Space Invader sri 4.3.2020 11:12

Pozdrav, nabavio sam motor za rolete, stavio ga i imam osnovnu diži/spuštaj funkciju trenutno samo na prekidacu. Korak dalje mi je to nekako ukombinirati sa IoT odnosno da ga mogu spojiti na Alexa ili Google home. Na aliexpressu sam naletio na Tuya smart switch ali je on predviđen samo za jednu roletu a pošto u istoj prostoriji imam 6 prozora a time i 6 roleta trebao bi nekako skombinirati da svih 6 idu preko jednog switcha da se mogu dizat/spuštat u isto vrijeme. . Ima li tko kakvih ideja kako bi se to najlakse moglo izvesti?

jozef čet 5.3.2020 23:59

normalno, staviš na svaku roletu po jedan takav "smartswitch". Također imaš daljinske koji imaju više kanala (4,8,16) za veći broj roleta. Znači na svaku staviš po jedan smartswitch i svima upravljaš jednim daljinskim. Za upravljanje preko IP ih opet spojiš svaku kao zaseban uređaj na smarthome interfejs (Broadcom, Alexa, Google Home...) koji se spaja na ruter. Ako potom želiš svima upravljati kao jednom roletom to urediš u softveru samog uređaja, moguće su razne kombinacije i višestruke konfiguracije. No ja na taj način nikad nisam skužio kako mogu roletu (ili više njih) podići/spustiti recimo do pola. Imaš opciju ili dizanje (do kraja) ili spuštanje (do kraja).
Ako baš inzistiraš na korištenju jednog smartswitcha onda sve rolete paralelno spojiš na njega (žicama, naravno) - samo provjeri koliku struju podnosi trebat će ti 1A za svaku.

0verlord pet 6.3.2020 11:03
Space Invader kaže...

Pozdrav, nabavio sam motor za rolete, stavio ga i imam osnovnu diži/spuštaj funkciju trenutno samo na prekidacu. Korak dalje mi je to nekako ukombinirati sa IoT odnosno da ga mogu spojiti na Alexa ili Google home. Na aliexpressu sam naletio na Tuya smart switch ali je on predviđen samo za jednu roletu a pošto u istoj prostoriji imam 6 prozora a time i 6 roleta trebao bi nekako skombinirati da svih 6 idu preko jednog switcha da se mogu dizat/spuštat u isto vrijeme. . Ima li tko kakvih ideja kako bi se to najlakse moglo izvesti?

 Može link tih motora?

jozef pet 6.3.2020 12:34
MrBlc kaže...
Nisam siguran da li će paralelni spoj funkcionirati kako treba. To ovisi o vrsti motora (da li mu brzina ovisi o opterećenju), načinu detekcije krajnjih položaja i slično.

 imaš pravo, to sam previdio. Koliko se sjećam svaka roleta ima i kontrolnu žicu, koja ide prema prekidaču (smartswitchu). A onda to baš i ne bi funkcioniralo, eventualno ako su svi prozori jednaki. Čini mi se da se kod mene ne dižu sve rolete istom brzinom, koliko mi je poznato motori su isti pa po tome mogu pretpostavit da brzina donekle ovisi o opterećenju tj. masi rolete.

No sve je to kemijanje. Svaka roleta ima vlastiti prekidač, a istovremeno se podizanje rješava odabirom svih kanala na daljinskom (može se staviti i zidna RF centralna kontrolna jedinica) ili u SW od smarthome interfacea. 

Space Invader pet 6.3.2020 21:32

Onda bi najbolje bilo na svaku roletu odnosno motor postaviti Tuya switch (slika dole) i u aplikaciji ih spojim da ih gleda kao jednu (ako ima ta opcija)?  Nisam bas nesto vješt s programiranjem, inace bi uzeo arduino. Ovako gledam neka polugotova-gotova riješenja.

Johnatan_Archer sri 10.3.2021 14:04

Imam isti problem/zamisao, međutim kod mene se radi samo o 2 rolete. Problem je što ovi klasični motori ne funkcioniraju dobro u paralelnom spoju, tako da ova priča s jednim tuya switchem ne bu funkcionirala bez dodatnih releja, a ti releji su poprilično skupi. Moj prijedlog ti je da kupiš 6 smart modula. Alternativno, možeš spojiti jedino ako su ti isti motori u pitanju i iste duljine roleta.

Athalansy sri 21.4.2021 18:11

Ako ne nađeš neko sretnije rješenje;


ESP8266/32 možeš programirati na istoj platformi kao i Arduino. Pojednostavljeno ga možeš smatrati kao neku Arduino pločicu sa integriranim WiFi-em.

 

Što se tiče programiranja nije to neka znanstvena fantastika; spojiš ga na WiFi, podigneš neki webserver kojemu ćeš kroz svoju lokalnu mrežu pristupati za kontrolu i to je to što se softvera tiče.

Trebat će ti i nešto znanja elektronike/elektrotehnike da bi sa ESP-ovih par volti i ampera kontrolirao te motore ali isto nikakva znanstvena fantastika.

 

I velika šansa da je već netko to isto napravio i stavio tutorial na hackaday ili tako nešto, na tebi je samo da pospajaš kako ti oni kažu.

 

Sretno!