Sigurnosni softver

Program za praćenje svega što netko radi?

liv_nytt pet 1.10.2010 22:07

Nadam se da nisam pogriješila što ovo stavljam ovdje.
Zanima me postoje li programi pomoću kojih se na vlastitom računalu prati sve što neka osoba na čijem je računalu program instaliran radi? Ako da koji su to i kako ih otkriti? Pitam zato što sumnjam da sam žrtva takvog programa (ako je takvo što moguće, a mislim da je). Što poduzeti u tom slučaju?

Nadam se da ćete mi odgovoriti.

Mentalist pet 1.10.2010 22:08

Formatiraj disk.

 

Ovakvi nazivi tema su zabranjeni (s razlogom).

 

Vjerovatno postoje takvi programi, za nadzor djecice ili slicno (mozda cak i maliciozni).

 

Reci nam, kako si to otkrila? Paranoja?

liv_nytt pet 1.10.2010 22:13

Hvala vam puno što ste mi odgovorili. Recimo da imam razloga sumnjati u to. Možete li mi reći koji su "simptomi" keystroke logginga? Ne razumijem se baš u informatiku, ne znam što da radim u slučaju da mi je taj program u kompu. Stvarno mi je hitno.

seneka pet 1.10.2010 22:14
liv_nytt kaže...

Nadam se da nisam pogriješila što ovo stavljam ovdje.
Zanima me postoje li programi pomoću kojih se na vlastitom računalu prati sve što neka osoba na čijem je računalu program instaliran radi? Ako da koji su to i kako ih otkriti? Pitam zato što sumnjam da sam žrtva takvog programa (ako je takvo što moguće, a mislim da je). Što poduzeti u tom slučaju?

Nadam se da ćete mi odgovoriti.

moraš nam reći s čim se štitiš,koji imaš antivirus ?
a  gore ti je  link za mbam. pa napravi scan brzu provjeru,ako šta nađe i traži restart,restartaj komp
i tu skini sas,updateaj(check for updates) i opet brzi scan i restart ako traži

deadman pet 1.10.2010 22:16
liv_nytt kaže...

Hvala vam puno što ste mi odgovorili. Recimo da imam razloga sumnjati u to. Možete li mi reći koji su "simptomi" keystroke logginga? Ne razumijem se baš u informatiku, ne znam što da radim u slučaju da mi je taj program u kompu. Stvarno mi je hitno.

  Tipični simptomi su: sporo učitavanje windowsa, neko vrijeme treba proći da se pritisnuta tipka vidi na ekranu, čudni procesi i sl.

kingmedo pet 1.10.2010 22:20
deadman kaže...

Imaš hrpu takvih programa na internetu; oni se zovu keyloggeri. Da li ga imaš, možeš provjeriti skeniranjem MBAM-om.

Ne samo i isključivo keyloggeri, bolje je to kategorizirati u špijunske programe. Tu spada sve tipa trojanci, rootkitovi i keyloggeri. Keylogger može, primjerice, očitavati samo unos s tipkovnice, slikati ekran ili neki kompleksniji i više od toga.

damircazin pet 1.10.2010 22:22

nemozes nikako znati dali imas keylogger jer dok ti neko neprovati u nesto tvoje. Npr ako si skino negdje keylogger koji je star moze biti da vlasnik njega vise nepregledava nove podatke i da ti nece nista biti

Lazarus Long pet 1.10.2010 22:25
liv_nytt kaže...

  Možete li mi reći koji su "simptomi" keystroke logginga?

  Mozemo. Simptomi su da  nema simptoma to je i cilj spiuna..da ne bude otkriven.

 

Kada je u pitanju keyloger (snima ono sto pises) onda skoro i da ne osjetis njegovo prisustvo posto on, na pr. , sakuplja podatke (pisanje) i nakon toga moze sve to u paketu poslati gazdi na e-mail bez tvojeg znanja i sve u zavisnosti kako je stelan taj keylogger. Na pr. moze biti stelan da salje logove jednom na svakih 12 sati ili na 24. Isto tako moze slati screnshotove (uslikava ti ekran) ...sve to moze biti kada je PC u takozvanom  idle rezimu ili kada je neaktivan i prikljucen na net.

 

Inace, simptomi malicioznih programa su drasticno usporavanje racunala odnosno interneta kada te spijuniraju, gomilanje internetskog prometa (ovo mozes provjeriti kod providera)

 

Za pocetak skini Malwarebytes Anti-Malware 1.46 ovdje . Program je vrlo ucinkovit u pronalazenju takvih sr4nja i naravno njihovog uklanjanja. Kada ga instaliras obavezno nadogradi njegovu bazu i zapocni skenirati PC sa Full System Scan nacinom.

Nije zgorega da u PC ostavis prikopcane USB stickove koje imas. Najverojatno si ga dobila tako (ako ga uopce imas)

 

Sretno

deadman pet 1.10.2010 22:25
damircazin kaže...

nemozes nikako znati dali imas keylogger jer dok ti neko neprovati u nesto tvoje. Npr ako si skino negdje keylogger koji je star moze biti da vlasnik njega vise nepregledava nove podatke i da ti nece nista biti

  Kako ne može znati ima li keyloggera kad postoje antivirusni/antispyware/antikeylogger alati koji služe za provjeru istih? Nema veze što možda taj keylogger više ne šalje podatke; svakog keyloggera je važno maknuti.

liv_nytt pet 1.10.2010 22:28

moj komp nisam koristila samo ja. Sumnjam da postoji neki program kojim sam, da tako kažem, špijunirana. Ne, nisam paranoična. Voljela bih da se mogu nasmijati na ovo i staviti smajl, ali mi nije do toga. Preozbiljna sam jer je situacija ozbillna. Kako ne mogu znati imam li keylogger u kompu? Jedino što sam primijetila je da mi je internet nekad spor ali to ne mora biti do toga, do mreže možda i sl, i da se windowsi sporo dižu. A sumnjam jer za to imam razloga. Od antivirusnih imam nod 32. Pokušat ću ovo što ste mi predložili, a ako imate još kakav savjet bila bih zahvalna.

seneka pet 1.10.2010 22:31
liv_nytt kaže...

moj komp nisam koristila samo ja. Sumnjam da postoji neki program kojim sam, da tako kažem, špijunirana. Ne, nisam paranoična.

sumnju na maliciozne programe otklanjaju gore navedeni programi,zato ih skini,besplatni su i skeniraj po onom naputku iz prethodne poruke

torrente pet 1.10.2010 22:31
liv_nytt kaže...

 a ako imate još kakav savjet bila bih zahvalna.

kupi av.

za tebe je sve u jedan paid rjesenje.

 

ne zapitkuje ,ne gnjavi,a radi svoj posao.

kao stvoreno za kucanice.

 

 

seneka pet 1.10.2010 22:36

ne znamo ni koje windowse ima 2 0 4 treba skinuti,ali polako nek napravi prvo scan s malwarebytesom i sas-om
 malwarebytes stavi na hrvatski i klikni na nadogradnja,pa na brza provjera,isto tako i superantispyware..inače će potrajati
kasnije možeš napraviti kompletnu provjeru s obadva

Skizzy pet 1.10.2010 22:39
seneka kaže...

ne znamo ni koje windowse ima

Ma to i je problem sto 80% ljudi kad napise svoj problem ne objasni ni koje windowse ima ni konfu koju ima ni nista pa se teme ovako "razvlace".

damircazin pet 1.10.2010 22:44
deadman kaže...
damircazin kaže...

nemozes nikako znati dali imas keylogger jer dok ti neko neprovati u nesto tvoje. Npr ako si skino negdje keylogger koji je star moze biti da vlasnik njega vise nepregledava nove podatke i da ti nece nista biti

  Kako ne može znati ima li keyloggera kad postoje antivirusni/antispyware/antikeylogger alati koji služe za provjeru istih? Nema veze što možda taj keylogger više ne šalje podatke; svakog keyloggera je važno maknuti.

nemoj biti siguran da svaki antivirus i ostala anti srestva mogu zaustaviti keylogger.
poenta je da je skriven i da sve podatke salje na odredjeni ftp ili neki drugu nacin

deadman pet 1.10.2010 22:44
liv_nytt kaže...
Lazarus Long kaže...

Onda ovako, skini  Trend Micro HijackThis 2.0.2 pokreni ga i uradi skeniranje sistema nakon toga taj log koji ce biti generiran postavi ovdje

http://www.hijackthis.de/ (stavi u prozor gde pise You can paste a logfile in this textbox) i na kraju daj nam link od tvojih rezultata

  please, aj mi onako laički objasni, zašto taj log moram postaviti tu, i zašto da vam dam link od rezulata? Ozbiljno pitam.

  Zato jer taj program (HiJackThis) generira report stanja registryja, procesa i startup programa koji će nam omogućiti da vidimo ima li nečega "čudnog".

torrente pet 1.10.2010 22:44
liv_nytt kaže...

 please, aj mi onako laički objasni, zašto taj log moram postaviti tu, i zašto da vam dam link od rezulata? Ozbiljno pitam.

posalji log privatnom porukom lazarusu.

on ti je ok ciko!

 

(lucidna djevojka, tako treba)

MandaTDI pet 1.10.2010 22:44
liv_nytt kaže...
Lazarus Long kaže...

Onda ovako, skini Trend Micro HijackThis 2.0.2 pokreni ga i uradi skeniranje sistema nakon toga taj log koji ce biti generiran postavi ovdje

http://www.hijackthis.de/ (stavi u prozor gde pise You can paste a logfile in this textbox) i na kraju daj nam link od tvojih rezultata

 please, aj mi onako laički objasni, zašto taj log moram postaviti tu, i zašto da vam dam link od rezulata? Ozbiljno pitam.

Kolegice,pogledaj koliko ovi sto ti pomazu imaju zvjezdica!Oni ih nisu zasluzili bezveze,to su ti dobri tipovi koji ce ti zaista pomoci.

Vjeruj mi da je na BUGU tesko zaraditi zvjezdice!

Napravi to sto su ti rekli,ne boj se nista!

seneka pet 1.10.2010 22:45
liv_nytt kaže...

 please, aj mi onako laički objasni, zašto taj log moram postaviti tu, i zašto da vam dam link od rezulata? Ozbiljno pitam.

liv daj se koncentriraj,napravi prvo skeniranje s ona dva programa
taj hijackthis radi duboko skeniranje sistema i provjerava da li je negdje malware,ali otom potom

kingmedo pet 1.10.2010 22:47
damircazin kaže...
deadman kaže...
damircazin kaže...

nemozes nikako znati dali imas keylogger jer dok ti neko neprovati u nesto tvoje. Npr ako si skino negdje keylogger koji je star moze biti da vlasnik njega vise nepregledava nove podatke i da ti nece nista biti

  Kako ne može znati ima li keyloggera kad postoje antivirusni/antispyware/antikeylogger alati koji služe za provjeru istih? Nema veze što možda taj keylogger više ne šalje podatke; svakog keyloggera je važno maknuti.

nemoj biti siguran da svaki antivirus i ostala anti srestva mogu zaustaviti keylogger.
poenta je da je skriven i da sve podatke salje na odredjeni ftp ili neki drugu nacin

Zato prevencija i je bitna, zato se korisnicama preporućuju programi poput spysheltera.

@autor teme:

Kopiraj log tog programa, on provjerava što nije u redu s windowsima, preko njega otklanjaš probleme, štetne procese. Uostalom, ono što deadman kaže.

Lazarus Long pet 1.10.2010 22:48
MandaTDI kaže...

Oni ih nisu zasluzili bezveze,to su ti dobri tipovi koji ce ti zaista pomoci.

  Jeste, tako je  Poljubac :))

Gospodicna, mi (ja) necemo nista privatno vidjeti sa tim logom osim aplikacije koje se trenutno vrte. Isto tako cemo vidjeti da li su te aplikacije legitimne ili su skrivene (od tebe) kao sto su keylogeri, razno-razni spijunski programi itd.

 

Nemas muke. Uostalom, i sama ces se uvjeriti kada ti ta strana analizira log

rambox pet 1.10.2010 22:54
liv_nytt kaže...
Lazarus Long kaže...

Onda ovako, skini Trend Micro HijackThis 2.0.2 pokreni ga i uradi skeniranje sistema nakon toga taj log koji ce biti generiran postavi ovdje

http://www.hijackthis.de/ (stavi u prozor gde pise You can paste a logfile in this textbox) i na kraju daj nam link od tvojih rezultata

 please, aj mi onako laički objasni, zašto taj log moram postaviti tu, i zašto da vam dam link od rezulata? Ozbiljno pitam.

Ovak ti to ide sa tim programom, kak vidiš na videu dole i nema frke pa LOG postaviš na forum i gotovo.Cool

 

http://tinypic.com/m/4qmpax/2