Paradox1 čet 24.4.2014 22:04

Aha,pa to je lagano.

Prvo moras izrezat na predvidenim mjestima.

 

U principu jednostavno.

Ja sam sebi spojil u paralelu,ak rikne neka traka,mogu vidjet koja je,al' moze se i serijski.U principu ovdje ti je to isto.

Vidi shemu,ovak ti je najbrze spojit,mozes i za svaku povlacit posebnu zicu od izvora(molexa)(1 za +12V,1 za masu po traci).

 

Ak neznas kak spojit zicu na traku ukratko:

Usporedi na shemi srednju i desnu traku,pogledaj spojne tocke.Na desnoj ima nes malo,a na drugoj ima puno prostora za spojit.

Kraj trake na koji mislis spajat odrezi kao kak sam ja srednju,lakse ce ti bit lemit.Krajeve na koje ne mislis nis nadovezat odrezi kak sam ja na desnoj.

To je to,ali ako ti je led traka prekrivena gelom:

Kada odrezes,ocisti spojne tocke od gela i lagano postuzi te tockice.Vidjet ces kak su lagano zelenkaste(mislim da je to zeleno bakren oksid,ugl.tesko sam lemio na to,pa je logicno da se postuze 

i dode do cistog bakra).

Lemljenje je malo teze,ali ja imam prakse pa sam uspio.Ak si totalni noob sa lemilicom,uzmi komad pletene i obicne zice pa se uci.Kad mislis da si naucio,uzmi neki dio led trake koji ti ne treba i uci se na njemu.

 

Ja sam se malo ucio na ne potrebnim dijelovima,gel je poprilicno nagorio,ali sve skroz normalno radi,a trake kupljene prek e-baya za 70kn 5m,iz Kine,lol.

mbaksa sub 26.4.2014 02:18

Narezane LED trake se mogu spojiti serijski (kao što su i bile spojene!) ili paralelno. Prije kad sam to išao proučavati najčešće su pisali da je LED trake potrebno spajati serijski, ne dulje od 5 m - valjda zbog toga što s duljinom pada napon i zato jer sam čitao objašnjenja vezano uz trake s kontrolerom.

 

Uglavnom, ako sam dobro shvatio odsječci (djelići LED trake koji mogu biti samostalni - dakle dio kojeg s lijeve i desne strane možeš odvojiti od ostatka trake) su na vodiče koji idu kroz cijelu traku (kroz cijelih 5 metara) spojeni paralelno tako da ne bi trebalo imati veze ako koja ledica negdje pregori - time će prestati svjetliti samo taj mali odsječak. Zbog toga, ako je praktičnije spojiti iz serijski, onda je OK spojiti ih serijski.

 

Što se tiče silikona, isti se može "spaliti" lemilicom tamo gdje su kontakti. Treba biti pažljiv kad se čiste ti kontakti da se ti bakreni komadići ne ogule. Tu bi bilo uputno koristiti i pastu za lemljenje. Kod traka bez silikona to u pravilu nije potrebno. Za one koji tek kupuju trake - traka sa silikonom nudi otpornost na vodu, no obično i miriši tijekom rada i trebala bi davati nešto slabije svjetlo nego gola traka. Trake sa silikonom bi bile idealne recimo u kuhinji iznad sudopera.

 

Što se tiče žice, žica zapravo može biti dosta tanka, barem ako se radi o par metara - ova žica za zvučnik je overkill (iako nema ništa loše ako se ona koristi - i sam koristim takve nekakve žice). Ako ste kad uzeli četverožilni RGB(+) kabel, onda ste vidjeli koliko tanke mogu biti žice, a da stvar i dalje funkcionira. Drugim riječima, za spajanje kojeg metra LED trake trebao bi biti dovoljan skoro kakav god kabel kojeg imate pod rukom - rasporiš ga, oguliš kraj žice i lemi. {#} Da vam uopće ne spominjem što sam ja radio... Htio sam si napraviti panel od LED traka i mislio sam si da bi bila dobra ideja povezati trake klameriicama. {#} Nisu se dobro držale, ali ove koje jesu, sasvim su dobro provodile struju. Na kraju sam odustao od toga jer se nisu uspijevale dovoljno čvsto zalemiti i zato jer je ispalo previše osjetljivo, kad su klamerice krute.

 

Što se tiče regulacije svjetline, može se koristiti onakav kontroler kakvog je SlimeBoy01 spomenuo - to je PWM kontroler. Za LED-ice se u pravilu preporuča PWM kontroler. Probao sam inače koristiti i obični potenciometar od 5K Omha koji će spustiti napon - funkcionira i on, iako bude problema ako su trake s različitim LED-icama. Na primjer, spojio sam traku s plavim i traku s crvenim LED-icama - kad smanjim na minimum, crvena još svijetli, a plava je isključena (plavim LED-icama treba viši napon).

 

Moram reći da osobno mrzim PWM kontrolere, bar ove s niskom frekvencijom osvježavanja, jer kao prvo smeta me treperenje, a kao drugo LED-ice sam mislio koristiti za rasvjetu kod snimanja videa, a PWM kontroleri preniske frekvencije su neupotrebljivi. Nisam siguran jesam li uspio frekvenciju dobro izmjeriti multimetrom - dobio sam brojku od 240 Hz za ovaj RGB kontroler. Što znači tih 240 Hz? Nešto slično kao kad se radi o tipičnim monitorima - ako fotićem/kamerom snimaš stvari osvijetljene svjetlom čiju jačinu regulira taj kontroler dobiješ "valove". A i okom se vidi se da svjetlo nije posve mirno, pogotovo kad se jako priguši. Imam inače još dva kontrolera - jedan RGB kontroler s kotačićima, kojem sam izmjerio frekvenciju od cca 1200 Hz (ovaj ima kotačiće, tj. potenciometre, iznenađujuće visoke kvalitete) i jedan za jednobojne LED-ice s frekvencijom od cca 1000 Hz (potenciometar izgleda identično prethodnom). Probao sam snimati i pod ovim s 1200 Hz - valovi su manji, gušći nego kod onog na 240 Hz, ali je i dalje neprihvatljivo za snimanje. Naravno, snimao sam pri 1/50 sekundi. Međutim, kad sam prebacio na 1/25 sekunde, valovi su nestali kod tog s 1200 Hz, što će reći da pri 1/50 sekunde valovi ne bi trebali biti primjetni s PWM kontrolerom na 2500-5000 Hz. Trebali bi mi inače biti na putu dva kontrolera, jedan na 13 kHz i jedan na nekih 25 kHz, ali eto kasne i već se pribojavam da ništa od njih... Pod njima se ne bi trebali javljati valovi. Planiram ih iskoristiti za 30W LED-icu.

mbaksa pon 5.5.2014 03:02

Samo da kažem nova saznanja o PWM-u. Kupio sam pred par dana Croduino (Đakovačka verzija Arduina) i igrao se s PWM-om. Po defaultu je postavljen na 1 kHz i tu su se vidjeli "valovi" kod snimanja videa, no onda sam ga digao na stupanj više, što znači 8 kHz, i tu više nema valova.

 

LED trake (crvena i zelena sa silikonom) su se dale lijepo kontrolirati pomoću PWM signala iz Croduina, međutim 30W COB ledica nije. Može se malo prigušiti, no kod jačeg prigušenja počne vidljivo treperiti, što će reći da određivati svjetlinu LED-ice spojene na driver s fiksnom izlaznom jakosti struje i varijabilnim izlaznim naponom nije najsretnije za raditi pomoću PWM-a. Sad nisam baš najsretniji, jer sam mislio kupiti jaku RGB COB ledicu (50-100W) i pomoću PWM-a na Croduinu/Arduinu miješati RGB boje, a to čini se neće biti moguće.

rokonja pon 5.5.2014 07:25

ma nije to ništa za spajat, baš sam prije par dana stavio na poklopac od akvarija i uze od pc-a napajanje. kupio 5m na ebay-u za cca 20-30 kn., točno takve kakve su na snimci. a imao sam silikonske više-bojne dole ispod auta u krug zaljepljene. nije to nekakva pamet. sam trebaš pravu lemilicu da to se zalemi kako spada.

dadoremix pon 28.7.2014 18:23

da malo osvježimo temu

i ja sam zabrijao na ledice i to da stavim na kuću, 10 + 10 metara

Imam u cijeloj dužini 10m zida kao obrub gdje mogu ledice stavit

E sad, mene zanima.. dal je izvedivo 10m u komadu sa 1 daljanskim, da mnogo ne bušim po kući

Ili mora da ide 5m, pa opet struja za sljedećih 5m

Gledam led 5050 60kom/m RGB

Ili bi bila dovoljna i ova traka di je 150 komada na 5m tj 30/m ??

 

E bay je prepun toga, ma mi je več muka lagano, ali na njušci neči iz principa kupit jer tjeraju 100% maržu pa i više.

mbaksa pet 1.8.2014 16:55
dadoremix kaže...

i ja sam zabrijao na ledice i to da stavim na kuću, 10 + 10 metara

Imam u cijeloj dužini 10m zida kao obrub gdje mogu ledice stavit

E sad, mene zanima.. dal je izvedivo 10m u komadu sa 1 daljanskim, da mnogo ne bušim po kući

Ili mora da ide 5m, pa opet struja za sljedećih 5m

Čini se da već znaš odgovor, ali samo čekaš da ti netko eksplicitno ubije nadu. {#}

 

Eventualno bi ti kontroler mogao biti na sredini, znači da imaš traku koja ide lijevo pet metara i traku koja ide desno pet metara, s tim da moraš imati dovoljno snažno napajanje i moraš biti siguran da ti kontroler podržava tako veliku struju. Tako bi dobio 10 m trake kojem pristupaš samo s jednog mjesta.

 

Postoje inače i repeateri signala pa onda svakih 5 metara moraš dostaviti struju. Ovo bi ti možda moglo biti rješenje, jer ti za repetaer treba samo struja, koju možeš dovući debljim žicama, a ako treba možeš u te žice pustiti koji volt više pa da u led traku unatoč udaljenosti ulazi punih 12 V. Dakle, s repeaterima, dugačkim žicama i malo višim naponom vjerojatno bi sve to bilo izvedivo (vjerojatno i svih 20 metara, samo što bi eto morao uz trake paralelno vući i žice sa strujom) i iz samo jednog mjesta (ali ne direktnim štukanjem jedne trake na drugu - ne samo zbog pada napona, nego i zbog toga što vodiči u led trakama nisu predviđeni za tako visoku jakost struje /rekli bi neki - amperažu/).

 

dadoremix kaže...

Gledam led 5050 60kom/m RGB

Ili bi bila dovoljna i ova traka di je 150 komada na 5m tj 30/m ??

Ne znaš dok ne probaš. {#} I ovisi što točno želiš postići. Iz osobnog iskustva ti mogu reći da nisam baš oduševljen jakosti svjetla RGB trake, tako da bih na tvom mjestu prvo naručio jednu rolu 5050 s 300 ledica na 5m, pa ako bi mi se činilo prejako, onda bih naručio slabije. Ako stavljaš izvana, obavezno waterproof. Ako stavljaš iznutra, gole bi trebale dati možda malo jače svjetlo, no glavna prednost je što se neće toliko grijati, jer silikon neće sprečavati hlađenje.

 

Ako slučajno netko traži baš jake ledice, ali jednobojne, onda nek ide na 5630 - generalno gledano daju jače svjetlo od 5050 i imaju višu iskoristivost.

dadoremix pet 1.8.2014 22:31

eto, sve si rekao.

Donekle sam i ja to skuzio gledajuči dijelove koji postoje za kupiti.

Ali ono, tražim nekog tko iz iskustva zna, pa da se ja ne učim ili ne uprskam stvar.

Jedino što sam još razmišljao, da sve to utopim u nekakvu kanalicu sa prozirnom stranom, pa onda mogu i kablove sakrit, jedino neznam kako cu adapter od daljanskog sakrit, dal su žice dovoljno duge, pa da ga ostavim sa one druge strane zida, a kabel sa senzorom povučem van.

mbaksa sub 2.8.2014 12:29
dadoremix kaže...

Jedino što sam još razmišljao, da sve to utopim u nekakvu kanalicu sa prozirnom stranom, pa onda mogu i kablove sakrit, jedino neznam kako cu adapter od daljanskog sakrit, dal su žice dovoljno duge, pa da ga ostavim sa one druge strane zida, a kabel sa senzorom povučem van.

Na mom kontroleru kabel je dugačak 11 cm, dakle teško da će ti biti dosta za to. Eventualno bi ga mogao precvikati i produžiti

dadoremix sub 2.8.2014 19:45

zanimljivo na trackeru

 

Local Date and Time Country Location Event Type Extra Information

1.8.2014. 10:29:00 SWITZERLAND SINGAPORE Receive item from customer

1.8.2014. 10:29:00 SWITZERLAND SINGAPORE Receive item at office of exchange

1.8.2014. 10:29:00 SWITZERLAND SINGAPORE Insert item into bag

1.8.2014. 23:59:00 SWITZERLAND SINGAPORE Send item abroad (EDI-received)

 

od kad je u CH Signapore? ili sam ja nešto pobrko :)

mbaksa sub 2.8.2014 20:07
dadoremix kaže...

od kad je u CH Signapore? ili sam ja nešto pobrko :)

Švicarska je valjda via točka, odnosno paket došao iz Singapura na aerodrom u Švicarskoj i neće ući u Švicarsku nego ide dalje u Hrvatsku ili odakle si već.

hrcko1102 uto 30.9.2014 16:47

Pitanje jedno...les trake 5060 imam samo traku 15m nemam napajanje izlaz i ulaz trake je musko zenski nalik starom misu za komp zmaci kao ps2 ao sto ima 4 zice unutar a ne 8 kao kod misa...sta trebam i di da kupim adapter ili neko napajanje koje nalikuje tom ulazu izlazu

 

mbaksa pon 6.10.2014 21:28

Iz ovih slika ne mogu identificirati o kakvoj traci se radi.

 

Jel to na kolutu trake ima naljepnica sa specifikacijama? Daj sliku te naljepnice i sliku trake izbliza.

 

 

BTW napisao si da je to traka od 15 m. Jesi siguran da to nije traka od 5 metara? Kolut se čini premalen za 15 metara, a LED trake u pravilu dolaze u kolutima od 5 metara.

 

 

PS Ovdje sam našao jedan adapter koji ima PS/2 konektor - to je adapter za adresabilne LED trake, odnosno LED trake kod kojih možeš svaku pojedinu ledicu kontrolirati. Nekako si mislim da je tvoja traka takva - adresabilna (neki ih zovu i digitalne LED trake). Iako, PS/2 konektor bi se mogao iskoristiti i za običnu RGB LED traku.