Slaganje PC konfiguracija

Konfiguracija za solidno višenamjensko računalo

cruelcore1 sub 12.8.2023 20:51

Slažem desktop PC prvi put u životu. 

 

PC treba biti dobar za uređivanje videa, glazbenu produkciju, gaming, multitasking i AI art. Da se sve izvršava više-manje glatko. Već imam dobar laptop, ali treba mi još bolji PC.

 

Ne kužim se najbolje u hardver u praksi pa je svaka kritika dobrodošla. 

 

Intel Core i7-12700K

Hladnjak za procesor Be quiet! Dark Rock 4, 1x135mm

Matična ploča Gigabyte B760 Gaming X AX DDR5

Memorija G.Skill Trident Z5, 32GB (2x16GB), DDR5

SSD WD Green SN350, 240GB

Hard disk Seagate Barracuda Guardian

Zvučna kartica Asus Xonar SE, 5.1, PCIe

Grafička Gigabyte AMD Radeon RX6600 Eagle

Napajanje Gigabyte UD1000GM, 1000W, 80+ Gold

Kućište Sharkoon VG5-V, Midi Tower

Optički uređaj Asus DRW-24D5MT

2x Monitor Acer 23.8" EK241YHbi

 

Ukupno: €1640

pravi_covijek sub 12.8.2023 21:01
cruelcore1 kaže...

Slažem desktop PC prvi put u životu. 

 

PC treba biti dobar za uređivanje videa, glazbenu produkciju, gaming, multitasking i AI art. Da se sve izvršava više-manje glatko. Već imam dobar laptop, ali treba mi još bolji PC.

 

Ne kužim se najbolje u hardver u praksi pa je svaka kritika dobrodošla. 

 

Intel Core i7-12700K

Hladnjak za procesor Be quiet! Dark Rock 4, 1x135mm

Matična ploča Gigabyte B760 Gaming X AX DDR5

Memorija G.Skill Trident Z5, 32GB (2x16GB), DDR5

SSD WD Green SN350, 240GB

Hard disk Seagate Barracuda Guardian

Zvučna kartica Asus Xonar SE, 5.1, PCIe

Grafička Gigabyte AMD Radeon RX6600 Eagle

Napajanje Gigabyte UD1000GM, 1000W, 80+ Gold

Kućište Sharkoon VG5-V, Midi Tower

Optički uređaj Asus DRW-24D5MT

2x Monitor Acer 23.8" EK241YHbi

 Napajanje je ok iako overkill za ostatak konfiguracije. Ostalo je zali boze. Koliko ti je budjet?

pravi_covijek sub 12.8.2023 21:41
cruelcore1 kaže...

Recimo €1800.

 

Zanima me na koji način je izbor hardvera loš, kako bih znao za ubuduće.

 Za gaming i AI art ti treba bolja graficka, pogotovo ako hoces da igras nove igra glatko. 

 

Drugo ne znam sto ce ti hard disk kad su cijene flash memorije najnize sto su bile. Boje ti je da uzmes 1 ili 2 TB brze nvme memorije, pogotovo ako radis video editing.

 

Zvucna kartica nije nista posebno i maticna ce imati slicne performanse.

 

Sto se tice monitora, mozda ti je bolje da uzmes za sada jedan veci sa boljom rezolucijom.

 

Isto tako ako uzmes am4 platformu mogao bi malo jeftinije proci. 

 

 

Sto se tice graficke 6700xt minimum

Procesor potencijalno 5800X3D

Maticna Gigabyte B550 Gaming X V2, AM4, ATX GGAB55GMX2-00-G14

DDR4 memorija je duplo jeftinija.

KINGSTON 16GB 3600MHz DDR4 CL16 DIMM KF436C16RB1

Monitor 27" QHD AOC IPS

Izbaci zvucnu karticu.

SSD Crucial P3 Plus, 2TB, M.2 NVMe PCIe Gen4 za pohranu

 

Mozes i zadrzati Intel platformu ako bas hoces, ali ostatak preporuke vrijedi.

 

Hladnjak i napajanje je ok.

 

cruelcore1 sub 12.8.2023 21:44
pravi_covijek kaže...
cruelcore1 kaže...

Recimo €1800.

 

Zanima me na koji način je izbor hardvera loš, kako bih znao za ubuduće.

 Za gaming i AI art ti treba bolja graficka, pogotovo ako hoces da igras nove igra glatko. 

 

Drugo ne znam sto ce ti hard disk kad su cijene flash memorije najnize sto su bile. Boje ti je da uzmes 1 ili 2 TB brze nvme memorije, pogotovo ako radis video editing.

 

Zvucna kartica nije nista posebno i maticna ce imati slicne performanse.

 

Sto se tice monitora, mozda ti je bolje da uzmes za sada jedan veci sa boljom rezolucijom.

 

Isto tako ako uzmes am4 platformu mogao bi malo jeftinije proci. 

 

 

Sto se tice graficke 6700xt minimum

Procesor potencijalno 5800X3D

Maticna Gigabyte B550 Gaming X V2, AM4, ATX GGAB55GMX2-00-G14

DDR4 memorija je duplo jeftinija.

KINGSTON 16GB 3600MHz DDR4 CL16 DIMM KF436C16RB1

Monitor 27" QHD AOC IPS

Izbaci zvucnu karticu.

SSD Crucial P3 Plus, 2TB, M.2 NVMe PCIe Gen4 za pohranu

 

Mozes i zadrzati Intel platformu ako bas hoces, ali ostatak preporuke vrijedi.

 

Hladnjak i napajanje je ok.

 

 Hvala! To su informacije koje mi trebaju. 

Damir22 sub 12.8.2023 21:52

Ako radi video editing, trebat ce mu i dosta prostora, 1tb je danas za os i par programa, tako da ja svakako nebih izbacio hdd kao opciju.

Placati neke gejmerske maticne, suludo, gledaj si radije neku s 3,4 pcie m.2 prikljucka radi buduceg prosirenja ukoliko se odlucis da ides bez hdd za storage. Doduse, sve takve u nazivu imaju gaming, tako da... :)

Osobno bih isao na ddr5 platformu, cijene su sad ok, nece te ta razlika u cijeni osiromasiti, svakako imas na cemu ustjedjeti tih 50e....

Amd ili intel, ja bih prednost dao intelu, ryzeni su mocni cipovi ali intel je intel. Posebice na ddr5 i am5, amd zna biti problematican.

cruelcore1 sub 12.8.2023 23:46

Uzeo sam oba savjeta u obzir. No ono nečeg se dvoumim.

 

Intelov procesor mi vuče 190W na turbo.

Hladnjak mi vuče do 200W.

Grafička do 650W.

 

To mi je ukupno 1040W, a napajanje mi je 1000W. Hoće li biti značajnog pada u performansama ako koristim 1000W?

Damir22 sub 12.8.2023 23:54

Nisam shvatio da ti hladnjak vuce 200w? Mislim, ne kuzim, koji hladnjak toliko trosi?

Da ne mislis mozda na tdp hladnjaka od 200w?

Moralo bi to napajanje biti dovoljno.

Jer to je max potrosnja, ne konstantna, i tesko ces imati situaciju da ti je i cpu i gpu zakucan u istom momentu na 100% i trosi maksimalno.

Lewis sub 12.8.2023 23:56
cruelcore1 kaže...

Uzeo sam oba savjeta u obzir. No ono nečeg se dvoumim.

 

Intelov procesor mi vuče 190W na turbo.

Hladnjak mi vuče do 200W.

Grafička do 650W.

 

To mi je ukupno 1040W, a napajanje mi je 1000W. Hoće li biti značajnog pada u performansama ako koristim 1000W?

Ne "vuce" ti hladnjak 200W, nego je mozda oznaceno da moze hladiti CPUove do 200W.
A i graficka ti sigurno nemoze povuci 650W

Tak da nesto si krivo zbrajao/gledao.

Ta konfa nemoze ni blizu 1000W a kamo li preko.

Damir22 ned 13.8.2023 00:10

Ta kartica trosi oko 200w, mozda malo vise. Ako se ne varam.

Preporuka napajanja nije koliko graficka trosi, vec opcenito, koliko je dovoljno kad uracunas i druge komponente. Okvirno.

750-800w kvalitetnije napajanje i bez brige si, nece komp efektivno pola toga trositi.

Npr za moju xfx preporucuju napajanje od 550w, a kartica maksimalno moze povuci 120w.... Sad kuzis u praksi, nadam se.

Znaci, kartica 120,.procesor 65, sve ostalo neka je jos 100w (a nije)....

300w kvalitetno napajanje je dovoljno u mom slucaju. Ja imam 600w.

cruelcore1 ned 13.8.2023 00:28
Damir22 kaže...
Ta kartica trosi oko 200w, mozda malo vise. Ako se ne varam.

Preporuka napajanja nije koliko graficka trosi, vec opcenito, koliko je dovoljno kad uracunas i druge komponente. Okvirno.

750-800w kvalitetnije napajanje i bez brige si, nece komp efektivno pola toga trositi.

Npr za moju xfx preporucuju napajanje od 550w, a kartica maksimalno moze povuci 120w.... Sad kuzis u praksi, nadam se.

Znaci, kartica 120,.procesor 65, sve ostalo neka je jos 100w (a nije)....

300w kvalitetno napajanje je dovoljno u mom slucaju. Ja imam 600w.

 

Super, znači 750W bi bilo okej.

 

Onda brijem da bih uzeo ovo napajanje:

https://www.instar-informatika.hr/napajanje-zalman-zm750-gvii-750w-80-bronze-atx/89543/product/

 

Malo sam u dilemi s monitorima.

- 2x 24inch FullHD bi bili bolji za multitasking ako ih spojim preko DisplayPort-a na grafičku. Usput mogu te monitore koristit i za home office, iako mi za to još treba dock (jer mi poslovni laptop ima samo 1 HDMI).

- 1x 27inch 2K monitor bi bio impresivniji, ali imam samo 1 screen.

Jednako me košta, ako uzmem monitore koje želim.

 

Budući da ipak idem na Intel i DDR5, je li ovo prihvatljiva ATM matična? Za bluetooth bi kupio adapter.

https://www.instar-informatika.hr/maticna-ploca-asrock-b760-pro-rs-ddr5-intel-lga1700-atx/151306/product/

millennial ned 13.8.2023 01:03
pravi_covijek kaže...
cruelcore1 kaže...

Recimo €1800.

 

Zanima me na koji način je izbor hardvera loš, kako bih znao za ubuduće.

 Za gaming i AI art ti treba bolja graficka, pogotovo ako hoces da igras nove igra glatko. 

 

Drugo ne znam sto ce ti hard disk kad su cijene flash memorije najnize sto su bile. Boje ti je da uzmes 1 ili 2 TB brze nvme memorije, pogotovo ako radis video editing.

 

Zvucna kartica nije nista posebno i maticna ce imati slicne performanse.

 

Sto se tice monitora, mozda ti je bolje da uzmes za sada jedan veci sa boljom rezolucijom.

 

Isto tako ako uzmes am4 platformu mogao bi malo jeftinije proci. 

 

 

Sto se tice graficke 6700xt minimum

Procesor potencijalno 5800X3D

Maticna Gigabyte B550 Gaming X V2, AM4, ATX GGAB55GMX2-00-G14

DDR4 memorija je duplo jeftinija.

KINGSTON 16GB 3600MHz DDR4 CL16 DIMM KF436C16RB1

Monitor 27" QHD AOC IPS

Izbaci zvucnu karticu.

SSD Crucial P3 Plus, 2TB, M.2 NVMe PCIe Gen4 za pohranu

 

Mozes i zadrzati Intel platformu ako bas hoces, ali ostatak preporuke vrijedi.

 

Hladnjak i napajanje je ok.

 

 slično sam mu i ja mislio napisati. ne kužim što će mu 2TB SATA3 disk i SSD gen3, bolje da ubaci kako si napisao jedan gen4 SSD 2TB, cijene su ima sada mizerne.

ram isto DDR4 dovoljno, može i na 2x32GB cijene su sada dobre.

 

monitor bi ja gledao 27" minimum, a možda i 32" ili 34" uwd.

grafu možda rtx-icu, osobno mi je draža nvidia.

 

Damir22 kaže...
Ako radi video editing, trebat ce mu i dosta prostora, 1tb je danas za os i par programa, tako da ja svakako nebih izbacio hdd kao opciju.

Placati neke gejmerske maticne, suludo, gledaj si radije neku s 3,4 pcie m.2 prikljucka radi buduceg prosirenja ukoliko se odlucis da ides bez hdd za storage. Doduse, sve takve u nazivu imaju gaming, tako da... :)

Osobno bih isao na ddr5 platformu, cijene su sad ok, nece te ta razlika u cijeni osiromasiti, svakako imas na cemu ustjedjeti tih 50e....

Amd ili intel, ja bih prednost dao intelu, ryzeni su mocni cipovi ali intel je intel. Posebice na ddr5 i am5, amd zna biti problematican.

 pa nije baš, na OS ti ode 70-80GB, meni je u 200GB OS i 10 programa od kojih kompletan Adobe CC paket.

 

cruelcore1 kaže...

Uzeo sam oba savjeta u obzir. No ono nečeg se dvoumim.

 

Intelov procesor mi vuče 190W na turbo.

Hladnjak mi vuče do 200W.

Grafička do 650W.

 

To mi je ukupno 1040W, a napajanje mi je 1000W. Hoće li biti značajnog pada u performansama ako koristim 1000W?

 krivo računaš, tu imaš do 850W potrošnje ali to je max. 1000W napajanje ti je sasvim dovoljno, a vjerojatno bi i kvalitetno 850W bilo dosta.

millennial ned 13.8.2023 01:18
cruelcore1 kaže...
Malo sam u dilemi s monitorima.

- 2x 24inch FullHD bi bili bolji za multitasking ako ih spojim preko DisplayPort-a na grafičku. Usput mogu te monitore koristit i za home office, iako mi za to još treba dock (jer mi poslovni laptop ima samo 1 HDMI).

- 1x 27inch 2K monitor bi bio impresivniji, ali imam samo 1 screen.

Jednako me košta, ako uzmem monitore koje želim.

 štediš na krivoj stvari. misliš raditi video editing, ai art i gejmati i onda uzimaš relativno loš monitor za 100 eura. za te novce je on ok, ali generalno je loš.

 

2x24 incha na fhd ti daje 3840 x 1080 pixela 91 PPI, 1x27 incha 2k je 2048 x 1080 pixela 86 PPI, a 1x27 incha 4k je 3840 x 2160 pixela 163 PPI.

Ako imaš dobar vid idealno je ciljati na 110-120 PPI, što znači da ćeš na 4k 27" morati skalirati sliku na 125% ili 150%. Zato bi nekakav UWD 34" rezolucije 3440 x 1440 sa 110 PPI bio idealan ili barem 32" 4k, ali to će biti malo skuplje.

 

za dobar monitor će ti trebati veći budžet od 200 eura, nekakav minimum ti je 350 eura za kvalitetan 27 inchni 4k, s tim da ćeš morati odlučiti što ti je bitnije grafika ili igre i tu ćeš raditi kompromis.

Damir22 ned 13.8.2023 10:32

Millenial ok, 200-250gb za os i sve programe, par igara i za video editing ti ostane koliko?

Doduse, mozda se nesto promjenilo, pa su danas video fajlovi mali, nekada je video editing trazio dosta mjesta na disku, mozda je danas 400-500gb sasvim dovoljno.

millennial ned 13.8.2023 13:58
cruelcore1 kaže...

Ovi monitori me zanimaju:

 

Monitor AOC 27" Q27G2U, VA, gaming brijem da ima bolju kvalitetu slike

ili

2x Monitor Acer 23.8" KA242YEbi za multitasking

od ta dva AOC je dosta bolji.

dva loša monitora ne mogu zamijeniti jedan dobar monitor.

 

pod multitasking vjerojatno misliš više otvorenih prozora istovremeno i rad u njima, to možeš i na 27" bez problema ti stanu dva prozora jedan pored drugog.

 

cruelcore1 kaže...

Trenutno koristim laptop ASUS TUF Gaming FX705DT. Desktop PC mi ima biti značajno bolji, uključujući kvalitetu monitora.

taj laptop ima loš display, onaj Acer koji spominješ je tu negdje loš kao i taj na laptopu tako da ti to neće biti nekakav napredak osim po pitanju prostora za rad. ako radiš grafiku treba ti monitor koji precizno prikazuje boje, po mogućnosti 10bit monitor sa kvalitetnom IPS matricom, ako ideš i na gejmanje onda može i VA kvalitetna matrica.

 

Damir22 kaže...
Millenial ok, 200-250gb za os i sve programe, par igara i za video editing ti ostane koliko?

Doduse, mozda se nesto promjenilo, pa su danas video fajlovi mali, nekada je video editing trazio dosta mjesta na disku, mozda je danas 400-500gb sasvim dovoljno.

imam 1TB disk sad na računalu s kojeg pišem, imam instalirano win11, 4 igre, 10 programa i slobodno još skoro 600GB. njemu smo savjetovali da uzme 2TB SSD pcie gen4, tako da će imati još više mjesta. hoće li mu biti dovoljno to samo on zna, ovisi o videima koje će editirati. nije isto je li to 10min. 4k videa ili 120min. 8k. raw avi, h264 ili h265.

cruelcore1 ned 13.8.2023 16:11

Samo da nepomenem, nebum ja radil niš vrlo ekstremno, ni po pitanju igrica, ni editinga. Jedino bi AI art mogo pojest dosta vremena. Treba mi dobra, solidna multi-purpose mašina s dosta boljim performansama nego moj ASUS TUF Gaming FX705DT (ili kolko bolje već može bit za 1500-1800 eura uključujući monitor).

 

Sad si razmišljam o MicroATX i malim kućištima. Je li to prihvatljiva ideja uzevši u obzir da:

- Treba mi 1 dobar GPU s 2+ ventilatora

- 2 slota DDR5 RAMa (ionako svi imaju 4) 5600

- 5+ USB portova

- Hlađenje treba pošteno raditi da bi se izbjegao throttling

- Ne mislim overclockati, bar zasad

- U budućnosti, upgradeao bih valjda procesor, grafičku, SSD ili dodao HDD, možžžda RAM...

- Više mi odgovara manja kanta

 

Ne znam što bih mogao raditi a da je intenzivno, osim multitaskinga, gaminga (više postavke, ne max), video editinga (za jednostavnije music videe), programiranja, AI art-a (tu sam ga naebo jer neću kupit grafičku veću od 12GB), glazbene produkcije i eventualno virtualnih mašina.

Mislim da će 2TB biti dosta, a možda poslije ugradim i HDD.

 

Od matičnih su ove najjeftinije MicroATX:

Gigabyte H610M H DDR5, Intel LGA1700, Micro ATX

Matična ploča ASRock A620M-HDV/M.2, AMD AM5, Micro ATX

Jesu li promašaj?

 

Naravno, dio selekšna hardvera koji sam prije imao sam nešto promijenio.

 

Teach me, senpais.

millennial ned 13.8.2023 16:21
cruelcore1 kaže...

Ne znam što bih mogao raditi a da je intenzivno, osim multitaskinga, gaminga (više postavke, ne max), video editinga (za jednostavnije music videe), programiranja, AI art-a (tu sam ga naebo jer neću kupit grafičku veću od 12GB), glazbene produkcije i eventualno virtualnih mašina.

Mislim da će 2TB biti dosta, a možda poslije ugradim i HDD.

 

Od matičnih su ove najjeftinije MicroATX:

Gigabyte H610M H DDR5, Intel LGA1700, Micro ATX

Matična ploča ASRock A620M-HDV/M.2, AMD AM5, Micro ATX

Jesu li promašaj?

 

Naravno, dio selekšna hardvera koji sam prije imao sam nešto promijenio.

 

Teach me, senpais.

 aj samo na brzinu jer sam u gužvi.

 

u čemu ti misliš raditi AI art? ako misliš na online servise kao što je midjourney onda tvoj komp nije uopće bitan, ako misliš na Photoshop AI i slično onda ti ne treba nikakvo čudovište od računala za to. ja to odrađujem na Intel Nucu bez posebne grafe. možda ima nešto treće, ne znam, piši.

 

opet ti sa HDD, pa cijeli svijet gled akako ih se riješiti samo bi ti na silu negdje ugurao HDD. zašto? oni su ok za nekakav video nadzor i arhiviranje koje se neće dirati često, ali cijene SSDova su dana mizerne, a prednost nad HDDom je ogromna.

cruelcore1 ned 13.8.2023 17:10
kunof00 pon 14.8.2023 12:59

Ne bavim se konfiguracijama više toliko, pogotovo za igranje, no matična je siroče, kućište je mini a ti želiš eventualno overclock (valjda si zato uzeo K procesor) i dobro hlađenje.. ne ide zajedno.

Također uzeo si pcie4 m2 za ploču koja ima samo pcie3.. zašto onda odmah ne uzeti pcie4 na mb koja može imati veće brzine tog diska?

 

Ukratko ovo na slikama složeno je raskošnija ploča, no ima više mogućnosti za izmjene..
Podržava do 4 x m2 pcie 4 diska jer je i sada ssd (m2) realna zamjena za klasični hdd bez mozganja, pa uz 4 diska na ploči ostaje još mjesta za dodatne SSD diskove po kučištu/slotovima, dolazi sa wifi 6/bluetooth 5 i 2.5gb lan i tako dalje
Ostalo je nešto (memorija, gpu, hladnjak kakav god do 200tdp i dolazi sa nanesenom termalnom pastom skoro svaki, kučište drugo jer je mrvicu bolje itd) isto jer je ograničen budget, a neke sitnije izmjene su osnovnih stvari na kojima ne treba previše štediti.

 

Tipkovnica i miš za 13 eura.. ako je toliko nebitno uzmi, no miševa i tipkovnica ima zilion i lako se kupi drugo pa..

Niti ovo nije idealno za overclock nekakav poseban ali mislim da ima mjesta uz bolju ploču i napajanje.

 

Uglavnom samo mi je zapelo za oko nerazumna štednja na ploči s obzirom na navedene zahtjeve i namjere računala.