Zoko pet 7.8.2020 13:11

Pozdrav, tražim preporuku knjige za učenje HTML & CSS. Na netu ima dosta prijedloga ali volio bi čuti osobna iskustva. Prošao sam neke online tečajeve ali bih volio krenuti ispočetka i temeljito naučiti kako spada. Hvala!

MrBlc sub 8.8.2020 08:45

Zapravo, nisam siguran koliko bi ti knjiga bila korisna. Ako si prošao neki tečaj, osnovna pravila i pristup znaš, dalje ti može trebati nešto konkretno što je u elektronskom obliku lakše naći, te ćeš učiti neke trikove kako riješiti neke specifične zahtjeve, što bi mogao naučiti iz neke knjige, ali online primjeri ti ipak daju mogućnost da se malo igraš u editoru i lakše shvatiš kako taj primjer prilagoditi svojim potrebama.

Pero Dinamit sub 8.8.2020 15:11

Udemy, ima hrpa super stvari.

Kreneš od nekog projekta gdje je uči osnove pa do komleksnijih stvari.
Svaki tečaj ima neki preview od nekoliko videa gdje mozes vidjeti kako autor radi.
Moja preporuka - uzmi onaj tečaj gdje autor sve radi i piše, bez da radi copy-pase kôda.

KIKI3ooo čet 17.9.2020 12:37

Mislim da se ipak treba početi sa korištenjm HTML/CSS GUI-a, znači WordPress i Elementor. Prvo početi s tim a tek onda će se naučit cijenit brzina i mogućnosti CLI-a i kodiranja. A tek kad se to savlada će se shvatiti i željeti naučiti funkcionalni dio i programiranje. Ovaj proces može trajati godinama. Ne treba forsirat, početi polako ali svakao treba očistiti raspored i stvoriti prostor za učenje.

MrBlc čet 17.9.2020 13:06

Prvo, dižeš temu nakon više od mjesec dana, a onda pričaš gluposti.

 

WP i Elementor nisu HTML/CSS GUI, već je WP gotovi CMS sa svojim sustavom za izradu tema, dok je Elementor alat za buildanje stranica.

 

CLI je command line interface i u web programiranju se koristi isključivo za pokretanje cron jobova ili pri konfiguriranju i razvoju.

 

 

HTML/CSS su zasebni entitet s kojim se mogu raditi statične stranice ili se može integrirati s nekom tehnologijom za dinamički rendering. Veće firme u pravilu ne zapošljavaju full stack developere, već HTML/CSS (ili HTML/CSS/JS) developer napravi statični obrazac koji se onda dalje integrira s drugim tehnologijama, tako da onome tko želi učiti HTML/CSS ne treba nikakav WP, PHP i slično, već mu treba evenutalno JS. Kasnije može učiti WP ako želi raditi WP teme, ali tu mu alati poput Elementora ne znače previše.

KIKI3ooo čet 17.9.2020 14:07

Najprije mi nije ljepo ovakvo obraćanje na forumu. Mi smo sugrađani (dobro, ti si Solinjanin ja sam trenutno u Strožancu) i možda se i znamo, barem po reputaciji ako si i ti web developer, a općenoto nije lijepo kolegi forumašu reći da piše gluposti ako je očito cilj posta pomoć početnicima. Mislim, što je ovo.

 

Nadalje, ne slažem se. Definitivno ne. Prije svega mislim da je naglo ić na razvoj web stranica a ne zna se ništa o web-u. Sa WordPress-om i Elementorom, ako je čovjek gamer (znači da nema blage veze a opet je sposoban), se može lako pohvatat sve i vizualizirat osnovne koncepte. Recimo ja nikad nisam učio CSS a ja danas stiliziram svoje aplikacije sam. Ja imam toliko znanje o CSS-u da sam suradanik nekoliko marketing i web agencija u Splitu. A naučio sam ga usput. Nakon 400-tinjak izrađenih WP stranica tu se samo čita dokumentacija, nema učenja, barem ne u klasičnom smislu, učenja u obliku tečajeva/knjiga. I to sve govori. HTML učit. Ma dajte stvarno. To je toliko jednostavno da se nauči bez da se zna da se naučilo.

 

Još ću dati jedan savjet za učenje. Postoji nekoliko stupnjeva učenja ovisno o razini znanja, ovo je moj koncept, kao što je i GUI za HTML/CSS, što smatram da je prilično zabavan koncept, žao mi je što ga gore kolega nije shvatio.

- Početnicima je najbolje video tutorijal npr. na Udemy vidim ima krasnih tečajeva, preporuka od puno junior developera što ih znam a i ja sam pohađao nekoliko.

- Drugi stupanj je knjiga. Puno se brže upijaju infomacije ali je learning curve strminiji od video course-a.

- Treći je čitanje dokumentacije. Predzadnja faza, dakle osobe koje su već pohvatali sve, pogledaju kad im nešto treba i znaju odmah kako s tim radit. Ali ni to nije zadnja faza učenja.

- Zadnja faza učenja je čista logika u poslu. Nekad ne trebam niti pogledat dokumentaciju - pretpostavim da bi to moglo bit tako, zbog ovoga i onoga - i radi. Ali to je već zadnja faza. 

 

Ne zaboravite da vam je jako bitno raditi svoje bilješke. Kvalitetne bilješke su jako važne i sam način vođenja bilješki govori o vašem skillu. I naravno, vježba, vježba, vježba. Nemojte se bojati koda ni komande linije. To su sve napravili ljudi za ljude. Ništa to nije teško. Dapaće, puno je brže i ima puno više mogućnosti.

 

PS: Zaboravio sam dodati da nikad nemojte copy-paste-ati kod nego ga pišite dok ga god ne bude imali u rukama što se kaže. Vježbate pisati i na tipkvnici, recimo ovde. Ako treba kupit laptop, uložite u svoje učenje i znanje, u sebe, neš ti para na koliko se gluposti troši. Kindle paper white preko mailboxde.com naručit isl.

MrBlc čet 17.9.2020 14:30

Oprosti ako si se našao uvrijeđen mojim tonom, ali nije pristojno ni dizati teme koje su već u neku ruku zaključene i na kojima se postavljač pitanja više ne javlja.

 

Dalje, čovjek je pitao isključivo za HTML i CSS razvoj, te ničim nije dao ni naznaku da planira programirati aplikacije ili stranice. Nama je poznavanje CSS-a nužnost da bi mogli napraviti neku prilagodbu ili korekciju za potrebu programiranja, full stack developerima je dio posla, ali HTML i CSS dev-u je to jedino što ih zanima.

 

Istina je da sam najkvalitetnija HTML i CSS rješenja dobio od ljudi koji kuže neke osnove programiranja, pa onda znaju da je daleko jednostavnije riješiti margine dinamički nizanih elemenata CSS-om, umjesto da programer mora dodavati klase ovisno o tome koji element mu je bio prethodni ili će biti sljedeći (takva rješenja u pravilu sam popravim da imam normalnu enkapsulaciju pojedinih dijelova stranice).

 

To se ne odnosi samo na HTML/CSS devove, već sam čak bio i najsretniji s rješenjima dizajnerice kojoj je muž developer jer je pohvatala neke cake i znala koje stvari kasnije mogu raditi problem i na što treba paziti, dok sam istovremeno imao iskustva s razvikanim dizajnerskim imenima koji su se okušali u web dizajnu, pa im nije nikako nije mogli ući u glavu da web nije plakat, da klijent može mijenjati sadržaj i da nemaju svi 27" monitor.

 

 

Međutim, isto tako, ako će netko raditi HTML i CSS, onda mu te finese vezane uz programiranje dođu tek kao nadogradnja onoga osnovnoga, a to je HTML + CSS (kao što je nama CSS nadogradnja onog osnovnog, što je kod nas programiranje).

 

 

P.S. WP ima neke svoje specifičnosti i nekome tko želi raditi HTML + CSS opće namjene (izrada statičnih stranica, izrada tema za implementaciju za bilo koji CMS, na bilo kojem stacku i sl) nikako ne bih preporučio učenje kroz WP. Uzmi kupovnu HTML + CSS temu s envata i odmah ću ti reći da li isti autor radi u WP teme ili ne.

 

KIKI3ooo čet 17.9.2020 15:08

Kolega, koliko stvari se danas može napravit CSS-om bez JS-a je nevjerovatno. Tek kad programer vidi CSS majstora koliko toga rješava šta se prije samo JS-om ne može vjerovat.

Kodiranje CSS-a je dobilo toliko mogućnosti i toliko se cijeni da košta isto kao programiranje. CSS koderi koštaju isto ako JS. 

 

Ali reci, kakvu CSS ima logiku za početnika. Kakvog njemu ima smisla da se u jednom selektoru zada jedan rule koji radi samo ako se prije toga zada drugi rule, u parentu zada treći rule a html dokument treba imat taj i taj meta tag? I tek onda radi. Nema baš. To nije ono što se očekuje ali takav je internet i web. Ali tu se krije ono što za što se plaća CSS koder. Meni je rođak C++ programer i on je odustao od razvoja WP tema, ima još na mom serveru par stranica, i sad radi backend. I nije jedini kojem ne leže CSS ni JS i programiranje za web. Ja, koji sam u osnovnoj učio QBasic i Visual Basic u srednjoj shvaćam zašto. Ali meni kao ekonomistu iz obitelji ekonomista zato savršeno leži. Dakle, trebaju vidit i jeli to za njih prije nego uđu u to, trebaju vidit jeli to vole, a to se možete tako da se krenete sa WordPress-om i Elementorom (ili bilo kojim drugim builderom, nekako brijem da je Elementor najbolji, bare sa Crocoblock gotovim rješenjemima). 

 

Kažem ti stvarno, onome tko radi sa WP-om ne treba objašnjavat što css box model, nezz font-size... Kao ni gornju neintuitivnu logiku. Već je u tome. Već to radi. Cijelo vrijeme uči HTML i CSS da i ne zna.

 

Eto svak će odabrat svoj put a ovu su samo savjeti. Moram ić. Idem na tjednu šetljicu. Od Strožanca do Bačvica i nazad da kompenziram sjedenje. Sutra petak. Udrit ću trubu sa ženom i chillat. Subota malo kino/pizza, žena/dica. Nedilja gaming (kao all day umjesto sat ipo-dva dnevno). Pozz

MrBlc pet 18.9.2020 08:28

Vjeruj mi CSS je daleko logičniji za početnika koji želi učiti CSS i HTML nego je PHP logičan za istog takvog početnika.

 

Gotovi builderi u pravilu rade daleko lošiji kod od osrednjeg dev-a, a samim time, učenje na takvim primjerima ne može biti dobro. Kad se nauče osnove, može biti korisno pogledati koji koristan trik.

 

Onaj tko radi s WP-om će možda znati što je css box model ili font size, ali prije toga mora naučiti raditi s WP-om, dok onaj tko želi učiti HTML i CSS to uči na uvodnoj lekciji i odmah vidi na ekranu bez da prolazi kroz hrpu PHP koda kojeg ne razumije.

 

Po tvojoj logici bi na agronomiji prva lekcija bila kako napraviti generalku na traktoru...

 

 

KIKI3ooo pet 18.9.2020 09:32

Baš to mislim za tvoj pristup - učenje polaznika auto škole kako funkcionira spojka a nikad nije promjenio brzinu.

Za napravit WP stranicu ne samo da ne treba napisat niti jednu liniju PHP koda već ne treba napisat niti jednu liniju HTML-a ni CSS-a.

A kad se usavrši u WP-u, kad se napravi nekoliko radova, kad napravi webshop sa woocommercom, onda će, prvo, znat jeli to za njega, a drugo, kad zaviri ispod haube će mu sve bit poznato, imat će vizualnu referencu u glavi za onu liniju koda koju gleda. Krenit će učit HTML5 i shvatit da ga već zna HTML5. Može direktno na programiranje jer sad zna za što uči programirat, uči kako dati dinamiku statičnim stranicama koje je do sada radio. Za baš znat CSS treba pogledat full course ili pročitat knjigu da se razumimo ali za osnovno stiliziranje aplikacija mu je dosta flexbox i osnovno za što je dovoljno poledat neki kratki YT playlist.

I zašto bi builder generirao loš kod, što bi to bilo loš css. Koristit će float-se pa onda clearfix-e i druge hack-ove ali gdje tu problem, tako se godinama radilo. 

MrBlc pet 18.9.2020 11:09

Ti čovjeku odgovaraš na pitanje kako najbrže naučiti raditi web stranice (iako bi se i tu dalo diskusirati jer je za kvalitetno učenje bolje učiti opće principe, a ne učiti se na jednoj konkretnoj implementaciji), a čovjek pita kako naučiti HTML i CSS. Tvoj odgovor nije odgovor na pitanje koje je postavio.

 

 

 

Što se tiče buildera, builder mora moći implementirati širok spektar mogućnosti, dok developer može bolje ciljano optimirati kod. Naravno, danas je s korištenjem bootstrapa i taj dio poprilično umanjen, ne zato što su builderi postali bolji, već zato što su developeri postali lijeni.

KIKI3ooo pet 18.9.2020 12:22

Sve sam već objasnio, nekoliko puta, iz raznih kuteva. Možda ćeš shvatit za par dana, možda za godinu, možda nikad. Ne želim bit neki tamo koji ne raspravlja na forumu nego napiše i pobjegene ali ne znam koliko ima smisla nastavit. Kako hoćeš, meni je iskreno svejedno ako drugima ne smeta.

 

Prva stvar zašto knjiga kad knjiga nije za početnike (a on je početnik čim se raspituje za osnove, da je pitao knjigu za CSS to je onda indikator da se radi o nekom tko opet ima neko znanje a želi ić do kraja, želi usavršit) nego video course. Tu sam mu dao input i dao sam mu source tj. gore je već kolega spomenio Udemy, ja sam potvrdio. Znači početnik koji nije napravio niti jednu web stranicu u životu ide dizat haubu i direktno editirat html i css.

 

A drugo ne treba objašnjavat razliku između performansi specijalizirane web aplikacije koja ima svoju točno određenu svrhu i CMS-a...

Za ono što daje i po kojoj cijeni daje - builder generira apsolutno fantastičan kod.

MrBlc pet 18.9.2020 13:00
KIKI3ooo kaže...

Prva stvar zašto knjiga kad knjiga nije za početnike (a on je početnik čim se raspituje za osnove, da je pitao knjigu za CSS to je onda indikator da se radi o nekom tko opet ima neko znanje a želi ić do kraja, želi usavršit) nego video course. Tu sam mu dao input i dao sam mu source tj. gore je već kolega spomenio Udemy, ja sam potvrdio.

Zar je lakše pretpostaviti nego pročitati:

 

Prošao sam neke online tečajeve ali bih volio krenuti ispočetka i temeljito naučiti kako spada. 

 

KIKI3ooo kaže...

Znači početnik koji nije napravio niti jednu web stranicu u životu ide dizat haubu i direktno editirat html i css.

I u čemu je problem? Prvo će naučiti napraviti osnovnu konstrukciju web stranice, pa će lagano učiti nove trikove dok ne naučit raditi vrhunske predloške. Ako mu je cilj raditi isključivo predloške, koje će netko drugi integrirati u aplikacije ili raditi ciljane teme za razne CMS-ove, onda je to najlogičniji i najdirektniji pristup. 

 

KIKI3ooo kaže...

A drugo ne treba objašnjavat razliku između performansi specijalizirane web aplikacije koja ima svoju točno određenu svrhu i CMS-a...

Za ono što daje i po kojoj cijeni daje - builder generira apsolutno fantastičan upotrebljiv kod.

Ispravljeno.

 

Međutim, onaj tko želi učiti HTML i CSS, on cilja na nešto više i za to više ima i tržište.

KIKI3ooo pet 18.9.2020 13:04

Znam kako ću ti objasni ono što želim reći. Mali mi je sad 1. srednje. Želi bit web developer kao ja, nakon srednje upisat fax i postat software engineer. Ok. Ali sad, znači on želi razvijti za web, o kojem ne zna ništa. Niti koristi web stranice, koristi aplikacije na mobitelu, niti ubacuje sadržaj u web stranice, niti postavlja WP instalacije, temu itd. I šta, da mu odma dignem haubu i pokazujem kako radi ono što upće ne zna što je, kako da se izrazim. Kupio sam mu 2 cours-a na Udemy o WP-u i kad ih završi ću mu lagano davat ubacivanje contenta, dodavanje proizvoda u webshopove isl. trivijalne stvari. Onda ću mu malo pokazat, recimo učitat ću neki template za elemntor pro sa envato elements i napravit ćemo jedan section, pa landing page, itd. itd. sve dok ne bude mogao sam sastavit cijeli web. I onda je on ubačen u to. On će shvatit jeli to za njega ili će recimo postat odvjetnik ili ekonomist a WP će znat dovoljno koliko mu treba. Ako želi to onda ću mu kupit tečajeve html5, css3, js, react, node... neka se kupa u tome. Kužiš šta želim reći?

KIKI3ooo pet 18.9.2020 13:14

Ej, i ja ne mislim da stvarno generira fantastičan kod. Jeli to do toga što smo na forumu pa se ne može prenjeti ton ili zato što si ti inžinjer a ja ekonomist... ali pričamo o istom kodu, ja potvrđujem da je kod takav kakav je, ali kažem da sa aspekta developera je amo reći loš a sa aspekta osobe koje nema velike zahtjeve je fakin fantastičan i najbolji, ako me sad shvaćaš. Potonji se može tuč nogom u guzicu tako reć šta je dobia na gotovo, za 0kn.

MrBlc pet 18.9.2020 13:44

Prijatelju, bojim se da ti nisi web developer. To što ti radiš nije developement, već doslovno štancanje stranica na temelju gotovih elemenata.

 

Ako želi postati software engineer, drži ga dalje WP-a. 

KIKI3ooo pet 18.9.2020 14:00

Ne, WP je nešto što sam radio od studenskih dana, od samih početaka. Niti me zanima, niti se bavim s tim. Praktički sam ostao sa serverom od 300 stranica (bar 100 ih je otpalo) čarđam hosting a održavanje sam outsource-ao. Prijatelju, mislim ja da ti više pričaš bezveze i da se praviš da ne razumiš. 

MrBlc pet 18.9.2020 14:23

Radi i pričaj što hoćeš, iza mene stoji 10 godina iskustva, ali bih te ipak zamolio da svom djetetu ne uništiš želju za učenjem tako da mu pod krinkom web developementa uvališ dosadni i repetetivni posao unosa u gotov CMS (što si sam napisao da planiraš napraviti).

KIKI3ooo sub 19.9.2020 11:41

Prvu stranicu sam napravio u srednjoj školi, kad se čekalo 5 minuta za otvaranje web stranice. Znači od samih početaka. Među prvima sam imao internet, otac mi je jedan od prvih ljudi koji su imali PC u Splitu. A profesionalno sam 20 godina u tome.