Samogradnja - općenito

Potenciometar na ventilatoru

pixelatem pon 19.1.2009 10:10

uzeo sam nekidan Zalmanov 12cm ventilator, za kojeg su mi rekli da je super tih. Teoretski vent ne radi puno buke nego se najvise cuje strujanje zraka.

Imam osjecaj da se vrti i puno vise nego sto bi trebao ili ja bi ja htio da se vrti, stoga sam odlucio staviti potenciometar na njega.

 

No, on ima 3 žice. Crna, crvena i bijela! Prepostavljam da su crna i crvena za struju te da je bijela za informacije o broju okretaja...


dakle, za spojiti potenciometar rezem samo crvenu zicu???

pixelatem uto 20.1.2009 22:00

da, mozes ga skroz ugasit (potenciometar na nulu) ili skroz pojacat (potenciometar suprotno od nule),

 

osobno ga drzim sada na pola i vent se uopce ne cuje, jer eto ne igram nista.

Ali kad se odlucim za igranje, nabijem slusalice i samo okrenem potenciometar do kraja.

 

No, obicni prekidac bi mi posluzio jer nema neke velike koristi od ventilatora na pola snage, samo prasinu gura unutra

Hacker-ri sri 21.1.2009 10:10
pixelatem kaže...

No, obicni prekidac bi mi posluzio jer nema neke velike koristi od ventilatora na pola snage, samo prasinu gura unutra

 Crna-crvena na prekidac i mirna bosna...
bez potenciometra...

Evo dobio sam digitalac pa cu bas danas slikat kako je kod mene to islo i kako radi...
ja imam Nine Hundred sa 5 ventova
4 standard i jedan na bocnoj dodatno 120mm.

2 su na prednjoj strani i hlade diskove a 2 izbacuju zrak van, ovaj veliki gore i sa zadnje strane, dok bocni puse u procesor...
moram vidjet kako ide sa grafickom temp jer ako bude kriza gurnem jos jedan unutra da hladi graf.

Prekidac spoji umjesto potenciometra ako ti netreba, jer nema smisla da radi na pola-barem po meni