Grangers pon 21.1.2019 18:33

Svi dokumenti i fotografije na kompu dobili su mi .djvur nastavak

npr  file333.jpg.djvur

i ne mogu ih otvoriti

Svaki folder ima text file

tipa;

https://www.pcrisk.com/images/stories/screenshots201808/djvuransomware-homepage.jpg

 

Čitam po netu, ima nešto informacija ali za sad sam prilično skeptičan - bojim se da ne zabrljam stvar još više

trenutno sam odvojio taj zaraženi HDD i nije spojen na komp ali htio bi osloboditi dokumente :(

 

Bavi li se netko time na profi - poluprofi način?

da mu odnesem HDD i da on to sanira?

 

Marko :D pon 21.1.2019 19:01

Pokupio si ransomware. Drugim riječima; malware koji šifrira sve dokumente, slike, video i slično.

 

Jedan od načina na koji možeš vratiti svoje datoteke jest da otkriješ koji ti je ransomware šifrirao datoteke i da ih pokušaš ih dešifrirati odgovarajućim alatom (ako isti postoji). Osim toga, možeš i platiti otkupninu, ali to ti ne bih preporučio jer garancije da će ti se datoteke dešifrirati nema.

 

Također, ako imaš u Windowsima uključen File History ili System Restore, klikni desni klik na šifriranu datoteku -> Properties i otvori tab Previous Versions. Tu će ti se pojaviti prijašnja verzija te datoteke (dok još nije bila šifrirana) i možeš je vratiti. Isto tako možeš probati i vratiti sustav unazad preko System Restorea, na neku od prethodnih točki, dakle, prije nego što su datoteke šifrirane.

U slučaju da to imaš isključeno, ne postoji način da vratiš datoteke.

 

Ubuduće radi backup - to je sve što ti mogu preporučiti.

Grangers pon 21.1.2019 19:57

Sve zaražene meni bitne dokumente sam stavio na jedan HDD bez OS-a i isključio iz kompa

Čitav ostali sistem (dva HDD-a) sam formatirao i napravio reinstal i ne spajam na to taj zaraženi HDD dok ne budem našao nešto što koliko toliko daje nadu da ću nešta spasiti.

 

Zato sam i postavio pitanje možda ima neko ko se tim bavi uz fer nadoknadu pa da riješim problem.

 

konkretno hakeri me traže 490 $$ za dešifriranje

Meni to toliko ne vredi - riječ je najviše o fotografijama i nekim privatnim uspomenama (70% su slike mojih pasa)  da je 50 $$ još bi i platio ali 490 nema šanse

 

Za backup sve znam i baš je taj HDD bi predviđen da čuva fajlove odspojen iz sistema ali....

ali jednostavno splet nesretnih okolnosti i žurba da se drugoj osobi napravi usluga odvela me na sumnjivu stranicu gdje sam to pokupiio :(

 

 

Marko :D pon 21.1.2019 20:19
Grangers kaže...

Sve zaražene meni bitne dokumente sam stavio na jedan HDD bez OS-a i isključio iz kompa

Čitav ostali sistem (dva HDD-a) sam formatirao i napravio reinstal i ne spajam na to taj zaraženi HDD dok ne budem našao nešto što koliko toliko daje nadu da ću nešta spasiti.

 

Zato sam i postavio pitanje možda ima neko ko se tim bavi uz fer nadoknadu pa da riješim problem.

 

konkretno hakeri me traže 490 $$ za dešifriranje

Meni to toliko ne vredi - riječ je najviše o fotografijama i nekim privatnim uspomenama (70% su slike mojih pasa)  da je 50 $$ još bi i platio ali 490 nema šanse

 

Za backup sve znam i baš je taj HDD bi predviđen da čuva fajlove odspojen iz sistema ali....

ali jednostavno splet nesretnih okolnosti i žurba da se drugoj osobi napravi usluga odvela me na sumnjivu stranicu gdje sam to pokupiio :(

Ransomware je zanimljiv jer u većini slučajeva isti šifrira datoteke i onda se sam ukloni s računala. Datoteke teško da ćeš dobiti nazad.

 

Preporuka: u buduće koristi Google Photos; nude neograničen prostor za pohranu fotografija i videa uz malu kompresiju.