Slaganje PC konfiguracija

Slaganje konfe i9 14900K & 4090 - cca.4-5000 eura

notime sri 18.10.2023 16:49

slažem komp za visoku fotovideo produkciju i compositing, te svakako bih volio bazirati oko novog i9 14900K i neke 4090 RTX grafičke,

kao i minimalno 64GB DDR5 memorije - no nisam do kraja siguran u pogledu drugih komponenti.

Links trenutno ima ovu kombinaciju: https://www.links.hr/hr/racunalo-links-gaming-g149i-core-i9-14900k-32gb-ddr5-2tb-ssd-nvme-rtx-4090-24gb-wifi-bez-os-010203144

može li se dobit nešto bolje u cjenovnom rangu 4-5000 eura, kao i hoću li nešto povoljnije proći slažući pojedinačne komponente?

i ako da, koja bi bila vaša preporuka? također, vodeno ili zračno hlađenje? plus ako matična s kućištem dozvoljava da se down the line upikne još

jedan gpu, odnosno da nije sve malo i zbijeno.

 

p.s. bez monitora, odnosno nije ovdje potreban.

Alchemist čet 19.10.2023 09:22

Mislim da u tvom slučaju dosta ovisi o tome koliko se razumiješ u komponente i koliko ti se da zafrkavati sam sa slaganjem/troubleshootingom, želiš li dužu garanciju i podršku ako bude prebuild (kao kod Linksa) ili ćes se sam gnjaviti sa svime time i moguće izgubiti garanciju ako ideš čačkati i raditi npr. custom loop jer budžeta za to definitivno imaš.

Prvo to definiraj , lako dalje kolege pomognu a jako je važno kod ovakvih svota novaca.

 

mislioc čet 19.10.2023 10:15

1 * INTEL Core i9-14900KF 3.2Ghz LGA1700 BOX
Šifra: 46484346

1 * DDR5 G.Skill Ripjaws S5 64GB 2x32 GB, 5600MHz / PC5-44800, F5-5600J3636D32GX2-RS5K
Šifra: S199663

1 * MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi, Intel Z790 Mainboard - Socket 1700, DDR5 7D91-009R
Šifra: MBMC-518-CK

1 * Vodeno Arctic Liquid Freezer II 420, ACFRE00092A
Šifra: WASE-500-CK

1 * MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio 24G, 24576 MB GDDR6X V510-006R
Šifra: GCMC-332-CK

1 * WD 4TB SSD BLACK SN850X M.2 NVMe x4 Gen4
Šifra: WDCSD-WDS400T2X0E

1 * Fortron HYDRO GT PRO ATX 3.0 1000W, 80+ GOLD
Šifra: fsp-hyd-gt-pro1000

1 * Lian Li LANCOOL III E-ATX Kućište, Midi-Tower - crno Lancool III Black
Šifra: GELI-907-CK

Sveukupno: 4.775,50 € 35.981,00 Kn
Sveukupno s popustom: 4297,95 € 32375.75 Kn

notloB čet 19.10.2023 11:39
mislioc kaže...

Ma da nema opciju za dodat još tri ako treba. To je stvarno kompliciran proces dodavanja dodatnog.

 Zašto kf procesor? Čovjek bi radio s videom a proc s intelovom grafikom je perfektan za video editing radi s čudnijim formatima koje niti amd niti nvidia ne podržavaju kako treba, ako ništa za backup + u originalnoj ponudi je k procesor, ima li 64gb brže memorije? Kućište je overkill + iznimno teško, mislim da ima jeftinijih u koje može stati to vodeno hlađenje...

mladen-p čet 19.10.2023 11:47

Da obavezno K procesor sa integriranom grafikom, jer Adobe to zna iskoristiti.

 

Obzirom da je foto video editing evo link na lika koji radi konfiguracije za kreatore, samo zamijeni 13900k sa 14900k sve ostalo manje više isto.

Komponente su zasebno dosta jeftinije na amazon.de pa vidi što se šalje direktno što preko mailbox.de sa njemačkim pdv-om.

 

Možebiti da ima i njemačkih dućana koji šalju tu ali nisam uipućen.

 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=17TFcRmz5r4

 

mislioc čet 19.10.2023 11:56
notloB kaže...
mislioc kaže...

Ma da nema opciju za dodat još tri ako treba. To je stvarno kompliciran proces dodavanja dodatnog.

 Zašto kf procesor? Čovjek bi radio s videom a proc s intelovom grafikom je perfektan za video editing radi s čudnijim formatima koje niti amd niti nvidia ne podržavaju kako treba, ako ništa za backup + u originalnoj ponudi je k procesor, ima li 64gb brže memorije? Kućište je overkill + iznimno teško, mislim da ima jeftinijih u koje može stati to vodeno hlađenje...

 Daj mojne lupat kakva brža memorija pa nije to za igrice to je za posao stavlja se optimalno i ispitano da radi kako spada taman mu treba neka kerefeka na 7200mhz. Ionako je čovijek pitao dali se može složit nešto slično i jeftinije od onog linkanog sigurno bolje. Čovijek pita da vidi okvirno šta se može, a siguran sam da zna šta će kupit. Neka doda K procesor, stavi dodatni disk dva i bok manje više sve isto.

notime čet 19.10.2023 13:42

kod kućišta, a i matične, volio bih da ostavi mogućnost dodavanja možda i drugog gpu-a down the line, odnosno da nije sve zbijeno i da gpu pokrije sve utore, a i uredan cable managment je veliki plus. nije težina kućišta problem, ionako će to stajat pod stolom bez micanja. svakako bih na prvu preferirao dobro ventilirani big tower koji se razmjerno lako da čistit.

notloB čet 19.10.2023 14:39
mislioc kaže...

 Daj mojne lupat kakva brža memorija pa nije to za igrice to je za posao stavlja se optimalno i ispitano da radi kako spada taman mu treba neka kerefeka na 7200mhz. Ionako je čovijek pitao dali se može složit nešto slično i jeftinije od onog linkanog sigurno bolje. Čovijek pita da vidi okvirno šta se može, a siguran sam da zna šta će kupit. Neka doda K procesor, stavi dodatni disk dva i bok manje više sve isto.

  Je, baš si ispitao memoriju zato je niti nema na qvl od ploče... čovjek btw. a ne čovijek.

notime kaže...

kod kućišta, a i matične, volio bih da ostavi mogućnost dodavanja možda i drugog gpu-a down the line, odnosno da nije sve zbijeno i da gpu pokrije sve utore, a i uredan cable managment je veliki plus. nije težina kućišta problem, ionako će to stajat pod stolom bez micanja. svakako bih na prvu preferirao dobro ventilirani big tower koji se razmjerno lako da čistit.

 Na ovu ploču fizički ne možeš metnuti drugi gpu a i da možeš radio bi ti na x4, sad nećeš se igrati pa ti niti ne treba x8 i x8... drugi gpu može i na x4, ali bi bilo pametno da su i jedan i drugi slot za grafičke spojeni na procesor a ne da je jedan na čipsetu. + trebat će ti i jače napajanje od predloženog.

mislioc čet 19.10.2023 15:35
notloB kaže...

  Je, baš si ispitao memoriju zato je niti nema na qvl od ploče... 

 https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/236773/intel-core-i9-processor-14900k-36m-cache-up-to-6-00-ghz/specifications.html

 Znači do 5600mhz Intel kaže može testirano sve ostalo ne garantira. Qvl ne znači ništa sve ovisi o samom memorijskom kontroleru na procesoru. Dogodilo se milju puta da je ram na Qvl listi ali ne radi jer je na procesoru kontroler njesra.

notloB čet 19.10.2023 15:51
mislioc kaže...
notloB kaže...

  Je, baš si ispitao memoriju zato je niti nema na qvl od ploče... 

Dogodilo se milju puta da je ram na Qvl listi ali ne radi jer je na procesoru kontroler njesra.

 To je istina ali ipak bih prije kupio nešto s qvl liste nego na pamet, barem 6 i kusur ghz sa qvl pa ukoliko je kontroler njesra ga spustiš 5600.

Bob Boss kaže...

Kad vec kupujes DDR5 moze barem da bude 6000MHz memorija, te gen5 nvme koji dostize brzine do 12GB/s.

 Za memu se slažem ali gen5 ssd je bacanje novaca, barem za sada.

notime čet 19.10.2023 15:54

"Kad vec kupujes DDR5 moze barem da bude 6000MHz memorija, te gen5 nvme koji dostize brzine do 12GB/s."

da, ovo je svakako plus - vidim da matične znaju nit ne imat gen5 nvme slotove, pa bez daljnjeg plus ako ima bar jedan.

pravi_covijek čet 19.10.2023 19:19
notloB kaže...
mislioc kaže...

 Daj mojne lupat kakva brža memorija pa nije to za igrice to je za posao stavlja se optimalno i ispitano da radi kako spada taman mu treba neka kerefeka na 7200mhz. Ionako je čovijek pitao dali se može složit nešto slično i jeftinije od onog linkanog sigurno bolje. Čovijek pita da vidi okvirno šta se može, a siguran sam da zna šta će kupit. Neka doda K procesor, stavi dodatni disk dva i bok manje više sve isto.

  Je, baš si ispitao memoriju zato je niti nema na qvl od ploče... čovjek btw. a ne čovijek.

 Ne slazem se sa ovim. 

duracell čet 19.10.2023 19:50
notime kaže...

mogu probat i tamo - no otvorio zasebno, jer budžet je osjetno viši od onog što okvirno ide po toj temi, a i sama ta tema vidim da nije preaktivna.

 Cuj ga, nije preaktivna tema.... Ajde sreco kad kupis ovo sve slikaj nam. 

notime pet 20.10.2023 22:02
duracell kaže...
notime kaže...

mogu probat i tamo - no otvorio zasebno, jer budžet je osjetno viši od onog što okvirno ide po toj temi, a i sama ta tema vidim da nije preaktivna.

 Cuj ga, nije preaktivna tema.... Ajde sreco kad kupis ovo sve slikaj nam. 

 postovi na temi - 24.9, 3.10., 12.10, a danas smo 20.10. - dakle netko piše tamo u prosjeku svakih 8-15 dana.  aktivno sve u 16.

 

i naravno, glavna mi je preokupacija u životu tebi slikat i dokazivat se forum anonimusima, srećo.

notime pet 20.10.2023 22:13
notloB kaže...
notime kaže...

kod kućišta, a i matične, volio bih da ostavi mogućnost dodavanja možda i drugog gpu-a down the line, odnosno da nije sve zbijeno i da gpu pokrije sve utore, a i uredan cable managment je veliki plus. nije težina kućišta problem, ionako će to stajat pod stolom bez micanja. svakako bih na prvu preferirao dobro ventilirani big tower koji se razmjerno lako da čistit.

 Na ovu ploču fizički ne možeš metnuti drugi gpu a i da možeš radio bi ti na x4, sad nećeš se igrati pa ti niti ne treba x8 i x8... drugi gpu može i na x4, ali bi bilo pametno da su i jedan i drugi slot za grafičke spojeni na procesor a ne da je jedan na čipsetu. + trebat će ti i jače napajanje od predloženog.

 koju bi ploču preporučio da podržava veličinu dva gpu-a, a i da ima bar jedan nvme gen5 slot?  a i koji big tower bi bio optimalan za tu svrhu?

notloB sub 21.10.2023 00:08
notime kaže...

 koju bi ploču preporučio da podržava veličinu dva gpu-a, a i da ima bar jedan nvme gen5 slot?  a i koji big tower bi bio optimalan za tu svrhu?

 Z790 Taichi imaš na njoj ono što trebaš, 8x/8x pcie gen.5 spojenih na procesor, ono što ne valja je da ćeš ukoliko ubodeš obje grafičke izgubiti jedini gen.5x4 m.2 slot ali s ovom konfiguracijom izgubio bi i na drugim pločama, kod svih Z790 ploča gen.5x4 m.2 dijeli resurse sa gen.5 pcie slotom i on uvijek sa x16 padne na x8 ukoliko ubodeš m.2 ssd, dakle kada ubodeš drugu grafu gubiš jedini gen.5x4 m.2, ostaju ti 4 x gen.4x4.


Ostale ploče koje nude nešto slično su preskupe Taichi je najjeftinija.

 

Mislim da ne postoji Z790 ploča na kojoj ćeš ubosti 2 grafe spojene na kontroler u procesoru i imati gen5 ssd. Tako nešto bi možda mogao sa xeonom ili threadripperom.

 Ukoliko ti kako kažeš ne smeta težina ono lianli kućište nije loša opcija.

 

Prije nego budeš kupovao dobro mjeri komponente, od toga hoće li ti stati grafa u kućište do prostora između pcie slotova za obje grafičke kartice, to ćeš morati sam.

Wiz3m4n sub 21.10.2023 08:43

Jel taj sex sa slaganjem kompa za cijenu veče od mog auta još traje :)

 

Ja bi to vec posatrafao od davno, kolega kuciste ako mogu predlozit je DARK BASE PRO 901

 

Ne zamaraj se puno vec trk u najblizi shop koji je provjeren i neka ti sloze u dogovoru sa tobom ako nisi iskusan u tome, preporucujem Uzi shop i Zlatka te Futuru It i tu forumskog kolegu koji daje savjete pod temom sklapanja racunala....samo gas i dobar stas

Wiz3m4n sub 21.10.2023 09:10

Ako si clan na PCE javi se Zlatku u Uzi i pozovi se na forum, dat ce ti dodatan popust, ja sam tako kupio i izislo me jeftinije od najjeftinijeg na nabavi.net, ako ne znaš što i kako bi čovjek će ti pomoč svakako. 

 

Svakako javi kada bude gotovo a i bez obzira na forum anonimuse baci koju sliku 

Jacked sub 21.10.2023 17:22
notime kaže...

slažem komp za visoku fotovideo produkciju i compositing, te svakako bih volio bazirati oko novog i9 14900K i neke 4090 RTX grafičke,

kao i minimalno 64GB DDR5 memorije - no nisam do kraja siguran u pogledu drugih komponenti.

Links trenutno ima ovu kombinaciju: https://www.links.hr/hr/racunalo-links-gaming-g149i-core-i9-14900k-32gb-ddr5-2tb-ssd-nvme-rtx-4090-24gb-wifi-bez-os-010203144

može li se dobit nešto bolje u cjenovnom rangu 4-5000 eura, kao i hoću li nešto povoljnije proći slažući pojedinačne komponente?

i ako da, koja bi bila vaša preporuka? također, vodeno ili zračno hlađenje? plus ako matična s kućištem dozvoljava da se down the line upikne još

jedan gpu, odnosno da nije sve malo i zbijeno.

 

p.s. bez monitora, odnosno nije ovdje potreban.

 Za 5000e složiš sa custom loop-om tu konfu a ne ove zbrljotine sa ddr5 5600 brzinom iz 2021. i kilavim ostatkom...