Hex pet 16.1.2009 14:40

Korjenovanje nije ništa nego kvadriranje u reverse. 3x3=9, korijen iz 9 je 3. Kad znaš šta je korjenovanje, lako ćeš skužiti formule za Pitagorin poučak i drugo

yaro pet 16.1.2009 14:58

Pitagorin poučak kaže:

 

Zbroj površina kvadrata nad katetama jednak je površini kvadrata nad hipotenuzom.

 

c2=a2+b2 ; gdje je stranica "c" stranica nasuprot pravom kutu, a stranice "a" i "b" stanice uz pravi kut.

 

Najčešća kombinacija za izračun pitagorina trokuta je a=3 b=4 c=5 jer je 32+42=52 ili a=5 b=12 c=13 jer je 52+122=132

Jednom kad ovo sjedne onda će sjest i sve ostalo

 

 

FranFran pet 16.1.2009 15:15

Pozdrav,

evo da pojasnim, prvo treba shvatiti potenciranje i korjenovanje, pa onda mozemo prijeci na pitagorin poucak.

 

Potenciranje je uzastopno mnozenje. Npr. dva na trecu potenciju ili skraceno dva na trecu (23) je u prijevodu 2×2×2.

Kvadrat broja je je taj broj na drugu potenciju, recimo 2 na kvadrat je 2×2, 3 na kvadrat 3×3 itd.

 

Korjenovanje je obrnuto od potenciranja, kada kazemo korjen najcesce mislimo na kvadratni ilitiga drugi korijen.

 

Recimo 32 je 9 pa je kvadratni korjen iz 9 3

 

Evo jedan s trecim korjenom:

 

23 je 8 pa je tako treci korjen iz 8 2

 

Pitagorin poucak vezan je u osnovi za pravokutni trokut.

Glasi ovako: Zbroj kvadrata dviju kateta jednak je kvadratu hipotenuze.

Evo primjera:

Ako zamislimo pravokutni trokut kojemu su stranice koje su međusobno okomite (katete) oznacene slovima a i b, a najdulja stranica (hipotenuza) c, onda vrijedi formula:

c2=a2+b2

Mozemo se time koristiti da izracunamo duljinu hipotenuze, tocnije formulom koju smo izvukli iz toga (bug forum nema korijena):

c=√a2+b2

 

Mozemo ga primjeniti na kvadratu i pravokutniku da izracunamo duljinu dijagonale.

U tom slucaju a i b su dvije okomite stranice, a c dijagonala

 

             Nadam se da sam od pomoci

                        FB

ivy22 sub 14.3.2009 10:04

Meni treba pomoc oko jednog zadatka.

Zadatak glasi ovako:

 

Odredite točke unutar trokuta iz koje se sve stranice trokuta vide pod jednakim kutovima...

 

Ako ima koja dobra duša da to rijesi....

tandara čet 19.3.2009 09:29

Evo da se ubacim,bratić mi ide u 2.opće gim,i sada me zamolio da mu rješim zadatke do 11h,a ja neman pojma,lekcija je kut pravca i ravnine!

1.Uz zid su pod kutom od 60°prislonjene ljestve duljine 6m.Dosežu li te ljestve do visine 5m?

2.Kocka kojoj je duljina brida jednaka a presječena je ravninom što prolazi dijagonalom osnovke pod kutom 30° prema osnovci.Kolika je površina presjeka?

3.U ravnini pi dan je kvadrat ABCD.Svaka od četiriju spojnica točke V s vrhovima tog kvadrata dugačka je 20cm i svaka s ravninom pi zatvara kut od 60.Koliko je točka V udaljena od ravnine pi?

 

Molio bih vas i skicu uz svaki zadatak!
Hvala

Paolo2612 čet 19.3.2009 10:56

1. Dosežu. Ako su postavljene pod kutem od 60o to znači da ljestve s zidom i podom zatvaraju polovicu jednakostraničnog trokuta. Ako znaš to onda je jednostavno shvatiti da je dužina (na podu) od ljestva do zida 3 metra. Imaš hipotenuzu i katetu i izračunaš drugu preko pitagorinog poučka: 62 = 32 + x2

I na kraju ti ispadne rješenje 5m.

 

 

 

3. zadatak je na istu foru kao i ljestve. Imaš kut od 60 i udaljenost

UBIZEC cORPORATION čet 19.3.2009 11:37
c0x0x kaže...

otprilike da znam može li mi ko još malo pojasnit djelomično korjenovanje

HVALA SVIMA

 evo recimo imas √50 i onda kak mozes dobit 50=2*25 i vidis da 25 mozes izvadit korijen on iznosi 5 a broj 2 ti ostane jel ag nemres korijenovat(bar ne napamet po onoj tablici) i onda fino √50=5√2 (ono kaj nemres korjenovat ostavis pod korjenom ono kaj mozes  to mnozi korjen broja iz kojeg nemres izvadit!
Mate-matičar sri 24.3.2010 13:45

Konstruirajte pravokutan trokut s katetom duljine a=2.7cm i hipotenuzom c=4.6cm,a zatim konstruirajte tom trokutu opisanu kružnicu .

Molim Vas može li mi netko riješiti ovaj zadatak,ako mi ne možete napisati preko poruke uslikajte preko foto-aparata ili mobitelom,pa mi pošaljite sliku...

                                                                                                                                                                                                                                             UNAPRIJED HVALA!

Paolo2612 sri 24.3.2010 14:04
Mate-matičar kaže...

Konstruirajte pravokutan trokut s katetom duljine a=2.7cm i hipotenuzom c=4.6cm,a zatim konstruirajte tom trokutu opisanu kružnicu .

Molim Vas može li mi netko riješiti ovaj zadatak,ako mi ne možete napisati preko poruke uslikajte preko foto-aparata ili mobitelom,pa mi pošaljite sliku...

                                                                                                                                                                                                                                             UNAPRIJED HVALA!

Nacrtaj hipotenuzu i zabij šestar u njezinu polovinu (2,3 cm) i opiši krug oko hipotenuze (ona je promjer kruga). I onda uzmi u šestar 2.7 cm, zabij u kraj hipotenuze i označi gdje presijeca krug. Sada iz oba kraja hipotenuze povuci pravce i spoji s tom točkom.

 

To je svojstvo Talesovog teorema - svaki obodni kut nad promjenom kružnice je pravi kut (a ujedno je i opisana kružnica pravokutnom trokutu).

Mate-matičar čet 25.3.2010 14:36

Suta pišem test iz matematike!Molim ako mi itko može riješiti ove zadatke jer će mi biti sutra u testu...

                                                                                                                   __

3)  Veličina obodnog kuta )<(znate već kako se to piše) BAC nad tetivom BC je 38°26'  ?

Izračunaj veličinu njemu odgovarajućeg središnjeg kuta.  

 

4)  Izračunaj opseg kruga s promjerom duljine 1.3cm.

 

5)  Izračunaj površinu kruga s polumjerom duljine 7.4cm.

 

6)  Konstruiraj pravokutan trokut s hipotenuzom duljine 4.2cm i katetom duljine 29mm (KORISTI TALESOV POUČAK).

 

7)  Opseg kruga je 25.12m.Izračunaj površinu kruga koji ima polumjer za 1cm veći od polumjera zadanog kruga.

 

8)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut. Kolika je dužina polumjera te kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta za y=42m?

 

9)  U krug polumjera 2cm upisan je kvadrat. Za koliko je površina kvadrata manja od površine kruga?

 

 

npr. u 6. zadatku,ako ga budete htieli riješiti probajte ga preko PAINT-a nacrtati.. MOLIM DA MI RIJEŠITE BAR NEKE ZADATKE,JER MI JE SUTRA TEST BAŠ IZ OVIH ZADATAKA....HVALA!!!                            

Luuka čet 25.3.2010 18:51
Mate-matičar kaže...                                                                                                                 __

3)  Veličina obodnog kuta )<(znate već kako se to piše) BAC nad tetivom BC je 38°26'  ?

Izračunaj veličinu njemu odgovarajućeg središnjeg kuta.  

 

4)  Izračunaj opseg kruga s promjerom duljine 1.3cm.

 

5)  Izračunaj površinu kruga s polumjerom duljine 7.4cm.

 

6)  Konstruiraj pravokutan trokut s hipotenuzom duljine 4.2cm i katetom duljine 29mm (KORISTI TALESOV POUČAK).

 

7)  Opseg kruga je 25.12m.Izračunaj površinu kruga koji ima polumjer za 1cm veći od polumjera zadanog kruga.

 

8)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut. Kolika je dužina polumjera te kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta za y=42m?

 

9)  U krug polumjera 2cm upisan je kvadrat. Za koliko je površina kvadrata manja od površine kruga?

Ajmo po redu :D

 

3. vrijedi da je središnji kut = 2*obodni.

4. ako je promjer=1.3cm, onda je polumjer (r)=1.3/2=0.85cm. A opseg = 2*r*pi.

5. r=7.4, a površina=r2pi

6. hm, ne znam kako ovo sa Talesom, ali možeš iskoristit Pitagorin poučak za dobit drugu katetu, pa je onda lagano.

7. O=25.12m, a vrijedi O=2*r*pi. Iz toga se dobije r. Polumjer novog kruga je R=r+1, pa je njegova površina P= R2pi = (r+1)2 pi

8. vrijedi da je duljina luka L=r*pi*alfa/180, pri čemu je r polumjer kružnice, a alfa kut nad kojim je taj luk. Pošto se ovdje radi o desetorokutu, onda je alfa=360/10 (desetina punog kuta)=36stupnjeva. Sad to samo ubaci u formulu za duljinu luka i izračunaj r iz poznatih podataka.

9. površina kruga je 22 pi=4*3.14=... Polumjer te kružnice je pola dijagonale kvadrata, koja je po pitagorinom poučku jednaka a*korijen(2), gdje je a stranica kvadrata. Dakle, 2=a*korijen(2)/2, iz čega se dobije a=4/korijen(2). Površina kvadrata je a2 pa je P=16/2=8. I to je to.

 

Tu sam dao samo hintove, ne i cijela rješenja, jer je cilj da naučiš i sam riješiš. Ako nešto nije jasno, pitaj.

Mate-matičar čet 25.3.2010 19:05

MOLIM POMOĆ OKO OVA 2 ZADATKA!

1)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut.  Kolika je duljina polumjera kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta 9.42m  ?

 

2)  U krug polumjera 2cm upisan je kvadrat. Za koliko je površina kvadrata manja od površine?

 

 

                                                                                       MOLIM DA MI NETKO RIJEŠI OVA 2 ZADATKA!!

Paolo2612 čet 25.3.2010 19:18
Mate-matičar kaže...

MOLIM POMOĆ OKO OVA 2 ZADATKA!

1)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut.  Kolika je duljina polumjera kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta 9.42m  ?

 

2)  U krug polumjera 2cm upisan je kvadrat. Za koliko je površina kvadrata manja od površine?

 

 

                                                                                       MOLIM DA MI NETKO RIJEŠI OVA 2 ZADATKA!!

 

 

1. ako je to opisana kružnica deseterokuta onda je očito da 10 tih lukova tvore puni krug tj. opseg kruga. Pomnoži duljinu kružnog luka s 10 i onda iz formule za opseg dobiješ polumjer

 

2. polumjer kruga je dijagonala kvadrata. Iz dijagonale izračunaš stranicu, a nakon toga i površinu. I onda podijeli površinu kruga s površinom kvadrata

Luuka čet 25.3.2010 20:17
Mate-matičar kaže...

MOLIM POMOĆ OKO OVA 2 ZADATKA!

1)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut.  Kolika je duljina polumjera kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta 9.42m  ?

 

2)  U krug polumjera 2cm upisan je kvadrat. Za koliko je površina kvadrata manja od površine?

 

 

                                                                                       MOLIM DA MI NETKO RIJEŠI OVA 2 ZADATKA!!

Već sam gore napisao postupak, napisao ga je i Paolo, ali eto cijeli postupak:

 

1. imamo pravilan deseterokut. Nakon što ga upišemo u kružnicu, njegov sredšnji kut je alfa=360/10=36 stupnjeva. Imamo formulu da je duljina kružnog luka nad kutom alfa u kružnici radiju r jednaka: L=r*pi*alfa/180. Iz toga slijedi da je r=L*180/(pi*alfa). Sad samo uvrsti što imaš zadano. L=9.42, alfa=36, pi=3.14.

 

2. P_kruga=r2 pi = 4*pi=12.56cm2. Kada u taj krug ubacimo kvadrat, polumjer kružnice je jednak polovici dijagonale (slika, 1.dio). Dijagonala kvadrata se dobije primjenom Pitagorinog poučka, jer je dijagonala kvadrata zapravo hipotenuza pravokutnog trokuta sa katetama duljine a (slika, 2.dio). Dakle d=sqrt(a2 + a2)=a*sqrt(2). Sad iskoristimo ono što smo zaključili za radijus i dijagonalu, tj r=d/2 ; tj r=a*sqrt(2)/2, tj a=2r/sqrt(2). Površina kvadrata je a2 pa je

P_kvadrata = ( 2r/sqrt(2) )2 = 4r2 /2 = 4*4/2=8 cm2. Dakle, razlika površina kruga i kvadrata je 12.56-8=4.56 cm2

Mate-matičar čet 25.3.2010 21:50

1)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut.  Kolika je duljina polumjera kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta 9.42m  ?

                                                                                                                                                                           HVALA!!!

Miki77 čet 25.3.2010 21:52
Mate-matičar kaže...

1)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut.  Kolika je duljina polumjera kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta 9.42m  ?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    HVALA!!!

Pa Luuka ti je gore sve izracunao! Zasto opet pitas??

dncrmt ned 25.4.2010 16:11

Iz prve jednadžbe"izluči" x:

 

x-2y-11=0

x=2y+11

 

i sada 2y+11 uvrsti umjesto x-a u drugoj jednadžbi.Kada to riješiš dobit ćeš x.Onda taj x stavi u bilo koju od te dvije jednadžbe i dobit ćeš y.