Samogradnja - općenito

Izrada laboratorijskog napajanja

Section31 pet 8.4.2011 22:08

evo ovako ljudovi

 

trebao bi napraviti ovaj izvor lab. napajanja od starog atx napajanja

sve komponente imam, samo imam jedan problem

imam shemu i izgled tiskane ali nez gdje sta ide pa ako bi mogli uz prilozene slike u paintu samo nacrtat di koja komponenta ide na tiskanoj

bio bi vrlo zahvalan ;)

 

 

sirka666 pet 8.4.2011 23:11

Najlakše ti je pratit ovaj široki kabel, odnosno di je puno utora.

 

Također obrati pažnju da je samo jedan element sa tri nožice, ovaj tranzistor, pa njemu i idu tri rupice, negdi po sredini sheme je to.

Hacker-ri uto 12.4.2011 22:23
Hacker-ri kaže...

get EAGLE and draw...

 

Section31 kaže...

jeli moze itko pomoci ??

sta ti nisam pomogao?

EAGLE

ako ces iskreno, ja sam pogrijesio u pocetnim godinama skole gdje sam sve trazio gotovo, ali sam kasnije shvatio, pa ti po mom iskustvu dajem i savjet...

 

sisko93 sri 13.4.2011 00:13

i moj savjet ti je EAGLE... nema boljeg programa za tu namjenu... i jos si mozes napravit puno bolju (manju) pločicu!

..jedino je malo problem ako nisi nikada radio s eagleom to sto ne vrijede "windowsove kratice" tipa ctrl+c za copy... i npr ako hoces pomac neki element, moras odabrat funkciju move... ali nakon malo koristenja covjek se privikne :)

 

ako bas hoces ovu plocicu.. pokusat cu sada u paintu oznacit di sta ide.. ali neznam hocu li ju zavrsiti veceras!

hazz sri 13.4.2011 08:33

Može se iz atx napajanja napraviti lab. napajanje, samo dodaš, ovisno o PWM kontroleru u napajanju, potenciometar i to je to. Malo središ feedback za stabilniji napon i imaš odlično napajanje. Preradio sam si jedno takvo ide od 0-15 V (može i više, al onda je duty cycle povisok, a neželim skurit tranzistore) i 15 A. Možeš dobiti veče napone ako premotaš trafo iz napajanja.

Hacker-ri sri 13.4.2011 13:40
hazz kaže...

Može se iz atx napajanja napraviti lab. napajanje, samo dodaš, ovisno o PWM kontroleru u napajanju, potenciometar i to je to. Malo središ feedback za stabilniji napon i imaš odlično napajanje. Preradio sam si jedno takvo ide od 0-15 V (može i više, al onda je duty cycle povisok, a neželim skurit tranzistore) i 15 A. Možeš dobiti veče napone ako premotaš trafo iz napajanja.

covjek ne zna slozit elemente na plocicu a ti mu savjetujes da ide prckat po napajanju :D

ili da premota trafo :p

sisko93 sri 13.4.2011 14:36
Section31 kaže...

evo ovako ljudovi

 

trebao bi napraviti ovaj izvor lab. napajanja od starog atx napajanja

sve komponente imam, samo imam jedan problem

imam shemu i izgled tiskane ali nez gdje sta ide pa ako bi mogli uz prilozene slike u paintu samo nacrtat di koja komponenta ide na tiskanoj

bio bi vrlo zahvalan ;)

 

 

mozes li mi molim te reci gdje si nasao tu shemu i plocicu?? daj LINK!

 

ja sam pokusao oznaciti u paintu gdje sta ide ali sam zapeo na jednom dijelu:

nemogu skuzitu cemu sluzi osigurač f2 i ulaz 12V (ocito da je ulaz po tome sto vodi na "IN" intergrirca) tj na plocici nesto nije dobro napravljeno:

  prema ovoj plocici osigurac f2 ide na oznaceno mjesto ali je malo ne logično jer to mjesto spaja "IN" sa "minusom" (-) izlaza

 

.. reci mi u koju skolu ides... ako ides u elektrotehnicu, u 3.god bi trebao učiti raditi sa EAGLE-om

Hacker-ri sri 13.4.2011 17:20
sisko93 kaže...

.. reci mi u koju skolu ides... ako ides u elektrotehnicu, u 3.god bi trebao učiti raditi sa EAGLE-om

bas radim ispitivac dioda za 4. razred ETS u Rijeci (elektrotehnicka skola)...

da ne pricam kako nisu nikad culi za jetkanje ili foto postupak...

sisko93 sri 13.4.2011 17:44
Hacker-ri kaže...
sisko93 kaže...

.. reci mi u koju skolu ides... ako ides u elektrotehnicu, u 3.god bi trebao učiti raditi sa EAGLE-om

bas radim ispitivac dioda za 4. razred ETS u Rijeci (elektrotehnicka skola)...

da ne pricam kako nisu nikad culi za jetkanje ili foto postupak...

srećom pa ja valjda idem u jednu od najtežiju ETŠ u hrvatskoj...

sada u 3. raz smo radili rucno flomasterom plocice (impulsni generator i malo slozenija plocica, ekvilajzer).. naravno radimo i u EAGLE-u, a i imamo "homemade" osvjetljivač pločica za fotopostupak (s kojim sam napravio plocicu za vu-metar - plocicu sam DOBIO besplatno od profesora na kojoj sam napravio vodove - naravno u EAGLE-u

...još + sve to svaki tjedan imamo 4 sata obaveznih dodatnih sati koje zovemo "vjezbe"

 

..jbg malo sam otisao u offtopic.. da se vratim u on:

@Hacker-ri posto kazes da si 4.god.. znas li mozda ti sto bih predstavljao ovaj 12V ulaz... koji se na plocici neobjasljivo povezuje sa GND??

Section31 sri 13.4.2011 20:41

idem u etš split 2 razred

pa smo sad iz prakse radili sklop(prvi), socijalni led voltmetar

a za drugi mogu proizvoljno odabrati koji zelim sklop raditi

pa evo ja sam u bug-u naisao na ovaj projekt pod samogradnja sekcija

a sto se tice osiguraca primjetio sam poslije da u tekstu sastrane pise da osigurac F1 se nalazi na sasiji pa lemne tocke za njega nisu potrebne na tiskanoj plocici.Izlaz s regulatora napona se direktno lemi na izvod na kucistu osiguraca(koje je na sasiji) a drugi izvod osiguraca se spaja na buksnu.Umjesto F1 na tiskanoj plocici zalemite kratkospojnik. eto to pise u okviru sastrane teksta.

hvala na pomoci

 

evo i slike

 

 

hazz sri 13.4.2011 21:15
Hacker-ri kaže...
hazz kaže...

Može se iz atx napajanja napraviti lab. napajanje, samo dodaš, ovisno o PWM kontroleru u napajanju, potenciometar i to je to. Malo središ feedback za stabilniji napon i imaš odlično napajanje. Preradio sam si jedno takvo ide od 0-15 V (može i više, al onda je duty cycle povisok, a neželim skurit tranzistore) i 15 A. Možeš dobiti veče napone ako premotaš trafo iz napajanja.

covjek ne zna slozit elemente na plocicu a ti mu savjetujes da ide prckat po napajanju :D

ili da premota trafo :p

Valjda zna zalemiti dvije žice na određena mjesta na pločici i zalemiti potenciometar :D Al imaš pravo, nema dosta iskustva, a napajanja su opasna ako nezna kaj radi (naponi do 320V)

Jednom kad skupiš dosta znanja, baci se u modifikaciju napajanja od kompa :D

josip291 čet 27.12.2012 22:43

evo vidio sam slucajno ovu temu i htijeo bih napraviti to....

no medutim ne vidim bas najbolje ove stranice sta je skenirano sta sve treba itd....

pa ako mi moze neko skinirat ako ima neko te 2 stranice malo bolje ili slikat bio bih jako zahvalan :D

sirka666 ned 20.1.2013 23:41
josip291 kaže...

evo vidio sam slucajno ovu temu i htijeo bih napraviti to....

no medutim ne vidim bas najbolje ove stranice sta je skenirano sta sve treba itd....

pa ako mi moze neko skinirat ako ima neko te 2 stranice malo bolje ili slikat bio bih jako zahvalan :D

 

agent orange kaže...

i mene zanima u kojem broju buga je bila ova tema o samogradnji lab napajanja

Evo veće slike.

Prva, druga, treća, četvrta.

 

Inače je broj 216, studeni 2010.