JackTheTrapezoid uto 4.8.2020 11:29

Zadnje vrijeme nestaje mi novac s računa. Kontaktirao sam službu za korisnike (T-Mobile) i rekli su mi da su korištene male količine mobilnih podataka. Međutim mobilni podatci nisu bili uključeni pa sam pretpostavio da se Android povezao s Internetom mimo mojih ograničenja, čak nije ni zabilježeno u ispisu spajanja na mobitelu. Kako bi spriječio daljnji gubitak novca učinio sam sljedeće:
1. Veze -> Korištenje podataka -> Ušteda podataka -> Uključeno
2. Veze -> Mobilne mreže -> Pristupne točke (APN) -> Dodaj -> Ime -> *upišite bilo što* -> U redu -> APN -> *upišite bilo što* -> U redu -> Natrag -> *označite novi APN (gumb s lijeve strane imena)*

Kada ste izvršili korak 2. ne ćete moći koristiti mobilne podatke, da biste ih ponovno omogućili potrebno je u Pristupne točke (APN) odabrati početni APN (u mom slučaju  internet.ht.hr). Kada ste gotovi, a želite ponovno onemogućiti mobilne podatke samo odaberete APN koji ste kreirali.



Lately something's been eating the money off my phone. I've contacted the user service and they told me small amounts of mobile data were used even though mobile data is turned off. I assumed Android connected with mobile data despite mobile data being turned off and not ever registering the usage. To save my money I did the following:
Step 1: Connections -> Data usage -> Data saver -> On
Step 2: Connections -> Mobile networks -> Access Point Names -> Add -> Name -> *type in anything* -> OK -> APN -> *type in anything* -> OK -> Back -> *select new APN (button on the left of your new APN)*

When you're done with step 2 you will not be able to use mobile data. If you want to use the mobile data you need to select the default APN (in my case it's internet.ht.hr). When you're done and you want to disable mobile data again just select the APN you created.

Filox uto 4.8.2020 14:22

Ako netko isključi mobilne podatke, može li ikakva aplikacija pristupati internetu, mimo tih ograničenja, odnosno mimo isključenja?

 

 

 

Ovdje može bit više problema... SMS naplate, to isto jede kune, kao na primjer plaćanje parkinga preko mobitela, s SMS porukom.

 

Ili može bit izvršeno plaćanje mobitelom, ono bezkontaktno. To bezkontaktno plaćanje može bit izvršeno svjesno, ali i nesvjesno, kao je neki haker u blizini, zar ne?

 

Zadnja mogućnost je da je korisnik nekad odabrao opciju mjesečnog plaćanja negdje na internetu, zaboravio ili nije dobro čitao što piše i sad svaki mjesec ide naplata kuna, a korisnik nema pojma zašto. To bi moglo funkcionirat i bez uključenih mobilnih podataka.

 

Ja glasam za zadnju opciju, ima najviše smisla.

 

Sigurnosti radi treba držati ugašen wifi, hotspot i BT kad se ne koriste. I radi trajanja baterije. I radi zračenja, ako vas to brine u životu.

bunker uto 4.8.2020 14:54

Ne samo na samsunzima već na svim smartphoneima i na svim operativnim sistemima postoje apk koje mogu nadjačati ugašene mobilne podatke. Treba dobro i duboko kopati dok se to sve namjesti, i periodično to provjeriti jer neka nadogradnja to lako promijeni...

Filox uto 4.8.2020 14:56
bunker kaže...
Ne samo na samsunzima već na svim smartphoneima i na svim operativnim sistemima postoje apk koje mogu nadjačati ugašene mobilne podatke. Treba dobro i duboko kopati dok se to sve namjesti, i periodično to provjeriti jer neka nadogradnja to lako promijeni...

 WTF?

 

Totalno debilno. Nisam znao da to mogu, srećom nikad nisam koristio syncronizacije, pa me to nije mučilo.

bunker uto 4.8.2020 15:04


Filox, pogledaj gore slike koje sam postao. Bez obzira da li koristiš ili ne koristiš sinhronizaciju, hrpa aplikacija i servisa ( od kojih su neki dio operativnog sustava ) mogu paliti i gasiti WiFi, mobilne podatke i sl makar ti podesiš da su mobilni podaci ugašeni...

Sinhronizaciju znači da će se neka apk ili os sinhronizirati , tako da ti možeš ugasiti sinhronizaciju no to neće spriječiti mnoge apk i servise da se povremeno spoje jer sinhronizacija nije jedini razlog spajanja.

Marko :D uto 4.8.2020 15:33
bunker kaže...
Ne samo na samsunzima već na svim smartphoneima i na svim operativnim sistemima postoje apk koje mogu nadjačati ugašene mobilne podatke. Treba dobro i duboko kopati dok se to sve namjesti, i periodično to provjeriti jer neka nadogradnja to lako promijeni...

Heh, nikada nisam imao potrebe ići u te postavke. Jer kad na Xperiji ugasim i Wi-Fi i mobilne podatke, ni jedna aplikacija ih ne pali. Tako mi je bilo i na HTC-u i na LG-ju prije toga.

 

S druge strane, na majčinom Samsungu, aplikacije su mobilne podatke povremeno uključivale, a to se moglo vidjeti po popisu spajanja na internet koji je dolazio uz račun. Na tom popisu nalazili su se detalji spajanja na internet i koliko je prometa pritom potrošeno. Gotovo svaki dan mobitel se spajao usred noći svakih 30-ak minuta i potrošio 20-ak KB interneta, nekada malo više, nekada malo manje. 

Zbog toga što je u tarifi imala i više nego dosta interneta, nije nas smetalo pa se nismo opterećivali s time.

 

Bilo je na forumu tema vezanih za isti problem, svi su imali Samsung mobitele. Također, ako odeš na Google i pretražiš malo o tome, svi rezultati su posvećeni Samsung mobitelima. Ispada da samo oni to rade jer to kod Sonyja, HTCa i LGja nisam doživio...

bunker uto 4.8.2020 17:24


Iz osobnog iskustva mogu potvrditi da Alcatel, Xiaomi, Sony, Vivax, Lumia ( dok su postojale ), iPhone, Huawei, imaju takve pojave da papaju novčiće ( ili mb iz paketa ) iako su mobilni podaci ugašeni....

Kako danas ti mobilni mb nisu skupi, mene je uvjek više brinulo kamo se spoje te "neposlušne" apk i servisi te kaj sve pokupe iz fona i pošalju svojim tvorcima... Već rekoh da su mi na fonu mobilno bankarstvo, fiskalizacija računa, web managing....tak da mi nije baš svejedno...

Marko :D uto 4.8.2020 17:40
bunker kaže...
Iz osobnog iskustva mogu potvrditi da Alcatel, Xiaomi, Sony, Vivax, Lumia ( dok su postojale ), iPhone, Huawei, imaju takve pojave da papaju novčiće ( ili mb iz paketa ) iako su mobilni podaci ugašeni....

Kako danas ti mobilni mb nisu skupi, mene je uvjek više brinulo kamo se spoje te "neposlušne" apk i servisi te kaj sve pokupe iz fona i pošalju svojim tvorcima... Već rekoh da su mi na fonu mobilno bankarstvo, fiskalizacija računa, web managing....tak da mi nije baš svejedno...

Za druge ne znam, ali trenutni mobitel mi je Sony Xperija. Korisnik sam bonova, bilo je slučajeva da nisam imao aktiviran internetski paket, ali sam imao novaca na računu. Uz to zadana tarifa mi je osnovna tarifa s mogućnošću surfanja. U tih mjesec dana koliko sam bio bez internetskog paketa (nije mi trebao pa ga nisam ni aktivirao), ni jedna lipa mi nije bila skinuta s računa. 

 

Još zanimljivije; preko noći uvijek imam ugašen Wi-Fi, kao i mobilne podatke. Ni dan danas mi se mobilni podaci na mobitelu nisu uključili sami od sebe ili da ih je uključila neka aplikacija. Štoviše, AdGuard sve bilježi i ponekad pogledam cijeli zapisnik što je koja aplikacija radila preko noći. Uvijek SERVFAIL, nikada uspostavljena veza. 

 

Što se postavki tiče, nikada nisam dirao nikakve postavke mobilnih podataka niti sam davao one gore ovlasti nekoj aplikaciji; znači sve po difoltu. S druge strane, Samsung je po difoltu palio mobilne podatke preko noći. Ajde da sam dao nekoj aplikaciji takve ovlasti ili nešto, ali ništa nisam dirao kao ni na svojoj Xperiji i dok je Xperija bila tiha, Samsung se povremeno spajao.