CrnaBitanga sri 25.11.2009 19:58

Pozdrav svima!

 

Trebam savjet - želio bih kućište iznutra obložiti nekim materijalom i dodatno ga utišati, nalazi mi se uz trosjed u dnevnoj sobi i živcira ženu :))

Pa čisto da spasim seksualni život...!

Ne kupuju mi se Akasini tepisi za 100 kn/pol metra2 i slični profesionalni materijali, pa se pitam može li neki stiropor, izolacijska pjenasta guma i slično...

 

Imate li kakva iskustva s takvim ili sličnim materijalima?

 

Unaprijed hvala!

CrnaBitanga sri 25.11.2009 22:22

Ajd, probat cu do Baumaxa skocit...a sve ostalo mi je tiho, napajanjeje Silverstone - ne cuje se, cooler na procu je AMD box cooler ali s modanim ventom - stavio sam Scythe 90 mm uz pomoć adaptera i bešuman je. Jedino mi je dosta bučan vent grafe - ATI 4850 od XFX-a, ona kad se zahajca - ihaaaa! Ali kuzis - nemam ja kaj tu filozofirat, zena je rekla a moje je da napravim :))..

 

Budem probao naci neku pjenastu gumu, ili gušću spužvu, pa javim rezultat...

 

Hvala!

CrnaBitanga sri 25.11.2009 22:41

Znam, ali stavit cu neki benchmark da se vrti sat-dva, pa cu vidjeti kaj se desava.

Ionako mi izolacija ide na bocne, pod i gornju stranicu, ne mislim zatvarat zadnju ili prednju.

A na prednjoj imam 140 mm vent koji se vrti na 900 okr/min, regulirano s potenciometrom, i besuman je.

Stoja sri 25.11.2009 23:05

mislim da biš trebao stavit scythe musashija na grafu,em će ti bit nečujna(možeš regulirat od 1500-2000 okretaja sa ugrađenim potenciometrom)em ćeš još snizit temperature(umjesto da se podignu sa zvučnom izolacijom)

MrBlc sri 25.11.2009 23:30

Kvalitetni ventilatori velikog promjera na malim okretajima, otvori za ventilatore bez ili s minimalnom smetnjom (najgora kombinacija je ako kućište ima samo izbušen lim), kontrola okretaja ventilatora prema temperaturi i kvalitetan nosač za disk te zalijepljene sve maske koje mogu vibrirati znaće više od tih spužvi. Jedino ako je bočna stranica baš slaba, možeš je pojačati. Dovoljno je zalijepit T profit ili četvrtastu cijev na X s unutarnje strane bočne stranice elastičnim ljepilom da priguši vibracije.

dantex čet 26.11.2009 00:13

ima u chipoteki neku pjenu za izolaciju (bar mislim da je) na drugom katu jedno pola metra puta metar- - valjda će bit dosta

 

a i to m podsjetilo imaš u dobar zvuk i znam da su se u nekimk PC shopovima prodavali setovi za izolaciju kućišata

 

i malo ventilatore utišaj, osim ako ti je zagrijavanje problem

mtopol čet 26.11.2009 00:18
CrnaBitanga kaže...

Pozdrav svima!

 

Trebam savjet - želio bih kućište iznutra obložiti nekim materijalom i dodatno ga utišati, nalazi mi se uz trosjed u dnevnoj sobi i živcira ženu :))

Pa čisto da spasim seksualni život...!

Ne kupuju mi se Akasini tepisi za 100 kn/pol metra2 i slični profesionalni materijali, pa se pitam može li neki stiropor, izolacijska pjenasta guma i slično...

 

Imate li kakva iskustva s takvim ili sličnim materijalima?

 

Unaprijed hvala!

Zaboravi na spužve i ostale bezvezarije to ništa nepomaže, probaj ventilatorima smanjit brzinu vrtnje, ili nabavi pasivno hlađenje za sve komponente , ili još bolje vodeno hlađenje.

MrBlc čet 26.11.2009 07:14
flynex kaže...

Najjednostavnije je stavit pasivno hladenje u kuciste i stavit jedan mali vent na bocnu stranicu sa malim okretajima da izvlaci toplinu i sve rijeseno!

  Ne daj bože. Mali ventilatori su bučniji na istim okretajima, a da bi izbacili istu količinu zraka kao veći ventilator moraju se vrtit brže. Uz to ventilator na bočnoj stranici prenosi vibracije na stranicu koja se ponaša poput zvučnika.

Pasivno hlađenje zahtjeva dobru provjetrenost kućišta.

the economist čet 26.11.2009 08:06

zanimljiva tema, mislio sam postati svoje rješenje pod samogradnju

ali mogu i ovdje....

 

svoje sam kućište (Soprano Dx) cijelo iznutra tapecirao

sa spužvom debljine 1 cm, znači obje bočne stranice, dno i sve slobodne metalne plohe...

 

rezuzltat: smanjenje buke za možda 10%-15%, temperatura se nije povećala..

 

veći dobitak je vizualni i to što se prašina lijepi za spužvu pa se lakše očišti...

flynex čet 26.11.2009 12:52
MrBlc kaže...
flynex kaže...

Najjednostavnije je stavit pasivno hladenje u kuciste i stavit jedan mali vent na bocnu stranicu sa malim okretajima da izvlaci toplinu i sve rijeseno!

  Ne daj bože. Mali ventilatori su bučniji na istim okretajima, a da bi izbacili istu količinu zraka kao veći ventilator moraju se vrtit brže. Uz to ventilator na bočnoj stranici prenosi vibracije na stranicu koja se ponaša poput zvučnika.

Pasivno hlađenje zahtjeva dobru provjetrenost kućišta.

Prije ovog kompa sam imao komp sa pasivnim hladenjem (Dual kor,dobra grafa sa pasivnim hladnjakom....) imao sam jedan vent na kucistu koj je izvlacio toplinu van i to je!
Taj kompjuter je bio daleko tiši nego ovaj novi koj sad imam a trenutno mi rade samo dva venta onaj na procu i jedan 600 okretaja...

Onaj koji zna moze sloziti pasivno hladenje da bude savršeno...

CrnaBitanga čet 26.11.2009 15:51

Najveću buku mi stvara grafička i to kad se zaleti, smanjim ja njoj brzinu u idleu ut pomoć ATI tray toolsa, sve radi najnormalnije i komp je vrlo tih, ali onda zaboravim da je vent zalockan na 50 % i opalim recimo COD6 i komp se, naravno, zablesira nakon 2-3 minute.

 

EDIT:

 

Evo za sada problem riješen - kupio sam Scythe Musashi u Linksu, instalacija je relativno jednostavna, potenciometrima sam podesio na najnižu brzinu, i sad prijavljuje temperaturu u idleu 38 stupnjeva (manje niti ne može prikazati). Kad se zahajca (npr. sat vremena Crysisa) tepr. je oko 45 stupnjeva (prije su te vrijednosti bile 42/65!!) Gospođa je primijetila kak je komp puno tiši, a od toga sam i ja izravno profitirao!

Hvala svima!!

 

CB

 

 

Batista čet 26.11.2009 16:11
CrnaBitanga kaže...

Najveću buku mi stvara grafička i to kad se zaleti, smanjim ja njoj brzinu u idleu ut pomoć ATI tray toolsa, sve radi najnormalnije i komp je vrlo tih, ali onda zaboravim da je vent zalockan na 50 % i opalim recimo COD6 i komp se, naravno, zablesira nakon 2-3 minute.

 

 

Kupio sam Scythe Musashi-a koji hladi grafu kak spada, ventovi su mu na najnizim okretajima, ne cuju se a rade. Dobar izbor je i Accelero S1, stavis neki vent na njega s niskim okretajima i sasvim ok.

Zura čet 26.11.2009 16:15
CrnaBitanga kaže...

Pozdrav svima!

 

Trebam savjet - želio bih kućište iznutra obložiti nekim materijalom i dodatno ga utišati, nalazi mi se uz trosjed u dnevnoj sobi i živcira ženu :))

Pa čisto da spasim seksualni život...!

Unaprijed hvala!

Ako ti se vent na grafičkoj raspali i živcira ženu.. jasno je da ti pati seksualni život. Ugasi igricu i navali na ženicu! :)

 

inače, dečki ti savjetuju promjenu hladnjaka na grafičkoj. To može puno pomoći (pogotovo što kažeš da je ostatak ventilatora po kućištu dovoljno tih).

Stoja čet 26.11.2009 16:49
CrnaBitanga kaže...

Ajme, 260 kuna u Protisu...malo puno za grafu koja vrijedi 500-tinjak kuna, ako uopće toliko... Ali uzeto u obzir, hvala!

A čuj,pa kad kupiš novu grafu, stavit ćeš opet taj cooler na nju, i opet ćeš imat tihu grafu tako da po meni ima smisla uzet

Buffer Overflow čet 26.11.2009 16:58

Pasivno napajanje, pasivni cooleri itd.. Ali to košta poprilično.

 

Fizičko stišavanje? Hmmm.. Razmislimo o protoku zraka i ostalome. Buka dolazi najviše od procesora, grafičke i napajanja. Zatvoriš li jedan dovod/odvod zraka, već imaš problema.

 

Najbolje bi bilo da kupiš nove cooler-e i napajanje (ne treba biti pasivno) i više nećeš čuti računalo.