Samogradnja - općenito

Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Xyloto ned 5.7.2020 15:55

Pozdrav, odlučio sam se napraviti manji projekt oko navodnjavanja biljke.

Imam arduni UNO, relej 5V, senzor za vlagu, LCD display, RTC DS3231 i pumpu koja radi na 5V. Zanima me da li je itko radio sličan projekt sa sličnim komponentama pa da kupim još nešto ako mi fali?

Na netu sam našao ovu sliku water system, ali kako se nikad s ovim nisam bavio neznam je li ovo funkcionalno.

Da li je itko kupovao adapter za arduino, planirao sam uzeti od 12V ali neznam koja izlazna vrijednost struje je ok za ovakav projekt?

Ovo želim promjeniti na vrt pa ako uspijem s ovim manjim da navodnjavam biljku prema određenim uvjetima u određeno doba dana onda bi primjenio sličnu stvar na određeni dio vrta.

P.S Nemoj te zamjeriti ako sam falio nešto početnik sam u vezi rada s Arduinom :)

It'sMe932 ned 5.7.2020 16:35
Xyloto kaže...

Pozdrav, odlučio sam se napraviti manji projekt oko navodnjavanja biljke.

Imam arduni UNO, relej 5V, senzor za vlagu, LCD display, RTC DS3231 i pumpu koja radi na 5V. Zanima me da li je itko radio sličan projekt sa sličnim komponentama pa da kupim još nešto ako mi fali?

Na netu sam našao ovu sliku water system, ali kako se nikad s ovim nisam bavio neznam je li ovo funkcionalno.

Da li je itko kupovao adapter za arduino, planirao sam uzeti od 12V ali neznam koja izlazna vrijednost struje je ok za ovakav projekt?

Ovo želim promjeniti na vrt pa ako uspijem s ovim manjim da navodnjavam biljku prema određenim uvjetima u određeno doba dana onda bi primjenio sličnu stvar na određeni dio vrta.

P.S Nemoj te zamjeriti ako sam falio nešto početnik sam u vezi rada s Arduinom :)

Pogledaj si ovaj video vezano za mjerenje vlage tla (obavezno si probaj nabaviti kapacitivni senzor): https://www.youtube.com/watch?v=udmJyncDvw0

Vezano za napajanje, prouči specifikacije pumpe, ona će biti najveći potrošać u tom projektu (arduino, relej i ovaj senzor ne bi trebali trošiti više od 100-200 mA). Pretpostavljam da ta mala pumpa ima dosta slab protok tako da očekuj sporo zaljevanje.

Ako ti svi elementi rade na 5V onda ti ne treba napajanje od 12V ali ja bih ipak uzeo neku bolju (jaču) pumpu koja radi na 12V.

Napajanja imaš svakakva i nisu toliko skupa: link

Ja sam često koristio stara napajanja od PC-a pa ako ga imaš možeš ga ovdje iskoristiti.

Xyloto ned 5.7.2020 20:45

Hvala, radio sam već neke stvari sa senzorom vlage najjednostavnije ubaciti senzor u čašu vode pa gledati očitanja sa senzora.

Imam i pumpu koja radi na 6V-12V mogu i to iskoristiti, za ovu od 5V mislio sam da mi je ok jer mi nije bitno da zaljeva brzo može u zalijevati cijelu noć :D

Za eBay neznam za koliko bi mi došlo jer sam ove stvari poput senzora i releja čekao po 2 mjeseca radi korone pa mi nije problem da uzemem neki adapter za 30-40 kn,

samo me zanima kolika mi je ok struja od 1 ili 2A za adapter od 12V?

Hvala na savjetima :)