Brajac04 pet 6.1.2023 21:26

Pozdrav svima! Nadam se da nisam fulao podforum ili nešto, ali eto nesiguran sam oko jedne stvari pa me zanima može li mi tko odgovoriti.

Naime planiram kupiti burazu za rođendan grafičku karticu za komp, jer ima samo integriranu AMD Vega 11(mislim?) i ne znam paše li grafa koju sam odabrao, pa eto da pitam prije kupnje.

 

Radi se o ASROCKovoj AMD grafičkoj Radeon RX6600 Challenger D, 8gige GDDR6, a matična koja je u kompu je ASROCKova A320m-HDV R4.0. Nisam iskusan baš što se tiče odabiranja komponenti pa da mi znalci kažu da se nebi zeznuo.

 

Hvala svima unaprijed!

 

P.S. tražio sam po internetu jeli ta grafa kompaktibilna ali nisam ništa mogao naći pa zato pitam te sam vidio da ljudi uz matičnu pitaju i za napajanje koje je u računalu(IGMAX IG-2560C; https://www.njuskalo.hr/kucista/napajanje-igmax-model-ig2560c-560w-oglas-30411106 )

 

rocko9 pet 6.1.2023 21:35

Kompatibilna je graficka, ja bi osobno napajanje zamjenio za neko drugo jer je ovo sa linka neki teski noname . Trebalo bi i taj cpu zamjenit ako ce se igrat neke zahtjevnije i novije igre barem na ryzen 1600AF, 2600 ili 3600 da bi upogonio tu grafu kako treba.

MGloc pet 6.1.2023 21:39

To napajanje nema 1x8 pin connector za graficku karticu iako je moguce spojit preko SATA ali opet preporucio bi da kupis kvalitetnije napajanje.RX 6600 treba 1x8pin konektor.Kartica ide bez problema na a320m maticnu plocu.

Ivan(4) pet 6.1.2023 21:42

Sa matičnom nema problema, a što se napajanja tiče, proizvođač mi nije poznat, specifikacije su meh*, ali ta grafička nije preterani potrošač, tako da ne bi trebalo da bude nikakvih problema. 

 

* Dodatno vezano za napajanje (nije ti od suštinske važnosti, nego radi opšte informisanosti): Nazivna snaga napajanja od 560W je u vašem slučaju "nabijena" snažnim 3.3V i 5V granama, koje su mnogo manje opterećene u današnjim računarima, a na 12V (koju koriste procesor i grafička) je dostupno manje od 80% deklarisane snage. Ovo je obično znak jeftinijeg napajanja, ali ne mora da znači da je loše, samo da je u radu u principu bliže 460W modelima boljih proizvođača, nego onima sa 560W, jer je dobar deo snage nedostupan komponentama kojima je ona najviše potrebna. Opet, u ovom slučaju, dokle god je sve ispravno, biće to skroz dovoljno (nisi nam dao tačan model procesora, ali po integrisanoj grafičkoj, to je neki 2400G ili 3400G, pa nikako ne bi smeli da budete u problemu).

 

EDIT: Vidim da je 3400G, super. Pogledam neko napajanje.

Ivan(4) pet 6.1.2023 22:00

IMO, ako napajanje trenutno ne pravi probleme, možda ga i ne bih menjao. Gledajući na Nabavi šta je najjeftinije, a da očekujem korektan kvalitet, uglavnom vidim Chieftec modele. Konkretno, kao najjeftiniji model vidim ovaj: GPS-450A8, 450 W Dovoljno je snažan za konfu koju brat ima (sa novom grafičkom), ima 8-pinski konektor za grafu (u modularnoj 6+2 izvedbi) i Chieftec tvrdi da mu je efikasnost preko 85% kad se koristi na 220V mreži (ali nema zvaničan sertifikat, što je ok jer to košta, a ovo je jeftin model). Za malo više para imaš 500W varijantu. Osim razlike od 10% u snazi koju isporučuju, uglavnom nema velike razlike između ova dva modela.

 

Brajac04 pet 6.1.2023 22:07
Ivan(4) kaže...

IMO, ako napajanje trenutno ne pravi probleme, možda ga i ne bih menjao. Gledajući na Nabavi šta je najjeftinije, a da očekujem korektan kvalitet, uglavnom vidim Chieftec modele. Konkretno, kao najjeftiniji model vidim ovaj: GPS-450A8, 450 W Dovoljno je snažan za konfu koju brat ima (sa novom grafičkom), ima 8-pinski konektor za grafu (u modularnoj 6+2 izvedbi) i Chieftec tvrdi da mu je efikasnost preko 85% kad se koristi na 220V mreži (ali nema zvaničan sertifikat, što je ok jer to košta, a ovo je jeftin model). Za malo više para imaš 500W varijantu. Osim razlike od 10% u snazi koju isporučuju, uglavnom nema velike razlike između ova dva modela.

 

 

Super, hvala puno na pomoći! Budem malo pročačkao oko tih napajanja, za sad mi je najbitnije da grafa može na tu matičnu.

Hvala još jednom, svako dobro želim! :)

Damir22 pet 6.1.2023 22:11

Sto se tice cpu, ne mjenjaj ga za nista manje od 3600 ili 5600.

Ryzen 1600, obicni ili af, jako gusi rx6600....

Neznam koliko rama ima, no 16gb rama, barem 3200mhz je preporuka.

Sto se napajanja tice, neznam za konkretno tu, no, xfx kartica vuce max 100w u igrama..... Tako da ne trebas svemirsko napajanje bas.....