Razni softverski problemi

Virtualbox - rezolucija guest-a se stalno mijenja

Chupo pon 7.6.2021 06:24

Svaki put kad u Virtualbox-u pokrenem Debian guest VM se desktop rezolucija guest-a promijeni u 800x600 pa moram ici na View > Virtual Screen 1 > Change resolution to 1920x1080 (monitor je 1440p) ili rezoluciju moram promijeniti u Linuxu. Ovdje pise da je to "bio" bug u Virtualbox-u koji je rijesen u verziji 6.1.8 a ja imam verziju 6.1.16 ali je situacija ista bez obzira da li koristim VBoxSVGA ili VMSVGA kontroler.

 

Nisam 100% siguran ali mislim da je s verzijom 5.x Linux radio ispravno i rezolucija je nakon pokretanja VM-a bila ispravna.

 

Najnoviju 6.1.22 verziju Virtualbox-a sam nakon par minuta morao deinstalirati zbog bug-a s beskonacnim ponavljanjem zvuka.

 

Zna netko kako se moze podesiti da se desktop rezolucija Debiana zapamti pa da ju ne treba svaki put podesavati? Verzija Debiana je:

 

lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:  Debian
Description:     Debian GNU/Linux 9.5 (stretch)
Release:         9.5
Codename:        stretch

spiderhr pon 7.6.2021 08:55

Jesi instalirao Guest Addition?

Upravo sada tipkam iz Debiana koji je u VBoxu ali nije full screen nego u prozoru. A u View->Virtual Screen je meni namješteno na 100%, Trenutna rezolucija je: 1920x985 a to je zato što nije full screen.

 

I ne ništa ne moram svaki puta mijenjati, kako sam prvi puta namjestio tako i je.

 

Pošto je lap u pitanju kod mene je Vbox na externom full hd monitoru.

Chupo pon 7.6.2021 16:35
spiderhr kaže...

Jesi instalirao Guest Addition?

Upravo sada tipkam iz Debiana koji je u VBoxu ali nije full screen nego u prozoru. A u View->Virtual Screen je meni namješteno na 100%, Trenutna rezolucija je: 1920x985 a to je zato što nije full screen.

 

I ne ništa ne moram svaki puta mijenjati, kako sam prvi puta namjestio tako i je.

 

Pošto je lap u pitanju kod mene je Vbox na externom full hd monitoru.

 

Svaki put dok sam mijenjao verziju Virtualbox-a sam instalirao i pripadajucu verziju Extension pack-a i u Debianu sam instalirao pripadajucu verziju Guest additions-a. I kod mene je View > Virtual Screen 1 na 100% i guest ne radi u full screen-u ali nakon svakog boot-a guest Debiana se rezolucija promijeni na 800x600.

 

Slicno ko sta je napisao covjek u prvom linku kojeg sam stavio - kod boot-a VM-a se onaj dio koji se ispisuje prije ekrana za login prikazuje u 800x600 a prije login-a se u jednom trenutku na sekundu prikaze puno veci crni ekran ali u omjeru 4:3 a ne 16:9 i onda se desktop pokrene u 800x600. Ako onda idem u View > Virtual Screen 1 > Change resolution to 1920x1080 (sad vidim da sam ranje umjesto 1920x1080 napisao 1920x1200) onda na toj opciji ostane kvacica. Ali ako rezoluciju desktop-a promijenim u Debianu pod System > Preferences > Hardware > Displays onda je rezultat isti ali u View > Virtual Screen 1 nema kvacice na niti jednoj od opcija.

 

I kod mene je laptop s 2 graficke (Acer Predator) spojen na vanjski (2560x1440) monitor ali nista ne moram mijenjati samo u Windows guest-ovima. Moguce da bi u nekom tek instaliranom guest Linuxu sve radilo kako treba ali ovo je VM kojeg sam kreirao jos s Virtualbox-om 5.x, a i u komentarima na prvom linku kojeg sam stavio je netko napisao da se to ne desava na bas svakom kompjuteru.

 

Primijetio sam i da je s VMSVGA kontrolerom monitor u Linuxu nepoznat a s VBoxSVGA kontrolerom u Linuxu pise ime monitora (cini mi se VBox monitor) a da se ekran nakon sta u Debianu kliknem na Log Out na trenutak smanji na 800x600 pa se onda vrati u 1920x1080 a ako se onda ponovo logiram se desktop rezolucija u Linuxu promijeni u 1583x1200 i kvacica u View > Virtual Screen 1 nestane (i dalje je kvacica na Scale to 100% ali je vise nema na Resize to 1920x1080).

 

Koju ti imas verziju Virtualbox-a? Najnoviju vjerojatno nemas jer bi imao problem s beskonacnim ponavljanjem zvuka. Da li i kod tebe u View menu-u od Virtualbox-a pise Virtual Screen 1 ili pise samo Virtual Screen? Mozda i to ima veze.

 

 

steve90 uto 8.6.2021 08:14

Ja sam također imao problema s rezolucijom, ali ne da mi nije "pamtio" rezoluciju koju sam postavio nego nisam uopće mogao odabrati nativnu rezoluciju monitora. Ako se dobro sjećam rješenje za to je bilo da sam samo povećao količinu video memorije na cca 100 mb i od tada nemam više problema. Možda i tebi pomogne. 

Chupo uto 8.6.2021 23:08
spiderhr kaže...

Da piše Virtual screen 1. Meni je postavljeno VMSVGA i sve radi ok. Je da je boot screen manji a kada se logiram onda je onako nako treba biti.

 

Probati cu instalirati najnoviji Debian, to ce vjerojatno raditi ispravno jer je i ovaj VM prije radio ispravno. Zadnje vrijeme sam vise koristio Vagrant Box-ove ali ovaj VM sam kreirao jos 2018. i u njemu mi je toolchain za kompajliranje Betaflight firmware-a za flight controller od drona pa za to ne koristim Vagrant Box (gdje se moze koristiti samo komandna linija) jer mi je jednostavnije source editirati u desktop okruzenju nego koristiti VI ili Nano.

 

Da li i kod tebe dok koristis VMSVGA kontroler u Debianu pod Display pise da je monitor nepoznat?

Chupo uto 8.6.2021 23:10
steve90 kaže...

Ja sam također imao problema s rezolucijom, ali ne da mi nije "pamtio" rezoluciju koju sam postavio nego nisam uopće mogao odabrati nativnu rezoluciju monitora. Ako se dobro sjećam rješenje za to je bilo da sam samo povećao količinu video memorije na cca 100 mb i od tada nemam više problema. Možda i tebi pomogne. 

 

Video memorija je cijelo vrijeme na maximumu (128 MB) i sve rezolucije u prozorima i u full screen-u rade ispravno - jedini problem je da rezoluciju moram nakon svakog boot-a VM-a opet podesiti.

spiderhr sri 9.6.2021 07:39
Chupo kaže...
spiderhr kaže...

Da piše Virtual screen 1. Meni je postavljeno VMSVGA i sve radi ok. Je da je boot screen manji a kada se logiram onda je onako nako treba biti.

 

Probati cu instalirati najnoviji Debian, to ce vjerojatno raditi ispravno jer je i ovaj VM prije radio ispravno. Zadnje vrijeme sam vise koristio Vagrant Box-ove ali ovaj VM sam kreirao jos 2018. i u njemu mi je toolchain za kompajliranje Betaflight firmware-a za flight controller od drona pa za to ne koristim Vagrant Box (gdje se moze koristiti samo komandna linija) jer mi je jednostavnije source editirati u desktop okruzenju nego koristiti VI ili Nano.

 

Da li i kod tebe dok koristis VMSVGA kontroler u Debianu pod Display pise da je monitor nepoznat?

 

da, piše da je monitor nepoznat ali nemam problema sa rezolucijom. Kreiraj drugi VM prije nego izbrišeš ovaj pa vidi što će biti sa friško instaliranim Debianom. Kod mene je W10 a u boxu vrtim D10 i sada upravo pišem iz njega.

Chupo pet 11.6.2021 03:56
spiderhr kaže...

da, piše da je monitor nepoznat ali nemam problema sa rezolucijom. Kreiraj drugi VM prije nego izbrišeš ovaj pa vidi što će biti sa friško instaliranim Debianom. Kod mene je W10 a u boxu vrtim D10 i sada upravo pišem iz njega.

 

Download-ao sam najnoviji image (debian-10.9.0-amd64-netinst.iso) ali sam prije instaliranja napravio jos jednu VM s istim image-om s kojim je napravljena i ta VM koja ne pamti rezoluciju (debian-9.5.0-amd64-netinst.iso) jer me je zanimalo da li ce isto biti i tek instaliranoj VM. Nakon sta sam isti Debian image instalirao u novu VM sam ju pokrenuo i nakon toga sam ju (jos prije nego sam instalirao Guest additions) ugasio pa sam pokrenuo prethodnu VM koja nije pamtila rezoluciju i sad rezolucija nakon boot-a vise nije bila 800x600 nego je bila 1583x1200. Znaci, bez da sam mijenjao bilo sta se je situacija nakon instaliranja Debiana u novu VM promijenila.

 

Onda sam pogledao da li je u View - Virtual Screen 1 kvacica ili je rezolucija podesena preko Linuxa i vidio sam da je rezoluciju promijenio Linux ali u Display su bile samo 4:3 rezolucije a niti jedna 16:9 nije bila na popisu. Nakon dosta isprobavanja sam napravio sljedece:

 

1. U View > Virtual Screen 1 sam rezoluciju promijenio u 1920x1080 (to uzrokuje da se ta rezolucija kao aktivna vidi i u Linuxu pod Display)

 

2. Nakon toga sam u Linuxu pod Display rezoluciju promijenio u neku drugu (na popisu su i dalje bile samo 4:3 rezolucije) pa sam kliknuo na Apply (rezolucija 1920x1080 koja je do tog trenutka bila aktivna u tom slucaju ostane na popisu)

 

3. Odabrao sam rezoluciju 1920x1080 pa kliknuo na Apply i nakon toga na Apply system-wide (ako se na Apply klikne prije nego se izabere neka druga rezolucija pa se onda ponovo vrati 1920x1080 onda se promjene ne spreme jer Apply radi samo kad se nesta promijeni)

 

Nakon toga je rezolucija 1920x1080 ostala i nakon boot-a!!

 

Ali... :-))

 

To je radilo tako dugo dok nisam prvi put pokrenuo novi VM, nakon toga se prvi VM pokrece u 4:3 rezoluciji 1583x1200 i sada se nakon boot-a pojavljuje ekran na kojem pise Could not apply stored configuration for monitors  (screenshot u attach-u) koji se ranije nije pojavljivao a u novom VM-u se nakon instaliranja Guest additions-a desktop svaki put pokrece u 800x600 :-/ Prije instaliranja Guest additions-a sam instalirao Linux kernel header-e od trenutne verzije i kod instaliranja nije bilo gresaka.

 

Zanimljivo je da je sad u prvom VM-u mali ekran kod boot-a prvih nekoliko sekundi u omjeru 16:9 a onda se promijeni u 4:3 a to se ranije isto nije desavalo. Ne znam da li s tim ima veze greska kod boot-a (screenshot u attach-u) za koju na forumima vidim da se pojavljuje i drugima.

 

Jos jedna razlika izmedju ta dva VM-a je da se kod boot-anja novog VM-a svaki put pojavi TTY login prompt koji se kod prvog VM-a ne pojavljuje.

 

U novom image-u sam inace kod instaliranja stavio kvacicu samo na MATE desktop environment a u prvom VM-u sam ih instalirao sve i tamo se logiram preko gdm3 display manager-a koji se je instalirao automatski. Na novom VM-u se je instalirao samo lightdm a nakon sta sam instalirao gdm3 je boot svaki put zablokirao pa sam morao s Alt + F2 otvoriti command prompt i s dpkg-reconfigure ponovo aktivirati lightdm. Probao sam editirati config u /etc/gdm ali s gdm3 boot nije radio.

 

Nije mi jasno kako pokretanje jedne VM za vrijeme dok je druga iskljucena moze utjecati na to kako ce se kod sljedeceg boot-a druga ponasati.