partnera nis od druge opreme i neke alpinisticke skole...  sve mi je vec objasnio frend ali kazem tu nema zainteresiranih... iako tu na pagu ima par smjerova koje bi volio probat ali.... pozvao sam ga da dodje na ljeto pa da i malo tu po pagu popnemo nesto... tj vise on nego ja ali nema veze. do sada mi je navisi uspon bio 16 ili 18m , mislim da je ocjena bila 5 a (jel to najlakse?)

a najzahtjevniji uspon 5c

nemam jos tehniku... em me je i strah pa se grcevito drzim rukama.. a boga mi nemam ni snage toliko u prstima. je8ate vi valjda orahe, ma kakve orahe - kokose drobite palcem i kaziprstom :)

TriP pon 27.6.2011 13:10

..pa neznam,nekih 250 kn,trebam pogledat koliko dođe novi tako da ti ga prodam za više nego šta košta novi,jako je malo korišten ali nije novi.. {#}

probaj navuć nekog frenda da proba pa će sigurno biti zainteresiran. ;)

najlakša ocjena je ja mislim 3a i to su praktični stepenice {#}  pa sve do 9a koja je totalna brutala i malo svjetskih penjača može to ispenjat..

..moj najveći uspon je bio 40m (6a),a najteži šta sam ispenjao je 6c ali to kad sam bio u dobroj formi sada sam malo zakržljao..jednom sam probao 7a ali uspio sam ukopčati samo prvi spit i dalje nemože.. {#}

 

.a to šta se tiče tvojeg grčevitog držanja,to je tako kod svakog početnika..ali ubiti dižeš se s nogama a ne rukama,rukama se samo držiš za stjenu da te ne baca nazad,nađeš dobar oslonac za noge i nogama se dižeš,tako ne trošiš puno ruke..

 

Arabarran pon 27.6.2011 13:31
TriP kaže...

..bome ako si penjao u Istarskim toplicama onda se dobar penjač jer tamo nisu baš laki smjerovi..svaka čast..

 

Nisam penjao one iznad toplica,nego tamo gore desno,neke 5-ice ali jako lijepe.

Sad baš nisam u formi,ali prije sam dosta dobro prašio. Početkom sezone sam nabio dobru formu u dvorani ali desila mi se glupa blokada u glavi,pa čekam da to malo prođe dok ne počnem opet normalno penjati :(

imam jednu ekipu s kojom picim po paklenici a penjem se uglavnom kad odem u VŽ (od curine sestre decko). u paklenici sam se samo jednom penjao, tako da dok ne nadjem partnera nis od druge opreme i neke alpinisticke skole

Kad budeš u Pakli,samo se javi,ja ili netko od moje ekipe je uvijek tamo preko ljeta.

TriP kaže...

najlakša ocjena je ja mislim 3a i to su praktični stepenice {#}  pa sve do 9a koja je totalna brutala i malo svjetskih penjača može to ispenjat..

..moj najveći uspon je bio 40m (6a),a najteži šta sam ispenjao je 6c ali to kad sam bio u dobroj formi sada sam malo zakržljao..jednom sam probao 7a ali uspio sam ukopčati samo prvi spit i dalje nemože.. {#}

 

9b+ je trenutno najteža ispenjana ocijena...9c če vjerovatno Ondra ispenjati...

Šta samo sportske penješ?

TriP pon 27.6.2011 13:38

..ma za sada penjem samo sportske smjerove,u alpinističke vode još nisam zalazio jer niti nemam s kim a i malo me muči psiha..šta sam više onda mi pada koncentracija pa ne vidim neke hvatove,pa me hvata panika i tako..a za veće alpinističe smjerove treba uglavljivat one frendove i čokove a svemu tome baš ne vjerujem...znam da je sve to A testirano ali ipak psiha mi ne dozvoljava.. {#}

 

..ti?? imaš iskustva sa alpinističkim smjerovima??

Arabarran pon 27.6.2011 13:47

Ma,imaš dugih smjerova koji su osigurani fixevima (večina ih je danas),jedino šta je razmak između njih veči.

kreni sa laganijim ocjenama,otprilike 2-3 niže od tvoje max sportske ocjene i to je to...  I to naravno s nekim tko ima iskustva,2 sportska penjača baš ne prolaze dobro u dugim smjerovima. Ljudi obično krenu penjati ocjenu u dugom smjeru koju penju na sportskima pa se malo iznenade,zato ja volim koristiti UIAA ocjene za duge smjerove,a Francuske za sportske i to je to! Onda to opet ovisi i o stijeni. VI na Kleku nije isto ko' VI u Anića kuka,ali to dođe s iskustvom...

Arabarran pon 27.6.2011 13:54
skank666 kaže...

ovo mi je bilo prvi puta... na kalniku.. ostatak slika je s paklenice. ja sam ona budala u crnom... ove zadnje 3 su iz male paklenice (puno ljepsa meni)

Penjao sam na Kalniku,prelijepo penjalište. Ovo na fotkama je smjer Rambo ako se ne varam,ustvari mislim da je Rambo desno od ovog šta se penje...

Kod ove ploče,jel'....

skank666 uto 19.7.2011 10:20
Arabarran kaže...
Mislim da Trip ;-)
Inače,novi nisu tako skupi...

pa kad vec ima viska i ne trebaju mu.... a i je8iga, koliko toliko ce biti jeftinije, valjda. javi se na PM trip

TriP uto 19.7.2011 15:44
skank666 kaže...
Arabarran kaže...
Mislim da Trip ;-)
Inače,novi nisu tako skupi...

pa kad vec ima viska i ne trebaju mu.... a i je8iga, koliko toliko ce biti jeftinije, valjda. javi se na PM trip

@Arabarran  ..pa ovaj i je praktički novi,kupila ga neka cura koja će kao penjat,nosila ga par puta i onda odustala,a pojas ostavila meni.. {#}

 

@skank  ..evo stavio sam sliku od pojasa,pa ti probaj nać na netu koliko dođe novi pa mi ponudi neku cijenu,nema druge..da nebi bilo da sam nekog pokrao.. {#}

TriP uto 19.7.2011 16:29
Arabarran kaže...
Negdje oko 400kn,po sjećanju govorim,nisam baš siguran. Ako ga je cura nosila,velika je šansa da će mu biti malen. Vidi na pojasu koja je veličina.

šta je nagore nigdje na njemu ne piše veličina,ali da,onaj manji je,dakle veličina od S do L..